המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
בכיר במשטר האיראני: נעניק דונם קרקע פורייה לצעיר האמריקאי שתקף את סלמאן רושדי
7/3/2023


בכיר במשטר האיראני: דונם קרקע פורייה באיראן ינתן לצעיר האמריקאי שתקף את סלמאן רושדי

 

הקדמה:

בפברואר 1989 פרסם איתאללה רוחאללה ח'ומיני, מייסד משטר המהפכה האיראני, פתווה הקוראת לכל מוסלמי להרוג את הסופר סלמאן רושדי, מחבר הספר פסוקי השטן, וזאת משום שלקביעת ח'ומיני, הספר הוא "חילול הקודש נגד האסלאם" ורושדי הוא כופר. מאז, במשך כשלושים שנה מעודדת איראן את יישום הפתווה.

באוגוסט 2022, תקף האדי מטר, תושב ארה"ב בן 24 ממוצא לבנוני, את רושדי וגרם לו חבלות קשות.

 

חג'ת אל-אסלאם מוחמד אסמאעיל זארעי, ראש מזכירות 'הארגון העממי ליישום הפתווה של רוחאללה ח'ומיני הקוראת לחיסול סלמאן רושדי', המשמש גם כראש התביעה הצבאית של כוחות הצבא במחוז מאזנדראן, בצפון איראן, שיבח ב-21.2.23 את האדי מטר, על שתקף את רושדי. הוא ציין כי כאות הוקרה על מעשהו, יוענק לו שטח חקלאי בגודל דונם באיראן. זארעי הצהיר על מחויבות הארגון להוצאת הפתווה לפועל, והבטיח להשתמש בכל הכוח לביצועה. כהוכחה למחויבות זו הבטיח זארעי שטח נוסף למי שיהרוג את רושדי.

 

יצוין כי איראן הרשמית הכחישה ב-15.8.2022 קשר לביצוע התקיפה וטענה כי רושדי אשם במה שקרה לו. 

 

זארעי, ראש מזכירות הארגון העממי ליישום הפתווה של רוחאללה ח'ומיני הקוראת לחיסול סלמאן רושדי:

"יתרת הקרקע תימסר למי שישלח את חיידק השחיתות הזה לגיהינום"

דבריו של זארעי נאמרו במהלך כנס של הארגון בו נאם גם מוחמד ג'ואד לאריג'אני, שכיהן כיועץ בכיר לענייני חוץ למנהיג העליון ח'אמנאי וכמזכיר הוועדה לזכויות האדם ברשות השופטת באיראן. בעבר שימש גם כחבר הפרלמנט האיראני.

 

מוחמד אסמאעיל זארעי, יו"ר מזכירות הארגון העממי לביצוע הפתווה של ח'ומייני בדבר הוצאתו

להורג של סלמאן רושדי, על רקע תמונתו של הצעיר האדי מטר שסרט חזבאללה על מצחו[1]


 

להלן תרגום דברי זארעי בכנס:


"אנו מודים מקרב לב לצעיר האמריקאי [האדי מטר] על הצעד האמיץ שעשה למען ביצועו של פסק הדין ההיסטורי של האמאם [ח'ומיני]. העובדה שהוא הצליח בצעד זה לעוור את אחת מעיניו של סלמאן רושדי ולשתק את ידו גרמה לשמחה רבה בקרב המוסלמים.

 

סלמאן רושדי אינו אלא מת מהלך. ולכן, על מנת לכבד פעולה אמיצה זו, יימסרו לו או לנציגו המשפטי בטקס מיוחד, כאלף מטרים רבועים של אדמה חקלאית יקרת ערך ופורייה שנתרמה על שם חאג' שיח' חוסיין זארעי שמת.

 

כמו כן, קרקע נוספת תימסר למי שישלח את חיידק השחיתות הזה [את רושדי] לגיהינום. אנו מאמינים שפסיקה זו צריכה להיות מיושמת בכל מצב ונשתמש בכל כוחנו כדי ליישם את הפסיקה ההיסטורית הזו של האמאם [ח'ומיני]."[2]

 [1] פארס (איראן), 21.2.2023

[2] פארס (איראן), 21.2.2023