המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
שופר המשטר האיראני כיהאן: קאסם סולימאני תכנן וארגן את מבצע "מבול אל אקצא"
12/10/2023


שופר המשטר האיראני כיהאן: איראן המוח והידיים מאחורי החמאס; מבצע "מבול אל-אקצא" תוכנן ואורגן ע"י מפקד כוח קודס סולימאני לפני חיסולו; ח'אמנאי רמז באוגוסט 2022 ו-2023 על "הכיבוש המוחלט" של ישראל


הקדמה:

ארגון ההתנגדות האסלאמית הפלסטיני, חמאס, שקד זמן ממושך על הכנת תכנית המלחמה נגד ישראל.[1] איראן מובילה מאז כינון משטר המהפכה האסלאמית ב-1979 את הקריאה להשמדת ישראל, אידיאולוגית ואופרטיבית, ופועלת ללא ליאות באמצעות ציר ההתנגדות שבנתה, כדי להשיג מטרה זו. ההנהגה הפוליטית והצבאית של המשטר האיראני מתגאה, משבחת ומעודדת את הטבח שעשו אנשי ההתנגדות הפלסטיניים שהמשטר האיראני טיפח והצמיח, בישראלים, וקוראת להמשיכו.

 

ארגון חמאס הינו חלק מובהק מציר ההתנגדות האסלאמית של איראן לצד ארגון הג'האד האסלאמי הפלסטיני, חזבאללה בלבנון, המיליציות השיעיות בסוריה וברמת הגולן, בעיראק והחות'ים בתימן. איראן היא שהקימה ארגונים אלה, מאמנת ומחמשת אותם, מממנת ותומכת ומספקת להם תמיכה פוליטית וארגונית. בכירים איראניים, הן בדרג הפוליטי והן הדרג הצבאי במשמרות המהפכה וכוח קודס נפגשים תדיר עם כל ראשי ומפקדי ציר ההתנגדות, בטהראן, בביירות, בדמשק ובכל האזור. ראו פירוט דוחות ממרי ותמונות בהמשך.

 

איראן הציגה ומציגה כלי נשק שהיא פיתחה לצורך השגת יעד זה – טילים לטווחים בינוניים וארוכים שעל גבם מצוין ייעודם להשמדת ישראל או היהודים, זרוע כטב"מים למבצעי התאבדות, זרוע סייבר לפגיעה בתשתיות, ועוד. ראו פירוט דוחות ממרי בהמשך.

 

המנהיג העליון של איראן, עלי ח'אמנאי, שקורא שנים מכל במה אפשרית להשמיד את מדינת ישראל ומבשר על חיסולה הקרוב, שקבע זמנים לצורך זה (השעון שמודד לאחור), שחימש את עזה ברקטות (ראו דוחות ממרי בהמשך), שהנחה ב-2014 לחמש את הגדה המערבית ופעיליו ממלאים את הוראתו, וצהל בגלוי למראות הטבח שביצעו אנשי ההתנגדות הפלסטיניים שלו בישראלים, מיהר להתנער ב-10.10.23 מאחריותו למעשי הטבח מחשש הקהילה הבינלאומית והסתתר מאחורי תנועת התנגדות הפלסטינית והפלסטינים, שבהם "הוא גאה". (ראו בהמשך)

 

