המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
ח'אמנאי: אלמלא היה זה עקרון אסלאמי, יכולנו לייצר נשק גרעיני מבלי שניתן היה לעוצרנו
27/6/2023

 

ח'אמנאי: "אלמלא זה היה עקרון אסלאמי והיה לנו הרצון לייצר נשק גרעיני, היינו עושים זאת. גם האויבים יודעים שהם לא היו יכולים לעצור אותנו"; ממרי: הפתווא המיוחסת לח'אמנאי האוסרת על נשק גרעיני – אינה קיימת


מאת א. סביון


הקדמה:

על רקע הדיווחים על הבנות שמתגבשות בין ארה"ב לאיראן להקפאת המצב (קרי, הסכמה מערבית לרמת העשרה של איראן של 60% והשארת החמר המועשר באיראן) בתמורה לשחרור נכסים איראניים וכן וויתורים על הפעלת סנקציות ואפשרות לשחרור אסירים, מתבסס הרושם שהמערב מאמין שההבנות אכן יביאו להקפאת המצב וליציבות בנושא הגרעיני.

 

אולם, המציאות היא שאיראן אינה חדלה לרגע מחתירתה להשגת יכולת לייצור נשק גרעיני, ניצלה כל אפשרות לקידום יכולותיה הטכנולוגיות להשגת מטרה זו, הטעתה ושיקרה במשך שנים לגבי כוונותיה, אבל פרסמה ברבים את מטרתה להיות מדינת סף גרעינית ברישיון ולא חדלה מכך גם כיום. הדבר עולה מדוחות המודיעין השנתיים של שלוש מדינות אירופאיות (גרמניה, הולנד ושוודיה) המצביעים על פעילות גורמים איראניים להשגת חומרים וידע בקשר לנשק השמדה המוני (ראו דו"ח ממרי מה-21.6.23 Iran's Illicit Procurement Related To Weapons Of Mass Destruction In The Netherlands, Sweden, And Germany During 2022) על אדמת אירופה; מדוחות הסוכנות הבינ"ל לאנרגיה אטומית  (סבא"א) בשנים שקדמו להסכם הגרעין ולאחר הודעת הנשיא טראמפ על יציאה מן ההסכם ב-2018, בדבר פעילות גרעינית חשודה ואי שיתוף פעולה עם פקחיה; ומאזהרת הטרויקה האירופית בישיבת מועצת הנגידים של סבא"א ביוני 2023 כי פעילויות איראן "מהוות איום ברור על ביטחון האזור והעולם" (ראו בפירוט בסוף הדוח).

 

המנהיג העליון של איראן, עלי ח'אמנאי, נשא ב- 11.6.23 דברים בפני בכירים בתעשיית הגרעין של איראן במסגרת תערוכה שעסקה בהישגי תעשייה זו. הוא חזר על הטענה כי "ייצור נשק להשמדה המונית (בין אם כימי או גרעיני) הינו דבר שמנוגד לאסלאם", אולם בנוסח חלש זה אין זכר לטענת השווא המושמעת שנים רבות על ידי בכירי המשטר האיראני כאילו ח'אמנאי פרסם פסק-הלכה דתי (פתווא) האוסר על ייצורו, אחזקתו והשימוש בו.

 

ח'אמנאי אף הדגיש בדבריו כי "אלמלא זה היה עקרון אסלאמי והיה לנו הרצון לייצר נשק גרעיני, היינו עושים זאת. גם האויבים יודעים שהם לא היו יכולים לעצור אותנו." ח'אמנאי אמר דברים ברוח זו גם ערב כניסתה לתוקף של החלטת המשטר האיראני להפסיק ליישם את 'הפרוטוקול הנוסף' (כדי לא לאפשר לפקחי סבא"א לערוך ביקורות פתע באתרים איראניים). ב-22 לפברואר 2021 הבהיר ח'אמנאי כי אם המשטר האיראני היה מחליט להשיג נשק גרעיני, לא ישראל ולא ארה"ב יהיו יכולות למנוע זאת.

