המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
איום באיראן נוכח משבר שיחות הגרעין בווינה: אם לא יוסרו הסנקציות – העשרה ל-90% על הסף
8/4/2022


'אמנאי מחכה לביידן"

על רקע המשבר בשיחות הגרעין בוינה: אתר חדשות איראני המקורב למשה"מ: "אם בישיבת מועצת הנגידים של סבא"א לא יסגרו את התיקים השקריים [נגד איראן] ואת ההאשמות [כלפיה] – ההעשרה ל-90% תהיה קרובה מאי פעם"

מאת: א. סביון


הקדמה:

דוברי המשטר האיראני חוזרים וטוענים כי סלע המחלוקת שבגינו המו"מ אינו מתקדם לכלל הסכם נעוץ במחלוקות עקרוניות בין איראן לבין ארה"ב ובעיקר, דרישת איראן שארה"ב תסיר מעליה את כל הסנקציות האמריקאיות, לא רק אלה של הגרעין, אלא גם את הסנקציות בתחום הטרור והפרת זכויות האדם שהוטלו על איראן בגין מעשיה.[1] כך למשל, עלתה הדרישה האיראנית להוציא את משמרות המהפכה (משה"מ) מרשימת תומכי הטרור של ארה"ב, שכן הסנקציות על משה"מ שחולש על מגזרי כלכלה וסחר גדולים באיראן מונעות סחר משמעותי של גורמי חוץ עם איראן.

 

המנהיג העליון של איראן, עלי ח'אמנאי, הנחה בנאום בפני חברי מועצת המומחים ב-10.3.22, כי אין להתפשר על עמדות איראן במו"מ המתנהל בוינה מול ארה"ב, על חזרת ארה"ב להסכם הגרעין, ה- JCPOA, מ-2015. הוא אישר לראשונה כי ההתפשטות האיראנית במרחב המזרח התיכון, אותה כינה "צורה של כוח צבאי", היא "העומק האסטרטגי" של איראן. הוא הגדיר את תכנית הגרעין של איראן – "התחום "המדעי", ואת ההתפשטות של איראן במרחב כ"זרועות הכוח" של איראן שאין להתפשר עליהן בשיח עם ארה"ב על הסרת הסנקציות. בכך למעשה קבע ח'אמנאי כי אין להגביל את הכוח של משה"מ באזור – דבר העומד בניגוד לדרישת ארה"ב במו"מ שאיראן תתחייב פומבית שלא להסלים את האירועים במרחב המזה"תי.  

 

דוברי המשטר האיראני חוזרים על עמדת טהראן כי המפתח להשגת הסכם נמצא בידי וושינגטון ועליה להתפשר ולהסכים לכל דרישות איראן במו"מ. דוח זה יסקור את העמדה האיראנית ואת האיומים מצידה על המערב בניסיון לכפות אותה על ארה"ב ועל בעלות בריתה באזור:

 

עמדת המשטר האיראני: הרחבת ה-JCPOA מהסכם בקרת נשק להסכם כלכלי

דוברי המשטר האיראני מאשימים את ארה"ב שעמדתה "הלא הגיונית" מכשילה את השיחות. איראן דורשת ומצפה שוושינגטון תקבל את עמדתה במלואה בכל הנוגע להסרת כל הסנקציות עליה, ולא רק בתחום הגרעין וכאלה שהוטלו ע"י הנשיא טראמפ, אלא גם את הסנקציות האמריקאיות בתחום זכויות האדם והטרור שהוטלו על ידי הקונגרס, וכן את ביטול הסנקציות שהוטלו על משמרות המהפכה והסרתם מרשימת תומכי הטרור של ארה"ב. זאת ועוד, איראן דורשת ערבות אמריקאית לכך שלא תפרוש שנית מן ההסכם בין אם על ידי מחויבות של נשיא עתידי ל-JCPOA או על ידי מחויבות של ראשי בתי הנבחרים של ארה"ב (זאת כדי לעקוף את הטענה האמריקאית שאין אפשרות לקבוע מדיניות של נשיא עתידי).[2]

