המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
איראן ושלוחותיה משעות זמנית את פעילותן הצבאית נגד ארה"ב מחשש לתגובה נרחבת שלה
1/2/2024


לאחר שניצלו את הלחימה בעזה להצדקת תקיפת כוחות ארה"ב בעיראק ובסוריה, איראן ושלוחותיה משעות זמנית את פעילותן מחשש לתגובה אמריקאית נרחבת


ב-28.1.2024 הודיע סנטקום כי שלושה חיילים אמריקאים נהרגו ועשרות נוספים נפגעו במתקפת מל"ט על בסיס תמיכה לוגיסטי במגדל 22 בצפון מזרח ירדן, ליד הגבול עם סוריה.[1]  'מגדל 22' שוכן סמוך לבסיס אל-תנף שבשטח סוריה אשר מוצבים בו כוחות אמריקאים ויש לו תפקיד משמעותי בהגבלת ביסוס ההשפעה האיראנית באזור ובמאבק בדאעש. לדברי דובר ממשלת ירדן, מוהנד מביצ'ין הכוחות האמריקאים במקום "משתפים פעולה עם ירדן במאבק בסכנת הטרור ובאבטחת הגבולות."[2]

 

עד כה אף גורם לא נטל אחריות על התקיפה, אולם באותו יום טענה "ההתנגדות האסלאמית בעיראק", המאגדת תחתיה כמה מיליציות שיעיות עיראקיות הנתמכות ע"י איראן, בראשן גדודי חזבאללה ותנועת אל-נוג'באא,[3] כי ביצעה שלוש תקיפות נגד בסיסים אמריקאים בסוריה, ביניהם אל-תנף ואל-רוכבאן, סמוך לגבול עם ירדן.[4]

 

תקיפות אלו הן חלק מההסלמה שהחלה באמצע אוקטובר 2023, ושאותה מבצעת "ההתנגדות האסלאמית בעיראק", נגד בסיסים וכוחות אמריקאים בעיראק ובסוריה, בטענה כי זו תגובה למה שהיא מכנה "מעשי הטבח" שמבצעת ישראל ברצועת עזה במסגרת מלחמתה נגד חמאס, שפרצה בעקבות מתקפת הדמים שביצע הארגון ב-7.10.2023 ולתמיכת ארה"ב בישראל.

 

בתגובה על תקיפות אלה, תקפה ארה"ב מספר פעמים עמדות של המיליציות בעיראק ובסוריה, בהן נהרגו גם כמה בכירים,[5] אולם נראה כי הפעם הבהירה ארה"ב כי התגובה תהיה חריפה הרבה יותר בשל הרג 3 החיילים וריבוי הפצועים. 

 

בארה"ב הפנו אצבע מאשימה כלפי המיליציות השיעיות הנתמכות ע"י איראן וציינו במיוחד את גדודי חזבאללה, כאחראים למתקפה על מגדל 22.[6] נשיא ארה"ב ג'ו ביידן הזהיר כי האחראים לתקיפה ייענשו בזמן ובדרך שארה"ב תבחר.[7] יומיים לאחר מכן הצהיר הנשיא כי הוא החליט מה תהיה התגובה והודיע כי הם רואים באיראן אחראית לתקיפה מאחר שהיא זו שמספקת את הנשק לגדודי חזבאללה, אך הדגיש "איני חושב שאנו צריכים מלחמה נרחבת יותר במזה"ת."[8] מזכיר המדינה אנתוני בלינקן אמר: "נגיב בחומרה, במקום ובזמן בהם נבחר... התגובה יכולה להיות ברמות שונות ובשלבים..."[9]

 

נראה כי איומי ואזהרות ארה"ב הדאיגו את איראן והמיליציות הנתמכות על ידה. ב-30.1 הכריז מזכ"ל גדודי חזבאללה, אבו חוסין אל-חמידאוי, על השעיית הפעילות הצבאית והביטחונית נגד "כוחות הכיבוש" ו"המליץ" לפעילי הארגון לדבוק לעת עתה ב"הגנה פסיבית" אם יותקפו. אל-חמידאוי


