המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מנהיג איראן, ח'אמנאי: במערב מודים שהכטב"מים שלנו מסוכנים מאוד; הם הישג מדעי מקומי
26/10/2022


מנהיג איראן, עלי ח'אמנאי: "כעת [המערביים] אומרים שהכטב"מים האיראניים מסוכנים מאוד! [ושואלים] למה אתם מוכרים ונותנים אותם לאחרים? ובכן, אלה הדברים שהאליטה האיראנית השיגה. זה כבוד למדינה"


בפגישה ב-19.10.2022 עם האליטה האקדמית של איראן, קרא המנהיג העליון של איראן, עלי ח'אמנאי, להשקיע באליטות של המדינה, במיוחד המדעיות, והעלה על נס את הישגי משטר המהפכה האסלאמית בתחומי הגרעין, הכטב"מים, הטילים, שיגור לוויינים לחלל, תאי הגזע, החיסונים ועוד. ח'אמנאי הדגיש כי התקדמות מדעית בתחומים אלה נדרשת לאיראן כדי לעמוד בפני מדינות המערב ובראשן ארה"ב המבקשות להמשיך במסורת שליטתן במדינות, ההשתלטות על נכסיהן ושימור הקולוניאליזם והאימפריאליזם. שליטה במדעים גבוהים – כמובן לא לצורך פצצת גרעין או נשק כימי, או פיתוח נשק מתקדם, הבהיר ח'אמנאי – תמנע מצב כזה.

 

ח'אמנאי טען כי הישגי תכנית הגרעין האיראנית הושגו בעיקר ע"י התקדמות האליטה המקומית שנשענה בתחילה על ידע זניח שמקורו מחוץ לאיראן, אולם עיקר הפיתוח הוא איראני-מקומי. הוא התפאר בהפיכתה של תעשיית הטילים והכטב"מים המקומית ל"מסוכנת מאוד" למערב ברמיזה למלחמת רוסיה באוקראינה אולם, הוא הדגיש כי לדעתו מי שמנצל את כישוריו לצורך ייצור פצצת גרעין או נשק כימי אינו משתייך לאליטה כי הוא אינו מוסרי.

 

ראו דברי ח'אמנאי בקליפ ממרי מה-19.10.2022:להלן עיקרי דבריו:

 

"אנשים מבינים יותר את העובדה שרבות מהבעיות שלנו בשנים האחרונות היו בעיות ניהול. היה פתרון, [אבל] ממשלת [רוחאני] לא שמה לב לפתרון הזה. כעת אנו מקווים שהממשלה הנוכחית [של ראיסי] תפעל ליישמו ברצינות, וניתן לראות את אותותיו...

 

האליטה היא אחד הנכסים האנושיים החשובים ביותר של המדינה. נכון, משאבי הטבע של המדינה חשובים, הגיאוגרפיה חשובה, האקלים חשוב, כל אלה חשובים, אבל אחד מן הדברים החשובים ביותר הוא קיומה של האליטה; האליטה צריכה להיחשב לעושר עצום. אם נראה בה עושר גדול ננסה לעודדה ולייצר עוד ממנה, ונראה באובדנה הפסד....כאשר אנו נבין שמדובר בעושר רב וחשוב, ההתנהגות שלנו כלפיה תעוצב בהתאם. לכן, עלינו לדעת זאת, כולם צריכים לדעת, גם בכירי המדינה והמשפיעים במרחב הציבורי שלה.

 

האליטה המדעית ובעצם האוניברסיטה הם מעמודי התווך של פיתוח המדינה. המשמעות היא שנדבך חשוב בהתקדמות המדינה היא האוניברסיטה, ובאוניברסיטה [אלה] בעיקר האליטות המדעיות. משום כך ניתן לראות שבצמתי זמן שונים, לא רק אתמול ושלשום [מתכוון למחאת הסטודנטים באוניברסיטאות בשל דיכוי הפגנות החג'אב], נעשו ניסיונות לסגור אוניברסיטאות, לסגור כיתות, למנוע מילדים ומורים ללכת לכיתות, זה משום שלאוניברסיטה יש תפקיד מהותי. מי שמאיים על הפרופסור בטלפון שאם הוא ילך [לאוניברסיטה] יקרה כך, לא ברור אם הוא האשם העיקרי; הסוכן שעומד מאחורי הקלעים הוא החשוב. הסיבה לכך היא שהאוניברסיטה חשובה וחיונית לפיתוח המדינה. כל אוניברסיטה שיוכלו להכשיל, להשבית, להרוס ולפגוע בה, מדובר בהצלחה עבור אויבי המדינה והאויבים [הפועלים] נגד התקדמות המדינה. לכן, האוניברסיטה היא אחד מעמודי התווך של התקדמות המדינה.