 

התעקשות איראן על הסרת כל הסנקציות נועדה לשפר את הסכם הגרעין מ-2015 (שבו הוסרו רק סנקציות בתחום הגרעין משום שאיראן סירבה לדון בנושאי זכויות אדם וטרור בו היא מעורבת) כך שיכלול גם הסרת סנקציות מתחומים אחרים. יש להדגיש כי חודשים ספורים לאחר הצגת ה-JCPOA ביולי 2015 הבינה הנהגת איראן שהסרת הסנקציות בתחום הגרעין בלבד לא תחזיר את המשקיעים לאיראן ולכן דרש המנהיג העליון ח'אמנאי להסיר את כל הסנקציות, דרישה שעומדת מאז ועד היום מצד טהראן וממונפת כיום מול ממשל ביידן, שהכריז עוד לפני פתיחת המו"מ שבכוונתו לחזור להסכם. ראו דוח ממרי מאוקטובר 2015: מכתב ההנחיות של המנהיג העליון ח'אמנאי לנשיא רוחאני בעניין JCPOA  מעמיד תשעה תנאים המבטלים את נוסחו המקורי כפי שהוסכם והוצג ב-14.7.15

 

בהעלאת דרישת ח'אמנאי מאוקטובר 2015 להסרת כל הסנקציות רוצה איראן להרחיב את תחום ההסכם – מתחום בקרת הנשק גרידא להסכם כלכלי, וזאת בשל מצבה הכלכלי הקשה. איראן מבקשת כעת להשיג הטבות כלכליות שיאפשרו לה לסחור עם מדינות העולם ומנצלת לשם כך את יציאת ארה"ב מההסכם ב-2018 כדי להשיג הסכם ותנאים משופרים, וזאת מלבד דרישתה התקיפה לסגור תיקי החקירה נגדה בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) בדבר חשדות לפעילות גרעינית צבאית לא מוצהרת.

 

כיהאן, שופר המשטר, המציג עמדה לעומתית כלפי ההסכם, הדגיש ב-9.3.22 כי איראן צריכה להבטיח לעצמה תועלת כלכלית מחזרת ארה"ב להסכם: 

 

"נקודה מרכזית וחשובה מאוד היא נושא הערבות. כשאין ערבות והממשל האמריקאי יכול לפרוש מההסכם מתי שהוא רוצה, הווה אומר שאנו עומדים בפני הסכם [עשוי] למחצה ורעוע. הסכם כזה יביא לשני הפסדים כלכליים מקבילים למדינה. המשמעות היא, בראש ובראשונה, חיזוק התנאי [האיראני שההסכם בוינה יחזק את] כלכלת המדינה. הנקודה השלילית הבאה היא שכאשר אין להסכם ערבות אמיתית ומעשית, איזו מדינה זרה או חברה יהיו מוכנות להיכנס לעבודה כלכלית רצינית [כגון השקעה ארוכת טווח] עם איראן כמה ראיות מצביעות על כך שהיריב מתעקש להתעלם מסוגיית האימות [הסרת הסנקציות] שהיא אחד הקווים האדומים החשובים [של איראן] והמבטיחים את התועלת הכלכלית של איראן מהחייאת הסכם [הגרעין]! החשיבות של סוגיית בירור העובדות נעוצה בעובדה שאנו יודעים בוודאות שהאמריקאים מבקשים להחיות את ההסכם מבלי שתהיה תועלת כלכלית אמיתית, אפקטיבית ומתמשכת לאיראן."[3] 


המנהיג  ח'אמנאי: "מעורבותנו בנושאי האזור היא העומק האסטרטגי שלנו, אמצעי לחיזוק המשטר וצורה של כוח צבאי"

המנהיג העליון ח'אמנאי חשף בדבריו במרץ 2022 כי המעורבות של איראן במדינות אחרות נועדה לחזק את המשטר והיא מהווה עומק אסטרטגי של איראן: 

