המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מצרים דוחה דרישות במערב לשחרור פעיל זכויות האדם, עלאא' עבד אל-פתאח: הוא טרוריסט
25/1/2023


מצרים הודפת את הקריאות במערב לשחרור פעיל זכויות האדם, עלאא' עבד אל-פתאח: אל תתערבו בעניינו הפנימיים; מדובר בטרוריסט


הקדמה

בחודש נובמבר האחרון, במקביל לכינוס ועידת האקלים הבינלאומית בשרם אל-שיח' במצרים (6-18.11.2022), ניסו ארגוני ופעילי זכויות אדם מצרים ומערביים לנצל את האירוע הבינלאומי בהשתתפותם של מנהיגי העולם כדי לעורר את דעת הקהל במערב לסוגיית האסירים הפוליטיים במצרים, אשר לפי דיווחים מספרם נאמד בעשרות אלפים. הדבר נעשה בין היתר באמצעות קמפיינים ברשתות החברתיות, אך האירוע הבולט ביותר היתה הפגנה בהשתתפות מאות תומכים, שארגנה סנאא' סיף, אחותו של עלאא' עבד אל-פתאח, פעיל זכויות אדם מצרי מוכר, ב-12 בנובמבר בשרם אל-שיח', בסמוך למקום כינוסה של ועידת האקלים.[1]

 

עלאא' עבד אל-פתאח, הוא פעיל חברתי ואסיר פוליטי שבמרוצת השנים הפך לאחד מסמלי המהפכה של שנת 2011. החל משנת 2006 ועד היום הוא בילה שנים רבות בכלא המצרי לסירוגין, בשל השתתפותו בהפגנות ובשל ביקורת שהשמיע נגד שלטונות מצרים בנושא זכויות אדם. הפעם האחרונה בה נעצר היתה בספטמבר 2019, ככל הנראה בשל תמיכה שהביע בטוויטר בהפגנות שנערכו שבוע קודם לכן נגד שלטון עבד אל-פתאח אל-סיסי ושבעקבותיהם נעצרו כמה מאות בני אדם.[2] רק בדצמבר 2021, בחלוף שנתיים בהן עבד אל-פתאח היה עצור, פורסם גזר דין בעניינו של חמש שנות מאסר, אותו הוא ממשיך לרצות  עד היום. עבד אל-פתאח הואשם בפרסום ידיעות כוזבות שערערו את ביטחון המדינה ובהשתייכות לארגון טרור וכן בשימוש לרעה ברשתות החברתיות, בין היתר משום ששיתף ציוץ שדיווח על מותו מעינויים של אסיר באחד מבתי הכלא במצרים.[3] באפריל 2022 החל עבד אל-פתאח לשבות רעב במחאה על תנאי המאסר הקשים ועם פתיחת ועידת האקלים הודיע כי הוא מפסיק גם לשתות, בניסיון להגביר את הלחץ על השלטונות לשחררו.[4]

 

לצד המשפחה שדרשה את שחרורו של עבד אל-פתאח, האוחז גם באזרחות בריטית, התייצבו גם בכירים במערב ובאו"ם. הנציב העליון של זכויות האדם באו"ם, וולקר טורק קרא, בהודעה שפרסם ב-8 לנובמבר 2022 במקביל לכינוסה ועידת האקלים, לממשלת מצרים לשחררו לאלתר ו"לספק לו טיפול רפואי ראוי",וכן "לשחרר את כל מי שנעצרו באופן שרירותי... ולבחון את כל החוקים שמגבילים את המרחב האזרחי..."[5] מדיווחים שונים עולה כי גם מנהיגים שהשתתפו בוועידה - בהם נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, נשיא צרפת, עמנואל מקרון, ראש ממשלת בריטניה, רישי סונק וקנצלר גרמניה, אולף שולץ העלו בפני נשיא מצרים, עבד אל-פתאח אל-סיסי, את עניינו של עלאא' עבד אל-פתאח בפגישותיהם עימו[6], אך כנראה ללא הועיל.

