המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
המאבק על החיג’אב באיראן – ביטוי למאבק על חופש פוליטי (א')
3/10/2022


המאבק על החיג’אב באיראן – ביטוי למאבק על חופש פוליטי (חלק א')


הקדמה

מותה של הצעירה האיראנית, מהסא אמיני, בת 22, לאחר שנעצרה בידי משטרת המוסר באיראן ב-13.9.22, בטענה שלבשה את החיג’אב "בצורה מרושלת", מעורר מחאה ציבורית. אמיני, צעירה בריאה לטענת משפחתה שהגיעה מהאזור הכורדי במערב איראן לביקור משפחתי בטהראן, נראתה מוכנסת בברוטליות לרכב של משטרת המוסר ונלקחת לתחנה שמפעיל המשטר ל"חינוך מחדש" לעטיית החיג’אב. לטענת המשטר היא התמוטטה בתחנת המשטרה בשל ארוע לבבי. לדברי משפחתה היא הוכתה ומתה בבית החולים ב-16.9 לאחר שהיתה בתרדמת בעקבות נזק מוחי.

 

הערוץ איראן אינטרנשיונל במימון סעודי פרסם את צילומי ה-.T.C של אמיני שהושגו בפריצת האקרים לבית החולים. האתר טען כי בצילומים ניתן להבחין "בהמצאות הפרשות ודם בריאותיה. לדברי הרופאים, הצטברות נוזלים בריאות נגרמת כתוצאה מכניסה לתרדמת בעקבות מכה חזקה בראש."[1]

 

מהסא אמיני וצילומי ה-T.C. שפרסמו האקרים מביה"ח בו אושפזה  [2]

 

דבר מותה של אמיני עורר גל הפגנות טהראן ובערי החבל הכורדי במדינה. המחאה התפשטה ל-14 מחוזות וליותר מ-80 ערים באיראן, וההפגנות מתמקדות במחאה על דיכוי חירויות הפרט במדינה, במיוחד זכויות הנשים הקשורות לקוד הלבוש האסלאמי. במחאות נשמעות קריאות נגד המנהיג העליון, עלי ח'אמנאי, "מוות לדיקטטור" ותמונתו נסקלה באבנים. נשים רבות נראו מסירות את הרעלות שלהן ושורפות אותן או גוזרות את שערן. 

דווח על עשרות הרוגים בפיזור ההפגנות שהמשטר מדכא באלימות ועל חסימת רשת האינטרנט בידי המשטר. 

ראו קליפים של ממרי המתעדים את ההפגנות באיראן: 
עבור שני הצדדים – המשטר הכופה נראות אסלאמית (החיג’אב) במרחב הציבורי והמתנגדים והמתנגדות לכפיית קוד הלבוש האסלאמי – זהו מאבק פוליטי על דמותה של איראן. הסרת החיג’אב היא סמל לא רק נגד קוד הלבוש הדתי אלא גם נגד משטר המהפכה האסלאמית.

 

לרגל נאומו בעצרת השנתית באו"ם הסביר הנשיא אבראהים ראיסי בריאיון לרשת CBS ב-18.9.2022 את עמדת המשטר לגבי אכיפת החיג’אב על נשים במרחב הציבורי. ראיסי התעקש כי הנשים מקבלות מרצון את לבוש החיג’אב כנורמה התרבותית הנהוגה במרחב האסלאמי, והמשטר, לדבריו, אינו מתערב בנעשה בתוך הבית אך במרחב הציבורי נדרשות האזרחיות לכבד את חוק המדינה:

 

"לאנשים המוסלמים ולנשים ולנערות שלנו יש מוסר ורוח מושרשים בציביליזציה ובתרבות והם לא קשורים לשנה זו, לשנה שעברה, ל[תקופה] שלפני ארבעים שנה [תחילת משטר הרפובליקה האסלאמית] או לפני 100 שנה. למעשה, ניתן לומר שבמשך מאות שנים תושבי המדינה הזו חיו עם חיג’אב, בצניעות וכיבוד הפרטיות הדרושה... איש מעולם לא לימד את הנשים או נתן להן שיעורי בית אישיים [לשמור על החיג’אב] אלא הן רואות עצמן מחוייבות [לשמור על החיג’אב]. אלו הן האמונות של האזרחים... מה שבטוח הוא שאיש לא מתעסק עם החיים הפרטיים של האנשים ואיש לא תוקף בשום אופן את החיים הפרטיים של האזרחים. [אולם] במרחב החברתי [הציבורי], האזרחים עצמם שומרים על הכללים, כלומר יודעים שיש חוק וכולם מקפידים עליו. גם אם יש עבירה כלשהי בנושא שונים, איש [שוטר או מי שאוכף את החוק] אינו יכול לבצע פעולות שחורגות מסמכותו."[3]

 

הנשיא ראיסי בריאיון ל-CBS  [4]

 


בניגוד לדברים אלה, החלה ממשלת ראיסי בחודשי הקיץ בישום קו אידיאולוגי נוקשה ובקמפיין ציבורי אגרסיבי לאכיפה מוגברת של חוק עטיית החיג’אב ושל קוד הלבוש האסלאמי במרחב הציבורי. החיג’אב, כיסוי הראש המקובל לנשים במדינות אסלאמיות רבות המותיר את הפנים גלויות, הינו חובה לנשים באיראן ומוצג על ידי המשטר לא רק ככלי לשמירה על הצניעות, אלא כאמצעי לחימה ב'מלחמת התרבות' שלטענת המשטר מנהל המערב נגד איראן, לשמירה על ערכי המשפחה, החברה והדת.[5] ואכן, במסגרת הקמפיין הדתי-תקשורתי של המשטר לכפיית חוק קוד הלבוש האסלאמי בקרב הנשים הדגישו גורמים פוליטיים, דתיים וצבאיים כאחד בתקשורת ובמרחב הווירטואלי את נרטיב מלחמת התרבות, לפיו החתירה נגד הצניעות ונגד החיג’אב היא תוצאה של מאמצים מצד האויב של איראן האסלאמית – המערב "היהיר" – לקעקע את דמותה של החברה האסלאמית באיראן.[6]

