המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
כותבים מצרים: סילוק התכנים הקיצוניים מתוכניות הלימוד - תנאי למיגור הטרור במדינה
10/6/2022


כותבים מצרים ליברליים: כדי למגר את הפונדמנטליזם האסלאמי הטרוריסטי יש להמיר את התכנים הקיצוניים בתוכניות לימוד בטיפוח הידע הסובלנות וההומניות

 

על רקע גל פיגועים של דאעש בסיני התפרסמו בעיתונות המצרית מאמרים הקוראים לעקירת הטרור באמצעות מיגור הפונדמנטליזם האסלאמי במדינה עליו מושתתת האידיאולוגיה הדתית של ארגוני הטרור[1].

הכותבים קראו לערוך שינוי מהותי בתוכניות הלימוד במדינה, אשר לדבריהם, מחנכות את הילדים עוד מגיל הגן להדרת האחר, לשנאה ולאלימות. כמו כן, הם קראו לפתח תוכניות לימוד חדשות המתמקדות במדע, בהומניות, בסובלנות דתית ובחשיבה ביקורתית אשר תואמות את העידן הנוכחי ולא את "ערכי ימי הביניים החשוכים".

 

להלן תרגום קטעים משני מאמרים בנושא: מאמר ביומון אל-אהראם מאת העיתונאי הליברלי המצרי ח'אלד מונתצר ומאמר ביומון אל-דוסתור מאת האינטלקטואל המצרי אחמד סעד אל-זאיד.

 

ח'אלד מונתצר[2]


 

ח'אלד מונתצר: "תפקיד בית הספר אינו להכניס את [התלמיד] לגן העדן אלא להכניסו להיכל הדעת"

במאמר ביומון המצרי "אל-אהראם" טען העיתונאי הליברלי המצרי ח'אלד מונתצר כי מוחם של הילדים במצרים נשטף החל מגיל גן בסיפורים אלימים על מלחמות וכיבוש שעלולים להוות בסיס לאידיאולוגיה של דאעש וקרא להפוך את הדת למזון רוחני שמרומם את העצמי ולא מדיר את האחר, ולמקור הומני ושוחר ידע. וכך כתב: "לימוד של ילד להדיר [אחרים] מאז גן הילדים, פירושו הנחת זרעים של דאעש בבסיס המנטלי והרוחני שלו, שכן הרעיון  הטרוריסטי הקיצוני הוא קודם כל הדרת רעיונות [האחר], אחר כך [הדרתו] באמצעות נשק ואז עקירתו מן השורש. ההדרה הדתית היא ההדרה הרעה והאכזרית ביותר ובעלת ההשפעה החזקה ביותר. קיימת הדרה מאז גן הילדים... שמחריפה והולכת בביה"ס היסודי ובחטיבת הביניים.

 

המטרה העיקרית של הלימוד, מעבר לידע, היא ליצור מצפון קולקטיבי שכן האזרחות מתחילה מגן הילדים. במצרים אנו אמורים לטפח ילד בעל מצפון מצרי הומני. תפקידו של בית הספר אינו להכניס את [התלמיד] לגן העדן אלא להכניסו להיכל הדעת, האזרחות [הטובה], היצירתיות, ההמצאה והחופש להפליג בדמיון. המפתח לשער גן העדן הוא אישי ואילו המפתח לאזרחות הוא קולקטיבי... כאשר מוציאים ילד מהכיתה בשיעור [דת] משום שהוא בן דת אחרת, הילדים שואלים מדוע? וגם הילד שהוצא שואל אותה שאלה. אז מתחיל המורה, למרבה הצער מתוך התנשאות דתית, לדבר על ההבדלים הדתיים והרעיוניים [הגם] שגילם הצעיר [של הילדים] אינו מאפשר [להם לנהל] דיון כזה.

 

לפני זמן רב שמענו כי יש תכנית ללמד את הילדים על ערכי המוסר המשותפים שהם הבסיס לכל הדתות, אלא שהדבר לא יושם עד כה ולמרבה הצער, יש מורים שעדיין רואים בהעמסת תכנים דתיים על הילדים כג'יהאד. התעסקות של מוחות הילדים בפולמוס הדתי ובזלזול [בדתו] של האחר היא אחד משערי הגיהינום הפוגעים במולדת. כאשר בתי ספר מתעקשים על הפרדה שרירותית בין ילד לילדה בגיל חמש-שש, גיל התמימות והילדות... הבת שואלת: האם אני מהווה סכנה עבור הבן? והבן שואל: האם אני עד כדי כך מהווה סכנה עבור הבת? הוא הדין גם לגבי אילוץ ילדוֹת בגן ובבי"ס יסודי לעטות חיג'אב בכמה בתי הספר... דבר שזורע במוחם של ילדים את מושג הפיתוי במקום את ערכי האהבה, הסובלנות, היופי ושיתוף הפעולה. ילד הוא נבון והוא עתיד לתרגם התנהגות זו [אילוץ הילדה לעטות חיג'אב] כצעד שננקט כדי להגן [עליה] מפניו ואז התהייה הילדותית מתפתחת לכדי השאלה: הגנה מפני מה?... בסופו של דבר, הרצון לתקן ולחנך הורס ומסעיר את דמיונו של הילד בנושא הפיתוי וגורם לו להתבגר בטרם עת ולהיות טרוד בדברים שאינם הולמים את גילו.  