 

הביקורת על מצב זכויות האדם במצרים לא שככה גם לאחר שננעלה ועידת האקלים. כך, בהחלטה שפרסם ב-24 לנובמבר 2022  קרא הפרלמנט האירופי למצרים לשחרר את האסירים הפוליטיים במדינה ובכללם את עבד אל-פתאח, לכבד את חופש ההתאגדות לתת לאזרחי המדינה יחס שווה לפי החוק. בנוסף, גינה את השימוש בעינויים מצד כוחות הביטחון.[7]

 

מצרים מצידה הדפה את הביקורת וטענה כי מדובר בטענות כוזבות ובהתערבות בשלטון החוק שלה. נציגותה באו"ם טענה, כי הודעת הנציב העליון של זכויות האדם באו"ם אינה אובייקטיבית, וכי היא פוגעת בעצמאותו של בית המשפט המצרי ובשלטון החוק. עוד נטען כי הנציב העליון "הסתמך על מידע בלתי מבוסס שלקוח ממקורות המפיצים טענות כוזבות."[8] מועדון השופטים המצרים פרסם הודעה דומה והדגיש כי מערכת המשפט המצרית יודעת להבחין בין זכויות אדם לבין עברה על החוק.[9] גם הפרלמנט המצרי טען בהודעה שפרסם ב-25 לנובמבר כי החלטת הפרלמנט האירופי מהווה התערבות בענייניה הפנימיים של מצרים ומבוססת על מידע בלתי מהימן.[10]

 

העיתונות המצרית התייצבה לצד השלטון במדינה, ופרסמה מאמרים רבים בהם נטען כי עלאא' עבד אל-פתאח הוא טרוריסט שהסית בעבר לרצח של אנשי כוחות הביטחון והצבא, וככזה הוא אינו שונה ממנהיגי אל-קאעדה ודאעש. כותב מצרי אחד אף טען כי מתמיכת האו"ם בעבד אל-פתאח, משתמע כי האו"ם תומך בטרור וכי הנציב העליון של האו"ם לזכויות אדם הוא גם "הנציב העליון של הטרור." מאמר נוסף טען כי הפרלמנט האירופי מתעלם מהפרת זכויות אדם ביבשת אך מרשה לעצמו להתערב בענייניה הפנימיים של מצרים ולבקר את מצב זכויות האדם במדינה.  

 

דוח זה יציג  קטעים מכמה ממאמרי הביקורת החריפים שפורסמו בעיתונות המצרית בגנות האו"ם, בריטניה וארה"ב בשל תמיכתן בעניינו עלאא' עבד אל-פתאח.


עלאא' עבד אל-פתאח[11]

 

 

יו"ר הנהלת היומון אל-אהראם: אין הבדל בין עלאא' עבד אל-פתאח למנהיגי אל-קאעדה ודאעש

יו"ר מועצת המנהלים של היומון הממסדי המצרי אל-אהראם, עבד אל-מחסן סלאמה, כתב: "יש הבדל עצום בין טרור והסתה לרצח לבין חופש הדעה ו[החופש] לחלוק פוליטית [על אחרים]. שתי [החירויות] האחרונות מוגנות וברורות וחשוב ל[המשיך] להגן עליהן, בעוד שטרור והסתה לרצח - הם עניין שיש לטפל בו אך ורק בבית המשפט ולעשות את כל מה שנדרש כדי לשמור על ביטחון המולדת והאזרחים. [אוסמה] בן לאדן, המנהיג [לשעבר] של ארגון אל-קאעדה, אל-זואהירי שבא אחריו ומנהיג דאעש [לשעבר] אבו בכר אל-בגדאדי, לא נתפסו בעודם נושאים נשק ופצצות והורגים אנשים ברחובות, אך הם היו מסוכנים יותר מכך, משום שהם הקימו ארגוני טרור למטרות רצח והרס ודרבנו טרוריסטים רבים לבצע פשעי רצח והרס.

 

אין הבדל בין [טרוריסטים] אלה לבין מי שקורא בפומבי לרצוח קצינים ולהקים ארגונים חמושים כדי להורגם, ואף חמור וגרוע מזה, מי שקורא לרצוח בנים ולענות אימהות.[12] שערו בנפשכם שאדם קורא להרוג את הבנים ולענות את האימהות ואח"כ אנחנו רואים שיש מי שמגן על הנאשם הפלילי הזה.

