המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
ביקורת חריפה בסוריה כלפי ארצות הברית
12/8/2007


ביקורת חריפה בסוריה כלפי ארצות הברית

 

לאחרונה נשמעות בסוריה התקפות חריפות כנגד ארה"ב. שר ההסברה הסורי, מוחסן בלאל, אמר ליומון איחוד האמירויות, "אל-ח'ליג'", כי ארה"ב היא מדינה פשיסטית הדומה לנחש צפע. ואילו במאמרים שהופיעו ביומון הסורי הממסדי, "תשרין", נטען כי מנהיגי ארה"ב הם טרוריסטים ורוצחים סדרתיים הממיטים שואה יומיומית על עמי העולם וכי יש להביאם בפני בתי דין לפשעי מלחמה. להלן קטעים מהתבטאויות אלו:   

 

שר ההסברה הסורי: ארצות הברית מדינה פשיסטית

בשיחה ליומון איחוד האמירויות, "אל-ח'ליג'", תקף שר ההסברה הסורי, ד"ר מוחסן בלאל, בחריפות את ארה"ב, והמשיל אותה ואת ישראל לנחש צפע המכה בעיראק, פלסטין ולבנון, ממנו יש לצפות  שיתקוף בכל רגע, גם אם ידוע לו שישלם על כך בחייו. כן הגדיר בלאל את ארצות הברית כ[מדינה] פשיסטית המעוניינת להפוך את עיראק למרכז מסוכן של טרור, להפוך את לבנון על פיה, להטיל מצור על הממשלה החוקית הפלסטינית [בעזה] ועל תנועת ההתנגדות האסלאמית-  חמאס, ולעשות ככל יכולתה – יחד עם כוחות חיצוניים אחרים – בכדי להפוך את סוריה למקום מושבם של פליטים.

 

אשר ליוזמת השלום של נשיא ארצות הברית, ג'ורג' בוש, טען בלאל כי היא בבחינת זריית חול בעיניהם של הערבים, והגדירה כדמיונית משום ששרת החוץ האמריקאית, קונדוליסה רייס, אמרה כי לא יתקיים דיון על הגבולות, על הפליטים הפלסטינים, על ירושלים וכו'. כן האשים בלאל את האמריקאים כי הם באים לשווק את הדמוקרטיה ואת זכויות האדם באזור, ובה בעת מחמשים את המדינות השוכנות בו.[1]

 

העורך הראשי של "תשרין": נשיאי ארצות הברית - רוצחים סדרתיים

עצאם דארי, העורך הראשי של היומון הסורי הממסדי, "תשרין", כתב במאמר המערכת: "שלשום, ב-6 באוגוסט, צוין הפשע הנתעב ביותר שידעה האנושות: הנשיא האמריקאי, הארי טרומן, הורה להטיל את הפצצה הגרעינית הראשונה על העיר הירושימה... אין בכוונתנו לסקור את רשימת הפשעים הארוכה של ארה"ב החל מיפן, כלה באמריקה הלטינית... ועד לאירופה, אפריקה ואסיה... אולם, לרגל יום השנה לרצח בהירושימה ונגסאקי, עלינו לשאול: האין הממשל של הנשיא האמריקאי הנוכחי, ג'ורג' בוש, העתק ממשלו של הארי טרומן?...

 

עיראק של היום היא הירושימה של [העולם] הערבי, אפגניסטן היא הירושימה של אסיה ואת השאר יודע האדון האמריקאי המשתמש בהמצאות המודרניות ביותר אליהן הגיע השכל האנושי האכזר על מנת לזרוע הרג בקרב בני האדם, ללא אבחנה בין נשים, זקנים וטף. העיקר הוא שאסור לצל צלה של איזושהי תבוסה להתקרב ל'יאנקי' האמריקאי הזה, הכמה לדם ולהרג.