 

המשטר האיראני יוצא נגד "חסרות החיג’אב" ונגד "המתרשלות בלבוש החיג’אב" – נשים שמתכסות בחיג’אב באופן חלקי ולא מספק, לדעת בכירי הדת. אחד הגופים המרכזיים הפועל למען קידום החיג’אב מטעם המשטר, הוא המטה לענייני [הציווי על] עשיית הטוב והאיסור על הרע", ששמו לקוח מפסוק מן הקוראן המהווה, לטענת המשטר, את הבסיס ההלכתי לכפיית החיג’אב. אל התחנות שמפעיל המטה מופנות נשים שנתפסו במרחב הציבורי בשל עטיית חיג’אב "בצורה מרושלת" או ללא חיג’אב במטרה ללמד אותן כיצד יש ללבוש אותו ולחבב עליהן את קוד הלבוש האסלאמי. זאת ועוד, במסגרת חוק החיג’אב דרשה ממשלת ראיסי מן הרשות המבצעת על דרגיה השונים וממוסדות ציבור ועסקים פרטיים שלא לתת שירות לנשים שאינן עוטות חיג’אב כהלכה במוסדות ובמשרדי ממשלה, בעיריות, בבנקים, בתחבורה הציבורית, בחנויות ובמספרות, וכו'.

 

גם במסגרות הצבא, וארגוני הביטחון מפעיל המשטר מסעות אינדוקטרינציה קבועים להטמעת ערכי הצניעות לנשים. קצינים בכירים בצבא דיברו ב"פסטיבל החינוכי" מטעם הצבא לקידום ערכי הצניעות ששמו "אבני החן של פאטמה" על הזכות והחובה ללבוש חיג’אב כציווי קוראני. הדוברים הדגישו כי המימוש האישי של נשים בחיי הקריירה, הישגים חינוכים ומדעיים יושגו אם תלבשנה חיג’אב וקבעו כי יש להן תפקיד שהן צריכות למלא במסגרת המהפכה האסלאמית כנושאות הדגל בזירה זו. יתרה מזו, ראש אגף התיאום והתעמולה ההגנתית במטכ"ל הכוחות המזויינים ודובר הכוחות המזויינים, אבו אלפזל שכארצ'י, ייחס את כל הרעות החולות בחברה האיראנית לנשים שמתרשלות בלבישת החיג’אב: "תוצאת [מעשיהן] של המתרשלות ב[עטיית] חיג’אב היא עלייה בגירושין, עליית המתח בקרב המשפחות, עלייה בשיעור הלוקים במחלות נפש ובדכאון, ועלייה בחוסר הביטחון בחברה. כמו כן, הדבר הסב נזקים כבדים בתחום הייצור והכלכלה של המדינה, וחשוב מכך – הדבר מכין את הקרקע לתמרונים של אויבי המהפכה."[7]

 

בעוד הדעה הרווחת בשיח באיראן תומכת בעטיית החיג’אב בצורה כזו או אחרת, ישנם קולות, בעיקר בקרב המחנה הרפורמיסטי, שמתנגדים לגישה זו של המשטר ומותחים ביקורת – על עצם החובה לעטות חיג’אב או על שיטות האכיפה הכוחניות והמוגזמות שנוקט המשטר.

 

דו"ח זה על שני חלקיו יסקור את ההנחיות המחמירות שהוציאו לאחרונה בכירי המשטר לאכיפת חוק החיג’אב, בין היתר למשטרה ולמוסדות ציבור להחמיר באכיפה, וכן את הגישות השונות – התומכות והמתנגדות לאכיפת החיג’אב – שמקבלות ביטוי בשיח הציבורי.

 

לאורך הדו"ח משובצים איורים מסדרת "האסור והמותר בכיסוי הראש" שאוירו ע"י סג'אד ג'עפרי, קריקטוריסט המזוהה עם הזרם האידיאולוגי:

 

הנחיות בכירי המשטר לפקידי המשטר לכפות את החיג’אב על נשים:

בכירי המשטר, המנהיג העליון ח'אמנאי, הנשיא ראיסי, איתוללות של המשטר, מפקדי משטרה וצבא התייחסו לחובתן של הנשים באיראן ללבוש חיג’אב במרחב הציבורי:

 

מנהיג איראן, עלי ח'אמנאי, מרצה לאנשי דת על חשיבות החיג’אב: בנושא הנשים "אינני מתגונן, אלא מתקיף! הם [המערב] אלו שצריכים להתגונן... הם [המערב] הפכו את הנשים לסחורה... אנחנו התובעים בסוגיית הנשים...נשים איראניות הופיעו בכל הזירות בהצלחה ובגאווה ועם החיג’אב האסלאמי"

בפגישה עם האמאמים, מובילי דרשות תפילת יום שישי ב-27.7.22, הדגיש ח'אמנאי כי החיג’אב, בניגוד לתפיסה המערבית, לא מגביל את האישה האיראנית מלטפס בסולם הדרגות:


"האמת היא שמעצמות המערב הן מאפיה שבראשה עומדים הציונים, אנשי עסקים יהודים בולטים ופוליטיקאים הכפופים להם. אמריקה היא גם חלון הראווה שלהם והם פרוסים לכל עבר; זהו כוחו של המערב. ובכן, הוא [המערב] לא יכול לסבול זאת [את האתגרים שאיראן הציבה בפני המערב]. כל יום [המערב] חושב לעשות משהו, לפגוע ברפובליקה האסלאמית [של איראן].