 

האוניברסיטה היא אחד המכשולים הגדולים ביותר בפני שלטון היהירות [ארה"ב]. עלינו לדעת זאת. המטרה של המעצמות הגלובליות היא שליטה. באילו אמצעים? יום אחד בנשק, יום אחד על ידי הונאה, יום אחר בשימוש במדע; הם זוכים לשליטה גם בשימוש במדע. האוניברסיטה מונעת את השליטה. כלומר, אם הצלחת להעלות את רמת המדע של המדינה, יצרת מכשול נגד שלטון האויב.

 

מרכיב [נוסף] ביצירת האליטה הוא הכישרון הטבעי של האדם, מחשבה טובה, שכל טוב, מוח טוב, שהם מתנה אלוהית. זו כבר לא עבודה של איש, אלוהים נתן את זאת... האל הכול יכול נתן לאליטה הזו שלנו מוח חזק, חשיבה טובה, הכנה הכרחית, עיניים פקוחות. המרכיב השני להפיכה לאליטה הוא המאמץ של האדם והעבודה שלו. עם זאת, יש הרבה אנשים שזכו במתנה הנתונה מאלוהים, [אבל] הם לא עובדים, הם לא מתאמצים, והם לא מגיעים לשום מקום. הם לא מתפתחים, הם לא עוזרים למדינה [להתפתח]... עדיין יש לנו [כאלה], בעבר היו הרבה יותר. לכן היסוד השני ליצירת אליטה קשור למאמץ והתמדה...

 

בברכת המהפכה האסלאמית סופקה הקרקע [לצמיחת האליטה]. אני אומר את זה בגלוי ובאומץ, כלומר, זה דבר שאי אפשר להטיל בו ספק, כי הייתי נוכח בקבוצת הסטודנטים והאוניברסיטאות, באוניברסיטת טהראן ובאוניברסיטאות אחרות מתחילת המהפכה, ישבתי וקמתי כל הזמן עם פרופסורים וסטודנטים. אמרתי, בכל השכנוע ועם יכולת להוכיח, שעם המהפכה האסלאמית נוצרה הקרקע לאליטיזם."

 

מנהיג איראן, עלי ח'אמנאי  [1]


 

ח'אמנאי מנה את הישגי המהפכה בפיתוח האקדמיה בפתיחת אוניברסיטאות רבות, יותר ממאה אלף פרופסורים [לדבריו, פי עשרים מאז המהפכה בעוד שהאוכלוסיה הכפילה את עצמה], "הקמת שלל מכוני המחקר וצוותי חשיבה... זה תחום האליטיזם... כך למשל, המחקר וההישגים של מכון המחקר רויאן, לא רק בנושא תאי גזע, אלא בסימולציה של בעלי חיים חיים, היו דבר נדיר בעולם...

 

התקדמות בביוכימיה והשגת מושב באונסק"ו בתחום זה [הן ניצחון בעבור איראן], אתם יודעים שבהקשר למושבים הבינלאומיים האלו, אחת מן המשימות הבסיסיות של אויבינו היא להתערב, להסתנן ולמנוע מאיראן לקבל מושב ולהיות חברה [באונסק"ו]. למרות זאת, האליטה שלנו זכתה בניצחון הזה.

 

דוגמה אחרת היא שיגור לוויין לחלל. זה [הישג] השייך לכמה מדינות [בודדות] ולא בכל המדינות יש את זה. לרבים יש לוויינים בחלל, [אך] זה לא שלהם, הם לא שיגרו אותו בעצמם. מי שמשגרים בעצמם הם כמה מדינות. כמובן, אנחנו בפיגור, אבל שיגרנו, הצלחנו, המשכנו, [כי] המדענים שלנו התרכזו... [דוגמה נוספת היא] ייצור רובוטים דמויי אדם באוניברסיטת טהראן, זה חשוב, למה אנו מתעלמים מזה?

 

הישגים משמעותיים [יש לנו] גם בתעשיית הגרעין. נושא תעשיית הגרעין הוא נושא רחב. יש הרבה מה לומר בהקשר לתחום זה אולם אין לכך זמן כעת. השגנו הישגים משמעותיים בתעשיית הגרעין. איננו מבקשים להתקדם בתחום הנשק, הפצצות וכדומה, אולם יש ברכה רבה בתעשייה זו, והצלחנו להגיע אליה. היצרנים הראשונים של תעשיית הגרעין היו שייכים לגרמניה בתקופת היטלר, מהם היא נלקחה על ידי האמריקאים, וכמה [מדינות] אחרות הצליחו [להקים תעשיית גרעין] לאחר שביצעו גניבה מדעית מן האמריקנים. ואז המדינה ההיא [ארה"ב] נתנה [את המידע] למדינה שמחזיקה בדעות דומות לשלה וזו נתנה לאחרות. ואז אותה מדינה [לאחרת]. אלה שמחזיקים כיום (בידע גרעיני) מצאו זאת כך. אולם לא אנחנו. כמובן שהרקע הראשון והחלקי [של איראן] מקורו מחוץ למדינה, אולם זה היה חסר חשיבות, [העיקר] הושג על ידי האליטה האיראנית, האליטה האיראנית עשתה זאת בעוצמה ובתקווה.