"המעורבות שלנו בנושאים של האזור היא העומק האסטרטגי שלנו. זהו אמצעי לחזק את המשטר וצורה של כוח צבאי. מדוע אנו צריכים לאבד אותו כשאנו יכולים וצריכים להחזיק בו? [אנשים מדברים על] ויתור על ההתקדמות המדעית שלנו. כמה אנשים אומרים שעלינו לוותר על הנושא הגרעיני כי הוא מעורר רגישות עצומה. התחום הגרעיני הוא מדעי. עניינו הוא התקדמות מדעית והוא טכנולוגית העתיד שלנו. בקרוב – זה לא יקח זמן רב, רק כמה שנים – יהיה לנו צורך בתוצר של האנרגיה הגרעינית הזו, ובהיקף מלא.  

 

אנשים מדברים על [הצורך] לעשות ויתורים לאמריקה או לאחרים כדי להיות חסינים מפני הסנקציות. משמעות הדבר ניתוק הזרוע הזו מהמדיניות שלנו [וויתור] על קלף המיקוח הזה, כך שחס וחלילה, הם לא יוכלו לסטור לנו באמצעות הסנקציות אם נפגין קשיחות. אני מאמין ש[ויתורים] אלה הם טעות.

 

אילו קיבלו האנשים שנשאו ונתנו בעבר רשות לקצץ חלק מזרועות הכוח האלה היתה המדינה שלנו עומדת כיום בסכנה גדולה..."

ראו את דברי ח'אמנאי בקליפ ממרי טי.וי: 

 


האתר משרק ניוז המקורב למשה"מ: "ההזדמנות האחרונה של המערב היא ישיבת מועצת הנגידים. אם בישיבה זו הם לא יסגרו את התיקים השקריים [נגד איראן] ואת ההאשמות [כלפיה] – ההעשרה ל-90% תהיה קרובה מאי פעם"

על רקע המשבר המתמשך במו"מ בוינה, פרסם אתר החדשות האידיאולוגי "משרק ניוז" המקורב למשמרות המהפכה בתחילת מרץ 2022 ניתוח שכותרתו "ההסכם מחכה לרצון הפוליטי של הצדדים המערביים / האפשרויות שעומדות על הפרק [בפני איראן] בתיק השיחות בווינה," בו כלל איומים לפיהם:

 

1.     אפשרות שצוות המו"מ האיראני לא יחזור לשיחות והמערב יסתפק במקרה הטוב בהסכם זמני.

2.     אם תסרב ארה"ב לדרישות איראן עד למועד כינוס מועצת הנגידים של סבא"א ב-6-10 ליוני 2022 היא תפנה ליצור אורניום מתכתי ברמת העשרה של 20% ותגדיל את ההעשרה עד לרמה של 90%.

גם משרק ניוז חשף את הדרישה האיראנית להשיג רווח כלכלי לאיראן כתנאי להסכמת איראן לחזרת ארה"ב להסכם.

 

להלן עיקרי המאמר:[4]

משרק ניוז: "אם הצד המערבי יפסיק לחפש תירוצים וייעתר לדרישות ההגיוניות של איראן (הסרת הסנקציות, אימות  [הסרתן] וערבות [שארה"ב לא תפרוש שנית מן ההסכם]), ההסכם יושג בקלות"

"'עכשיו או לעולם לא' – משפט זה נאמר על ידי בכיר דיפלומטי איראני לסוכנות הידיעות רויטרס. התייחסות זו מצד הגורם המדיני לדדליין של השיחות נושאת בחובה סימנים שניתן להבין: אם המערב לא יצליח להביא את עצמו להבנה מתקבלת על הדעת, ייתכן שתיק המו"מ ינעל לעד. אולם מדוע טהראן הציבה תנאים להמשך השיחות? התשובה לשאלה החשובה הזו קשורה לתוצאותיהן בסבב השיחות האחרון במלון קוברג [בוינה].