 

הרשו לי לתת דוגמה שרלוונטית עד היום: נושא הנשים בחברה האסלאמית. כמובן שמתחילת המהפכה הם [המערביים] העלו את נושא הנשים; הם העלו טענות מוגזמות על כך שהם רוצים לתמוך בנשים איראניות וכד'. לאחרונה הם שוב העלו את נושא הנשים באמתלה של החיג’אב והם חוזרים על אותם ניסיונות כושלים.

 

ובכן, פעם אחת לפני כמה שנים בכנס מסוים, שאל אותי מישהו איך אתה מתגונן מול המערב בנושא הנשים? אמרתי [שבנושא זה] אינני מתגונן אלא מתקיף! הם [המערב] אלו שצריכים להתגונן, הם צריכים לספק תשובות. הם [המערב] הפכו את הנשים לסחורה. [האם עליי] להגן? אינני מגן. אנחנו התובעים [את המערב] בסוגיית הנשים.

 

מה הסיבה לכך שאתם רואים שכלי התעמולה והתקשורת הרשמית והממשלתית של אמריקה, אנגליה ועוד כמה מקומות [עם] שכירי החרב שלהם, תוקפים פתאום את נושא הנשים ומוצאים תירוץ (כגון) נושא החיג’אב וכו'? מדוע הם עושים זאת? האם הם באמת רוצים להגן על זכויות הנשים ועל הנשים האיראניות? האם אלה לא אותם אנשים שהיו סוגרים את המים לעם הזה לו יכלו? האם הם דואגים לנשים האיראניות? הם אסרו והטילו אמברגו על תרופות לילדים שחולים בתמס בועתי [מחלת עור קשה] – אלה ילדים! [הם הטילו] אמברגו כולל על העם האיראני. האם הם דואגים לנשים האיראניות? האם מישהו יכול להאמין לכך?

 

במה העניין? האמת היא שהאישה האיראנית המכובדת והמוכשרת הנחיתה את אחת המכות הגדולות ביותר על הציוויליזציה המערבית. [לכן] הם עצבניים. [שכן] זה נעשה על ידי הנשים. מעבר לתנועת הרפובליקה האסלאמית, האישה האיראנית, במיוחד, הנחיתה את אחת המכות החשובות ביותר על טענות המערב ועל השקרים המערביים. כיצד? כבר שנים – מאתיים שנה – שהם [המערביים] אומרים שאם האישה לא תשתחרר מהגבלות המוסר, השריעה וכד', היא לא תוכל להתקדם. היא לא תוכל להגיע לרמה מדעית, פוליטית, חברתית וכו'. כך הם אומרים. התנאי כדי שאישה תגיע לדרגים חברתיים ופוליטיים גבוהים הוא לזנוח הגבלות מוסריות אלו.

 

המנהיג העליון  עלי ח'אמנאי[8]  

 


האישה האיראנית הפריכה זאת בפועל; נשים איראניות הופיעו בכל הזירות בהצלחה ובגאווה ועם החיג’אב האסלאמי. אלה אינם דברים בעלמא אלא המציאות המוחשית בחברה שלנו. חמישים אחוז או יותר מהנרשמים לאוניברסיטאות שלנו אלו הבנות שלנו, אלו הנשים שלנו. במרכזים מדעיים רגישים וחשובים שבחלקם ביקרתי באופן אישי, נשים מדעניות שלנו ממלאות תפקיד. בתחום הספרות, השירה, הרומן, הביוגרפיה, הנשים הן מהבולטות. בתחום תחרויות הספורט – לפעמים באמת אין לאנשים את היכולת להעריץ את הדמויות האלה כפי שמגיע להן. הנערה האיראנית עומדת על הבמה [כזוכה] הראשונה של התחרות, מרימה את הדגל ואת ההמנון הלאומי של איראן מול עיני מאות מיליוני צופים ברחבי העולם, היא לובשת חיג’אב [ו]אינה לוחצת את ידי אותו אדם שבא להעניק לה את המדליה, כלומר שומרת על הגבולות השריעה. [האם] זה דבר קטן?...

 

במשימות ניהול המדינה, הנשים שלנו עם החיג’אב, עם הצ'אדור, מילאו את תפקידן  באופן הטוב ביותר. [כך גם] בעניינים מדעיים, בעניינים ספרותיים. מגישות רשות השידור, [הן] מיטב המגישות. נשים איראניות נמצאות בתחומים שונים בדרגים הגבוהים ביותר עם החיג’אב האסלאמי כשהן שומרות על החיג’אב; זהו דבר חשוב מאוד.

 

זה מבטל את המאמצים של המערב מזה מאתיים-שלוש מאות שנה. הם לא יכולים לשאת זאת, הם כועסים, הם "דופקים" את [הראש] בקיר [מרוב תסכול] בלי שיוכלו לעשות משהו; או אז הם נדבקים לנושא החיג’אב, הם נדבקים לנושא אחד ועושים תעמולה..."[9]

 

נשיא איראן, ראיסי: "אויבי איראן והאסלאם תקפו את החוסן התרבותי של החברה ואת ערכי היסוד הדתיים שלה על ידי שימוש במספר רב של רשתות וירטואליות ולווייניות, ותוך קידום השחיתות"

בישיבת המועצה העליונה של מהפכת התרבות, ב-5.7.2022, התייחס נשיא איראן, אבראהים ראיסי, לנושא החיג’אב והצניעות והורה למזכירות המועצה להקדיש תשומת לב ראויה ליישום החוק שאושר על ידי המג'לס ולחוק המועצה העליונה של מהפכת התרבות משנת 2005. החוק מפרט את חובת עטית החיג’אב ואת האחריות של כל המוסדות הממשלתיים בנושא,[10] זאת, בשיתוף כל מוסדות התרבות של המשטר.