 

אין שום הבדל בין ארגוני הטרור דוגמת אל-קאעדה ודאעש לבין מי שקורא להרוג ילדים קטנים ואימהות קשישות... אלו ואלו מבססים את הטרור, מסיתים לרצח, לרבות רצח קולקטיבי, מציתים את אש מלחמת האחים, מפרקים את החברות ומכפילים את כמות מעשי הרצח במדינות.

 

עלאא' עבד אל-פתאח הועמד לדין בפני מערכת המשפט והוא מרצה כעת את העונש שנקבע לו על פי החוק. הטיפול בעניינו נמצא בידי מערכת המשפט, כמו יתר המקרים הפליליים הדומים. למרות פשעיו המכוערים, הוא זוכה ליחס הוגן והוא נהנה מכל הזכויות בדומה לאסירים האחרים. מי שרוצה להגיש בקשה בעניינו שיפנה לבית המשפט...

 

ההודעה שפרסם מועדון השופטים במצרים ציינה את הדברים במפורש: [המועדון] הדגיש כי שופטי מצרים מתנגדים להתערבות בענייניהם וכי מערכת המשפט המצרית לא הסכימה לכל אורך ההיסטוריה המפוארת שלה להתערבות מצד שום גורם, פנימי או חיצוני, וכי היא מודעת היטב להבדל בין חופש ביטוי לבין פשעים על פי החוק... אין סלחנות כלפי מי שתומך בטרור וקורא להרוג ילדים ואימהות."[13]


עיתונאי מצרי: הנציב העליון של האו"ם מגן על טרוריסטים

חמדי רזק, בעל טור ביומון אל-מצרי אל-יום ועורכו לשעבר פרסם מאמר תחת הכותרת: "הנציב העליון של האו"ם לזכויות הטרור"  בו כתב: " כוחה של הודעת מועדון השופטים [המצרים] הוא בעקרוניות שלה ובפנייתה ישירות אל הנציב העליון [של האו"ם לזכויות אדם], [טורק] וולקר. מי שניסח את ההודעה העמיד את [וולקר] במקומו, פשט מעליו את התהדרותו הכוזבת, חשף את מעטה [הגנתו כביכול] על זכויות אדם ואת ערוותו הפוליטית. הוא גם חשף את דעותיו הקדומות הגלויות לעין, המעידות על בורות נתעבת. הנציב העליון טרם השלים חודש בתפקידו - הוא מונה ב-17 באוקטובר 2022 – ו[כבר] הוא מזלזל ביכולתה של מערכת המשפט הנעלה [במצרים].

 

ידוע כי ה[הנציב] העליון אמור להתעלות על זוטות, להתעלות למעמדו באו"ם, לנקוט עמדה ניטרלית, לכבד את רשויות המשפט ולא להתערב בענייני הפנים [של מדינות]. [עליו]לדעת היטב [את העובדות] בטרם יכניס עצמו לתסבוכת. עליו לשאול ולוודא, ואם סוגיה כלשהי – שמערכת המשפט בחנה בכל הרמות - אינה ברורה לו, עליו לחקור בעניינה עד שתתבהר לו.

 

לפני שהוא אומר דברי הבל עליו להשתהות ולשקול היטב [את צעדיו]. זכויות האדם אינן סחורה הנסחרת בשווקי מצרים... המסר שלנו למזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרש ברור: הם [קרי, ארגוני זכויות אדם של האו"ם] מרשים לעצמם לנצל את הפלטפורמה הזו של [משרד הנציב] העליון [של האו"ם לזכויות אדם]. 

 

קצנו [בשימוש] בתקליט השחוק והחורק של זכויות האדם. מצרים אינה רפובליקת בננות. העם המצרי מבין מהן מטרותיכם הנסתרות ומערכת המשפט המצרית אינה כלי שרת בידי המניפולציות שלכם הידועות לשמצה.

