המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
עיתונאי סעודי: מתקפת חמאס פוגעת בפלסטינים ומשרתת את איראן; השלכותיה הרות אסון
8/10/2023


עיתונאי סעודי: למתקפת חמאס השלכות הרות אסון; היא פוגעת בפלסטינים ומשרתת רק את איראן


העיתונאי הסעודי הבכיר, טארק אל-חומיד פרסם ב-8.10.23, מאמר ביומון הסעודי אל-שרק אל-אוסט, בו טען כי המלחמה החדשה בעזה בעקבות פעולת 'מבול אל-אקצא', משרתת את איראן בלבד; היא חסרת תכלית, חסרת יעד אסטרטגי, משיתה על הפלסטינים עוד ועוד סבל, תחזק את מעמדם של האחים המוסלמים באזור ולא תוביל לנסיגה ישראלית. הוא האשים את חמאס והפלגים בסחר בסוגיה הפלסטינית וטען כי עיתוי פריצת המלחמה נועד לטרפד את ההסכם האמריקאי-סעודי המתגבש שעשוי היה להיטיב עם הפלסטינים, לחזק את רעיון השלום, להחזיר את הרש"פ לקדמת הבמה, ובמקביל להחליש את חמאס והפלגים.

 

טארק אל-חמיד[1] להלן תרגום של המאמר:

 

"עזה ומלחמה חסרת תועלת

הנה אנחנו שוב בפני מלחמה חדשה חסרת תכלית בעזה, בעקבות פעולת 'מבול אל-אקצא' שביצעו חמאס והפלגים. אני אומר מלחמה חסרת תכלית משום שאין לה יעד אסטרטגי, זולת מימוש אינטרסים של הפלגים ומאחוריהם איראן ותומכיה.

 

אני אומר [גם] שזוהי מלחמה שסוחרת [בסוגיה הפלסטינית]; למי שעומד מאחורי הפעולה אין תכנית או מיזם. האם כתוצאה מפעולה זו תהיה נסיגה ישראלית? לא! האם יש לפלגים תכנית לשבת לשולחן המו"מ לאחר פעולה זו? התשובה היא גם לא!

 

האמת היא ש'מבול אל-אקצא' דומה יותר לפעולת חטיפת מטוס שמבטיחה לחמאס ולפלגים סיקור טלוויזיוני של 24 שעות ולאחר מכן משיתה על הפלסטינים סנקציות וסבל במשך עשרות שנים. אם יש מי שסבור כי התמונות של 'מבול אל-אקצא' אולי 'מרפאות את הלב' הרי שהשלכותיהן יגרמו ללב לדמם כשהקורבנות, כרגיל, הם הפלסטינים החפים מפשע, בעוד שמנהיגי חמאס והפלגים שוהים במלונות פאר.

 

אני אומר שפעולה זו הובילה למלחמה חדשה בעזה שסוחרת [בסוגיה הפלסטינית]. עיתויה חשוד, השלכותיה הן הרות אסון ולא יניבו דבר לטובת הפלסטינים...  העיתוי חשוד, משום שמתנהל מו"מ סעודי-אמריקאי ליצירת הזדמנויות שלום עם ישראל המבטיח חיים טובים יותר לפלסטינים. העיתוי חשוד גם נוכח קיומה של מחלוקת ישראלית פנימית סביב נתניהו, קרבת הבחירות במצרים ותחילת קמפיין הבחירות בארה"ב. 

 

הכוונה בטענה כי העיתוי חשוד נעוצה בכך שזו מזימה שמאחוריה עומדת איראן, ובכך שאין הערכה מדינית רציונלית של חמאס והפלגים. זו גישתם הקבועה בכל מלחמה שהייתה בעבר בעזה וגם במלחמה החדשה הזו. העדר ההערכה המדינית הרציונלית הוא ברור, בייחוד משום שהפעולה הזו באה כאשר הסוגייה הפלסטינית זוכה לאהדה חסרת תקדים בקרב הדמוקרטים בארה"ב. [גם] אומרים שהנשיא ביידן עשוי להיות אחרון [הנשיאים] האוהדים את ישראל והוא [אכן] היה ביריבות גלויה עם נתניהו. הסוגייה הפלסטינית גם זוכה לאהדה אירופית מצד מדינות וארגונים ולתמיכה חזקה מבעבר מצד השמאל המערבי. כל זה עתיד להתפוגג נוכח התמונות והסרטונים שהופצו בעקבות פעולה זו, שכן איש לא יעז כעת לומר מילת אמת נגד ישראל.

 

איראן אינה מעוניינת בחזון שלום אמיתי [באזור] או שלום סעודי-ישראלי בפרט, שכן אם הדבר יתממש יהיה זה שלום שישנה את פני האזור. חמאס והפלגים מבינים שכל שלום יהיה בבחינת סוף משחק הסחר [בסוגיה הפלסטינית], שהרש"פ תשוב לקדמת הבמה ושתהליך שלום אמיתי יחודש. כמו כן, יש בשלום כזה כדי לשנות את רמת החיים של הפלסטינים ולהביא להקלה בסבלם הכלכלי והאנושי, דבר שיחליש את חמאס והפלגים ויפתח חשיבה חדשה לגבי רעיון השלום באזור.

 

סיכומו של דבר הוא שמה שיצמח מהמלחמה החדשה הזו שסוחרת [בסוגיה הפלסטינית] הוא חיזוק הקלפים ההרסניים של איראן באזור; חידוש ההיערכות של האחים המוסלמים, חמאס והפלגים [בו]; וחידוש משחק המתווכים כשהמפסיד הבטוח [בו] הוא הסוגייה [הפלסטינית] והפלסטינים. יהיו מחיאות הכפיים והתרועות העממיות רמות ככל שיהיו, דבר לא ישתנה במשוואה [הקיימת]. האזור שלנו חווה אותן במשך עשרות שנים, ללא הועיל, אדרבא, תוצאותיהן הפוכות והרות אסון."[2]

 [2] אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 8.10.2023