 

במרכז התמונה: הנשיא ראיסי [11]

 


ראיסי אזכר את נרטיב המלחמה התרבותית מול המערב וטען כי קידום השחיתות בחברה האסלאמית והמהפכנית הוא "פעולה מאורגנת ומתוכננת [מצד המערב] שמטרתה להחליש ולהרוס את הבסיס הרוחני ואת ערכי הדת באמצעות ההשקעה הרבה של היהירות [כינוי לארה"ב] ושל אויבי האומה האיראנית."

 

לדבריו, "אויבי איראן והאסלאם תקפו את החוסן התרבותי של החברה ואת ערכי היסוד הדתיים שלה על ידי שימוש במספר רב של רשתות וירטואליות ולווייניות, ותוך קידום השחיתות. יש לנקוט צעדי הרתעה הכרחיים נגד מתקפה מאורגנת ונרחבת זו ועל המוסדות האחראים לנקוט צעדים שיטתיים וקוהרנטיים בתחום..."[12]

 

איתאללה אחמד ח'אתמי, דרשן יום השישי של טהראן: "רבות מהנשים שאינן עוטות חיג’אב הן דווקא הנשים והבנות של גנבים... ההקפדה על החיג’אב היא חיונית לדת ואי-הקפדה עליו היא חטא"

בדרשת יום השישי בטהראן ב-8.7.2022, הסביר איתאללה אחמד ח'אתמי כי החיג’אב נועד לכבד את האישה. הוא קשר את העדר החיג’אב לנורמות מוסר וטען כי מי שאינה מתכסה בחיג’אב היא לרוב בת של גנב או מועל וכי אי לבישת החיג’אב היא חטא ובגידה בחברה. לדבריו, חובת החיג’אב מגיעה מן הקוראן ולכן אין מקום לשלול אותו. להלן עיקרי דבריו: 

 

"הפילוסופיה [מאחורי] החיג’אב היא לכבד את אישיותה של האישה. אישה היא הפנינה של הצניעות ו[עם] החיג’אב שלה היא יכולה למלא תפקיד בחברה. האסלאם שואף לשמר את אופייה של האישה ולהפוך אותה לדמות רצינית ויעילה.

 

התעקשות על [עטיית] חיג’אב אין פירושה התעלמות מעבירות אחרות. דרשני יום השישי ואני היינו בין אלה שהתמקדו רבות בסוגיית הגניבה והמעילה. גם מערכת המשפט עשתה עבודה טובה בטיפול בנושא זה. אך רבות מאלה שאינן עוטות חיג’אב הן דווקא הנשים והבנות של אותם גנבים.

 

[נושא] החיג’אב מוזכר ביותר מעשרה פסוקים בקוראן כך שלא ייתכן שמישהו יקבל את הקוראן ולא יקבל את החיג’אב. גם מקורות הסמכות ההלכתיים הדגישו כי הקפדה על החיג’אב היא חיונית לדת ואי-הקפדה עליו היא חטא...

 

כיום, נושא החיג’אב הוא נושא מרכזי וכל ממשלה בעולם שרוצה להילחם באסלאם מתחילה במאבק בחיג’אב. בתוך כך, המועצה העליונה של מהפכת התרבות העבירה החלטה טובה מאוד בנוגע לצניעות ולחיג’אב, אשר במסגרתה ישנם 32 גופים האחראיים ליישומה וזה יביא לתוצאות חיוביות בנושא הצניעות והחיג’אב. טיפול שרירותי [קרי מצד האזרחים על דעת עצמם] בנשים שאינן עוטות חיג’אב הוא עבירה. הטיפול באי-עטיית החיג’אב צריך להיות במסגרת החוק. פעולה שרירותית [ללא סמכות חוקית] היא אסורה במשטר הרפובליקה האסלאמית והיא נגד השריעה.

 

טעות לכנות את [עטיית] החיג’אב "חובה". אם חברה רוצה להיות מאורגנת כולם חייבים לציית לחוק. אי-עטיית חיג’אב היא פגיעה בביטחון הנפשי של החברה ובגידה באזרחים..."[13]

 

איתאללה אחמד ח'אתמי, דרשן יום השישי של טהראן  [14]איתאללה עלם אל-הודא, דרשן יום השישי במשהד, בפנייה אל ראש הארגון האידיאולוגי-פוליטי במשטרת איראן, עלי רזא אדיאני: "נחוץ מאמץ ג'יהאדי וכל אחד צריך למצוא תפקיד ואחריות במלחמת התרבות הזו... בתחום מלחמת התרבות ונגד הפלישה הרכה של האויב, המשטרה נמצאת בחזית"

 

איתאללה אחמד עלם אל-הודא, המקורב למנהיג העליון ח'אמנאי ומשמש כנציגו במחוז ח'וראסאן רזוי, שוחח ב-5.7.2022 עם ראש הארגון האידיאולוגי-פוליטי במשטרת איראן, עלי רזא אדיאני. איתאללה עלם אל-הודא קבע כי החיג’אב של הנשים הוא החומה הבצורה בפני חדירת ההתמערבות אל העיר הקדושה משהד ואם תשמר קדושתה, ערים אחרות באיראן לא יפלו במלכודת המערב. האיתאללה הדגיש את חשיבות המשטרה כזרוע הביצועית לאכיפת קוד הלבוש על הנשים ככוח הלוחם במלחמת התרבות במערב:

 

"טבעו של האויב הוא להניא אותנו מפעילותנו המהפכנית ולכן אם ברצוננו לקדם טקסים דתיים אל לנו לפחד עוד ממניפולציות תקשורתיות ומפעולות השמצת אופי המבוצעות על ידי גורמים המזוהים עם האויב.