 

הו [הנציב] העליון, נכשלת. הצגת את עצמך כנציג ארגוני הטרור מסביב לעולם. עילת התביעה שלך קרסה למרבה הצער ואין לה בסיס ראייתי. לוּ היית בודק את תיק התביעה המשפטית לפני שפצחת בדברי הבל היית מבין את מקומך, עוד קודם שתיפול לתוך בריכה מעופשת של שקר וכזב.

 

הו וולקר, למרבה הצער נפלת בציפורניו של  ארגון טרור... למרבה הצער לא שמענו מהנציבות ולו מילית אחת ביום בו רצחו כדורי הטרור כ-3000 שהידים מצרים – חיילים, שוטרים ואזרחים. לא ראינו שפרסמתם הודעה ביום בו נשרפו 80 כנסיות מצריות[14], ביום בו פוצצה כנסיית אל-בוטרוסיה,[15] וביום בו הותקף מסגד אל-רודה.[16] אטמתם את אוזניכם לצרחות של האימהות השכולות, האלמנות ובני השהידים. עצמתם את עיניכם נוכח הפרסומים והסרטונים שהופצו בידי כנופיות הרצח והטרור בפלטפורמות טרוריסטיות.

 

לסיכום, אתם נציבות זכויות הטרור, נותני החסות לטרור ושותפיו. אתם מגנים על טרוריסטים. הו וולקר, אתה לא עליון.  אתה כזה תוכי ששכלו באוזניו."[17]

 

עיתונאי מצרי: בריטניה מתערבת באופן בוטה בענייני הפנים של מצרים ומגנה על טרוריסט

מוחמד חסן אל-בנא פרסם ביומון הממסדי אח'באר אל-יום מאמר בו תקף את בריטניה שמתחה גם היא ביקורת על מאסרו של עבד אל-פתאח. תחת הכותרת 'כבר אינה מעצמה' הוא כתב: "בריטניה מתעקשת להצמיד לשמה את הכינוי 'הגדולה', הגם שהיא כבר אינה גדולה. במאה ה-18 היא כבשה ארצות רבות במזרח, במערב, בצפון ובדרום וכינתה את עצמה 'האימפריה הגדולה אשר השמש אינה שוקעת בה [לעולם]'. היא גזלה את משאבי המדינות שאותן כבשה, הרגה רבים מבני עמיהן והסתייעה בבוגדים ובחלשים כדי לשלוט באמצעותם. אולם, מהפכות השחרור [במדינות אלה] הצליחו להביס את צבאות בריטניה ולאלצם לעזוב את אדמותיהן. בראש המנהיגים שוחרי החופש עמדו [נשיא מצרים לשעבר] גמאל עבד אל-נאצר, [נשיא דרום אפריקה לשעבר נלסון] מנדלה, [מייסדה של גאנה קוואמה] נקרומה ו[מנהיגה לשעבר של הודו מהאטמה] גנדי.

 

זוהי בריטניה שכעת שולט בה השיח' ההודי [ראש ממשלת בריטניה] רישי סונאק. האנשים תהו מדוע מיהר לרדת מבימת פסגת האקלים בשרם אל-שיח' לאחר שאחד מעוזריו לחש [משהו] באוזנו. ממשלת בריטניה לא פרסמה הודעות ברורות המסבירות את העניין הזה, אך המשקיפים והפרשנים לא שתקו. ההסבר ההגיוני היה שאירוע חמור התרחש במדינה שהשמש עזבה אותה. העיתון הבריטי 'הסאן' דיווח על 'שריפה עצומה בצוללת הגרעינית הבריטית מדגם Vanguard שהייתה במשימה חשאית באוקיינוס האטלנטי...'. הועלתה טענה כי טיל רוסי פגע בצוללת, תוך פחות מ-9 דקות לאחר שרוסיה איימה לתקוף את לונדון בטילים מבלארוס בתגובה על האיום של בריטניה לפוצץ את צינור 'נורדסטרים' אשר מזרים גז מרוסיה לאירופה.

