המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
שבועון מצרי חושף קשר בין ר"מ עיראק למשמרות המהפכה
20/4/2007


שבועון מצרי ממסדי חושף מסמכים המעידים על קשר בין ראש ממשלת עיראק למשמרות המהפכה באיראן

 

השבועון המצרי הממסדי "אל-אהראם אל-ערבי", חשף שלושה מסמכים המעידים על קשריו של ראש ממשלת עיראק, נורי אל-מאלכי, עם מוקתדא אל-צדר, ועם גורמים איראניים.[1] מסמכים אלו הופיעו בכתבת תחקיר של העיתונאי מהדי מוצטפא, תחת הכותרת "מסמכים חושפים את קשריו של אל-מאלכי עם 'משמרות המהפכה' האיראניים". להלן עיקרי הדברים שהופיעו במסמכים:

 

אל-מאלכי קורא להסיג את מפקדי משמרות המהפכה מקווי הלחימה בעיראק

המסמך הראשון שהוגדר כ"סודי, אישי ודחוף" נשלח בינואר 2007 ממשרדו של ראש ממשלת עיראק, נורי אל-מאלכי לשגרירות איראן בבגדאד, לנשיאות המועצה העליונה של המהפכה האסלאמית בעיראק וכן למשרד 'אל-שהיד אל-צדר'. [2] במכתב זה ביקש אל-מאלכי להסיג את מפקדי 'צבא אל-מהדי' הקשורים ל'משמרות המהפכה' מקווי החזית לבל יעצרו או יהרגו. להלן תרגום המסמך:

 

"סודי, אישי ודחוף

 

על סמך שיחת טלפון עם [המנהיג העיראקי השיעי] מר מוקתדא אל-צדר ועל סמך התייעצות ביני לבין [היועץ העיראקי לביטחון לאומי] ד"ר מופק אל-רביעי; על מנת לשמור על הישגינו הגדולים; ולאור מה שמתחייב מהמצב הנוכחי - אנו מבקשים להסתיר את מפקדי 'צבא אל-מהדי' הקשורים ל'משמרות המהפכה האיראנית' באופן זמני מקו [הלחימה] הראשון, כדי להגן עליהם לבל יעצרו או ייהרגו בידי הכוחות האמריקאיים. [שמותיהם של המפקדים] מצורפים לעיל. מוטב יהיה לשלוח אותם באופן זמני לאיראן עד שהמשבר יחלוף.

 

כמו כן, [אנו מבקשים] לשלוח את המפקדים מקו [הלחימה] השני למחוזות הדרומיים, מאחר ואנו יודעים שיש ניסיונות אינטנסיביים לשכנע את האמריקאים להשאיר את המצב [שם] כמות שהוא. כל העניינים האדמיניסטרטיביים והביטחוניים להעברת מפקדים אלה [כבר] הוסדרו.

 

נבקשכם לבצע זאת וליידע אותנו.

 

[על החתום] נורי אל-מאלכי

ראש ממשלת [עיראק]  

[רשימת שמות המפקדים]

 

עותק נשלח אל:

שגרירות איראן - בגדאד

נשיאות 'המועצה העליונה של המהפכה האסלאמית בעיראק'

משרד 'אל-שהיד אל-צדר'."

 

אל-מאלכי פועל לשחרור שוהים איראנים בלתי חוקיים בעיראק

בכתבת התחקיר פורסמו שני מסמכים נוספים לפיהם שוחררו בהוראת אל-מאלכי עצורים איראנים ששהו בעיראק באופן בלתי חוקי. באחד, שנשלח על ידי אל-מאלכי לנשיאות המועצה המשפטית העליונה של עיראק ולמיניסטריונים השונים והובא גם לידיעת שגרירות טהראן בבגדאד, הורה

אל-מאלכי "להשעות את [ההליכים] המשפטיים ולשחרר את האיראנים המואשמים בכניסה בלתי חוקית לאדמות עיראק, ששמותיהם מופיעים ברשימה המצורפת... חוץ מאלה שכבר הוצא נגדם פסק דין..." במסמך השני מאשר מדחת אל-מחמוד, נשיא המועצה המשפטית העליונה, כי אכן שוחררו 442 איראנים המואשמים בכניסה בלתי חוקית לעיראק, על פי הרשימה שהופיעה במסמך הקודם.[1] אל-אהראם אל-ערבי (מצרים), 31.3.2007

[2] גוף שהוקם על ידי מוקתדא אל-צדר כסוכנות רווחה, ונקרא על שם אביו, איתאללה מחמד מחמד בכר אל-צדר, שנרצח יחד עם שני בניו על ידי אנשי סדאם חוסיין.