ביקש לנקות את איראן מכל אחריות וטען כי היא אינה יודעת דבר על פעילות הג'יהאד ואף התנגדה להסלמה נגד הכוחות האמריקאים בעיראק ובסוריה. אל-חמידאוי הבטיח כי ארגונו ימשיך להגן על העם הפלסטיני ברצועת עזה "בדרכים אחרות.."[10] אתר אופוזיציה סורי דיווח כי משה"מ הורו למליציות הנאמנות להם בסוריה ובמיוחד בדיר אל-זור שבמזרח המדינה להפסיק את פעילותן הצבאית נגד בסיסים אמריקאים בסוריה.[11]

 

עם זאת, נראה כי תגובה זו מצד איראן והמיליציות הינה החלטה טקטית בלבד שנועדה למנוע מתקפה אמריקאית נרחבת ולא בוויתור על האסטרטגיה של איראן אותה הוציאו לפעול בשנים האחרונות המיליציות הנתמכות על ידה, שעיקרה תקיפות נגד בסיסי ארה"ב בעיראק ובסוריה על מנת לאלצה להסיג את כוחותיה מהאזור, כדי לאפשר לאיראן לבסס את שליטתה בו. לאורך השנים פרסם מכון ממרי דוחות רבים בנוגע לאיומים של גורמים אלה לתקוף את הנוכחות האמריקאית בסוריה ומימושם.

 

יצוין כי מאז אוקטובר 2022, מועד הקמת ממשלתו של מוחמד שיאע אל-סודאני, בה חברות גם מפלגות מטעם כמה מהמיליציות השיעיות, כמו עצאא'ב אהל אל-חק, פחת משמעותית מספר התקיפות נגד הכוחות האמריקאים בעיראק ובסוריה. זאת בשל החלטת המליציות החברות בממשלה להשעות את הפעילות הצבאית נגדם על מנת לאפשר לממשלה לשקם את עיראק מבחינה כלכלית וביטחונית ולהוביל, לבסוף, ליציאת הכוחות האמריקאים מעיראק בדרכים דיפלומטיות.[12] החלטה זו היתה למורת רוחן של איראן ושל כמה מיליציות הנתמכות על ידה, בראשן תנועת אל-נוג'באא, שראו בכך בגידה והמשיכו לאיים בפעילות צבאית נגד הכוחות האמריקאים.[13]

 

לאור זאת, נראה כי איראן ושלוחותיה ראו במלחמה בעזה שעת כושר לחדש את תקיפותיהן נגד הכוחות האמריקאים בעיראק ובסוריה וליישם את האסטרטגיה שנועדה לאלץ את ארה"ב לפנות את כוחותיה מהאזור. החלטת גדודי חזבאללה להשעות את התקפותיהם נגד הכוחות האמריקאים, שלטענתם בוצעו בשלב זה כדי להגן ולתמוך בפלסטינים ברצועת עזה מול מה שהם הגדרירו כ"תוקפנות" הישראלית, למרות ש"תוקפנות" זו עדיין ממשיכה, היא הוכחה נוספת לכך שמדובר באמתלה ושברגע האמת, המיליציות מבכרות את ביטחונן על פני סיוע לפלסטינים.

 

סביר להניח כי איראן ושלוחותיה יחפשו בעתיד הזדמנות או עילה אחרת לחדש את תקיפותיהן נגד הכוחות האמריקאים באזור על מנת לאלצם לסגת ולאפשר לאיראן לממש את שאיפותיה לבסס את שליטתה באזור.  

 

דוח זה יתמקד באיומים על הכוחות האמריקאים בסוריה ובתקיפות שבוצעו נגדם בשנים האחרונות, בהנחית איראן והמשטר הסורי כפי שדווח פעמים רבות בדוחות ממרי השונים:

 

המשטר הסורי מאיים בפעולה צבאית נגד כוחות ארה"ב ומפעיל "התנגדות עממית" 

האיומים והתקיפות נגד הנוכחות האמריקאית בסוריה מצד המשטר הסורי ובעלי בריתו החלו באמצע שנת 2018, לאחר שהמשטר ובעלי בריתו הצליחו להדוף את האופוזיציה הסורית מרוב שטחי המדינה ולאחר הבסת דאעש על ידי הקואליציה הבינלאומית למאבק בארגון זה בהובלת ארה"ב. בכירים במשטר הסורי ואמצעי תקשורת ממסדיים ומקורבים למשטר איימו לפגוע בבסיסים ובכוחות האמריקאים בסוריה ועודדו "התקוממות עממית" נגדם.