 (ראו דוח ממרי מה-23.2.21  איראן מפעילה 'לחץ מקסימלי' על ממשל ביידן (2)  המנהיג העליון ח'אמנאי: "אם הרפובליקה האסלאמית [של איראן] היתה מחליטה להשיג נשק גרעיני, הליצן הציוני [ישראל] וגדולים ממנו [ארה"ב] לא היו יכולים למנוע זאת"

 

יתרה מכך: המנהיג העליון הדגיש בדבריו ב-11.6.23 את חשיבותה של תעשיית הגרעין (שכולה מוקדשת לכאורה למטרות אזרחיות) כמרכיב יסוד ב"כוחה ויוקרתה של איראן". אין ספק שביטוי מיוחד זה מכוון להתקדמות העקבית של איראן לעבר פצצות גרעיניות ולא, לדוגמה, לייצור חשמל או תרופות.

 

ראוי לציין כי בדברי ח'אמנאי בנושא הנשק הגרעיני בפני קבוצה מיוחדת זו הוא לא הזכיר את הטענה החוזרת מפי אנשי המשטר כאילו הוא עצמו פרסם פתווא האוסרת על נשק גרעיני.


המנהיג העליון ח'אמנאי: "תעשיית הגרעין היא אחד ממרכיבי היסוד של כוחה ויוקרתה של איראן"

להלן קטע מדברי המנהיג העליון ח'אמנאי בפגישה ב-11.6.23 על הנשק הגרעיני:

"הפיכתה של תעשיית הגרעין [האיראנית] למבוססת על ייצור עצמי חשובה מאוד ומלמדת על כישלון המערב... תעשיית הגרעין היא אחד ממרכיבי היסוד של כוחה ויוקרתה של איראן ... הטענה של המערב בדבר "חשש[ם] מייצור נשק גרעיני באיראן" היא טענת שקר. הם עצמם יודעים שאנחנו לא תרים אחר נשק גרעיני, שכן, קהילת המודיעין האמריקאית הכירה כמה פעמים בעובדה, כולל בחודשים האחרונים, שאין שום סימן למהלך של איראן לקראת בניית נשק גרעיני.

 

אלמלא היה זה עקרון אסלאמי והיה לנו הרצון לייצר נשק גרעיני, היינו עושים זאת. גם האויבים יודעים שהם לא היו יכולים לעצור אותנו. ייצור נשק להשמדה המונית (בין אם גרעיני או כימי) הינו דבר שמנוגד לאסלאם."[1]


דוח ממרי: "הפתווא הגרעינית של ח'אמנאי, פעם נוספת" – ממרי שב ומדגיש בדוחות רבים כי פתווא זו אינה קיימת

יש לחזור ולהדגיש כי פתווא כתובה כזו המיוחסת לח'אמנאי, כטענת בכירי המשטר האיראני, אינה קיימת ולא פורסמה מעולם. אפילו בספרם של פרופ' חוסין מוסויאן מאוניברסיטת פרינסטון ושאמיר מודונגל, המסנגרים על המשטר האיראני, (Religion and Nuclear Weapons, A Study of Islamic Republic of Iran and Pakistan (2022), לא מובאת ראייה לקיומה. דוח ממרי Khamenei's 'Nuclear Fatwa,' Once Again MEMRI Daily Brief No. 433 מה- 29.11.2022, מנתח בפירוט את השימוש שעושה ההנהגה האיראנית בטענת השווא של הפתווא הגרעינית המיוחסת לח'אמנאי.