הגם שח'אמנאי מכחיש את אחריות איראן למעשי הטבח של החמאס, יש לציין כי שופרות התקשורת של משטרו חושפים במאמריהם את הקשר הצמוד והקרוב של מפקד כוח קודס, קאסם סולימאני למנהיגי ארגוני ההתנגדות האסלאמית שאיראן בנתה, את ההנחיות שלו ותכנית החומש לפעולה שבנה יחד איתם – וזאת עפ"י הודאתם בימים אלה. שופר המשטר, כיהאן, ייחס את המתקפה הרצחנית של החמאס על ישראל לתכנונו של סולימאני עוד מינואר 2020. כיהאן חשף כי "היום התברר שלכוח האסטרטגיה התכנונית והמבצעית שלו אין גבולות." יום אחד לפני שחוסל ב-2020 שירטט סולימאני "את תוכנית כל קבוצת ההתנגדות בעתיד וכן את האופן שבו הן יקיימו אינטראקציות זו עם זו." הוא הכתיב למנהיגי ארגוני ההתנגדות "את האמנה ל-5 השנים הבאות!'" כיהאן התגאה כי "כעת התאחדות קבוצות ההתנגדות לפי אמנת חמש השנים הזו היא פרי השהאדה של סולימאני וחלק מהנקמה הקשה של קבוצות ההתנגדות." כיהאן אף המשיך וטען כי ח'אמנאי עצמו רמז כבר באוגוסט 2022 על הניצחון הגדול, ובאוגוסט 2023 בישר על המבצע הקרב, דבר המעיד על ידיעתו הברורה והתכנונים האיראניים להוציא לפועל את הטבח. כיהאן כתב: "המשמעות היא שבשנה שעברה נתן המנהיג [עלי ח'אמנאי] את 'הבטחת כיבוש הקרוב' והשנה נתן את 'הבשורה לכיבוש מוחלט' והמבצע מבול אל-אקצא הוא חלק מהכיבוש המוחלט הזה. הבטחה ובשורה זו יחד עם הבהירות והעוצמה של דבריו ועמדותיו [של ח'אמנאי] בפגישה [עם גורמי המשטר ושגרירי מדינות האסלאם] לרגל יום הולדת הנביא [מוחמד] מראים משמעות ותוכן עמוקים."[2]

 

עדות נוספת למעורבות איראנית ישירה בהכנות למתקפה על ישראל גם מחזית הצפון היא דיווחים ממקורות ערביים ואיראניים כי כוחות משמרות המהפכה של איראן באזור דיר א-זור בסוריה מתכוננים לפריסה מחדש באזור קונייטרה על גבול ישראל-סוריה.


הסיוע האיראני שמגישה איראן כעת לחמאס היא בתחום החשוב של השפעה על דעת הקהל העולמית. שופרות המשטר האיראני מצדיקים את פשעי המלחמה ומעשי הטבח וההתעללות הנפשעים של אנשי חמאס בישראלים בטענת "פשעי הכיבוש" של ישראל, במעשי רצח ועינויים לכאורה של ישראל בילדים פלסטינים "כדי שלא יצטרפו לציר ההתנגדות" של איראן ובטענה לפגיעה במסגד אל-אקצא.

דוח זה יתמקד בקשר מאחורי הקלעים של איראן לארגון חמאס השייך לציר ההתנגדות של איראן:


שופר המשטר כיהאן: "בפגישה האחרונה" עם קבוצות ההתנגדות "[מפקד כוח קודס] סולימאני שירטט את תוכנית כל קבוצת ההתנגדות בעתיד וכן את האופן שבו הן יקיימו אינטראקציות זו עם זו... התאחדות קבוצות ההתנגדות כעת לפי אמנת חמש השנים של סולימאני היא פרי השהאדה שלו וחלק מהנקמה הקשה של קבוצות ההתנגדות; כל הציונים החיים בפלסטין הכבושה הם גזלנים וחמושים. אפילו ילדיהם מאומנים מגיל צעיר מאוד במחנות אימונים להטיל אימה על העם הפלסטיני... וישראל היא בסיס [אחד] גדול. לכן מי שגר בבסיס [קרי ישראל] אינו אזרח. הוא חייל ובישראל אין דבר כזה שנקרא 'אזרחים'!"

תחת הכותרת "מבול אל-אקצא היא התחלת שימת הקץ ל-75 שנות הכיבוש [של ישראל]", קבע שופר המשטר האיראני, כיהאן, במאמרו מה-10.10.23 כי תכנית הפעולה שתכנן וארגן מפקד כוח קודס, קאסם סולימאני, להשמדת מדינת ישראל, אותה הכתיב למפקדי ארגוני ההתנגדות טרם מותו בידי כוחות ארה"ב בינואר 2020, מתחילה להיות מבוצעת. כיהאן אף הבהיר כי ח'אמנאי היה בסוד העניינים ורמז פעמיים על ניצחון גדול בפתח. להלן תרגום המאמר:

 