 

לאחר חזרת משלחת המו"מ של איראן לווינה נערכו שתי ישיבות חשובות בין איראן לטרויקה האירופאית בנוסף על הישיבות הרגילות בין הצדדים. בישיבות אלה שמה משלחת המו"מ של איראן דגש על כך שהצדדים המערביים צריכים לקבל החלטות מהר יותר על מנת לפתור כמה נושאים שנותרו.

 

במצב הנוכחי התקדמות השיחות בווינה הגיעה לשלב שבו על מנת לחתום על הסכם הצד המערבי חייב לקבל החלטה פוליטית ולהראות רצון טוב מצידו. עם זאת, למרבה ההפתעה, במקום להקל על השיחות האירופאים תכננו ושמו על השולחן מצע שלא רק שאינו מספק את הרווח הראשוני [הכלכלי] של איראן מה-JCPOA, אלא גם מסיט את האווירה של השיחות מן הדרך [הנכונה].

 

אם השיחות לא יחזרו למסלולן הרצוי זה יסמן את סיומן במתכונתן הנוכחית. סיום השיחות יעיד על חוסר האחריות של הצד האירופאי לגבי הגעה להסכם. בעוד שבשמונת הסבבים הקודמים עבדו שלוש קבוצות עבודה נפרדות כדי לפתור את השאלות המשפטיות והטכניות, הפתיחה החוזרת של כמה תיקים ישנים ולא מוכחים [כלומר תיקי החשד לפעילות גרעינית צבאית] מראה שהאמריקאים חסרים את הרצון הפוליטי הדרוש להסכם! בעוד שכלפי חוץ כלי התקשורת המערביים ותומכיהם באיראן מפמפמים יומם וליל את "תחיית ההסכם" ומקדמים דיפלומטיה בפרסומים בפרסית [מתייחס לפרסומים אמריקאיים בשפה הפרסית ברשתות], בפועל הם מחפשים תירוץ ליצור הסכמה בינלאומית כדי להחיות את "פרויקט הלחץ המקסימלי" [של ארה"ב נגד איראן].

 

ציוץ מחשבון הטוויטר האמריקאי "USAbehFarsi" המביא מדברי הנשיא ביידן:

"אמריקה חזרה. הדיפלומטיה שבה לעמוד התווך של מדיניות החוץ שלנו" [5]

 


הכנסת טענות מחוץ להסכם [שאינן קשורות ל-JCPOA, ככל הנראה נושאי הטילים וההתפשטות האזורית של איראן] למשוואות הקיימות במו"מ הציבה אותנו בשלב שבו אופק ההגעה להסכם מוטל בספק. במילים אחרות, אם הצד המערבי יפסיק לחפש תירוצים וייעתר לדרישות ההגיוניות של איראן (הסרת הסנקציות, אימות  [הסרתן] וערבות [שארה"ב לא תפרוש שנית מן ההסכם]), ההסכם יושג בקלות. אחרת, ייתכן שצוות המו"מ של איראן ישים קץ למו"מ ויעזוב את ווינה לצמיתות...

 

משרק ניוז: "מה שהשאיר את התעשייה המדעית והגרעינית של איראן על הרגליים עד היום הוא ... התעקשותה של איראן לשמר את תהליך המחקר והפיתוח. אם המערביים ירצו לגרור את השיחות בדרך חתחתים הם יספגו מהלומות מהידע המקומי של איראן"

מכיוון שלמערביים אין הרצון הפוליטי הדרוש לשיחות, הם מנסים להאשים את איראן כדי להעמיד פנים שטהראן היא המכשול לחתימת ההסכם. מכיוון שלממשל ביידן אין הסמכות הנחוצה מהקונגרס, הוא נכנסה לצרות וסובל מדמנציה פוליטית.

 

בימים אלה החלה וושינגטון בהאשמות כלפי איראן אותה היא מציגה כאחראית לכישלון השיחות. המערביים סבורים שפתיחת תיקים פוליטיים [נגד איראן] בסבא"א, שמירת הרשימה השחורה של הסנקציות ואי-מתן ערבויות יביאו לכך שאיראן תיסוג תחת הלחץ.