 

Syrian Regime: We Will Expel U.S. Forces From Syria By Means Of Popular Resistance, March 28, 2018.

Syrian Threats Against The U.S. Presence In Syria Continue: U.S. Troops, Bases Are In Our Sights And Will Pay A Heavy Price, May 2, 2018.

Assad Regime Calls For Popular Resistance To Expel U.S. Forces From Syria, December 9, 2019.

Syrian Media Threatens Escalation Of Resistance Against U.S. Forces In Country: America’s Policy "Will Not Cause People To Take To The Streets; It Will Cause The Missiles To Emerge From The Depots",June 17, 2020.

Syrian Establishment Daily: The Stage Of Direct Confrontation With The American Forces In Syria Has Begun, June 26, 2018.

Syrian Regime Continues To Encourage Popular Tribal Resistance Against U.S.; Assad: This Is The Only Way To Force The Americans To Leave, October 28, 2020.

 

באוגוסט 2020 חלה הסלמה באיומים וגורמים הקשורים למשטר אף ביצעו תקיפות נגד בסיסים אמריקאים. באותו חודש, שבט הנאמן למשטר הסורי, הודיע על הקמתו של צבא שבטי למאבק בנוכחות האמריקאית ובכוחות סוריה הדמוקרטיים. כמה ימים לאחר מכן קבוצה אחרת נטלה אחריות על ירי רקטות לעבר הבסיס האמריקאי בשדה הגז קונוקו שבאזור הכפרי של דיר אל-זור. בספטמבר אותה שנה קבוצה התומכת במשטר הסורי פרסמה סרטון בו איימה לפגוע בבסיס אל-תנף.

Tribe In Deir Al-Zour Loyal To The Syrian Regime Announces Creation Of Tribal Army To Fight The American Presence And SDF, August 10, 2020.

Pro-Syrian Regime Group Claims Rocket Attack On U.S. Base In Deir Al-Zour, Threatens To Launch More Attacks, August 19, 2020.

Pro-Syrian Regime Group Releases Video Threatening U.S. Base In Al-Tanf; Urges Popular Resistance To U.S. Presence In Syria, September 23, 2020.

 

כוונות איראניות לפגוע בבסיסים אמריקאים בסוריה

במרץ 2021 החלו אתרי אופוזיציה סורים לדווח על כוונת של איראן לפגוע באינטרסים אמריקאים בסוריה בתגובה על תקיפות אמריקאיות נגד עמדות של מיליציות הנתמכות על ידה. על פי כמה מהדיווחים, מליציות אלה המוצבות בצפון מזרח סוריה החלו להציב טילים המכוונים לעבר כוחות אמריקאים באזור.  

Syrian Opposition Website: Pro-Iranian Militias In Syria Ready To Respond If U.S. Strikes Again, March 10, 2021.

Syrian Opposition Website: Pro-Iranian Militias in Eastern Syria Aim Missiles At American Forces Base In Al-Omar Oilfield, March 15, 2021.

 

מיליציות הנתמכות על ידי איראן תוקפות בסיסים אמריקאים

בסוף יוני 2021 החלו המיליציות הנתמכות ע"י איראן לתקוף בסוריה בסיסים אמריקאים באמצעות מל"טים ורקטות, אך עדיין שמרו על עמימות מסוימת לגבי זהותן. אתרי חדשות ועיתונאים המזוהים עם חזבאללה איימו בתקיפות נגד בסיסים אלה ואתרי אופוזיציה סורים דיווחו כי המיליציות מתגברות כוחות באזורים הסמוכים לבסיסים האמריקאים בצפון מזרח סוריה ומציבות טילים ומל"טים לכיוונם.

Article In Pro-Hizbullah Daily: Violence Against U.S. Forces In Eastern Syria Is Likely To Increase, With Attacks On Patrols, Supply Convoys, July 16, 2021.