 

ואז באה תכנית הלימודים של השפה הערבית לילדים ומהווה המשך של ההדרה הזו והתרחקות מהיעד העיקרי של הלימוד שהוא ייצור מצפון משותף... מדוע מלמדים ילדים סיפור... הכולל דם, רצח, מלחמות וכיבוש וכדומה ועתיר מושגים של הדרה - כמו: כופרים, אויבי אללה, גִ'יזיה [מס גולגולת] ועריפת ראשים - שמוחו של ילד קטן או של נער מתבגר בן עשר אינו קולט?

 

האם כל האישים המצריים מקרב גדולי המדענים, גאוני האומנות וסמלי הלאומיות נעלמו כדי שנפנה לסיפורים שעם קצת תוספות ותיבול הופכים להיות דאעשיים מובהקים? למה שלא נלמד את הילד את ערך הג'יהאד [קרי השקעת המאמץ] בגילויים מדעיים? למה שלא ננצל את ההזדמנות כדי לספר לו סיפורים על שיתוף פעולה וערבות הדדית בין אישים מוסלמים ונוצרים שההבדלים העדתיים ביניהם נמוגו? למה שלא נספר להם על ילדותם של נגיב מחפוז, של מגדי יעקוב[3], של ניוטון ושל אבן סינא?[4] מדוע להתעקש על הסיפורים העקובים מדם הללו בגיל [הרך] הזה? מדוע להתעקש להחדיר טקסטים דתיים אסלאמיים לתוכנית לימודי השפה הערבית ולפתוח את הדלת בפני ויכוח בין-דתי שאין לו מקום בכיתות בית הספר היסודי. אנו חיים במדינה שהחוקה שלה אזרחית וחיים בה בני כל גוני הקשת הדתית, מדוע אפוא להתעקש על בתי ספר דתיים המלמדים לימודי דת לצד פיזיקה וכימיה שבהם לומדים בני דת אחת בלבד?

 

אינני מדיר את הדת כמובן ואינני מעוניין לשלול אותה לחלוטין, אך אני מעוניין בה כמזון רוחני ולא כ[זירת] קרב בית ספרית; אני רוצה אותה מרוממת את עצמה ולא מתנכלת לאחר. הימנעות מהצדעה למדע ותחת זאת השמעת הימנון אסלאמי במסדר הבוקר היא בבחינת התנכלות דתית והתנגדות למנגינת השלום הציבורי, שכן המוזיקה [באסלאם הקיצוני] אסורה ונחשבת לבגידה חינוכית ואף לאומית..."[5]  


אחמד סעד זאיד[6]


 

אחמד סעד אל-זאיד: הטרור יחוסל באמצעות טיפוח חשיבה ביקורתית ועקירת שורשיו הרעיוניים

החוקר והאינטלקטואל המצרי אחמד סעד אל-זאיד טען במאמר ביומון המצרי אל-דוסתור כי רק באמצעות שיתוף פעולה בין-ערבי ניתן יהיה למגר את הפונדמנטליזם האסלאמי המבזה את האסלאם וקרא לעיצוב גרסה חדשה של אסלאם התואמת את העידן הנוכחי ואת ערכיו. וכך כתב: "טועה מי שחושב שהמערכה שלנו עם הטרור מבוססת על עימות עם גורמי הטרור הדוגלים בדרך נפשעת של אדיקות דתית מרושעת. ככל שאירוע טרור חוזר ונשנה, כך גוברת הוודאות שהמערכה נגד הטרור לא תסתיים בקלות ולא תסתיים באמצעות מאמצי מגני המולדת הגיבורים מקרב אנשי צבאנו האמיץ, יחד עם אנשי המשטרה.

 

לפני שנתחיל לחשוב על הדרך לעקירת שורשי הטרור, יש לחזק את עצמנו ואת עמנו ואת צבאנו על גיבוריו אשר נהרגו בהגִנם על מצרים שלנו, על נכסיה ועל עמה מפני הרשע של האדיקות הדתית הנפשעת הנתעבת הזו, המאשימה את האחרים בכפירה, אשר מצרים והאזור סובלים ממנו זה עשורים ארוכים, כמו גם המין האנושי כולו. השהידים הללו מקרב הקצינים והחיילים האמיצים נהרגו, כדי שאנחנו נחיה וכדי שמצרים תחיה... הדתיות הנפשעת הטרוריסטית אינה מייחסת חשיבות לחיי אדם, זולת חייהם של בני משפחותיהם ובני שבטם הדוגלים באותה אידיאולוגיה תכפירית [קרי, האשמת האחר בכפירה] נפשעת ושטנית, המתעבת כל מי שחולק על דעתם. הם מסתירים שנאה כבושה עמוקה נגד כל המין האנושי, להוציא את כנופייתם הנפשעת...

