המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מפקד חיל הים של צבא איראן: "עלינו להנהיג 'ג'יהאד גדול' כדי לבנות איראן גדולה"
21/8/2023

 

מפקד חיל הים של צבא איראן, שהראם איראני: "נהיה נוכחים במיצר פנמה... הקמנו שלושה פיקודי אוקיינוסים: פיקוד האוקיינוס ​​ההודי, פיקוד האוקיינוס ​​​​האטלנטי ופיקוד האוקיינוס השקט... עלינו להנהיג 'ג'יהאד גדול' כדי לבנות איראן גדולה"

 

הקדמה:

המנהיג העליון, עלי ח'אמנאי, בירך במפגשו ב-6.8.23 עם מפקדי חיל הים של צבא איראן ועם צוות המשט "360 מעלות" שחזר ממסע בן שמונה חודשים מסביב לעולם על ההישג של הצי האיראני. המשט כלל שתי ספינות: דנא ומקראן.

 

הספינות דנא (משמאל) והמקראן [1]


 

ח'אמנאי אמר במפגש: "הפלגה של 65,000 קילומטרים בכשמונה חודשים היא כבוד חסר תקדים בתולדות השייט האיראני... משלחת המשט היא דוגמה לפקודה המפורשת של הקוראן 'הגבר את ההכנות שלך ככל שאתה יכול מול האויבים' ... הפעילות הזו שלכם העלתה את רמת היכולות הצבאיות של המדינה ו[סיסמת] "אנחנו יכולים" שהיא הבסיס להתקדמות המדינה התחזקה בכוחות המזוינים ובמוחות [העם]. הנוכחות הימית [של איראן] באזורים מרוחקים ובאוקיינוסים השקט והאטלנטי היא נוכחות הבונה ביטחון למדינה."[2]

 

בתחילת 2023 (11.1.2023) הודיע מפקד חיל הים של צבא איראן, שהראם איראני, בוועידה הלאומית הראשונה לציוויליזציה ימית, כי צבא איראן עתיד לשלוח ספינות למיצר פנמה, כפי שאכן בוצע בשיט סביב העולם.

 

מתוך הראייה הגיאו-אסטרטגית הגלובלית של המהפכה האסלאמית והשאיפה להרחיב את הנוכחות וההשפעה האיראנית גם לאזורים שמעבר למפרץ הפרסי, ובמיוחד מול אירופה וארה"ב, הוא ציין בנאום כי חיל הים הקים שלושה פיקודי אוקיינוסים למטרה זו: פיקוד האוקינוס ההודי, פיקוד האוקינוס האטלנטי ופיקוד האוקינוס השקט.

 

איראני קרא לעשות "'ג'יהאד גדול' כדי לבנות איראן גדולה וציוויליזציה אסלאמית חדשה במסגרת 'הצעד השני של המהפכה' "[החזון של ח'אמנאי לארבעים השנים הבאות של המשטר האיראני, ראו דוח ממרי מאפריל 2019 - חזון המנהיג העליון של איראן ח'אמנאי לארבעים השנים הבאות של המהפכה:  'השלב השני של המהפכה' (2) – "אתם צריכים לשמור על המהפכה שלכם ולקרבה יותר ויותר אל שאיפתה הגדולה – יצירת ציביליזציה אסלאמית חדשה ולהתכונן לכך ששמש המהדי תזרח"].

 

מפקד חיל הים של הצבא, שהראם איראני, [3]


 

להלן עיקרי דבריו מינואר 2023:

 

"יש לנו היום הזדמנות גדולה לפיתוח המדינה בתחום הים. נוכל להפוך את המתנה הזו מפוטנציאל כלכלי לפוטנציאל [של בניית] ציביליזציה על ידי שימוש נכון ביכולת הימית. כיום השימוש בים הוא יתרון גאופוליטי עבורנו ומי שאין לו יכולת זו סובל מחנק גאופוליטי.

 

עד היום היינו נוכחים בכל המיצרים האסטרטגיים של העולם. לא נכחנו רק בשני מיצרים, באחד מהם נהיה השנה. אנו מתכננים להיות נוכחים במיצר פנמה. הצעדים שננקטים היום בחיל הים לא היו מתאפשרים ללא תמיכת האליטות, חברות מבוססות ידע ומיניסטריון ההגנה וכיום יכולת זו נמצאת לשרת את התקדמות המדינה.

 

התחלנו לשייט הרבה יותר מוקדם מהאירופאים וניתן [לשוב ו]להחיות את הציוויליזציה הימית הזו. עלינו לחזק יותר את הנוכחות הימית שלנו והיום אפשר לומר שלא קיימות בעיות בתחום המדע כדי [לאפשר] את הצמיחה אולם רוב היכולת הזו [בתחום הים] מנוצלת בתחום הצבאי וגם מגזרים אחרים צריכים לעשות יותר מאמצים בתחום זה.

 

ישנם כמה חוקים מסורבלים בתחום הכלכלה הימית וזה יצר בעיות למערכות שיש לפתור. בציוויליזציה האסלאמית החדשה ובהצהרה על הצעד השני של המהפכה [של ח'אמנאי], התרומה והתפקיד של ארגונים ימיים יכולים להיות יעילים מאוד ואפילו היסטוריים. עלינו לעשות ג'יהאד גדול כדי לבנות איראן גדולה וזה נושא שמנהיג המהפכה [ח'אמנאי] הדגיש בהצהרה לגבי הצעד השני [של המהפכה].

 

היום כשחבריי מתקרבים לחופי יבשת אמריקה הם מציגים את סמכותה של איראן היקרה ונכחנו באוקיינוס השקט לראשונה כחלון הראווה של האזרחים היקרים של ארצנו. כמובן שבדרך [שעשינו] אוסטרליה וצרפת איימו עלינו וניסו להפר את החוקים שהן אישרו בעצמן [כדי למנוע מאיתנו] לחצות את חופיהן והגבנו להן בסמכות על פי החוקים [הקיימים]. האסטרטגיה הימית היא הבסיס לאסטרטגיה הגדולה הלאומית והאסטרטגיה הימית מכוונת לקידום כל האינטרסים הלאומיים.

 

הקמנו שלושה פיקודי אוקיינוסים: פיקוד האוקיינוס ​​ההודי, פיקוד האוקיינוס ​​השקט ופיקוד האוקיינוס ​​האטלנטי והיום אנחנו נוכחים באוקיינוס ​​ההודי והאטלנטי ובקרוב נהיה נוכחים באוקיינוס ​​השקט. הציוד שיועבר בעתיד לחיל הים הוא לצורך משימותיהם של שלושת הפיקודים הללו. חיל הים הוא זרוע המדינה באוקיינוסים וחיל הים הוא כוח אסטרטגי המשפיע על התחום המאקרו-אסטרטגי של המדינה. הפעולות של חיל זה הן יעילות למדיניות הלאומית."[4][1]  איראן פרס, 20.5.23

[2] אתר המנהיג ח'אמנאי (איראן), 6.8.2023

[3]  פארס (איראן), 11.1.2023

[4] פארס (איראן), 11.1.2023