המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
שר ירדני לשעבר: המחבל עודיי אל-תמימי גיבור ללא חת ששימח מיליוני אנשים
6/11/2022


שר ירדני לשעבר: המחבל עודיי אל-תמימי גיבור ללא חת ששימח מיליוני אנשים

 

מוחמד דאודיה, יו"ר מועצת המנהלים של היומון הירדני אל-דוסתור, שכיהן בעבר כשר חקלאות ושר לפיתוח חברתי בירדן, פרסם מאמר ביומון זה וביומון הקטרי אל-וטן בשבח המחבל עודיי אל-תמימי. אל-תמימי, ביצע פיגוע ירי ב-9.10.22 במחסום שועפאט שבצפון ירושלים במהלכו רצח את החיילת נועה לזר ופיגוע ירי נוסף ב-19.10.22 במחסום הכניסה למעלה אדומים, בו חוסל בידי כוחות הביטחון הישראלים.

 

במאמרו הציג דאודיה את אל-תמימי כגיבור ללא חת ששימח במעשהו מיליוני אנשים וטען כי אל-תמימי, שרצה להיות שהיד, הקריב עצמו באופן מודע ומהווה מודל לצעירים פלסטינים נוספים אשר "מחקים את דרך השהידים ואשר הגבורה משתלטת לפתע על ליבם ועל דעתם".

 

מוחמד דאודיה[1]להלן תרגום קטעים ממאמרו:

 

"בגיל עשרים, בימי הנעורים ובתחילת הלבלוב, כאשר המטרות של הצעירים באופן כללי הן ללמוד, לבנות את העצמיות, לחשוב על העתיד... להתאהב, להבטיח [לאהובה להקים] קן זוגיות שקט שיקבצם יחד עם הילדים, שימלאו את הבית במשחקים, בחיוניות וברעש. הנה הוא עודיי אל-תמימי בגיל עשרים... שאב את הקרבת הנפש ואת הנדיבות מכושר עמידתו ומרוחו של עמו הערבי הפלסטיני, עַם הגיבורים העצום.

 

עודיי אל-תמימי, הצעיר היפה של פלסטין מסר את נפשו בשלווה ושימח מיליוני אנשים. הוא האכיל את האויבים מרורים ומילא את פניהם ואת ליבם באימה ופחד והנחיל מפח נפש לחורשי המזימות שלהם.

 

הסמוראי אל-תמימי שיגר מלוע תת המקלע שלו את המסר המופלא-הצורב שלו שהדהד בעולם וחזר על מילות השיר: 'הו ביירות, לא הנפנו דגל לבן ולא יצאנו בראש מורכן'[2].

 

עודיי אל-תמימי ידע מה רצונו והיה מודע לכך שהוא שהיד בשיירות השהידים ומקריבי הנפש. הוא מהווה השראה חדשה וגיבור ללא חת. הוא ייצג את מצב ההתפרצות הלאומית שלוחת הרסן והמשוועת [לעזרה] ואת מודל התעוזה הטהורה.

 

מעשהו המהולל וצוואתו יהפכו לציור קיר מבהיק בפני צעירים פלסטינים נוספים שמקדמים את השהאדה [הקרבת הנפש למען האסלאם] בברכה ומחקים את דרכם של השהידים, כשהגבורה משתלטת לפתע על ליבם ועל דעתם."[3]

 

מותו כשהיד של הגיבור עודיי זוהיר בהיה אל-תמימי – בנה של ג'מילה אל-ג'עברי,  ח'נסאא' פלסטין[4] - חשף את העובדה שמנהיגי הישות הציונית חסרי תבונה משום שאינם מבינים שהפרת זכויותיו של העם הערבי הפלסטיני במשך שלושה רבעי מאה הביאה להם... את עודיי אל-תמימי.

 

ברכות לבני העם הפלסטיני ולבני אומתם הערבית... שהשהיד הגיבור נושא את שמם המתוק והטהור."[5]

 

 

 [1] אל-וטן (קטר), 24.10.2022.

[2] שורה מתוך השיר "اشهد يا عالم علينا وعَ بيروت" ("הו עולם, העד עלינו ועל ביירות") העוסק ביציאת אש"פ מביירות ב-1982

[3] אל-דוסתור (ירדן) 23.10.2022, אל-וטן (קטר), 24.10.2022.

[4] ח'נסאא' בנת עאמר הייתה משוררת מימי ראשית האסלאם, שנחשבה ל"אם השהידים". היא הודתה לאללה על ש"כיבד אותה" במות ארבעת ילדיה בקרב אל-קאדיסיה בשנת 637.

[5] אל-וטן (קטר), 24.10.2022