 

[העיר הקדושה לשיעה] משהד היא המטרה העיקרית של הקונספירציות התרבותיות של האויב; זהו המבצר הרוחני של המדינה ואם האויב יוכל להרוס את ערכי המוסר והאמונות הדתיות של האזרחים בעיר הזו, יהיה הרבה יותר קל לרמוס רעיונות דתיים בערים אחרות במדינה. מסיבה זו יש לאויב רצון לקדם את המופקרות ואת חוסר הזהירות בקנה מידה גדול במשהד ולמחוק את האווירה הרוחנית השולטת בה...

 

איתאללה אחמד עלם אל-הודא, דרשן תפילות יום שישי במשהד [15]

 

 

 כיום, איננו במצב שבו ניתן [להסתפק] בחתירה למילוי חובות היום-יום, אלא צריך לעשות מאמץ ג'יהאדי וכל אחד צריך למצוא תפקיד ואחריות במלחמת התרבות הזו, מעבר לשורת החובות שהוכרזו על ידי המפקד [או] הרשות העליונה...

 

מסירותם של המפקד ושל צוות המשטרה במחוז [משהד] היא דוגמה לרחמי האל שכן בתחום מלחמת התרבות ונגד הפלישה הרכה של האויב, המשטרה נמצאת בחזית שבצדה השני מבקש האויב למגר את האמונות והרעיונות הדתיים שלנו..."[16]

 

איסור על חשיפת הראש, עטיית בושם ולבישת מכנסיים צמודים בציבור  [17]דרשן יום השישי, איתאללה כאזם צדיקי, על תרומת החיג’אב לנשים: "החיג’אב לנשים הוא כמו בגדי אנשי דת וזה לכשעצמו [נחשב] הפצת הדת. עבורן זה צריך [להיתפס] ככבוד וכשמירה על ערכי המשפחה"

בתפילת יום שישי ב-15.7.2022, הדגיש איתאללה כאזם צדיקי בדרשתו את החשיבות והתרומה של החיג’אב והצניעות לנשים עצמן ככלי לשמירה על כבודן, ולא לבידודן מהחברה. החיג’אב הוא דבר מכובד ובעל ערך ולבישתו נחשבת להפצת הדת. הוא הדגיש כי המהפכה האסלאמית עשתה שירות רב לנשים ולכבודן:

"השאיפה הרווחת בקרב העם האיראני האצילי היא לשמור על החיג’אב בכל עת ובכל גיל. לכן, נשים המסתמכות על הקוראן ונשים ההולכות אחר דוגמה של מוסלמיות כמו פאטמה [בתו של הנביא מוחמד], ח'דיג'ה [אשת הנביא מוחמד] וזינב [בתו של הנביא מוחמד] רואות בחיג’אב דבר מכובד ובעל ערך. החיג’אב לנשים הוא כמו בגדי אנשי דת וזה לכשעצמו [נחשב] הפצת הדת. עבורן זה צריך [להיתפס] ככבוד וכשמירה על ערכי המשפחה. החיג’אב אינו בידוד [של האישה].


דרשן יום שישי, כאזם צדיקי   [18]


 

השירות שהעניקה המהפכה האסלאמית לנשים הוא חסר תקדים בהיסטוריה של איראן. הודות למהפכה ולצד דמם הטהור של השהידים שלנו, הצמיחה שקרתה וההתפתחות של הנשים היא ייחודית... נושא הכיסוי והחיג’אב הוא תרבות וערך. נשים הן מעמודי התווך של החברה שלנו ולכן עליהן לשמור על החיג’אב ועל הצניעות וכך גם החברה תגן על כבודן...

 

המאבק שלנו הוא לא רק נגד אי-עטיית חיג’אב, אלא גם נגד האויב שהפך את נושא החיג’אב והצניעות למרחב הפרטי שלו, ומבקש לשבש את המערכת המשפחתית באיראן ורוצה ליצור ילד ממזר ולהרוס את מערכת הצניעות והחיג’אב שלמענם נפלו כל כך הרבה שהידים וגיבורים..."[19]


שר המודיעין, אסמאעיל ח'טיב: ידום אי עטיית החיג’אב היא אחת מתוכניות האויב" לפגוע באיראן

בתחרות הקוראן העשירית של הקהילה המודיעינית שהתקיימה ב-26.7.2022, אמר שר המודיעין, אסמאעיל ח'טיב: "ככל שננסה לקדם את הקוראן בחברה כך יגדל כוחה של הקהילה המודיעינית והצבאית. הקוראן הוא הכוח הרך שלנו. הוא קובע את התוכניות, המדיניות והאסטרטגיות שלנו מפני שזה דבר האל. הגדולה שיש לרפובליקה האסלאמית בעולם כיום היא בזכות הקוראן.