"אמרנו בעבר שלדיבורים על שהיד [מפקד כוח קודס קאסם] סולימאני אין גבולות של זמן ומקום אבל היום התברר שלכוח האסטרטגיה התכנונית והמבצעית שלו אין גבולות. בפגישה האחרונה שקיים שהיד סולימאני ביום שקדם להפיכתו לשהיד, הוא שירטט מ- 8:00 בבוקר עד 15:00 את תוכנית כל קבוצת ההתנגדות בעתיד וכן את האופן שבו הן יקיימו אינטראקציות זו עם זו. מה שנראה חריג עבור קבוצות ההתנגדות באותה פגישה הוא שחאג' קאסם [סולימאני] הדגיש ש'כולם [כל הנוכחים] צריכים לכתוב. תכתבו את מה שאני אומר. אני אומר לכם את האמנה ל-5 השנים הבאות!' כעת התאחדות קבוצות ההתנגדות לפי אמנת חמש השנים הזו היא פרי השהאדה  של סולימאני וחלק מהנקמה הקשה של קבוצות ההתנגדות.

 

כמה סמלים וסיסמאות בטקסים שנערכים בנוכחות מנהיגים וראשי מדינות מכילים מסרים חשובים ומראים שיש חדשות מאחורי הקלעים. באוגוסט 2022 נתלה הפסוק [הקוראני] 'הניצחון הוא מאת האל והכיבוש קרוב' על קיר "החוסייניה" [מבנה לקיום טקסי אבל עבור אמאמים שיעים כגון אמאם חוסין, ע"ש] האמאם ח'ומייני ובאוגוסט 2023 נתלה על אותו קיר הפסוק 'אכן, הענקנו לכם ניצחון ברור'. המשמעות היא שבשנה שעברה נתן המנהיג [עלי ח'אמנאי] את 'הבטחת כיבוש הקרוב' והשנה נתן את 'הבשורה לכיבוש מוחלט' והמבצע מבול אל-אקצא הוא חלק מהכיבוש המוחלט הזה. הבטחה ובשורה זו יחד עם הבהירות והעוצמה של דבריו ועמדותיו [של ח'אמנאי] בפגישה [עם גורמי המשטר ושגרירי מדינות האסלאם] לרגל יום הולדת הנביא [מוחמד] מראים משמעות ותוכן עמוקים שאסטרטגים ואנליסטים אזוריים ובינלאומיים ייקחו ברצינות.

 

מבצע מבול אל-אקצא שהוא חסר תקדים לאחר מלחמות ששת הימים ויום הכיפורים חשוב מבחינות רבות. מצד אחד, הוא הראה שהוא אינו דומה לסכסוכים ולמלחמות העבר וגרם ל'זעזוע היסטורי' לישראל, ומצד שני, כל אחד זקוק לניתוחים נפרדים בעתיד ולעת עתה, אנו מתייחסים לכמה מהם שיהיו נושאים לניתוח של אנליסטים ואסטרטגים אזוריים ובינלאומיים כולל בצוותי החשיבה של הפנטגון, ה-CIA ומשרד החוץ האמריקאי במשך חודשים ואולי שנים!

 

ראשית, מבצע זה היה ייחודי מבחינת עוצמת התכנון והתיאום בין קבוצות ההתנגדות שבוצע תוך 30 דקות בשטח כבוש [גדול] פי שלושה משטח רצועת עזה כך שבמשך כמה שעות כל המדינות והפוליטיקאים רק צפו באירוע זה ושתקו. אחרי שעות נשמעו תגובות למבצע זה מכל העולם, דבר שהראה כי לא רק שלמשטר הציוני אין אסטרטגיית הגנה אלא שלקבוצות ההתנגדות יש אסטרטגיה התקפית חזקה.

 

שנית, מבצע זה חשוב מבחינת השליטה המודיעינית של קבוצות ההתנגדות וחולשת המודיעין של המשטר הציוני וכל סוכנויות הביון האמריקאי והמערבי וזה כישלון מביש למוסד, שב"כ, CIA, MI6 וכו', עד כדי כך ששר הביטחון של ישראל הודה בהפתעה לאחר הישיבה הביטחונית של הקבינט בת"א שהסתיימה למחצה והם אפילו לא הצליחו לתאם עם כלי התקשורת שלהם כיצד לסקר את החדשות ולצנזר אותן והתקשורת המערבית-עברית שהודתה שהופתעה, נאלצה לסקר את ההרוגים הכבדים בשידור חי בשעות המוקדמות וביום הראשון ללא שום שורת חדשות ספציפית.

