המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
אתר איראני: הנשיא ראיסי כשל במילוי הבטחתו לבנות מיליון דירות ומאשים את ממשלת ראיסי
6/7/2023


אתר איראני בביקורת על הנשיא ראיסי: "אתה הוא זה שהבטחת לבנות מיליון [יחידות דיור] בתוך שנה... מדוע אתה, בנוסף לכך שלא בנית [את יחידות הדיור], מאשים את הממשלה הקודמת [במחדל שלך] ומציג אותה כאשמה?"


הקדמה:

האתר השמרני מתון, עסר- י איראן, מתח ב-19.6.2023 ביקורת נוקבת על נשיא איראן, אבראהים ראיסי, ועל אי עמידתו בהבטחותיו לציבור בקמפיין הבחירות שלו לנשיאות. הנשיא ראיסי הבטיח כי יבנה מיליון יחידות דיור בשנה אם יבחרו בו, אולם בחלוף שנתיים מכהונתו לא עמד בדבריו. ראיסי בחר במקום זאת לתקוף את ממשלת קודמו, חסן רוחאני, בפרלמנט על שלא בנתה מיליון יחידות דיור.

 

האתר עסר-י איראן המקורב לחוגים שמרנים פרגמטים הזכיר לנשיא ראיסי את הבטחת הבחירות שלו, את הצביעות שלו כשטען שחיבר תכנית כלכלית מפורטת לרווחת הציבור, את בחירתו לתקוף בפרלמנט דווקא את קודמו בתפקיד, חסן רוחאני, על מחדליו שלו עצמו ואף את צעדו של ראיסי לקדם את שר השיכון לשעבר האחראי למחדל אי בניית הדירות בממשלת רוחאני לתפקיד סגן הנשיא של ראיסי ולראש הארגון לאנרגיה אטומית של איראן.

 

להלן תרגום המאמר בעסר-י איראן "חמש נקודות לאבראהים ראיסי שאמר: מי שלא בנה מיליון בתים צריך לתת על כך דין וחשבון":

 

עסר-י איראן: "זה שרוחאני צריך לתת על כך דין וחשבון אינו פוטר אתכם מלתת דין וחשבון [על שלא בניתם]. לכן, השיבו כעת מדוע לא בניתם?"

"אחת ההבטחות החשובות ביותר של אבראהים ראיסי בקמפיין הבחירות [שלו] היתה לבנות מיליון יחידות דיור בשנה. כעת, עברו שנתיים מאז אותם ימים והבטחה זו לא קוימה.

 

עד כאן זו אינה הפתעה עבור העם האיראני כי הוא רגיל לשמוע הבטחות ולא לראות מעשים; בעניין זה [של אי-קיום הבטחות מצד הפוליטיקאים] אין ימין או שמאל, רפורמיסטים או אידיאולוגים, לא משנה כמה הם שונים. בעניין זה הם מאוחדים!

 

אבל החלק המצחיק בסיפור הוא שמי שהבטיח את ההבטחה הזו - כלומר הנשיא דהיום - הלך למג'לס ואמר שיש אנשים שאומרים שהממשלה הבטיחה לבנות מיליון יחידות דיור ובהתייחס לממשלת [חסן רוחאני] הקודמת, הוסיף ראיסי: אלו שלא בנו, צריכים לתת דין וחשבון. מדוע לא עשו זאת?

 

הנשיא ראיסי עם סגנו, מוחמד אסלאמי, שכיהן כשר השיכון בממשלת רוחאני  [1]

 


בהקשר זה, ברצוננו להפנות לכבוד הנשיא כמה נקודות:

 

אחת, אתה הוא זה שהבטחת לבנות מיליון [יחידות דיור] בתוך שנה! אין זה ראוי שכבודו אומר ש'יש הטוענים' שהממשלה הבטיחה.

 

שתיים, אם נשיא הממשלה הקודמת [חסן רוחאני] קיבל קולות מהעם והפך לנשיא מתוך הבטחה לבנות מיליון יחידות דיור בשנה או אפילו אם לא הבטיח לבנות ולא בנה, אז הוא והגורמים הרלוונטיים חייבים לתת על כך דין וחשבון. זה שרוחאני צריך לתת על כך דין וחשבון אינו פוטר אתכם מלתת דין וחשבון [על שלא בניתם]. לכן, השיבו כעת מדוע לא בניתם? האם לא אמרת שנכנסת לבור הבחירות ביודעך את התנאים הכלכליים של המדינה ולא תמציא תירוצים [אם תיתקל בבעיות]?!

 

שלוש, ככלל הממשלה הקודמת היתה ליברלית, ניאו-ליברלית, בוגדת, חלשה, עצלנית, אריסטוקרטית, לא פופולרית וכמובן לא סיפקה דין וחשבון [על מחדליה]! אתה, [העומד בראש] ממשלה מהפכנית ועממית ובעל תוכנית כלכלית בת 7,000 עמודים ובעל כוח להעמיד בתור כלכלנים [כדי ללמדם] – לפי טענתך – מדוע אתה בנוסף לכך שלא בנית [את יחידות הדיור] מאשים את הממשלה הקודמת [במחדל שלך] ומציג אותה כאשמה? אמרת שהממשלה הקודמת בנתה מקסימום 300,000 בתים מדי שנה. זה שהיא לא בנתה מספיק יחידות דיור, האם זאת הסיבה המוצדקת שלך לא לבנות ולהפנות [את האשמה] לקודמיך?!

 

ארבע, אתה מאשים את הממשלה הקודמת ברשלנות ובעצלות בבניית דיור. יפה! מי היה שר השיכון בממשלה הקודמת מוחמד אסלאמי. מעניין שהשארת אותו, את זה שהואשם בחוסר ביצועים,  בממשלתך ו[עוד הגדלת] ומינית אותו לתפקיד סגן הנשיא וראש הארגון לאנרגיה אטומית! זה מפליא שצירפת לממשלה את השר חסר הביצועים שהיה צריך לבנות מיליון יחידות דיור בשנה אבל לא עשה זאת ובכך הכניס את כולם לצרות.

 

אולם, אם השאלה האמיתית שלך היא מדוע הממשלה הקודמת לא בנתה מספיק יחידות דיור, שאל הפעם בישיבת הקבינט שלך את שר השיכון הקודם היושב על כיסא סגנך, מדוע לא בנית [מספיק יחידות דיור] במקום [לשאול את הממשלה הקודמת] על בימת המג'לס?!

 

חמש, עכשיו אחרי כל המילים האלה; סוף דבר, אתה רוצה לבנות מיליון בתים בשנה או לא? או שהנשיא הבא יבוא ויאמר: הממשלה הקודמת שלא בנתה, חייבת לתת על כך את הדין?!"[2]

 

מימין: הנשיא ראיסי במג'לס, בתמונה הקטנה: מוחמד אסלאמי, סגנו, שהיה שר השיכון בממשלת רוחאני [3][1]  רוחאני  עסר-י איראן (איראן), 19.6.23

[2] עסר-י איראן (איראן), 19.6.2023

 [3] עסר-י איראן (איראן), 19.6.23