 

האויב מנסה לפגוע בערכים, בנורמות הקוראן וברוחניות של החברה, וקידום אי עטית החיג’אב הוא אחת מתוכניות האויב להפריד בין החברה לערכי הקוראן."[20]


סגנית הנשיא לענייני נשים ומשפחה, אונסיה ח'זעלי, מדגישה את נרטיב 'מלחמת התודעה' – המלחמה התרבותית: "האויב לוקח בחשבון ומתכנן [תכניות נגד] החיג’אב והצניעות"

בכנס "חיים נקיים" שהתקיים ב-15.7.2022, ביקשה סגנית הנשיא לענייני נשים ומשפחה, אונסיה ח'זעלי, להנכיח את קיומה של המלחמה התודעתית. במסגרת מלחמה זו טענה כי האויב שואף לבטל את החיג’אב בעוד המשימה הלאומית של המשטר היא לשמור עליו:

"נושא החיג’אב והצניעות הוא אחד הנושאים שהאויב לוקח בחשבון ומתכנן [תכניות מאבק נגדם] ב[מסגרת] מלחמת התודעה הגדולה. למעשה, האויב מסמן [כמטרה] את הזהות הדתית והלאומית של האומה [האיראנית] מפני ש[כך] הוא יוצר שינוי מבפנים וכובש את ארצנו מבלי לירות שום כדור...

 

העובדה שהאויב מקצה מדי שנה כספים משמעותיים למלחמת סייבר ומגדיל את הכספים הללו מדי שנה מלמדת על חשיבות מלחמת התודעה. אם לא נראה זאת ולא נשים לב לכך, האויב ינצח במלחמה הזאת בגלל ההזנחה שלנו...

 

סגנית הנשיא לענייני נשים ומשפחות, אונסיה ח'זעלי  [21]האויב מנסה להראות את החברה כטמאה ולהשפיע על ההון החברתי שלנו. צריך לשים לב שהחיג’אב [בא לידי ביטוי] לא רק בהתכסות אלא גם בהתנהגות ובפעילויות החברתיות של נשים וגברים כאחד. אנחנו מעוניינים בחברה נקייה ובמערכות יחסים נקיות שנועדו בעיקר לטובת הנשים ואחר כך המשפחות, וזה מה שהאויב רוצה לקחת מאיתנו..."[22]

 

האיסור על נעלי עקב, צ'אדור צבעוני ומבריק, ולבוש חשוף לגברים  [23]מזכ"ל מטה [הציווי על] עשיית הטוב והאיסור על הרע", במחוז זנג'אן, סג'אד נאצר: "המטה הזה הוא מטה מפורסם ו[הוא פועל בדרכי] נועם ולא במתן מכות [לאזרחיות]. אין אצלנו [נשים] נטולות חיג’אב, אלא "מתרשלות ב[לבישת] החיג’אב" וצריך לפתח את התרבות הזו [של עטייתו כראוי]"

אחד הגופים המרכזיים הפועל לאכיפת הצניעות ולקידומה התרבותי בחברה הוא "המטה לענייני [הציווי על] עשיית הטוב והאיסור על הרע" (מתוך סורה 3 בקוראן). במסיבת עיתונאים שהתקיימה ב-5.7.2022 אמר מזכ"ל המטה במחוז זנג'אן, סג'אד נאצר: "[ההקפדה על] החיג’אב לא מיועדת [רק] לנשים, גם הגברים צריכים להקדיש לנושא זה את תשומת הלב הדרושה... נושא החיג’אב הוא אחד מענפי הצניעות. היום יש לנו בעיות בכיוון הזה אבל לא [מדובר רק] במעצר [העבריינים] וסגירת [התיק] אלא אנחנו חותרים לעשות עבודה תרבותית והסברתית.

 

נשקלו אזהרות בעל פה [לנשים] ויתחילו בבניית האמון [מולן] עם הגופים המבצעים. מי שמקבל שכרו מהממשלה חייב לפעול לפי הנורמות [שהיא מקדמת]. הרבה מהבעיות שלנו הן [תופעות] חריגות ב[רחבי] העיר וחלק מהנשים האלה הן עובדות ממשלה. אנו חותרים לעצור את הגידול ההולך וגובר של [התופעות] החריגות. השלב הבא הוא הצגת תוכניות ועבודה זו נעשית בקפידה. כל הגורמים צריכים לשים לב ברצינות לעניין הזה.

 

הפעילות של המטה הזה היא תרבותית ואיננו מבקשים להפריע או להיטפל [לאזרחים]. המטה הזה הוא מטה מפורסם ו[הוא פועל בדרכי] נועם ולא במתן מכות [לאזרחיות]. אין אצלנו [נשים] נטולות חיג’אב, אלא "מתרשלות ב[עטיית] החיג’אב," וצריך לפתח את התרבות הזו [של עטייתו כראוי].

 

עלינו לקבל את זה שהחיג’אב הוא אינו מחסום, הוא נועד למען ביטחוננו. הפעילות שלנו היא תרבותית וכולנו, במיוחד האחראים, חייבים להתחיל קודם כל בעצמנו ובמשפחותינו. הצעד הראשון בתחום זה הוא להחזיר את התקווה לחברה, לכן אנחנו יכולים לקדם זאת דרך פעילות תרבותית. גם מניעה חשובה לנו. בהקשר זה, אין להתעלם מהמרחב הווירטואלי, שחשיבותו שווה לחשיבות המהפכה עצמה ולנקודה זו יש לשים לב."

