המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
נשיא איראן: המתקפה של איראן פוררה את ישראל; אם היא תתקוף "על אדמתנו" נגיב בחומרה
18/4/2024


נשיא איראן ראיסי: המתקפה של איראן פוררה את ישראל; אם ישראל תתקוף "על אדמתנו" היא תזכה לתגובה חמורה


הקדמה:

במצעד צבאי לרגל יום הצבא שמצוין באיראן ב-18.4.24 התייחס נשיא איראן, אבראהים ראיסי, לתקיפה של איראן על ישראל ב-13.4.24 והכריז כי היא היתה "מדויקת ומחושבת" ובבחינת הודעה לכלל העולם ולמעצמות, "לאמריקה ולתומכי המשטר הציוני, שאיראן נמצאת בזירה והכוחות המזוינים שלנו מוכנים ומחכים לפקודה של המפקד העליון [עלי ח'אמנאי]."

 

ראיסי ציין בדבריו כי "אם תתבצע על אדמתנו ולו המתקפה הקטנה ביותר ע"י המשטר הציוני הוא יזכה לתגובה מסיבית וחמורה". ניתן להבין מדבריו כי איראן תבחר לא להגיב על מתקפה שתהיה מחוץ לשטחה של איראן, זאת על רקע דיווחים אמריקאיים שמעריכים כי תגובה ישראלית תהיה על אינטרסים איראניים בציר ההתנגדות. ואכן, וול סטריט ג'ורנל דיווח היום, ה-17.4.24, מפי מקורות איראניים וסוריים, כי איראן נערכת לתגובה ישראלית, והחלה לפנות את אנשי משמרות המהפכה (משה"מ) מאתרים שונים בסוריה. לפי הדיווח, גם חזבאללה מצמצם את נוכחות בכיריו בסוריה.[1]

 

על רקע החשש בציבור האיראני מפני תגובה ישראלית חריפה ולעיתים אף השמחה על מתקפה צפויה שעלולה להביא לתסיסה נגד המשטר טען ראיסי כי הכוחות המזוינים של איראן על זרועותיהם השונות פועלים למען העם ושואבים לגיטימציה ממנו.

 

ראיסי חזר והסביר כי ההתקפה על ישראל היתה מוגבלת בהיקפה ונועדה "להענישה".

להלן דבריו:

 

"בניין הכוח, בניית כלי שיט מעל פני הים ומתחתיו, טנקים, כלי רכב משוריינים ומערכות חכמות יכולות להגביר את כוחנו הצבאי שלנו כמעצמה העליונה לא רק באזור אלא בעולם"

"הצבא עומד לצד האומה ופועל להגנת המולדת, השלמות הטריטוריאלית וערכי המהפכה האסלאמית. הצבא שלנו הבדיל את עצמו משאר הצבאות בעולם בזכות האמונה באל וההסתמכות על כוח אלוהי.

 

הצבא שלנו הוא צבא מיומן ומאומן, המידע הצבאי שלו עדכני ומיומנות זו מייחדת את הצבא שלנו. הצבא מצויד בחידושים וטכנולוגיות עדכניים. הציוד העדכני שרצו שיישמר לפני המהפכה האסלאמית [ב-1979] בידי מדינות אחרות [ולא בידי האיראנים] מצוי היום ברשות הידיים בעלות המסוגלות של הכוחות המזוינים והצבא שלנו. עצמאות טכנולוגית, תעשייתית, צבאית והמבוססת על ייצור עצמי מצויה בידי איראן הודות למאמצי הנוער שלנו בצבא, במשה"מ ובכוחות המזויינים.

 

בניין הכוח, בניית כלי שיט מעל פני הים ומתחתיו, טנקים, כלי רכב משוריינים ומערכות חכמות יכולות להגביר את כוחנו הצבאי שלנו כמעצמה העליונה לא רק באזור אלא בעולם, כוח זה אינו מושאל [מידע זר] אלא מבוסס על ייצור עצמי. כוח זה הוא הכוח של האומה הגדולה של איראן. הצבא המצויד, המודרני והחזק, כמו גם משה"מ והכוחות המזויינים שלנו הם הסיבה לכוחה של המדינה. הכוחות האזוריים יכולים לסמוך על כוחותינו המזוינים.

