המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מאמר ביומון סורי ממסדי: "בוש - הפיהרר של המאה -21"
20/10/2007

 

בעל טור ביומון סורי ממסדי: "בוש הוא הפיהרר של המאה -21"

 

במאמר שפרסם ע'אלב חסן מוחמד, בעל טור קבוע ביומון הסורי הממסדי "אל-ת'ורה", הוא צופה את התמוטטותה של האימפריה האמריקאית שבראשה עומד ג'ורג' בוש, המכונה  על ידו "הפיהרר של המאה ה-21". להלן תרגום עיקרי המאמר[1]:

 

"חשוב מאוד שיהיו ברשותך גורמי כוח, אבל חשוב יותר שתיטיב לנהל אותם ולהפיק מהם תועלת. מכאן, כל משקיף מתחיל בתחום הפוליטיקה והיחסים הבינ"ל, יכול להבין באופן ברור לחלוטין שההרפתקה של הנשיא בוש הבן בעיראק היא בבחינת נקודת המפנה המכריעה שתירשם בהיסטוריה כתחילת ההתמוטטות של האימפריה האמריקאית הגדולה.

 

ככל שאמצעי התקשורת והעריצות התקשורתית כולה מתגייסים ומנסים לשווא להציג את זירת ההתרחשויות [בעיראק] באופן הפוך [מן המציאות], [בסופו של דבר] הגיאוגרפיה תכריע.

 

כך קרה עם [האימפריה של] רומא העצומה וכן עם האימפריה הבריטית והאימפריה הצרפתית בעת התוקפנות המשולשת נגד מצרים בשנת 1956. עוד לפני כן, ההיסטוריה רשמה [זאת] בתעודת הפטירה של חיית הפרא הנאצית, 'הפיהרר', ששלט בזמנו בכל גורמי הכוח המכריעים והתבסס עליהם כאשר יצא להשמיד חלק מן האנושות ולהכניע את היתר, כדי שיהיו לעבדים המעבירים את חייהם בשירות ה'סופרמן הארי'...

 

כן, זוהי היהירות, המחלה הקטלנית הפוגעת בחזקים. והנה ג'ורג' בוש הבן - 'הפיהרר של המאה ה-21'  - נופל קורבן לאותה מחלה קטלנית - היהירות. זהו כישלון בניהול הכוח ובניצולו.

 

כאשר אייזנהאואר הציע את תוכניתו המפורסמת למילוי הואקום שנוצר במזה"ת בעקבות שקיעתן של האימפריה הבריטית והאימפריה הצרפתית, ניתן היה לראות בכך, באופן כללי, שאיפה מציאותית מבחינת היחסים הבינלאומיים והמדיניים. אלה הן השאיפות של החזקים כאשר האחרים נסוגים ונוצר ואקום. ואולם, שטח גיאוגרפי קטן כמו אזור המזה"ת הערבי, הוא דבר אחד [ואילו] הגיאוגרפיה העולמית היא דבר אחר.

 

אסטרטגית מילוי הואקום שאותה אימצו החוגים הפוליטיים האמריקאיים אחרי התמוטטות ברית המועצות - מכונה בד"כ במונח פוליטי-אסטרטגי - "המאה האמריקאית". הכוונה כמובן היא לכך שהמאה ה-21 תהיה אמריקאית על כל המשתמע מכך - הגמוניה צבאית, כלכלית, תרבותית וכיו"ב.

 

ארכיפלג הואקום הנובע מהתמוטטות ברית המועצות ושקיעת המערכת הסוציאליסטית, משתרע, כידוע, מן הים הבלטי ועד גבולות סין, עובר דרך אירופה המזרחית או המרכזית, באזור הבלקן והמזה"ת, ומגיע עד מרכז אסיה ועוצר בגבולות סין. ארכיפלג זה הינו ללא ספק [מיקרו-קוסמוס] של העולם וכפיית ההגמוניה האמריקאית עליו - משמעותה, בהכרח, שליטה בהחלטות הבינ"ל והפיכת מדינות העולם לפקידים של הדוד סם המבצעים את מדיניותו. כמובן [ישנם] פקידים מדרגה ראשונה, שנייה, שלישית וכו', היות ולא הגיוני שמדינה כמו צרפת תהיה פקידה בדרגה השווה לדרגה של הרפובליקה של קרזאי.

 

משקיפים רבים סבורים כי עמידתן של רוב מדינות המערב לצד הממשל האמריקאי במלחמת 'קודש' זו, או 'במסע צלב' [זה], כפי שתיאר אותה האדון ג'ורג' בוש בעצמו, והעמדה הניטראלית בה נקטו מדינות רבות, גילמה בתוכה עידוד ל'פיהרר האמריקאי' לבצע את השגיאה שייתכן ותהיה האחרונה...

  

שוב זאת הגיאוגרפיה וההיסטוריה [שיכריעו]... גם אם הזמן יארך והאויב יהיה חזק ונפשע [בסופו של דבר] העם יתקומם מחדש כמו הר געש סוער, או שיטפון שיהפוך את הפולשים לשרידי תמונות מכוערות  בזיכרונם של בני האזור.

 

אבל כאשר אנו עוברים עם הקול והתמונה מזירת האירועים, כלומר מעיראק, אל תוך ארה"ב, נרגיש באופן ברור ביותר את התבוסה הממשית [של ארה"ב] במלחמה זו. ההתנגדות הגוברת והניכרת מיום ליום מצד העם האמריקאי למלחמה, היא ההוכחה המהימנה ביותר למשבר של הממשל האמריקאי והשמרנים החדשים בבית הלבן. כל עוד חוגי מקבלי ההחלטות לא יודו במציאות זו וכפועל יוצא מכך לא יפעלו להתמודד עימה במידה רבה של תבונה ובלי התלהמות אידיאולוגית ופוליטית, האסון ממתין לארה"ב הגדולה.

 

כמה וכמה פרשנים מערביים סבורים כי הממשל האמריקאי רשם ברשימת מטרותיו במלחמה זו את הידוק המצור על סוריה ואיראן ובידודן באופן מוחלט, בטענה שהן מתערבות בענייני המזה"ת מפלסטין עד לבנון, עד עיראק ומדינות נוספות. ממשל זה, או יותר נכון השפויים שנשארו בו, יגלו כי התערבותן של איראן וסוריה היא הדרך היחידה להצלתם מן הכיליון הפוליטי והאסטרטגי באזור זה".

 


 


[1] אל-ת'ורה (סוריה) 17.10.2007