 

שורשי [הטרור] ייעקרו רק באמצעות ייבוש כולל ועמוק של מקורות האידיאולוגיה הדתית הטרוריסטית ופיתוח תוכניות לימוד המדגישות את החשיבה הביקורתית האנושית... במקביל,  יש להעמיק ולהפיץ את החשיבה הביקורתית בתוך כל מוסדות החינוך, התרבות והתקשורת  שלנו ולהפיץ תרבות הומנית המאמינה באחדות המין האנושי, באחדות הגורל שלו ובצורך שכל בני האנוש יחיו יחדיו בשלום ושהסיסמה תהיה: 'הדתות לאללה והאדמה והמולדת לכל בני האדם'.

אין מנוס מקיומה של מהדורה חדשה של דתיות ידידותית למין האנושי, פטריוטית, בעלת ערכים הומניים התואמים את העידן הנוכחי ולא את ערכי ימי הביניים החשוכים. יש לדעת כי עימות עם האידיאולוגיות התכפיריות הללו אינה משימה של מנגנוני הביטחון בלבד... עלינו להכין תכנית הומנית גדולה... שתמלא את תפקידה העולמי והאזורי לפרק ולחשוף את קלונם של היסודות והעקרונות של האידיאולוגיה שמשווקת דתיות נפשעת ולהציג חלופות דתיות ואנושיות בשיתוף המדינות האסלאמיות ושאינן  אסלאמיות.

 

אין מנוס משיתוף פעולה של המדינות הערביות בכך, מחילופי יידע בתחום פיתוח ולוחמה באסון שחוללו מי שמכוּנות 'התנועות הפונדמנטליסטיות האסלאמיות' בעלות האידיאולוגיה הגזענית האלימה, אשר הצליחו לחדור למבנה החברה הערבית. ייתכן שהניסיון של סעודיה בכך יועיל, לפיכך עלינו לשתף פעולה עמה ועם מדינות נוספות כדי לגבש תכנית הומנית כוללת... למרבה הצער, ללא תכנית כזו ימשיכו הטרור והאידיאולוגיה הדתית הנפשעת להרוג עוד אנשים, [להרוס] רכוש ציבורי ופרטי, למחוק את דמותו היפה ואוהבת האנושות של האל, לעוות את דמותה של דתם של הערבים ולהפוך אותה לדת של אלימות, רצח, שנאה וגזענות.

 

הארגונים הנפשעים הללו הם הביזוי הגדול ביותר של הדת האסלאמית ושל נביאה...

לבסוף, מי ייתן ואללה ירחם על השהידים האמיצים שלנו שנהרגו כדי שאנחנו נחיה וכדי להעניק לנו חיים בכבוד..."[7][1] בענין גל הטרור ראו דוחות ממרי:

Islamic State (ISIS) Sinai Continues Increased Attacks Against Egyptian Security Forces, Claims Two Operations In Northern Sinai Resulting In 15 Casualties

https://www.memri.org/jttm/islamic-state-isis-sinai-continues-increased-attacks-against-egyptian-security-forces-claims

 ISIS Weekly Incites Sinai Locals To Fight Against Egyptian Army, Vows To Punish Leaders Of Pro-Egyptian Government Tribal Forces For 'Defending The Jewish State', President El-Sisi

https://www.memri.org/jttm/isis-weekly-incites-sinai-locals-fight-against-egyptian-army-vows-punish-leaders-pro-egyptian

Islamic State (ISIS) Claims Killing 17 Soldiers In Attack On Egyptian Army Position East Of Suez Canal

https://www.memri.org/jttm/islamic-state-isis-claims-killing-17-soldiers-attack-egyptian-army-position-east-suez-canal

 Islamic State (ISIS) Sinai: Israel's Assistance To Egyptian Forces Hinders Operatives' Freedom Of Movement

https://www.memri.org/jttm/islamic-state-isis-sinai-israels-assistance-egyptian-forces-hinders-operatives-freedom-movement

[2]  ngmisr.com, 3.11.2017

[3]  מגדי יעקוב – הוא פרופ' מצרי-בריטי לכירורגיית לב-חזה באימפריאל קולג' בלונדון. נודע כמי שפיתח טכניקת ניתוח חדשנית וייחודית להחלפת חיבורי כלי הדם ללב, שבזכותה הציל תינוקות רבים שנולדו עם מומי לב.

[4]  אבו עלי חוסיין אבן עבדאללה אבן חסן אבן עלי אבן סינא - היה רופא, פילוסוף ומדען פרסי. מחברם של 450 ספרים במגוון נושאים רחב, בעיקר רפואה ופילוסופיה.

[5]  אל-אהראם (מצרים), 11.5.2022

[6] אל-דוסתור (מצרים), 9.5.2022

[7] אל-דוסתור (מצרים), 9.5.2022