 

הממשל האמריקאי הנוכחי דומה לסרטי האימה המופקים בהוליווד, בהם יש את 'הרוצח הסדרתי' הבוחר את קורבנותיו כראות עיניו, ובהתאם למחלת הנפש התוקפת אותו. ואולם, ההבדל הוא שהרוצח הסדרתי בסרטים האמריקאים מקבל בסוף הסרט את עונשו, בין אם הוא נהרג ובין אם הוא מוצא להורג. אשר לרוצח הרשמי [דהיינו, נשיא ארצות הברית], הלה מוסיף להתגרות באנושות, ובמקום שהחוקים והמשטרים יגנו אותו, הם מעניקים לגיטימציה לפשעים ולטרור שהוא מבצע. הוא, בתורו, מעניק לגיטימציה למעשיהם של הרוצחים, רבי הטבחים והטרוריסטים, כאשר ישראל היא דוגמא אחת מני רבות.

 

מקרי הטבח המתבצעים על ידי 'האדון' האמריקאי - שאפשר שהרצח הפך מבחינתו למעין שגרה יומיומית - לא פסקו מאז החליט להשמיד את התושבים המקוריים של אמריקה, [קרי] האינדיאנים, כלה בהירושימה ונגסאקי המפורסמות ועד לעיראק, מחנה הפליטים ג'נין, שכם, עזה, קאנא, מרוחין והצ'אחיה של בירות...  הפשע הוא אותו פשע, על אף התחלפות זהות הפושעים הסדרתיים, תווי פניהם וטביעות אצבעותיהם, והטרור הוא אותו טרור, הגם שהשתנו כינוייו והוא הפך בראייתם [של נשיאי ארצות הברית] למלחמה נגד הטרור ולמען הפצת הדמוקרטיה והשלום. 

 

אם איננו יכולים לשפוט את חבורת המנהיגים הזו, לכל הפחות עלינו לחשוף את פשעיהם ולהעמידם למשפט ההיסטוריה, וזאת מבלי שנוותר על זכותנו להביאם לבתי הדין לפושעי מלחמה, על מנת שיקבלו את עונשם..."[2]    

 

יומון סורי ממסדי: ארצות הברית אחראית לשואה יומיומית

נצרי אל-צאיע', בעל טור לבנוני הכותב בקביעות ביומון הסורי הממסדי, "תשרין", כתב: "אם נמנה את הפשעים שביצעו היטלר, מוסוליני, פרנקו וסטאלין, הרי שסך כל הקורבנות שהותירו אחריהם נמוך מזה שהותירו הממשלים האמריקאים הרצופים, מאז שתי פצצות [הגרעין] בהירושימה [ועד] לטבח המתמשך בעיראק. אם נחבר את [סך כל] הקורבנות של הממשלים האמריקאים הרצופים, [אותם קורבנות] שנהרגו בעודם שוכנים מרחק אלפי מיילים מארצות הברית - ביפן, וייטנאם (צפון ודרום), קמבודיה, ניקרגואה, הפיליפינים, אל-סלוודור, פנמה, לבנון, עיראק, עיראק [ושוב פעם] עיראק – נמצא כי הם תולדה של פשעי מלחמה [שבוצעו] בלא חשבון וללא עכבות. אם נקבץ את ההצהרות, ההודעות ו[התכניות] המדיניות [של הממשלים האמריקאים] ביחס לשלום ולמאמציהם להשיגו, [נגלה] שאנו עומדים בפני טבח בבני אדם ושואה יומיומית...

 

בפעם הראשונה, ללא שמץ של בושה, מתגלה בוש כשהוא דורש לחסל חצי עם פחות או יותר, ומדרבן את 'הרשות הפלסטינית החדשה' לחסל את [תנועת] 'חמאס' - שנבחרה באופן דמוקרטי ומייצגת את הרוב. כן הוא מעודד את השלטון בלבנון להדיר יותר מחצי מהעם הלבנוני, כפי שעודד את ישראל להמשיך להפציץ את הלבנונים ואת כפריהם במשך 33 ימים. אנו חיים בתקופה בה שודד הים האמריקאי קובע את חוק החיים והמוות, כמו גם את חוק הפצת האלימות והאלימות שכנגד".[3]       [1]  אל-ח'ליג' (איחוד האמירויות), 5.8.2007.

[2]  תשרין (סוריה), 8.8.2007.

[3]  תשרין (סוריה), 8.8.2007.