 

בקשר לבניית הטילים והכטב"מים המתקדמים [של איראן], שעד לפני כמה שנים אמרו שמדובר בפוטושופ!... כעת אומרים שהכטב"מים האיראניים מסוכנים מאוד! [הם שואלים] למה אתם [איראן] מוכרים ונותנים אותם לאחרים? ובכן, אלה הדברים שהאליטה האיראנית השיגה. זה כבוד למדינה...

 

[היסוד השלישי ליצירת אליטה] הם הדרכה אלוהית והצלחה. אין ספק, כדי שתוכל להפוך לאליטה ולהיחשב לאליטה, אתה צריך הצלחה אלוהית והדרכה אלוהית. זה שלמישהו יש כישרון והוא משתמש בו לא הופך אותו לאליטה... אני אומר שאדם שהוא גאון במדע הפיזיקה ומכין פצצת אטום, זו לא אליטה לדעתנו. מי שמשתמש בידע כימי להכנת גז חרדל וגזים כימיים שישפיעו על אנשים לשארית חייהם הוא אינו חלק מן האליטה. זה שעם התקדמות במתמטיקה ולמשל בהנדסה מתקדמת, יכול להשתלט על המרחב - גם המרחב הגבוה מאוד וגם מרחב המחייה של האנשים - כלומר אתה מדבר בתוך הבית שלך, אבל אתה לא מבין שאוזן זרה מקשיבה לדבריך. הוא שומע לא רק טלפונים ניידים, לא, יש דרכים אחרות. זו לא אליטה. זו לא אליטה, מי שמנצל לרעה ידע כזה.


בתקופה הקולוניאלית, המערביים – הם התחילו תחילה מפורטוגל וספרד וכדומה – ואז הגיעו בהדרגה למקומות אחרים [כגון] הולנד, בלגיה, אנגליה וצרפת. ובכן, הם הצליחו להשיג נשק מוקדם יותר מהאחרים. כלומר, המהפכה התעשייתית, למשל, במאות ה-17 וה-18, אחד הדברים הראשונים שהיא עשתה היה לייצר כלי נשק מתקדמים. עם הנשק המתקדם הזה הם באו וכבשו את המדינות. הודו היא מדינה כה גדולה, [גדולה] עשרות מונים בשטח גיאוגרפי מהאי של אנגליה. לא רק את הודו. הם כבשו את תת היבשת ההודית, את הודו, פקיסטן ובנגלדש של היום, הם כבשו מדינות שכנות כמו מיאנמר, והרסו את התעשיות הלאומיות של המדינות הללו...

 

אנגליה לא הייתה עשירה, צרפת לא הייתה עשירה, מדינות אירופה לא היו עשירות. הם לקחו את העושר של מדינות אחרות. כן, הם היו מסוגלים לעשות דברים כאלה עם נשק. היו להם מוחות יצירתיים, זה נכון. הם ניסו הרבה. הם נטלו סיכונים. אלה המאפיינים הטובים של האירופים, אבל לשם מה הם השתמשו במאפיינים האלה? כדי ליצור מערכת של שליטה בעולם. מערכת שליטה. אחד האסונות הגדולים בעולם כיום שעדיין לא הסתיים והוא יסתיים בעזרת האל הוא מערכת השליטה [של המערב]. שיטת השליטה פירושה שהעולם מתחלק לשולט ולנשלט. מעטים חייבים לשלוט בכל העולם בעוצמה. מדינות אחרות חייבות לציית להן במסווה אחר. זו מערכת של שליטה. מערכת שליטה זו נוצרה על ידי ההתקדמות המדעית של אירופה. ובכן, אליטה כתיאור ערכי לא כוללת את אלה.


האליטהכתיאור ערכי, היא אדם בעל כישרון, עובד קשה, שזכה להדרכה אלוהית. לפעמים הוא עצמו לא יודע שזו הדרכה אלוהית, אבל זו הדרכה אלוהית. הרגעים והרגעים המדהימים הללו בהם גילו מגלי העולם הגדולים אמת הם עבודת האל, זוהי ההדרכה האלוהית. גילוי כוח המשיכה, גילוי חיידקים, זוהי ההדרכה האלוהית...

