המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
לקט ידיעות מהרש"פ
9/3/1999


לקט ידיעות מהרש"פ (25.2-5.3/1999)

 

חבר הועדה המרכזית של ה'פת"ח' וחבר המועצה המחוקקת, עבאס זכי, העניק ראיון ליומון 'אל-קדס' בנוגע לעמדותיה של תנועת ה'פת"ח' בנושאים שונים. הוא הסביר כי "תנועת ה'פת"ח' מושתתת על כל מרכיבי המאבק - הן המאבק המזוין והן המאבק הפוליטי ופעילות בדרכי שלום. למרבה הצער, בשלב הזה הצטמצמו כל המרכיבים למרכיב אחד והוא הפעולה הפוליטית..."

 

"איננו יכולים לטעון כי יש כיום תוכנית מאבק מלאה. התוכנית הנוכחית היא של עשייה דיפלומטית... [ואולם] תנועת ה'פת"ח' היא תנועת שחרור לאומי, והמולדת לא שוחררה. [לפיכך] התנועה לא השלימה [עדיין] את תפקידה..."

 

"אנו נבוכים [כיום] משום שאנו תומכים בשלום, אולם [מדובר] בשלום הצודק אשר ישיב לנו את הזכויות. איננו יכולים להפסיק את האלימות כל זמן שהצד האחר נוהג באלימות..."

 

"תנועת ה'פתח' ניסתה להשיג משהו [באמצעות תוכנית השלום] ולהביא את הדיפלומטיה והעשייה הפוליטית לכלל תוצאה. כאשר תנועת ה'פת"ח' תמצא שהפלסטינים נתנו כל מה שאפשר למען השלום, [אך] לא השיגו אותו, היא תהיה חייבת לחזור ולדון בנושא בכללותו, כדי לצאת  מן המבוי הסתום. גוש ה'פתח' לא יהיה מנותק מן הנסיבות. אם ישררו רווחה ושלום תנועת ה'פת"ח' תקבל אותם בברכה אפילו על חשבון האסטרטגיה [הבסיסית] שלה. אולם כאשר ישראל מכריזה  שהיא תמשיך בהתנחלות, ושהיא מתייחסת בביטול לעולם ועד [לדרישת] הריבונות [הפלסטינית] ומתנגדת מכל וכל להקמת מדינה פלסטינית, יהיה [גם יהיה] מוצא מן המבוי הסתום והוא יבוא מתוך תודעתם של האנשים."

 

"מידת השלום ומה שנעקור [מידי ישראל] תלויים בכוחו של הצד הפלסטיני. כאשר עמנו התאחד באינתיפאדה [כנגד] רודני ישראל, הם התכופפו והשתכנעו שהעתיד אינו שלהם...

 

אני מדגיש ואומר שכל ישראלי שירגיש כי לכיבוש יש מחיר - ייסוג ויעניק את השלום, ו[בדומה לכך] שום מפלגה בישראל לא תעניק לך [את השלום], אם אינך מסוגל להפעיל לחץ...

 

האחריות בכללותה אינה שלנו לבדנו. העולם רצה שנכיר בישראל ובהחלטות מועצת הביטחון. זה מעשה ששום הנהגה פלסטינית לא יכלה לעשותו [לבדה], [ולכן] האחריות לתוצאה היא [גם על] מגיני תהליך השלום והעדים לו [הכוונה למעצמות].

 

[כמו כן,] מוטלת אחריות [גם] על הערבים אשר רצו שנזנח את האופציה [של המאבק] המזוין ושנצטרף לתהליך השלום. כעת, כל מה שנדחה [בעבר] יש לפרוע [כיום] ואלו שהטילו את יהבם על השלום כפתרון הטוב ביותר, יהיו הלוחמים התקיפים ביותר להשלמת תהליך השחרור."[1]

 

שר השלטון המקומי בקבינט הפלסטיני, צאיב עריקאת, נשא דברים בשם ערפאת בטקס זכרון לחללים בעיר ג'נין. לדברי עריקאת, "כאשר אנו מעלים את זיכרון 'השהידים', עלינו לדעת שהדרך [לפתרון] עדיין ארוכה ושדרכם של 'השהידים' עדיין ארוכה. איננו יודעים מתי ייפסק מות הקדושים..."[2][1] אל-קדס, 25.2.1999.

[2] אל-חיאת אל-ג'דידה, 5.3.1999.

תגיות