המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
אתר איראני: עיקר כישלונו של הנשיא ראיסי נובע מחוסר הידע שלו בניהול
29/8/2023


אתר איראני בביקורת על הנשיא ראיסי: "הגורם החשוב ביותר לכישלונו של ראיסי הוא חוסר הידע שלו בענייני ניהול... הוא לא מהחומר המתאים לניהול... לבוס יש הרגל 'לתת פקודות' כגון: "יש להפחית את האינפלציה", "עוף חייב להיות זול"..."

הקדמה:

במלאת שנתיים לכהונתו של אבראהים ראיסי כנשיא איראן, מתח האתר השמרני מתון, עסר-י איראן, ב-31.7.2023 ביקורת חריפה עליו כראש הרשות המבצעת באיראן, תוך שהוא מייחס את הכישלון הניהולי לאישיותו ולהעדר יכולותיו. הביקורת התפרסמה כמה שבועות אחרי פרסום ביקורת נוקבת קודמת באותו אתר על אי- עמידתו של ראיסי בהבטחותיו לציבור במהלך מערכת הבחירות שלו כי יבנה מיליון יחידות דיור בשנה.[1] הפעם בקש מחבר המאמר למנות את הגורמים לכישלון הממשלה שרובם ככולם, לטענתו, קשורים באישיותו של ראיסי.

האתר עסר-י איראן מונה ארבע סיבות לכישלון ראיסי והן: חוסר ידע בענייני ניהול, בחירה בסובבים חסרי יכולת, חוסר אישיות מנהיגותית וניהולית וחולשה בקבלת החלטות. המאמר אף האשים את הנשיא ראיסי, ברוח אמרתו של מוחמד, נביא האסלאם, בבגידה באל ובמוחמד נביאו, משום שהוא יודע כי אינו כשיר לתפקיד וכי יש טובים ממנו.

להלן תרגום המאמר בעסר-י איראן:

עסר-י איראן: "4 סיבות לכישלונו של ראיסי בשנתיים של נשיאות"

"כמעט שנתיים חלפו מאז משמש ראיסי כראש הרשות המבצעת. נראה כי מאזן העבודה של ממשלתו בתקופה זו כלל אינו משביע רצון. התנאים הכלכליים והפוליטיים של המדינה, מצב מדיניות החוץ ורמת שביעות רצון הציבור בחברה הם כאלה שהממשלה אינה יכולה לקבל בהם ציון עובר. הבטחות הבחירות לנשיאות נותרו כולן חסרות פרי או בעצם נשכחו.

ראיסי אמר במהלך הבחירות כי הוא אינו קושר את כלכלת המדינה ל-JCPOA ולמשא ומתן, אך בפועל, מזה שנתיים ממתינים רוב המגזרים הכלכליים במדינה ל-JCPOA. הקיפאון בדיור, בייצור, ב[תעשיית] הרכב וכו' ברור למדי. ראיסי הגדיר את שוק ההון כאחד החשובים ביותר בסדר העדיפויות של ממשלתו, בעוד שלפי הסטטיסטיקה הרשמית, הנפילה המהירה ביותר בהיסטוריה של שוק המניות של איראן התרחשה בחודשיים האחרונים עם ירידה של 59 טריליון טומאן ביום [שווה ערך למיליארד ושלוש מאות תשעים וארבעה מיליון דולר -   $1,394,403,000לפי ערך המרה של 42,312 טומאן לדולר]-  בערך שוק ההון. בניית מיליון יחידות דיור בשנה הייתה אחת מהסיסמאות הנוספות של הנשיא וכמובן נותרה בגדר סיסמה.

