המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
בעלת טור סעודית: חזבאללה פועל להחרבת לבנון
14/6/2007


בעלת טור סעודית: חזבאללה פועל להחרבת לבנון; תוקפת את סוריה

 

חסנאא' אל-קוניעיר, בעלת טור סעודית ביומון הסעודי "אל-ריאד", פרסמה מאמר בו מתחה ביקורת חריפה על האופוזיציה הלבנונית בראשות חזבאללה, שלדבריה, קשרה קשר עם גורמים חיצוניים נגד לבנון במטרה להחריבה. היא אף האשימה את חזבאללה בבגידה במולדת, בהיותו סוכן של גורמים ערביים ואסלאמיים [לא לבנוניים] וקראה לפרקו מנשקו. אל-קוניעיר רמזה כי סוריה היא ששלחה את ארגון "פתח אל-אסלאם" למחנות הפליטים בלבנון, וכי זהו הקלף האחרון שמטרתו לחסל את לבנון. להלן תרגום חלקים עיקריים מן המאמר[1]:

 

האופוזיציה מתנהגת ככנופיה שנשבעה להחריב את מולדתה

"...מאז [קיבלה לבנון] את עצמאותה, עברה מדינה זו סכסוכים עדתיים ופוליטיים בזה אחר זה, עד לפרוץ סכסוך הדמים בין העדות והמפלגות השונות בין השנים 1990-1975, זה המכונה מלחמת האזרחים הלבנונית. המלחמה פסקה לאחר [שנחתם] הסכם טאאף שאי יישומו גרם למשברים הבלתי פוסקים שאנו עדים להם היום בלבנון. זאת, בשל בריתות של גורמים לבנוניים בעלי השפעה עם גורמים חיצוניים המעוניינים להישאר בעלי השררה בלבנון.

 

אין ספק שאף אחד [מהגורמים החיצוניים האלה] לא היה מצליח להשיג ולו שעל מאדמת לבנון או לשפוך אף טיפת דם על אדמתה, לולא קיבל את עזרתם של חלק מהלבנונים, אלה הקושרים קשר נגד מולדתם. שכן, לכל אורך ההיסטוריה לא היתה [מדינה] שבניה עשו לה מה שעושים חלק מהלבנונים למדינתם. לפיכך, האם מותר לגעור רק באחרים [שמחוץ ללבנון]? האם ניתן לומר להם: 'הסירו את ידיכם מעל לבנון', בשעה שחלק מהלבנונים שמחים [על כך] וקושרים קשר נגד מדינתם למען השגת  אינטרסים צרים ושאיפות שיכלו להשיגן גם מבלי לקשור קשר עם זר נגד מולדתם?

 

בלבנון יש קבוצה הטוענת שהיא אופוזיציה, אולם מעשיה אינם אלא מעשים של כנופיה שנשבעה להחריב את המולדת עד האדם האחרון, עד גרגר האדמה האחרון ועד טיפת המים האחרונה. לא כך נוהגת אופוזיציה. לא שמענו ולא קראנו [על אף] אופוזיציה בעולם המתורבת ובעולם הבלתי מתורבת שנהגה במולדתה כפי שנוהגת האופוזיציה הלבנונית במולדתה.

 

יתרה מכך, לא קרה בדמוקרטיות המודרניות שיו"ר הפרלמנט קשר קשר עם אויבי המולדת עד כדי כך שהפך לגורם המסייע בחורבן המולדת, בהפצת אנרכיה בתוכה ובהרס התשתית הכלכלית שלה. איזה מין עמדה זו מצד אדם שאמור להיות מגן על החוקה ואחראי על ההליך הדמוקרטי[?] האם [איימו עליו] שיחוסל כפי שקרה לאחרים לפניו? מה הערך של החיים כאשר בוגדים בעקרונות ובערכים?..."

 

נאסרללה בוגד במולדתו

"מאז הסתיימה המלחמה שפתח נאסרללה נגד ישראל על פי הוראה חיצונית - המלחמה שהשמידה הכל -  החל חזבאללה... לסחוט את הממשלה [הלבנונית] ולכפות עליה את האג'נדה שלו, שהיא ביסודה חיצונית ונועדה לממש את האיום [הסורי] להשמיד את לבנון על ראשי בניה...  נאסרללה חיסל את החיים [בלבנון] מבחינה פוליטית, כלכלית וחברתית, תוך שהוא אינו חדל להאשים את ממשלת לבנון במחלה שהוא עצמו חולה בה והיא הבגידה במולדת...