Attack On Al-Tanf Base By Resistance Axis Forces– A Turning Point In Axis Efforts To Expel U.S. Troops From Syria, October 21, 2021.

'Allies Of Syria Operations Room' – A Tool For The Implementation Of Plans Of The Iran-Led Axis Of Resistance, To Expel American Forces From Syria, November 11, 2021.

: Syrian Opposition Website: Iran-Backed Abu Al-Fadl Al-'Abbas Militia Was Behind Rocket Attack On Coalition Base In Al-Omar Oilfield, Syria, August 17, 2022.

: Syrian Opposition Website: Iran-Backed Abu Al-Fadl Al-'Abbas Militia Was Behind Rocket Attack On Coalition Base In Al-Omar Oilfield, Syria, August 17, 2022.

Articles In Hizbullah-Affiliated Media: Response To Attacks By Israel In Syria Will Be Attacks On U.S. Forces; Popular Resistance To These Forces Should Be Increased, October 25, 2022.

Syrian Opposition Website: Iranian Militias Transport Medium and Long-Range Missiles To Fortified Area Near U.S. Forces At Al-Tanf Garrison In Syria, January 4, 2022.

Hizbullah In Lebanon Deployed Medium- And Long-Range Rocket Launchers This Month In Syria's Western Deir Al-Zour Countryside Capable Of Hitting U.S. Forces East Of The Euphrates, March 25, 2022.

Syrian Opposition Website: Hizbullah Intends To Launch Drone Attack On Al-Tanf Area Where U.S. Forces Are Stationed, June 28, 2022

Aerial Photographs Of U.S. Al-Tanf Base In Syria Shared On Facebook And Twitter By Lebanese Journalist Affiliated With Hizbullah; Base Described As New Target Of The Resistance, July 17, 2022.

Syrian Opposition Website: Iran's Revolutionary Guards Corps, Iran-Backed Militias In Syria Preparing For Military Strike, Possibly Against Al-Tanf Base, Housing U.S. Forces, September 19, 2022.

 

מינואר 2023, החלו קבוצות עיראקיות הנתמכות ע"י איראן ליטול אחריות על תקיפות נגד בסיסים אמריקאים בסוריה, במקביל להמשך האיומים באתרי חדשות המקורבים לחזבאללה ולהמשך הדיווחים באתרי אופוזיציה סורים על כוונות המיליציות לפגוע בכוחות אלה.

Iran-Backed Militia In Iraq Claims Responsibility For Missile Attack On U.S. Military Base In Syria, January 4, 2023.

Iran-Backed Iraqi Militia Claims Responsibility For Drone Attack Against U.S. Al-Tanf Base In Syria, January 22, 2023.

Iran-Backed Iraqi Militia Releases Footage Of Launching Three Drone Attack On U.S. Base In Syria, January 25, 2023.

Iran-Backed Liwa' Al-Ghaliboun Releases Footage Of Launching March 23 Drone Attack On U.S. Forces In Syria, March 27, 2023.

Pro-Hizbullah Lebanese Daily: An American Attack In Eastern Syria Will Be Met With An Axis Of Resistance Attack On The U.S. Al-Tanf Garrison, August 3, 2023.

Syrian Opposition Media Outlets: Hizbullah Gives “Green Light” To Attack U.S.-Led Coalition In Northeast Syria If It Attacks Iran-Backed Militia Positions, August 9, 2023.

Syrian Opposition Website: Iran's Revolutionary Guards Corps, Iran-Backed Militias In Syria Preparing For Military Strike, Possibly Against Al-Tanf Base, Housing U.S. Forces, September 19, 2022

 

 

 

 

 [2]  alghad.com, 28.1.2024. (359446)

[4]  Telegram.me/elamharbi, 28.1.2024.

https://t.me/elamharbi/262

[5]  כך למשל במהלך חודש ינואר 2024 ביצעה ארה"ב שתי תקיפות נגד עמדות ומחסני אמל"ח של המיליציות בעיראק – ב-24.1 וב-4.1.

[8]  cnn.com, 30.1.2024

https://edition.cnn.com/2024/01/30/politics/biden-jordan-attack-response/index.html

[11]  Syriahr.com, 31.1.2024.