 

המזכ"ל סג'אד נאצר התייחס גם להצעת המטה בדבר הקמת ארגון עממי [כמשמר צניעות] ואמר "בשלב הראשון החלה העבודה במשרדים ובשלב הבא ייכנסו גם שיעורים למחזור זה. כמובן שהדברים יהיו בהתאם לתרבות וליכולת של האזורים [השונים]. המשפחה היא היחידה החברתית הראשונה שצריך לתקן מבפנים ולאחריה עלינו לשאוף לתיקון החברה. הפרטיות והכבוד של אזרח מאמין חשובים לנו מאוד. אסור להפוך את הפעילות של מחנה הצניעות והחיג’אב לפוליטית. עלינו להיזהר [שלא לחרוג] מגבולות תרבותיים ולהשתמש ביכולת של כל האזרחים."[24]


דובר הכוחות המזויינים, אבו אלפזל שכארצ'י: "יש קומץ [נשים] שלמעשה תפס את מקום האויב... הן עוסקות בהובלה והנהגה של ההסתה [נגד החיג’אב] בקהילת הנשים... העולם הכופר והתרבות הליברל-דמוקרטית המערבית רואים את האישה ככלי תעמולה ובידור בעוד דת האסלאם רואה אותה כמחנכת והמטפלת של הגבר... לחברה האסלאמית זוהי בושה גדולה לרצות לקחת דוגמא מהחברה המערבית המנוונת. מה אפשר לצפות מקהילה ליברל-דמוקרטית שכיום מקבלת כלבים כבני זוג וכצאצאים"

במסגרת חגיגות "אבני החן של פאטמה" שהתקיימו ב-11-12.7.2022, הצביע ראש אגף התיאום והתעמולה ההגנתית במטכ"ל הכוחות המזויינים ודובר הכוחות המזויינים, אבו אלפזל שכארצ'י, על תפיסת המשטר לגבי תפקיד האישה בחברה, ואת ההשלכות של ההמנעות מלבוש החיג’אב. שכארצ'י, ייחס את העלייה בשיעור הגירושין, בשיעור הלוקים במחלות נפש ובדכאון, והעלייה בחוסר הביטחון בחברה לכך שנשים מתרשלות בלבוש החיג’אב. הוא אף טען כי ערך החיג’אב נעלה בעיני השהידים מערך השהאדה. לדבריו, תפקיד האישה באסלאם הוא לחנך ולטפל בגבר וזו מעלה גדולה יותר מאשר התפקיד שמייעד המערב הכופר לנשים אליהן הוא מתייחס ככלי. הוא גם קרא "לטפל ביוצרי הסרטים ובאומנים שבשם יצירת הסרטים עוקרים את שורשי הצניעות":

 

"אויבינו חדרו לגוף החברה שלנו ולמרבה הצער אלו שחיו במשך שנים משולחן אוצר [המדינה], חברו כיום לגדודי השטן והם פועלים נגד הערך הדתי החשוב ביותר - החיג’אב. החיג’אב הוא פרי הצניעות והצניעות היא שורש החיג’אב. לא ניתן להפריד את שני הערכים המשובחים הללו זה מזה. כיום, אויבי הדת, האל, ו"אהל בית" [כינוי למשפחת הנביא מוחמד בשיעה, והכוונה היא למשטר] סימנו כמטרה את שני הערכים האלה.

 

מכיוון שהאויבים לא הצליחו להתקדם לשום מקום בתחום 'המלחמה הקשה', במסגרת הזירה התרבותית הם פתחו במתקפה מכל הכיוונים בתחום החיג’אב. הכוחות המזויינים היו תמיד חלוצי חגיגות הצניעות והחיג’אב וקידמו את התנועה החשובה הזאת כשירות לזהרא [פאטמה, בתו של מוחמד ואשתו של עלי]. עבור אנשי הכוחות המזויינים, הנשים היקרות והבנות המסורות של הכוחות המזויינים זהו כבוד לשאת את דגל המאבק נגד ההתרשלות ב[עטיית] חיג’אב ונגד חוסר-הצניעות.

 

השהידים של ההגנה הקדושה [מלחמת איראן-עיראק], השהידים מגיני האתרים הקדושים [בסוריה ובעיראק], והשהידים שהגנו על הביטחון, המליצו בבירור על החיג’אב בצוואותיהם, ואפילו ראו את ערך [עטיית] החיג’אב אצל נשים כגבוה יותר מערך דמם שלהם.

 

כיום, הגורם הבסיסי ביותר לביטחון הנפשי והחברתי באיראן האסלאמית הוא נושא הצניעות והחיג’אב, ואסור להתעלם ממנו. האויבים שלנו הבינו את החשיבות של הנושא הזה והם תוקפים את השורש. אם הם יעקרו את השורש, לא יישארו לא עץ ולא פרי.

 

נשים רבות בקהילה שלנו, חרף היותן מוסלמיות, פועלות בחוסר מודעות בנושא אך ישנו גם קומץ [נשים] שלמעשה תפס את מקומו של האויב ולמרבה הצער הן עוסקות בהובלה ובהנהגה של ההסתה [נגד החיג’אב] בקהילת הנשים. למרבה הצער, חלק מהאחראים על תחומי התרבות במדינה התרשלו בתחום [ההקפדה על] החיג’אב והצניעות, והם אינם פועלים כמו שצריך בתחום זה. חלק מהאחראים על החיג’אב והצניעות רואים את הנזק שהשיטפון המסוכן הזה יגרום לקהילה האסלאמית אך למרבה הצער לא עושים שום דבר מיוחד [בנושא].

כיום, התוצאה של המתרשלות ב[עטיית] חיג’אב הוא עלייה בגירושין, עליית המתח בקרב המשפחות, עלייה בשיעור הלוקים במחלות נפש ובדכאון, ועלייה בחוסר הביטחון בחברה. כמו כן, הדבר הסב נזקים כבדים בתחום הייצור והכלכלה של המדינה, וחשוב מכך – הדבר מכין את הקרקע לתמרונים של אויבי המהפכה.

 

למרבה הצער כיום ישנם חריגים מוסריים רבים כתוצאה מחוסר ההתכסות [בחיג’אב] במדינה זו. לחברה האסלאמית זוהי בושה גדולה לרצות לקחת דוגמא מהחברה המערבית המנוונת. מה אפשר לצפות מקהילה ליברל-דמוקרטית שכיום מקבלת כלבים כבני זוג וכצאצאים.