 

אם השיחות הבאות בסבב השמיני בווינה ייכשלו, המערב לא יוכל עוד להמשיכן מהנקודה שבה הפסיקו ולהנדס אותן בצורה פוליטית. במקרה הטוב ביותר הם [המערב] יוכלו לקוות להסכם זמני.

 

1.      סיום השיחות ללא תוצאה ממשית וללא ערבות ל[קיומו] של רווח כלכלי לאיראן – משמעותו התקדמות אוטומטית [של איראן] לייצור אורניום מתכתי ברמת [העשרה של] 20%, ועלייה אפשרית בהעשרה עד לרמה של 90%. תהליך מדעי זה אינו נוגד את ה-NPT! במקרה שהצד הנגדי לא עומד בהתחייבויות שלו, אנו יכולים להפחית מהתחייבויותינו. הנתיב הדיפלומטי וקיום ההתחייבויות זו דרך דו-כיוונית. איראן לא תצעד בנתיב חד-כיווני.

 

2.      תנאי הסביבה של אמריקה [חוסר התמיכה של הקונגרס] מראים שלא ניתן להגיע להסכם טוב עם המערב. במקרה שלא נוכל להגיע ל"הסכם טוב", הטעויות האסטרטגיות של ממשלת [רוחאני] דאז במהלך הסבב השישי של השיחות לא יחזרו על עצמן. המדינה עברה אתגרים קשים וכעת היא אינה מוכרחה להתעלם מהקווים האדומים שלה. לאור המצב האזורי והבינלאומי המערב לא נמצא במצב שבו הוא ירצה להציב תנאים חדשים לשיחות בוינה.


ה-Wall Street Journal כתב כי דיפלומטים מערביים הביעו חשש שבעקבות הפעילות הצבאית של רוסיה באוקראינה והעימות של וושינגטון ואירופה עם מוסקבה, חילוקי הדעות עשויים להוביל להחלשת האחדות בין המעצמות המשתתפות במו"מ עם איראן (לרבות צרפת, סין, גרמניה, רוסיה ואמריקה באופן לא-ישיר) בכל הנוגע לתכנית הגרעין [של איראן]. עיתון זה כתב שברגע זה כל הסכם עם איראן עדיף על חוסר-הסכם. וידויים מסוג זה מראים שהמערב שואף להגיע להסכם עם איראן יותר משהוא שואף להחריף את המשבר באוקראינה...

 

אם המערביים לא יגיעו היום להבנה עם איראן על הסרת הסנקציות ואימות הסרתן, בסבב הבא של המו"מ לא יתקיימו שיחות על עקרון הסנקציות, אלא הם רק יוכלו להביע את דעתם על מודל ההתקדמויות של איראן...

 

הניסיון מלמד אותנו שהמנצח מתגלה בלילה האחרון ולא בבוקר הראשון! אחד מהקווים האדומים של איראן במו"מ הוא השגת הזכות לפתח ידע גרעיני במדינה. מאז תחילת המו"מ האמריקאים התנגדו לנושא זה, אך העמידה של איראן על זכויותיה הטבעיות הביאה לכך שסעיף זה נכלל בהסכם. בהסכם של 2015 האמריקאים חשבו שבכך שהם הביאו את ההעשרה לרמה של 3.5% הם פגעו ביכולת המדעית של איראן, אך פיתוח צנטריפוגות מדורות 2,4,6,8 וכעת דור 12, רומם אותנו מהקרקע פעם נוספת.

 

מה שהשאיר את התעשייה המדעית והגרעינית של איראן על הרגליים עד היום לא היה חסד אמריקאי לשמור כמה צנטריפוגות, אלא התעקשותה של איראן לשמר את תהליך המחקר והפיתוח. אם המערביים ירצו לגרור את השיחות בדרך חתחתים, הם יספגו מהלומות מהידע המקומי של איראן.