 

אולם, למרות כל מעשיה של האופוזיציה - לבנון לא מתה... ויחד עם זאת, אויביה של לבנון וכלי השרת שלהם לא נואשו [מניסיונותיהם] לחסל את לבנון, במיוחד עם התקרב [מועד] אישור בית הדין הבינ"ל [במועצת הביטחון של האו"ם] שישפוט את רוצחי אל-חרירי ועמיתיו. לאחר ש[אויבי לבנון] השתמשו בכל הקלפים שלהם שכללו התנקשויות, פיצוצים, פרישה של השרים השיעים מהממשלה, שביתת שבת בלב בירות, חסימת דרכים והצתות, [למרות זאת], המולדת לא התפוררה והממשלה לא נפלה... לאחר שכל קלפיהם נשרפו פנו [אויבי לבנון להשתמש] בקלף האחרון שלהם והוא הקלף של מחנות הפליטים הפלסטינים. מחנות פליטים אלה הפכו למוקדי סכסוך... הכפופים לאג'נדה של גורמים שיש להם אינטרס לפגוע בביטחון לבנון וביציבותה".

 

"פתח אל-אסלאם" נשלח על-ידי אויבי לבנון כדי להחריבה

"התגברות המתיחות הפוליטית בלבנון קשורה ללחצים הבינ"ל המופעלים על סוריה ואיראן. ככל שגוברים הלחצים הבינ"ל על סוריה ואיראן כך גוברת גם המתיחות ועולה [דרגת] ההסלמה [בלבנון]. זאת, באמצעות יצירת מתיחות פוליטית [בלבנון] על-ידי בעלי הברית הנאמנים של סוריה ואיראן, או על-ידי התנקשויות ופיצוצים...

 

אויביה של לבנון, הרוצים בהחרבתה ובהריסתה, ניצלו את הטרוריסטים שהיו עצורים בבתי הכלא שלהם - חלקם זרים וחלקם שרידים של ארגון "אל-קאעדה",שמספרם מוערך בכמה אלפים - כדי לעשות בהם שימוש נגד לבנון ונגד המדינות של טרוריסטים אלה. הם שלחו אותם למחנות הפליטים הפלסטינים [בלבנון] שהצבא הלבנוני לא נכנס אליהם, תוך שהם מתעלמים מהעובדה שטרוריסטים אלה יחשפו אותם לעיני כל כאשר הם ייתפסו ויכריזו על  הגורם שגייס אותם ושלח אותם ללבנון כדי [להצטרף] למיליציה הטרוריסטית המכנה את עצמה "פתח אל-אסלאם". זהו ארגון טרור שקיבל תמיכה, סיוע ונשק מגורם [הכוונה לסוריה] שלקח על עצמו מאז קיומו להרעיל את החיים של הערבים באופן כללי ואת חיי הלבנונים בפרט".

 

אין כל הצדקה להישארות הנשק של חזבאללה

"קיומן של מיליציות חמושות החייבות נאמנות [לגורמים חיצוניים] יוביל את לבנון לעתיד לא ידוע. לכן, אין מנוס מיישום ההחלטה הבינ"ל [הקובעת כי יש] לפרק את כל המיליציות החמושות מנשקן, בין אם זה הנשק של חזבאללה או הנשק של מחנות הפליטים הפלסטינים...

 

אחד הדברים החשובים בכל מדינה עצמאית היוצאת מכיבוש או ממלחמת אזרחים, הוא שכל הכוחות הקיימים בשטחה ימסרו את כל הנשק והתחמושת שברשותם לצבא הסדיר של המדינה, כך שלא יישאר במדינה אלא [הנשק שבידי המדינה]. בכל הנוגע [לפירוק הנשק של] חזבאללה, צעד זה היה צריך להיעשות עוד מאז הסכם טאאף, אך הוא נשאר בידי חזבאללה בתירוץ [שהם זקוקים לו לצורך] 'התנגדות' [לכיבוש הישראלי של דרום לבנון]. אך [כעת], כשתפקיד הנשק הזה כבר הסתיים, אין כל הצדקה להישארותו, אלא אם הוא נאגר כדי להשתמש בו נגד הזירה הפנימית הלבנונית".  

 

  

 [1] אל-ריאץ' (סעודיה) 10.6.2007