 

לנשים יש תפקיד שורשי ויסודי בתפיסה האסלאמית. המהפכה האסלאמית חייבת הרבה מהצלחותיה לנוכחותן של נשים לוחמות, ומלחמת איראן-עיראק [1980-1988] היא החשובה שבהן. לולא המחסום החזק והנוכחות האפקטיבית של נשים בתקופת המלחמה, ההצלחות הבולטות הללו לא היו מושגות.

 

כל הצלחות המדינה של היום הושגו גם הן בחסותן של הנשים. כיום האויב שם לו למטרה את קהילת הנשים, כלומר, את אותה נקודת מהותית בהשגת הצלחות החברה שלנו. זאת, במטרה להחליש ולהרוס את יסודות המשפחה. אנחנו נתונים כיום למלחמה כוללת בתחום התרבות ואתן, הנשים, צריכות למלא את תפקידכן כנושאות הדגל של הזירה הזו.

 

אבו אלפזל שכארצ'י, ראש אגף התיאום והתעמולה ההגנתית במטכ"ל של כוחות המזוינים  [25]

 


העולם הכופר והתרבות הליברל-דמוקרטית המערבית רואים באישה כלי תעמולה ובידור, בעוד דת האסלאם רואה את האישה כמחנכת והמטפלת של הגבר. האסלאם רושם את הצלחות הקהילה לאורם של הטיפול והחינוך של האישה. זהו הבדל גדול מאוד ומצער שאנחנו מבקשים ללכת בעקבות התרבות של האנשים המרושעים במדינות המערב.

 

שתי המשימות הבסיסיות שלנו היום הן: [ראשית,] הציווי על הטוב והעלאת המודעות בקרב המוני העם – דבר שצריך להתבצע בתמיכת כל גופי התרבות. שנית, יש לדחות את הרע ולהתמודד עם אלה שיוצרים את חוסר הצניעות. כמו כן, יש לטפל גם ביוצרי הסרטים ובאומנים שבשם יצירת הסרטים עוקרים את שורשי הצניעות."[26]

 

סגן מפקד צבא איראן, מוחמד מחמודי: "עם החיג’אב אישה יכולה להשיג תארים גבוהים ושלמות"

במסגרת הפסטיבל החינוכי מטעם הצבא לקידום ערכי הצניעות "אבני החן של פאטמה", שנערך ב-11-12.7.2022, אמר סגן מפקד צבא איראן, מוחמד מחמודי:

"בהתחשב בכך ש[עניין] הצניעות והחיג’אב מודגש על ידי האל בפסוקים 30 ו-31 של סורת אלנור בקוראן [סורה מס' 24], תשומת לב לעניין זה תוביל לחיזוק המשפחות ו[מנגד] רפיון ורשלנות [בעניין] יגרמו לריקבון החברה. למעשה, שמירת החיג’אב והצניעות בקרב נשים מחזק את אופיין. האסלאם העניק לנו את התפישה הזו. כמו כן, בהנחיותיהם של מייסד המהפכה האסלאמית, אמאם ח'ומייני, והמפקד העליון של הכוחות המזויינים [ח'אמנאי] הודגשה השמירה על הצניעות ועל החיג’אב פעמים רבות... עם החיג’אב שלה, אישה יכולה להשיג תארים גבוהים ושלמות, להתקדם בחברה ולכבד את מתנת האל הנדיב לאנושות [קרי, עצמה]..."[27]

 

מוחמד מחמודי, סגן [מפקד] צבא איראן  [28]

[1]  ערוץ איראן אינטרנשיונל (לונדון), 19.9.2022

[2]  iranintl.com 19.9.2022

[3] אתר הנשיא (איראן), 19.9.2022

[4]  אתר הנשיא (איראן) 19.9.22

[5] החיג’אב הוא כיסוי ראש המשאיר את הפנים גלויות, הצ'אדור (אוהל) הוא סוג של חיג’אב המכסה את כל גוף האישה.

[6] המשטר האיראני מייחס לשלטונות האמריקאיים את הקמפיין נגד החיג’אב שהובילה העיתונאית האקטיביסטית האיראנית הגולה מסיח עלינג'אד בשנים האחרונות. יצוין כי המשטר האיראני ניסה לאלץ אותה להפסיק את הקמפיין באמצעות הפעלת לחץ על בני משפחתה באיראן ואף ניסה לחטוף את עלינג'אד מביתה בניו יורק ולהביאה לאיראן.

[7] איסנא (איראן), 12.7.2022

[8] איסנא (איראן), 30.7.2022

[9] אתר המנהיג (איראן), 27.7.2022 

[10] אתר משרד התרבות והכוונה אסלאמית (איראן), 3.1.2006

[11] אתר הנשיא (איראן), 5.7.2022

[12] אתר הנשיא (איראן), 5.7.2022

[13] תסנים (איראן), 8.7.2022

[14]  תסנים (איראן), 8.7.2022

[15] שפקנא (איראן), 5.7.2022

[16] שפקנא (איראן), 5.7.2022

[17] בוניאנא.קום (איראן) 18.11.18

[18] פארס (איראן), 15.7.2022

[19] פארס (איראן), 15.7.2022

[20] איסנא (איראן), 26.7.2022

[21] איסנא (איראן), 15.7.2022

 [22] איסנא (איראן), 15.7.2022

[23]  בוניאנא.קום (איראן) 18.11.18

[24] איסנא (איראן), 5.7.2022

[25] איסנא (איראן), 12.7.2022

[26] איסנא (איראן), 12.7.2022

[27] פארס (איראן), 11.7.2022

[28] פארס (איראן), 11.7.2022