 

אבל יש [לנו] גם ציפיות מן האליטה... הציפייה הראשונה [ממנה] היא להשתמש ביכולת העליונה שאלוהים הכל יכול נתן לך עבור היכולת הלאומית ... זה אומר להשתמש ביכולת הזו כדי לפתור את בעיות המדינה. יש לנו בעיות רבות. למרבה הצער, חלק מן האליטות אינן עושות זאת. חלק מהאליטות – כלומר המוכשרים – גדלים כאן [באיראן] וכשמגיע הזמן לשאת פרי, הם הולכים ונותנים את פירותיהם למישהו אחר. לפעמים האחר הוא האויב. לפעמים הם הופכים לכלי בידי היהירות העולמית [ארה"ב] להשתלט על האומות, הם הופכים לכלי שלה... הם לא אסירי תודה. כמובן שהם לא רואים את הטוב, בסופו של דבר, אני חושב שמי שמפנה כך את הגב לא רואה היטב את העם שלו. האליטה צריכה להישאר עם העם שלה. אני לא אומר שהוא לא צריך לעלות, לא צריך ללמוד, לא צריך ללכת לאיזו אוניברסיטה מובילה או לאיזה מרכז. לא, הוא צריך ללכת, אבל הוא צריך ללכת למען עמו, הוא צריך ללכת לעבוד כאן למען ארצו, הוא לא צריך ללכת להפוך לכלי עבורו [האויב].

 

יום אחד, אמר [שה"ח ג'ואד זריף][2] שאנחנו [איראן] כלום בהשוואה לאמריקה מבחינת הנשק ... אני הצעתי לערוך סיור עבור אותם אדונים כך שיראו את הנשק צבאי שלנו. שיראו את תעשיות הנשק שלנו כדי שיבינו שהם טועים...

כעת אומרים לנו שיש דבר בעייתי שנקרא תעשיית הגרעין במדינה ומבקשים להשביתה. הם אומרים זאת! הם טוענים בשקר כי העולם התרחק מהתעשייה ומהאנרגיה הגרעינית. זהו שקר טהור! מיום ליום, הם מוסיפים ומגדילים את הבסיסים הגרעיניים שלהם - לא בסיסים צבאיים, [אלא] בסיסים תעשייתיים. גם אנחנו צריכים זאת. אם לא היינו מתחילים [לפעול בתחום הגרעין] באותו יום שבו התחלנו, כלומר לפני שנים, אזי היינו מתחילים בעוד עשר שנים ומשיגים תוצאות רק בעוד שלושים שנה. כלומר, זה לא דבר שמדינה יכולה להתעלם ממנו.


הזנחה נוספת היא הזנחת האויב. האליטות שלנו לא צריכות להתעלם מהאויב. האויב מופיע לפעמים בדמות מדעית. אני יודע. מה שאני אומר זה מידע, לא ספקולציות. רבים מהמרכזים האקדמיים הללו מזמינים פרופסורים, לפעמים סטודנטים, חברים, אנשי אבטחה של ה-CIA והמוסד וכדומה שחדרו לפקולטה כדמויות מדעיות.הם יושבים וקושרים קשרים. רק אלוהים יודע לאן יגיעו הקשרים האלה. המעט הוא לקלקל את דעתו [של המדען]. אם הם לא יכולים למשוך אותו, אם הם לא יכולים לרמות אותו, המעט הוא לקלקל את דעתו. האויב נכנס כך. הם מעמידים פנים שהם מנומסים, הם מעמידים פנים שהם חכמים, ואז מתברר שהם מורידים לנו את הכובע...

 

לדעתי כיום, חלק מהמלחמה הרכה של האויב כוללת יצירת חוסר תקווה וזריעת ייאוש בקרב האליטות... אני מסכים שיש נקודת חולשה במדינה, אין להתכחש אליהן. החולשות אינן מעטות, הן רבות, אולם יש לראות את החוזקות לצד החולשות. האויב מנסה להפריז בחולשותינו ולהסתיר את החוזקות שלנו. אל לנו לעזור לאויב בכך."[3]
[1] אתר המנהיג (איראן), 19.10.2022

 [2] מתייחס בהערת שוליים במאמר לשר החוץ, מוחמד ג'ואד זריף, אמר באוניברסיטת טהראן ב-12 בדצמבר 2012: "תושבי המערב לא מפחדים מארבעת הטנקים והטילים שלנו, אבל הם מפחדים מהעם האיראני. אתה חושב שאמריקה לא יכולה להשבית את המערכת הצבאית שלנו? אתה באמת חושב שאמריקה מפחדת מהמערכת הצבאית שלנו? האם זה באמת בגלל המערכת הצבאית שלנו שאמריקה לא מתקדמת [נגד איראן]?"

[3] אתר המנהיג (איראן), 19.10.2022