 

עובדה היא כי הצהרותיו של ח'אמנאי נגד החזקת נשק גרעיני לא פורסמו בשני אתריו הרשמיים בהם מפורסמות הפתוות שלו. יתרה מזו, ח'אמנאי אף פסק ב- 15.3.2012 במסגרת פסיקותיו ההלכתיות (פתווא) בשאלה שהופנתה אליו בפייסבוק לגבי ההיתר להחזיק בנשק גרעיני לאור אמירתו כי זה דבר אסור. ח'אמנאי פסק כי השאלה נעדרת בסיס הלכתי וכאשר זה יימסר, ניתן יהיה לפסוק בעניין, והתשובה נחתמה במשפט: "לא ניתנה תשובה" (במבנה הרשמי של פתווא). זאת ועוד, ח'אמנאי אף לעג בנאום ראש השנה הפרסית ב-20 במרץ 2011, למנהיג לוב דאז, מועמר קד'אפי, על שמסר את מתקני הגרעין שלו לארה"ב: "האדון הזה עטף את כל מתקני הגרעין שלו, ארז אותם על ספינה, ומסר אותם למערב ואמר: קחו אותם ראו באיזה עמדה העם שלנו, ובאיזה עמדה הם [הלובים] עכשיו".

 

דוח ממרי "הפתווא הגרעינית של ח'אמנאי, פעם נוספת" סוקר התבטאויות מן החודשים האחרונים מפי בכירים איראנים בדבר הצורך של איראן בנשק גרעיני ודן בכזב הפתווא ומקורה. בנספח בדוח ראו רשימת דוחות ממרי בנושא הפתווא הגרעינית שלא היתה:

 

Khamenei's 'Nuclear Fatwa,' Once Again MEMRI Daily Brief No. 433, Nov 29, 2022

בהקשר זה ראו גם דוחות ממרי העוסקים בפעילות האיראנית להשגת יכולות אסטרטגיות:

ממרי, אפריל 2022 - פסק הלכה של איתאללה איראני בכיר: אין איסור על על רכישת ידע ויכולת מעשית לייצור פצצת גרעין; פוליטיקאי איראני: "כשאיראן החלה את תכנית הגרעין שלה מטרתנו היתה לבנות פצצה"

דוח ממרי, יוני 2020  - העימות האיראני – אמריקאי: איראן פועלת להשגת יכולת אסטרטגית – טילים ארוכי טווח וצוללות גרעיניות


אזהרת סבא"א במאי 2023 מפני פעילותה הגרעינית של איראן

דוחות סבא"א – הגוף המוסמך לפקח על פעולות הגרעין של איראן – הזהירו כי איראן קרובה מאוד לפיתוח נשק גרעיני. איראן, קבע דוח סבא"א האחרון ב-31.5.2023, מפרה את תנאי הסכם ה-JCPOA, מעשירה אורניום  ברמה של -60% (ובכך חורגת מהסף שהותר לה להעשיר אורניום עד רמה של 3.75%), צוברת אורניום מועשר בכמות שחורגת מהמותר – 4.7 טון אורניום מועשר (במקום עד 300 ק"ג ברמה של עד 5% - איראן צברה עד עתה 114 ק"ג אורניום מועשר ברמה של 60%, שאין לו שימוש אזרחי), מערימה קשיים על פקחי סבא"א לפקח על אתריה והואשמה במשך שנים כי אינה משתפת פעולה באופן שוטף עם סבא"א. סבא"א ציינה בדוח האחרון כי היא "עדיין מחכה לתשובות מאיראן" לגבי המחלוקות בשני אתרי גרעין והתקנת אמצעי ניטור באתרי הגרעין.[2]

 

אזהרת הטרויקה האירופית במועצת הנגידים של סבא"א ביוני 2023: "פעולות אלה [של איראן] מראות שאיראן בנתה יכולות המתאימות להעשרה למטרות נשק גרעיני"

גם הטרויקה האירופית (בריטניה, צרפת וגרמניה) הזהירה בהצהרה משותפת בישיבת מועצת הנגידים של סבא"א ב-6.6.23 מפני פעילויות איראן "המהוות איום ברור על ביטחון האזור והעולם". להלן קטעים מן ההצהרה:

"איראן ממשיכה להסלים את תוכנית הגרעין שלה מעבר לכל הצדקה אזרחית ולא הראתה נחישות למלא את התחייבויותיה על פי ההצהרה המשותפת עליה הוסכם במרץ האחרון. דו"ח המזכ"ל מראה כי איראן המשיכה בנתיב של הסלמה דרמטית של תוכנית הגרעין שלה... כולנו במועצת הנגידים רואים בכך הרחבה עצומה של תוכנית הגרעין של איראן, וזה מעלה שאלות קשות לגבי מטרת הפעילויות הללו." הצהרת הטרויקה הזהירה גם מפני המשך ייצור מתכת אורניום והמשיכה:

 

"חלקיקי האורניום שנמצאו בהעשרה של 83.7% מעידים על חומרת ההסלמה של תוכניות הגרעין של איראן. העשרה זו עומדת בסתירה גדולה לכמות שעליה הכריזה איראן ונחשבת להתפתחות חמורה ביותר וחסרת תקדים ואין לה כל הצדקה אזרחית תקפה". אמנם, מזכ"ל סבא"א דיווח כי קביעה זו "אינה עומדת בסתירה" להסבר של איראן בעניין זה, [אך] יש להבין את המשמעות של גילוי שינויים בלתי מוצהרים בפורדו. ראשית, פעולה זו, יחד עם שאר תוכנית הגרעין של איראן, קירבה את המדינה בצורה מסוכנת לפעילויות הקשורות לנשק גרעיני. שנית, איראן עדיין משתמשת במבנה המאפשר ייצור של אורנים מועשר ברמה גבוהה מעל 60% והדבר מצביע על התעלמותה של איראן מחומרת ההתפתחויות הללו.

 

גילוי סוגיה זו באמצעות בדיקת פתע, כמו גם הצטברות גדולה של אורניום מועשר ברמה גבוהה [של 60%], ממשיכים את צלצול פעמוני האזעקה. פעולות אלו מראות שאיראן בנתה יכולות המתאימות להעשרה למטרות נשק גרעיני. זו אחריותה של הקהילה הבינלאומית, במיוחד של מועצת הנגידים, לבקש מאיראן לא לעסוק בפעילויות העשרה המעלות שאלות רציניות לגבי מטרת התוכניות שלה.

 

ההסלמה הזו של תוכניות הגרעין התרחשה בזמן שלסוכנות לא הייתה גישה למידע הקשור לצנטריפוגות וייצור חלקים במשך שנתיים. להחלטתה של איראן להסיר את ציוד הניטור של סבא"א יש השלכות חשובות על יכולתו של הארגון להבטיח את האופי השלו של תוכנית הגרעין של איראן. אנו דורשים מאיראן להתקין מחדש את הציוד בכל המיקומים הנחשבים נחוצים על ידי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית ולספק צילומי מצלמה, כולל נתונים שתועדו בין פברואר 2021 ליוני 2022. פעולה זו חייבת להתרחש ללא דיחוי. כמו כן, אנו מציינים כי איראן מחויבת משפטית על פי הסכם ההגנה המקיף ליישם את קוד 3.1 המתוקן ואינה יכולה לשנות אותו או לפרוש ממנו באופן חד צדדי.

 

פעילויות אלו מהוות איום ברור על הביטחון האזורי והעולמי. אנו מצטערים מאוד שאיראן לא קיבלה את הסכם התיאום ההוגן והמאוזן של JCPOA בשנה שעברה, ובמקום זאת החליטה להאיץ את תוכנית הגרעין שלה. איראן היא האחראית המלאה לתנאים הללו. אנו קוראים לאיראן לעצור מייד ולבטל את ההסלמה הגרעינית שלה ולאפשר ל לסבא"א שקיפות מלאה על ידי יישום מחדש של הפרוטוקול הנוסף..."[3]

 

 

 [1] אתר מנהיג איראן (איראן), 11.06.2023

[2] דוח מזכ"ל סבא"א למועצת הנגידים בעניין איראן, באתר IAEA, 31.5.2023 www.iaea.org

[3] הצהרת ה- E3 במועצת הנגידים של סבא"א, 6 יוני 2023 E3 Statement at the IAEA Board of Governors meeting, June 2023'