המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
בכיר באל-ג'זירה: התעמולה בתקשורת האמריקאית כמו הנאצית
20/9/2007

 

מגיש בכיר באל-ג'זירה: התעמולה בתקשורת האמריקאית כמו הנאצית

 

ד"ר פיצל אל-קאסם, מגיש בכיר בערוץ "אל-ג'זירה", בעל תכנית הראיונות הותיקה "הכיוון הנגדי",  פרסם מאמר ביומון הסורי הממסדי "אל-ת'ורה" בו טען כי התעמולה שמנהלים אמצעי התקשורת האמריקאיים נגד איראן זהה לתעמולה הנאצית שניהל שר התעמולה יוזף גבלס. להלן תרגום עיקרי מן המאמר[1]:

 

"לו יוזף גבלס, שר התעמולה המפורסם של היטלר היה חי בימים אלה, הוא היה דורש פיצויים רבים  מן התקשורת האמריקאית. וכי למה לא? הרי אמצעי התקשורת הללו משתמשים בשיטות התעמולה שלו המבוססות על שקר מתוכנן ושיטתי ומיישמים אותן במלואן מבלי לציין את ממציא השיטה.

 

לשון אחר, מדובר בהפרה ברורה של זכויות יוצרים על קניינו הרוחני של גבלס. מכיוון שהאמריקאים מייחסים חשיבות רבה לעניין הקניין הרוחני, היה עליהם להודות בפני שר התעמולה הנאצי שהם מעתיקים את שיטות התעמולה שלו ולשלם את התגמולים שהם חייבים [לו]. מאידך, מאחר והתקשורת האמריקאית פיתחה עד מאוד את תורת התעמולה של גבלס והפכה אותה להרסנית ואפקטיבית יותר, ובכך בעצם רשמה פטנט חדש, היא נמנעה מלציין את המקור [של שיטות אלה].

 

כדי שאיש לא יחשוב שמדובר בסילוף [המציאות] ושההשוואה בין התקשורת האמריקאית -התקשורת המכובדת ביותר בעולם  - לתעמולה של גבלס הינה עוול חמור כלפיה, הנה לכם כותרת גדולה וטרייה [שהופיעה] בעיתון אמריקאי מובהק: 'סגן נשיא ארה"ב, דיק צ'ייני, הורה לאמצעי התקשורת האמריקאיים להפיץ ולשווק את התקיפה על איראן, [ונתן] הוראות ספציפיות לערוץ פוקס ניוז ולעיתון וול סטריט ג'ורנל לפתוח במסע תעמולה שיטתי ואינטנסיבי כהכנה להתקפה הקרובה על איראן החל מיום שלישי, ה-4 בספטמבר 2007'. כותרת זו אינה לקוחה מעיתון או מאמצעי תקשורת ערבי [אחר] הרוצה להשמיץ את התקשורת האמריקאית, אלא זוהי כותרתו של מאמר חשוב שנכתב ע"י העיתונאי האמריקאי פול ג'וזף ואטסון בעיתון Prison planet (השואב את רוב ידיעותיו מהעיתונים  ומכתבי העת האמריקאיים החשובים, כגון הניו-יורקר המפורסם).

 

העיתונאי האמריקאי מצטט את ברנט רובן, המומחה לאפגניסטן מאוניברסיטת ניו-יורק, שאמר כי הוא שוחח ארוכות עם ראש אחד המכונים השייכים לשמרנים החדשים בארה"ב, שהוא אישיות בכירה, שסיפר לו כי לשכת סגן הנשיא היא שהוציאה את ההוראות לפתוח במסע תעמולה נרחב ומרוכז [שמטרתו] לשווק לעם האמריקאי את רעיון התקיפה על איראן החל מהשבוע הראשון אחרי ה- Labour Day.[2]  לשם כך יערך תיאום בין מכון אנטרפרייז, העיתון וול סטריט ג'ורנל, העיתון וויקלי סטנדרד, כתב העת קומנטרי, ערוץ פוקס ויתר העיתונים, כתבי העת, ערוצי הטלוויזיה והרדיו האמריקאיים הרלוונטיים. לשכת [סגן] הנשיא ביקשה מהתקשורת האמריקאית להגביר את מסע התעמולה שלה ולתאם אותו היטב כדי לשכנע את האמריקאים לקבל את התקיפה הקרבה על איראן, בין אם בצדק ובין אם לאו.

 

שימו לב שאמצעי התקשורת האמריקאים - שיש לנו כבר כאב ראש מרוב הדיבורים על "מהימנותם", "עצמאותם" ו"חירותם" - נדרשים להפיץ סדרה של שקרים והמצאות כדי לאפשר את ביצוע התכנית לתקיפת איראן. סגן נשיא ארה"ב, דיק צ'ייני... ביקש מאמצעי התקשורת להאשים את איראן בכל פעולה שתתרחש, אפילו אם מי שאחראי לה הוא 'השטן הכחול'. צ'ייני הורה [לאמצעי התקשורת האמריקאים]: 'חשוב שתשווקו [את המסר] שאיראן היא האחראית לכל דבר שיקרה לנו, ולא אף אחד אחר מלבדה'. כמה נפלאה התקשורת הזו!

 

האם היגיון זה שונה מצורת החשיבה של התעמולה הנאצית בהנהגתו של יוזף גבלס שהסיסמה שלו היתה: "שקרו שוב ושוב עד שמשהו ייחרת במוחותיהם של ההמונים או עד שתאמינו בזה בעצמכם"? האם התקשורת האמריקאית לא מציירת את הלבן כשחור ואת השחור כלבן בהתאם להוראותיו של סגן הנשיא, דיק צ'ייני? האין אנו ניצבים כאן לנגד אותה המשוואה של התעמולה הנאצית בשלמותה - מנהיג שנותן פקודות ותקשורת שמאפשרת את ביצוען ומזייפת [את המציאות] באופן עיוור ואוטומטי?!!...

 

מי אמר שהאמריקאים אינם מהימנים? דוח שפורסם [בעיתון 'השמרנים האמריקאים'] הודה כי על אמצעי התקשורת [האמריקאים] להטיל את האשמה על איראן לכל פעולה לה תיחשף ארה"ב, וזאת באופן מיידי וללא כל היסוס או מחשבה [שנייה]. כמו כן עליהם להסתיר כל ראיה שתצביע על גורמים אחרים המעורבים במעשה. שימו לב למקצועיות, למהימנות, לניטרליות ולחופש העיתונות [של אמצעי התקשורת האמריקאים]!

 

במה שונה התקשורת האמריקאית 'החופשית מאוד' מהתקשורת הערבית הרשמית הבזויה בה משתמשות הממשלות [הערביות] כשופר לתעמולה, להתעיה, להסתרה, ליצירת בורות ולגיוס המונים מביש?

 

כמה מסכן אתה גבלס!! הם הופכים אותך לשטן, לועגים לשיטות שלך, מציגים אותך כסמל השקרים, הצביעות והכישלון התקשורתי ואחר כך מעתיקים את השיטות שלך מא' ועד ת'. זאת, תוך הבדל קטן - אמצעי התקשורת שלך [גבלס] היו פרימיטיביים ונחשלים לפני יותר מחמישים שנה ואילו להם יש אימפריה תקשורתית מודרנית חסרת תקדים. כמה מסכנה התעמולה הנאצית של גבלס!"

 

 [1] אל-ת'ורה (סוריה) 17.9.2007

[2] מצוין בארה"ב ביום שני הראשון בחודש ספטמבר בכל שנה.