 

הכוחות המזוינים נובעים מתוך העם ונמצאים לצד העם. הם היו לצד העם בקורונה ובאסונות הטבע, הם נמצאים בלב ובנשמה של העם. ההגנה על העם, על המולדת ועל המהפכה האסלאמית, העמידה נגד קבוצות טרור וההגנה על גבולות המדינה הם המאפיינים של הכוחות המזוינים שלנו. תושבי האזור והעולם מודעים לתפקיד הכוחות המזוינים שלנו.

 

נשיא איראן, אבראהים ראיסי [2]


 

"המבצע [המתקפה האיראנית ב-13.4] ... היה הודעה לכל העולם ... לאמריקה ולתומכי המשטר הציוני, שאיראן נמצאת בזירה והכוחות המזוינים שלנו מוכנים ומחכים לפקודה"

לאחר "מבול אל-אקצא" [מתקפת ה-7.10 על ישראל], "ההבטחה הכנה" [מתקפת הטילים והכט"במים של איראן על ישראל ב-13.4.24] פוררה את ישראל והוכיחה שכוחה הוא כקורי העכביש. הם [הישראלים] יצרו למשה"מ ולצבא את הסמכות [לפעול] והם נענשו על המעשה שעשו [הריגת מפקד כוח קודס, גנרל זאהדי, בדמשק] בפקודת המפקד העליון [מנהיג איראן, עלי ח'אמנאי]. המבצע הזה היה מדויק ומחושב והוא היה הודעה לכל העולם ולמעצמות החמושות לכאורה, לאמריקה ולתומכי המשטר הציוני, שאיראן נמצאת בזירה והכוחות המזוינים שלנו מוכנים ומחכים לפקודה של המפקד העליון.

 

מבצע "הבטחה כנה" היה מוגבל בהיקפו. לו היתה זו פעולה רחבת היקף, הם היו רואים שלא היה נשאר דבר מהמשטר הציוני, אבל זו היתה אמורה להיות פעולה מוגבלת, עונש למשטר הציוני וטיפול במוקדים שפעלו נגדנו [לטענת האיראנים, הבסיסים בישראל מהם יצאה המתקפה לחיסול בכירי כוח קודס בדמשק]. אם תתבצע על אדמתנו ולו המתקפה הקטנה ביותר ע"י המשטר הציוני הוא יזכה לתגובה מסיבית וחמורה.

 

האמירות האמריקניות לא מציינות אופציה צבאית על הפרק [נגד איראן] וזה הודות לכוחם של הכוחות המזוינים שלנו. כישלון המשטר הציוני היה מודיעיני, ביטחוני וצבאי, אך מעל לכל, זה היה כישלון אסטרטגי. חלק מהמדינות [הערביות] ביקשו לנרמל את היחסים עם המשטר הציוני, אך כעת הן מושפלות מול עמיהן וזה היה כישלון אסטרטגי עבור המשטר הזה. ב"יום ירושלים" [ב-5.4.24] תושבי איראן ואנשים רבים בעולם זעקו להגנת העם הפלסטיני ולהתנגדות נגד אסטרטגית הכניעה והפשרה [הנורמליזציה עם ישראל].

 

בכל יום אנו רואים יותר תמיכה בהתנגדות [של איראן] ושנאה לאמריקה ולמשטר הציוני, ומשמעות הדבר היא ניצחון וגאווה של האומה שלנו. הכוחות המזוינים שלנו צריכים להיות גאים בכך שכיום דגל התמיכה בפלסטין ובהתנגדות הפך לדגל של כל העמים והדתות, ומשמעות הדבר היא ניצחון השיח של המהפכה האסלאמית והמנהיג העליון של המהפכה.

 

אני אומר למדינות האזור, הכוחות הצבאיים שלנו יוצרים ביטחון, עושים שלום, מביאים כוח לאזור ואמינים לחלוטין. במקום לקיים קשרים עם המשטר הציוני, סמכו על נכסיכם, על הכוחות המוסלמיים ועל הצבא ומשה"מ שלנו, אין צורך בכוחות זרים באזור..."[3]

 [2]  תסנים (איראן), 17.4.2024

[3] תסנים (איראן), 17.4.4.2024