 

אפילו התקשורת הציונית דיווחה על העלייה במספר ההרוגים, הפצועים והאסירים מרגע לרגע שזה לעצמו היווה ניצחון תעמולתי לסיקור המבצע המוצלח של קבוצות ההתנגדות. לדברי המומחה הציוני של איראן אינטרנשיונל, כל זה הפתיע אותם: 'כולנו הופתענו כאן והיינו במצב קשה!' לניתוח הזה הגיעו כמובן הגנרלים הציונים שהודו ש'אנחנו מתקרבים לתרחיש הנורא של מלחמה רב-חזיתית'! אולם הם [הגנרלים הציונים] לא היו מסוגלים להבין את הזמן, המקום ואופן [המבצע] וזו הסיבה שמבצע מבול אל-אקצא היה מעבר לדמיונם...

 

שלישית, מבצע זה היה חסר תקדים בשל היקף האש, מטח הטילים, היקף המבצע והשילוב בין קרקע, אוויר וים וכן מבחינת הלוחמה וחדירת הסייבר והאלקטרוניקה. זאת, עד כדי כך שהתמונות שפורסמו מחדירת קבוצות התנגדות ליישובים ישראליים דרך מנהרת הגבול, המשך נוכחותם של חלק מלוחמי ההתנגדות לובשי מדי צבא ציוניים בהתנחלויות ציוניות וכן האבדות והנזקים הקשים גרמו לפחד ואימה בקרב הציונים.

 

ההשתלטות על חלקים מהשטחים הכבושים [ישראל], ההשתלטות על כמה ערים ועיירות ציוניות ועימותים קרקעיים ברחובות ישראל וכו' שברו את הטאבו של שחרור ירושלים והראו כי המשטר הציוני מאוד חדיר ופגיע למרות הטענות ויצירת האווירה לגבי [מערכת] כיפת ברזל. שחרור פלסטין אינו מיתוס או סיסמה וניתן לבצע זאת...

 

רביעית, [למבצע] ממדים פוליטיים והשלכות אסטרטגיות רבות בעלות השפעה על כל ההתפתחויות באזור וברמה הבינלאומית לרבות על 'התבססות וייצוב משוואת הכוחות' לטובת חזית ההתנגדות ומקרי 'נורמליזציית היחסים', 'הרחבת היחסים בין המדינות באזור', "האצה בריבוי הרב צדדיות', 'ירידה בהגמוניה והיחלשות הכוח האמריקאי' בעולם במיוחד באזור, 'הבחירות באמריקה', "ההתפתחויות, המתיחות והמחלוקות בתוך ישראל', 'ההתפתחויות באזור הקווקז', המדינות שהולכו שולל על ידי ישראל וראו במשטר זה ידיד שלהן ואפילו על 'שיחות הגרעין והסכם הגרעין' למרות שדובר משרד החוץ האמריקאי טען ש'אין לכך שום קשר למתקפה על ישראל'.

 

ניתוח ההשלכות הללו דורש זמן. מבצע זה כל כך היה מפתיע, מהיר ונרחב עם השלכות בלתי צפויות על המערב עד שהשפיע מיד על מדינות אירופה וכל הטיסות הבינלאומיות לת"א בוטלו ואמריקה ומדינות אירופה שהביעו דאגה רבה הכריזו על 'תגבור אמצעי הביטחון' במדינות אלו.

 

חמישית, [המבצע] חשף את 'ההימורים של נורמליזציית היחסים', 'לקח ההימור על סוס מפסיד [ישראל]' ו'כמה מהר עומד ללכת' המשטר הציוני והראה שהציונים חוו 'מוות וודאי' תוך חצי שעה!. 

 

שישית, בנוסף לתמיכה המסורתית והמתמדת של הבית הלבן, מדינות אירופה ומזכ"ל האו"ם במשטר הציוני הטובח בילדים ולמרות הטענה על[שמירת] זכויות אדם הם [אמריקה ובעלות בריתה] שמרו על שתיקה נגד ההתקפות האכזריות של הציונים על העם הפלסטיני במשך יותר מ-70 שנה וכעת  מדינות, אומות וקבוצות שונות באזור ובעולם בעיקר המדינות באזור שחלקן שמר עד כה על שתיקה בהשפעת האיומים והפיתויים של המשטר הציוני ואמריקה הביעו תמיכה משמעותית במבצע זה...