 

זוהי בריטניה שסובלת ממשברים כלכליים ופוליטיים גדולים בחודשים האחרונים, [אך עודה] מתערבת באופן בוטה בענייני הפנים של מצרים, מדברת ביהירות על פסיקות מערכת המשפט [במצרים], מגנה על הטרוריסט עלאא' עבד אל-פתאח שעליו גזרה מערכת המשפט עונש [בגין] עבירת טרור, ודורשת לשחררו. הפושע הזה הפך למשאת נפשם של ארגונים בינלאומיים מפוקפקים ושל מנגנוני מודיעין בינלאומיים שלמענם פעל... "[18]

 

עיתונאי מצרי: במקום להתערב בענייניה של מצרים, על הפרלמנט האירופי לטפל בהפרות זכויות אדם באירופה

העיתונאי המצרי, חסן אל-רשידי כתב במאמרו בשבועון רוז אל-יוסוף: "לא ניתן להקריב את זכויות הרוב המוחץ של העם כדי לרצות מיעוט טרוריסטי באמתלה של הגנה על זכויות האדם. כולנו זוכרים את דברי טוני בלייר, ראש ממשלת בריטניה לשעבר, אשר אמר לאחר פיגועי ההתאבדות בלונדון בשנת 2005, כי חוקי המשחק ישתנו וכי ביטחון בריטניה קודם לכל וכיצד פוליטיקאים אירופאים פגעו בזכויות האדם במסגרת המאבק בטרור. האלימות הטרוריסטית בכמה ממדינות אירופה אינה חדשה. כך גם הפרת זכויות האדם באמתלה של מאבק בטרור באירופה ובאמריקה, לצד פעולות של גזענות ושנאה נגד מהגרים. חרף זאת, הפרלמנט האירופי מתעלם מהמעשים המתרחשים בחברות באירופה הסותרים את זכויות האדם ומנסה לשמש אפוטרופוס של מצרים ולהתערב בענייניה [הפנימיים] ולפגוע בה באמצעות פרסום הודעה מלאת שקרים ובדיות שמתעלמת מההתפתחות הניכרת שחלה [בנושא זכויות האדם במצרים] ומהעובדה שגובשה אסטרטגיה לאומית בנושא זכויות אדם...

 

נראה כי הפרלמנט האירופי והארגונים המגמתיים השונאים את מצרים רוצים לכפות את חסותם [עליה] ומתעקשים על כך שבקשתם לשחרר פושע פלילי [קרי, את עלאא' עבד אל-פתאח] תתקבל באמתלה כי הוא אסיר פוליטי, תוך התעלמות מזכויותיו של האזרח המצרי לביטחון וליציבות..."[19]

 

בעל טור מצרי: הגורמים האירופים המטיפים למצרים הם "שטנים המפיצים מלחמות אחים והסתה"

ברוח דומה כתב גם העיתונאי המצרי ח'אלד אל-נגאר, טען בטורו ביומון אח'באר אל-יום: "באירופה ובמדינות המתקדמות מטילים אימה על האזרחים באמצעות כלבים, גוררים אותם על האדמה,  מכים אותם באלות, בועטים בנשים, דמם של האנשים ניגר ברחובות וכאשר מישהו חושב להביע דעה או למחות, אז אין התחשבות בהומניות ואין כבוד כלפי הנשים... זוהי התנהגותם של המגנים על זכויות האדם שמינו את עצמם לאפוטרופסים על מצרים... הם מינו את עצמם למטיפים בעוד שהם שטנים ומתעלמים מהתפקיד המלוכלך שהם מילאו בהפצת מלחמות אחים והסתה. בעיניהם זכויות האדם הן [לאפשר] לטרוריסטים [הכוונה לאחים המוסלמים] להשיק פלטפורמות תקשורתיות, אתרים, וערוצים כדי לתקוף ולהסית נגד מצרים וסמליה... אנו מכירים את תוכניתו של המערב וכל אחד מבין את תחבולותיהם. הם צמצמו את זכויות האדם לכדי הגנה על סוטים [הכוונה ללהט"ב], תוך קריאת תיגר על ערכי הטבע...

