המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
גזר דין מוות באיראן על איראני בעל אזרחות גרמנית, מחולל מתיחות בינה לבין גרמניה
24/2/2023


מתיחות דיפלומטית בין איראן לממשלת גרמניה בשל גזר דין מוות שהוטל על איראני בעל אזרחות גרמנית

 

הקדמה

ביולי 2020 נחטף ג'משיד שארמהד, תושב ארה"ב, בעל אזרחות איראנית וגרמנית, מהאמירויות אל איראן. ב-21.2.2023 הודיעה איראן כי נגזר עליו עונש מוות בגין היותו מנהיג ארגון הטרור תונדר (רעם) שפעל באיראן ושאחראי לרצח רבים בפעולות טרור.

 

משפחתו של שארמהד טענה כי הוא עונה בכלא האיראני ונגבתה ממנו עדות שקר.

 

במאמר שפרסם אתמול, ה-23.2.2023, האשים חוסין שריעתמדרי, עורך שופר המשטר האיראני, כיהאן, את ממשלת גרמניה באחריות לשיגורו של  שארמהד לאיראן במטרה לבצע בשטחה פיגועים בשנת 2008.

 

שריעתמדרי הסביר בדבריו כי "אין ולו ספק כי על ג'משיד שארמהד הוטל לבצע פעולות טרור על ידי ממשלת גרמניה," וזאת על פי הודאותיו של שארמהד: "שארמהד חשף את תפקידה של שגרירות גרמניה בהתנקשויות ובחיסולים."


שריעתמדרי אף טען כי העובדה שגרמניה הודיעה ב- 22.2.2023 על גירוש שני דיפלומטים איראנים מגרמניה בתגובה לעונש המוות שהוטל על שארמהד היא פעולה מקדימה "שנועדה למחוק את עקבותיה של ממשלת גרמניה במבצע הטרור הזה", ו"כן למנוע מאיראן להעמיד לדין את שגריר גרמניה ולהתלונן על גרמניה בבית הדין הבינלאומי!"


שריעתמדרי קרא לרשויות באיראן "בשלב הראשון, לאסור את אנשי השגרירות הגרמנית ולזמן ולהעמיד לדין את קצין המודיעין המוצב בשגרירות גרמניה, שהיה איש הקשר של ג'משיד שארמהד [באגף מודיעין החוץ הגרמני] (BND) ושזהותו נחשפה על ידי שארמהד. השלב הבא צריך להיות תלונה על ממשלת גרמניה בבית הדין הפלילי הבינלאומי על פשע שליחת מחבלים וטבח באנשים המדוכאים של ארצנו."[1]

 

ג'משיד שארמהד (צילום משנת 2022)
[1] כיהאן (איראן), 23.2.23