אולם מטרתו של מאמר זה אינה להשוות את סיסמאות הבחירות לגיליון העבודה של ממשלת ראיסי משום שכישלונה ברור כשמש. מטרת מאמר זה היא ניתוח הגורמים למצב זה וניתן למנות בהקשר זה ארבע סיבות:

1. חוסר ידע בענייני ניהול – הגורם החשוב ביותר לכישלונו של ראיסי הוא חולשתו וחוסר הידע שלו בענייני ניהול. הוא בילה כמעט את כל חיי העבודה שלו בתחום המשפטי לפני שהפך לנשיא. סמכות השיפוט עוסקת בעצם בפסיקה ובמתן צווים. לכן לבוס יש הרגל "לתת פקודות", לרבות פקודות כגון: "יש להפחית את האינפלציה", "יש לתקן את מצב הביצים", "עוף חייב להיות זול" וכדומה ... בעוד סוג העבודה ברשות המבצעת שונה מזה של הרשות השופטת, כלומר, שום בעיה לא תיפתר באמצעות "מתן פקודות" ו"יש לעשות."

 

2. בחירה בחסרי יכולת – סיבה נוספת היא שלא רק שראיסי אינו יכול לפצות על חולשתו בהבנת ענייני הניהול בבחירת שרים ויועצים מנוסים ומיומנים, אלא שהוא אף מעסיק את מי שמשלימים חולשה זו בחוסר היכולת שלהם [עצמם]. מסיבה זו ממשלתו של ראיסי זכתה להיות שיאנית השינויים [במינויים] בנשיאות בפחות משנתיים של עבודה. הסיבה לכך ברורה. חברי קבינט או פקידי ממשלה אחרים אינם מסוגלים למלא את "פקודותיו" של ראיסי. כפי שאמר [אמאם] עלי [השני בחשיבותו באסלאם השיעי]: ארבעה דברים גורמים לכישלון ממשלות: א. איבוד העקרונות (בנושאים מרכזיים וחשובים) ב. התעסקות בעניינים שוליים ג. העסקת אנשים שפלים (חסרי יכולת ניהול) ד. נטישת אנשים בעלי מידות טובות.


אבראהים ראיסי, נשיא איראן   [2]

3. חוסר אישיות מנהיגותית וניהולית – הסיבה השלישית לכישלונו של ראיסי בשנתיים שניהל את המדינה היא שהחומר ממנו קורץ הוא בעצם אינו החומר המתאים לניהול. ניתן לבחון סוגיה זו בנפרד מהדיון בחוסר ידע בענייני ניהול (הסיבה הראשונה). במילים אחרות, סגנון עבודתו, אישיותו ואמונותיו של ראיסי הם כאלה שהוא לא יכול להצליח כנשיא. כך למשל, שחקן כדורגל מצליח, למרות שיש לו ידע רב בתחום, לא בהכרח יכול להפוך למנהל מצליח בתחום שכן ניהול דורש מאפיינים אחרים. לראיסי חסרים מאפיינים אלו, לרבות ביטחון עצמי, יכולת תקשורתית גבוהה, רב ממדיות, הסתגלות, וכדומה.

4. חולשה בקבלת החלטות – הסיבה הרביעית קשורה לאחד המאפיינים של מנהל ומנהיג מצליח והיא קבלת החלטות ואחריות. מנהל או מנהיג מצליח מקבל החלטות נכונות בגישה מובנית והגיונית ובזמן הנכון. זאת בזמן שממשלתו של ראיסי סובלת מ"שיתוק אנליטי" בחלק מהנושאים (מחשבה יתרה וכתוצאה מכך בלבול לגבי החלטה) ובחלק מהמקרים למרות היעדר מידע נכון, היא מיהרה לקבל החלטה דבר שהוביל לנזקים והפסדים של האזרחים.

לפי ארבע הסיבות הללו, ניתן לחזות את מצב המדינה בשנתיים שנותרו לנשיאות ראיסי. במילים אחרות, אם לא יהיה שינוי בארבעת הגורמים הללו, אין סיבה לשיפור המצב. מנקודת מבט זו, נכון להזכיר את אמרתו של נביא האסלאם שאמר: "מי שמקבל על עצמו תפקיד ואחריות ויודע שאינו כשיר לכך, קברו יתמלא באש ביום הדין." ובאמרה נוספת אמר: "מי שיהפוך למנהיג של כמה מוסלמים ביודעו שיש אדם טוב ממנו בקרב המוסלמים, הוא בוגד באלוהים, בשליחו ובמוסלמים."[3]