 

אל תשימו לב לאיבה הכבושה, והשלימו את הדרך באמצעות עשייה והתקבצות סביב ההנהגה המסורה, סביב צבאנו, המשטרה הלאומית שלנו וממשלתנו הנבונה. מה שעשו הפרלמנט, הסנאט וקואליציית המסגרת המתאמת של המפלגות והפוליטיקאים הצעירים[20] מחייב [גם] את התגייסותם של ארגונים, אוניברסיטאות, בתי ספר, מועדונים  ובתי תפילה למען הפצת המודעות לגודל הסכנה נוכח המזימות שאימצו ישויות בינלאומיות עוינות, המוטרדות מהצלחתה של מצרים ומעמידתם האיתנה של המצרים."[21][1]  אל-ערבי אל-ג'דיד (לונדון), 12.11.2022

[2]  https://www.bbc.com , 20.12.2021  ; https://arabic.rt.com/ , 9.11.2022, 

www.dw.com/ar , 29.9.2021

https://arabic.cnn.com/ , 30.9.2019

[3]  אל-קודס אל-ערבי (לונדון), 20.12.2021,  https://menarights.org , 5.1.2022

אל-ערבי אל-ג'דיד (לונדון), 11.4.2022

https://www.facebook.com/Monasosh , 6.11.2022

[4] לפי משפחתו, עבד אל-פתאח שב לשתות מים כמה ימים אחר מכן-https://apnews.com, 14.11.2022   

[5]  news.un.org, 8.11.2022

[6]  voanews.com  ; www.bloomberg.com, 11.11.2022

[8]  אל-יום אל-סאבע (מצרים), 9.11.2022

[9] אל-יום אל-סאבע (מצרים), 9.11.2022

[10]  אל-אהראם (מצרים), 26.11.2022

[11] אל-קודס אל-ערבי (לונדון), 20.12.2021

[12] סלאמה רומז לציוצים שפרסם עבד אל-פתאח משנת 2010 , 2012 ועוד ובהם קרא כביכול לפעול באלימות נגד כוחות הביטחון והצבא. אל-וטן (מצרים), 9.11.2022 , www.tahiamasr.com , 8.11.2022

יחד עם זאת יש מי שטוען כי ציוצים אלה נכתבו על ידי עבד אל-פתאח בסרקזם ובביקורת על המשטר.

למשל , https://twitter.com/hossamsarhan87 , 7.11.2022

[13]  אל-אהראם (מצרים), 11.11.2022

[14] כנראה הכוונה לשריפה של כמה עשרות כנסיות במצרים ב-14.08.2013- https://www.hrw.org/ , 22.8.2013.

באותו היום פיזרו כוחות הביטחון המצרים בכוח שביתת שבת שקיימו תומכיו של הנשיא המודח מוחמד מורסי אשר נמשכה כחודש וחצי סמוך למסגד ראבעה אל-עדויה. פיזור שביתת השבת גבה את חייהם של מאות אנשים.

[15] ב-11.12.2016 בוצע פיגוע התאבדות בכנסיית אל-בוטרוסיה, בקהיר, השייכת לזרם הנוצרי הקופטי, בשעה שנערכה בה תפילה המונית. כתוצאה מכך נהרגו 29 אנשים. דאעש נטל אחריות על הפיגוע.

[16] המסגד שנמצא בחצי האי סיני הותקף על ידי חמושים ב-24.11.2017. במתקפה נהרגו למעלה מ-300 איש. יצוין כי האו"ם גינה את כל האירועים האלה.

[17] מדובר בציטוט של שיר "מותה של קליאופטרה" מאת המשורר אחמד שוקי. השורה המלאה היא "הכזב השפיע עליו והשקר הפיל אותו בפח. איזה תוכי הוא! ששכלו בין אוזניו."

אל-מצרי אל-יום (מצרים), 11.11.2022

[18] אח'באר אל-יום (מצרים), 16.11.2022

[19] רוז אל-יוסף (מצרים), 27.11.2022

[20] מדובר בהתארגנות של פוליטיקאים צעירים המבקשים להשמיע את קולם מול מוסדות המדינה ולהתלכד סביב מפעל לאומי כולל. https://cpyp.net/about-us/ גם מסגרת זו גינתה את הודעת הפרלמנט האירופי. facebook.com/cpyp.egypt, 26.11.2022

[21] אח'באר אל- יום (מצרים), 17.11.2022