המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
שר התרבות הירדני לשעבר: סלמאן רושדי כתב את פסוקי השטן מרצון פרסום; זו פעולת התאבדות
17/8/2022


שר התרבות הירדני לשעבר: סלמאן רושדי כתב את פסוקי השטן מתאוות פרסום; זו פעולת התאבדות

 

על רקע אירוע הדקירה של הסופר סלמאן רושדי מחבר הספר "פסוקי השטן", פרסם שר ההסברה והתרבות הירדני לשעבר, צאלח אל-קלאב, מאמר בנושא זה באתר הסעודי elaph.com בו נמנע מלגנות את האירוע ואף מתח ביקורת על סלמאן רושדי על כתיבת ספרו השנוי במחלוקת.

 

לטענת אל-קלאב כתיבת הספר "פסוקי השטן" - שתוכנו נחשב עלבון לאסלאם ובעקבותיו פרסם האימאם ח'ומייני פסק הלכה להרוג את מחברו - הייתה מעשה נפשע ושטני שהמניע לו היה תאוות פרסום. לדבריו, לאיש אין זכות לתמוך במה שכתב רושדי ואין מדובר בחופש הביטוי וחופש הדעה.


צאלח אל-קלאב[1]


 

להלן קטעים ממאמרו של אל-קלאב:

 

"ניתן להגדיר את הספר 'פסוקי השטן' של הכותב הבריטי סלמאן רושדי - מוסלמי ממוצא הודי - כפעולת התאבדות במלוא מובן המילה, שכן הספר הזה לא ביטא אומץ ספרותי אלא התנגדות עזת פנים לאסלאם ולמוסלמים. רבים מאלו שניסו להתפרסם באופן 'חצוף' שכזה נתקלו בהוקעה ובגינויים. ה[ניסיון] להתפרסם בשיטה נפשעת זו אינו מסתכם בסלמאן רושדי בלבד. יש רבים הסובלים מרגשי נחיתות שניסו להתפרסם בשיטה שטנית זו, אשר המניע הוודאי שלה הוא תסביך תאוות הפרסום...

 

תאוות הפרסום ידועה והיא ישנה-חדשה ומי שלוקים בתסביך נחיתות משתמשים בשיטות הגרועות הללו...  כדי להתפרסם ו'לשווק' את עצמם לאנשים טובים ואומללים... ידוע כי יש אנשים רבים דוגמת סלמאן רושדי וכי רבים... ניסו לחקותו ורבים [אחרים] מתכוונים להסית נגד הדברים המקודשים לדתות כדי להתפרסם... כבעלי דעה, המנסים לשווקה לעוברי אורח ולאנשים הגונים.

 

מוזר שרבים מחבורת חובבי הפרסום הגנו על מה שכתב סלמאן רושדי בספרו זה. למעשה הם מממשים את תאוות הפרסום [שלהם] באמצעות שנאת הדתות המונותיאיסטיות ובאמצעות פגיעה בקוראן כדי להצטייר כבעלי דעות נועזות.

 

זכותו של כל בעל דעה להביעה, אולם לאיש - יהיה אשר יהיה - אין זכות לתמוך במה שכתב סלמאן רושדי, משום שאין לזה שום קשר לחופש הביטוי ולחופש הדעה. זאת, משום שחופש הביטוי אין פירושו, בשום אופן, תקיפת הדברים המקודשים [באסלאם]. כותב 'פסוקי השטן' [קרי, רושדי] רצה לשווק את עצמו בכמה 'שווקים פוליטיים מערביים' כמי שמתנגד לדתות המונותיאיסטיות."[2]

 

 

 

 [1]  http://tamuz-net.net/, 13.6.2019 

[2] elaph.com , 14.8.2022