 

[הנקודה] השביעית, קבוצות ההתנגדות הכריזו ש'שרצוננו מהאויב וממתיישביו היה שיעזוב את אדמתנו הכבושה בדרכי שלום. זה לא קרה, לכן מלחמה היא הדרך היחידה'. כל הציונים החיים בפלסטין הכבושה הם גזלנים וחמושים. אפילו ילדיהם מאומנים מגיל צעיר מאוד במחנות אימונים להטיל אימה על העם הפלסטיני והם כלי להקמת ממשלה מזויפת וכלי לכיבוש האדמה הפלסטינית וישראל היא בסיס [אחד] גדול. לכן מי שגר בבסיס [קרי ישראל] אינו אזרח. הוא חייל ובישראל אין דבר כזה שנקרא 'אזרחים'!

 

[הנקודה] השמינית היא שמלבד גודלו וממדיו של מבצע מבול [אל-אקצא] המסר של מפקד הזרוע הצבאית של חמאס הראה שההתנגדות לא שואפת למבצע קצר של כמה שעות אלא שואפת להכות בעוצמה במשטר הציוני בסבב החדש. העובדה ששהיד סולימאני קבע את אמנת קבוצות ההתנגדות ל-5 שנים הבאות בוודאי הייתה חכמה!

 

כפי שהודה מנחה ערוץ ManoTo האמריקאי [אסמאעיל] 'קאא'ני [מפקד כוח קודס כיום] הזהיר את הישראלים למכור את בתיהם ולעזוב!'. לכן, עלינו להמשיך להמתין לאירועים מבטיחים ולניצחונות גדולים יותר! זאת במיוחד שהכחדתם של כ-750 [ישראלים] ותפיסתם של מאות ציוניים יכולים להוות מקור מידע טוב לפעולות עתידיות ואמצעי מתאים לשחרור אסירים פלסטינים! עם זאת, דובר הזרוע הצבאית של חמאס הודיע ​​כי 'מספר האסירים גדול פי כמה ממה שאתם חושבים וכדאי לכם להמתין ולספור את חייליכם כראוי'!"[3]


דיווח מדיר א-זור בסוריה על כוונת כוח משמרות המהפכה של איראן במקום להתפרס מחדש בקונייטרה בגבול ישראל- סוריה:

The Deirezzor24 Telegram channel, which covers the Deir Al-Zour region in northeastern Syria, posted an “exclusive” report according to which the IRGC Command in Deir Al-Zour Governorate informed several of its senior officials about its intention of sending several IRGC members to Quneitra Governorate. The channel noted that during the recent fighting between Gaza and Israel, IRGC commanders received direct orders from Iran to transfer some of their members from Deir Al-Zour to Quneitra. It also stated that since the Israeli attack on the Deir Al-Zour Governorate “ten days ago,” as well as following recent events in the area of the Gaza Strip, the Iran-backed militias in Deir Al-Zour have been on alert.[i]It is noteworthy that since the start of the fighting, various Iran-backed Shi'ite groups in Lebanon, Iraq, Yemen, and Bahrain have vowed to support Hamas and the Palestinian factions which have joined the fighting against Israel, and have even expressed willingness to take an active part in the fighting.[ii]

מתוך דוח JTTM של ממרי, 10.7.2023:

Arab And Syrian Opposition-Affiliated Media Outlets: Hizbullah, Iranian Islamic Revolutionary Guard Corps (IRGC), Additional Iran-Backed Militias In Syria, All Bolstering Forces In Southern Syria In Event That Fighting Between Israel And Palestinian Factions Spreads To Syrian Arena[1] אור לבוקר שבת חג ה-7.10.2023 פתחו כוחות חמאס במתקפת פתע משולבת, מתוכננת ומאורגנת. חמאס פעל מן הקרקע, האוויר והים נגד יישובי דרום מדינת ישראל בגזרה רחבה, בליווי ירי של למעלה מ-5000 טילים על ערי ישראל, מהדרום ועד יישובי השרון וירושלים, כהסחה לפעולת החדירה לישראל. נכון לשעה זו נרצחו למעלה מ-1200 ישראלים, כ-160 אזרחים בהם תינוקות, ילדים, נשים וקשישים וחיילים נחטפו ונלקחו שבויים לעזה ואלפים פצועים.

[2] כיהאן (איראן), 10.10.2023

[3] כיהאן (איראן), 10.10.2023[i] Deirezzor24.net, October 9, 2023.