המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
דיווח: החמאס והג'יהאד האסלאמי ביקשו מחזבאללה היתר להרחיב פעילותן בדרום לבנון
7/11/2023


אתר חדשות ערבי: החמאס והג'יהאד האסלאמי הפלסטיני ביקשו מחזבאללה להתיר הרחבת פעילותן בדרום לבנון נגד ישראל

 

היומון המקוון ראי אל-יום דיווח ב-6.11.2023 כי גדודי עז אל-דין אל-קסאם, הזרוע הצבאית של חמאס וסראיא אל-קודס, הזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני (גא"פ) ביקשו מחזבאללה היתר להגדלת חופש הפעולה ומרחב העצמאות שלהן בפעילותן נגד ישראל מדרום לבנון. על פי הדיווח, התנועות ביקשו להסתפק ב"הודעה מראש" לחזבאללה על כל פעולה, להוסיף אמל"ח ולהרחיב את איזור הפעילות וכן לגייס פלסטינים תושבי לבנון.

 

דיווח זה, אם נכון, מאשש את טענות ישראל כי חזבאללה הוא זה שמנהל את הלחימה מדרום לבנון וחמאס וגא"פ פועלות מדרום לבנון באישורו ובידיעתו. כידוע, מאז החלה הלחימה בין ישראל לפלגים הפלסטינים ברצועה, הכריזו לראשונה שתי התנועות שהן פועלות צבאית מדרום לבנון נגד ישראל. הפעילות כוללת ירי טילים לעבר ישראל וכן החדרת חוליות.[1] דיווח זה הוא בבחינת התראה על אפשרות להסלמה נוספת בתקיפות נגד ישראל משטח לבנון.

 

על פי היומון הדרישות מצד חמאס והג'יהאד האסלאמי הן:

1.     להפסיק לפעול על פי "פרוטוקול האישור מראש" מ"הלשכה הביטחונית" של חזבאללה ולהסתפק ב"הודעה מראש" על הפעילות מדרום לבנון. כלומר יותר עצמאות בפעילות נגד ישראל וכך יוכלו להרוויח זמן ב"הצגת הסולדיריות עם אנשיהם ברצועת עזה."

היומון הדגיש כי טרם ידוע האם ועדה ביטחונית משותפת אישרה את הבקשה הטקטית הזו אך "הרושם שהתגבש אצל חמאס הוא שהנהגת חזבאללה לא תתנגד לבקשה." 

 

2.     לאשר גיוס צעירים פלסטינים נוספים בלבנון שישתתפו בפעילות הצבאית והלוגיסטית, כלומר ששתי התנועות יוכלו להגדיל את כוח האדם שלהן באזורי העימות.

 

3.     להביא אמל"ח ותחמושת נוספים (שיוצבו) בשטח גיאוגרפי נרחב יותר כדי שיוכלו ככל הניתן להשתמש בהם ללא תלות במחסני חזבאללה.


אתר ראי אל-יום


עוד ציין היומון כי בקשות אלה הועברו לחזבאללה לאחר נאום חסן נסראללה מזכ"ל הארגון ב-3.11.2023, בו אמר בין היתר "החזית שלנו היא של סולידריות עם עזה והיא מתפתחת בהתאם להתפתחויות שם. כל האפשרויות בחזית הלבנונית פתוחות."[2] על פי הדיווח בראי אל-יום, רשימת דרישות זו שהועברה ל"לשכה הביטחונית" של חזבאללה נוגעת לפעילות בשטח ו"לא תפגע או תשנה או תתקן את דרך הפעולה בה נוקט חזבאללה שהוגדרה ע"י נסראללה כשאמר [בנאומו] שלבנון היא חזית סולדיריות עם ההתנגדות בעזה." [3]  

 [1]  כך, למשל ב-10.10 הודיעו גדודי עז אל-דין אל-קסאם על ירי טילים מדר"ל לעבר ישראל. (Telegram.me/Hamas Movement, 10.10.2023) ב-6.11.2023 נטלו גדודי עז אל-דין אל-קסאם אחריות על ירי 16 טילים לעבר נהריה ודרום חיפה (Telegram.me/Hamas Movement, 6.11.2023) ב-30.10.2023 הודיע גא"פ על מות שניים מפעיליו כשניסו לחדור לישראל מדרום לבנון   (Telegram.me/sarayaps, 30.10.2023.)

[3]  Raialyoum.com, 6.11.2023.