 

ההזדמנות האחרונה של המערב היא ישיבת מועצת הנגידים [המיועדת להתקיים ב-6-10 ביוני 2022]. אם בישיבה זו הם לא יסגרו את התיקים השקריים [נגד איראן] ואת ההאשמות [כלפיה], אזי ההעשרה ל-90% תהיה קרובה מאי פעם לשולחן המו"מ בוינה. בנושא של  TESA[החברה האיראנית לטכנולוגיית צנטריפוגות, ועל בכיריה הטילו האמריקאים סנקציות] איראן הראתה די והותר רצון טוב לשוברי-ההבטחות [ארה"ב והמערב]."

 

דוברים איראניים: חובה להסיר את משה"מ מרשימת ארגוני הטרור

כמאל ח'ראזי, יו"ר המועצה האסטרטגית ליחסי חוץ של איראן, אמר בנאומו בכנס דוחא ב-27.3.22 כי "חובה להסיר את משה"מ מרשימת ארגוני הטרור, וזו אינה הבעיה היחידה. ישנם מעל 500 אנשים וגופים הנתונים תחת סנקציות אמריקאיות, ולחלקם יש השפעה ישירה על יחסי איראן עם המערב. משה"מ הוא צבא לאומי, וצבא לאומי לא צריך להיות מזוהה כקבוצת טרור. זה מאוד חשוב לאיראנים שיוציאו את משה"מ מהרשימה, אך זה לא הנושא היחיד. ישנם נושאים נוספים, לדוגמא, ניתן להתייחס לערבויות [שארה"ב לא תפרוש שנית מן ההסכם] ולשאר הנושאים."[6]

 

כמאל ח'ראזי, יו"ר המועצה האסטרטגית ליחסי חוץ של איראן, בוועידת

דוחה. ברקע רוב מאלי, ראש צוות המו"מ האמריקאי לשיחות וינה  [7]


 

שר החוץ האיראני, חוסין אמיר עבד אללהיאן, אמר ב-26.3.22 כי "סוגיית הסרת שמות האנשים [והישויות] המשפטיות מהרשימה האדומה וממכלול הסנקציות והפעולות החד-צדדיות שהטילו האמריקנים על איראן היא אחד הנושאים הרציניים בשיחותינו האחרונות בווינה. כשאומרים אנשים [וישויות] משפטיות, זה כולל מוסדות כלכליים גדולים ואת המוסדות הממשלתיים הגדולים שלנו, ואחד הנושאים הללו קשור למשה"מ ... לאור מה שנשאר [במחלוקת] בינינו לבין האמריקאים, אני חושב שניתן להשיג הסכם אם האמריקנים ינקטו גישה מציאותית...

 

הנושא החשוב ביותר הוא עדיין כיצד להסיר את האנשים [אנשי משה"מ] והישויות המשפטיות של איראן מרשימת הסנקציות. אולי במובן הכללי, זה עדיין נושא הקו האדום הגדול והחשוב ביותר בינינו לבין הצד האמריקאי... אנחנו בשום פנים ואופן לא מוכנים לסגת בתחום ההישגים הגרעיניים עד שנקבל התחייבות חזקה וההסכם שלנו יגיע לנקודה חזקה ויציבה."[8]

 

חוסין אמיר עבד אללהיאן, שה"ח האיראני  [9]  
[1] ארה"ב ומדינות אירופה המנהלות מו"מ בוינה עם איראן על חזרת ארה"ב להסכם הגרעין JCPOA מ-2015 הציגו באמצע מרץ 2022 את רוסיה כאחראית למבוי הסתום בשיחות, זאת בשל דרישת רוסיה לערבויות אמריקאיות שהסנקציות על מוסקבה לא תפגענה בסחר הרוסי עם איראן. דרישת רוסיה התקבלה ע"י ארה"ב.

[2] ראו למשל דברי אבראהים רזאי, חבר הוועדה לביטחון לאומי ומדיניות חוץ של המג'לס, שפירט את דרישות איראן והקווים האדומים שלה במו"מ מול הקהילה הבינלאומית. תסנים (איראן), 10.3.2022

[3] כיהאן (איראן), 9.3.2022

[4] משרק ניוז (איראן), 3.3.2022

[5] משרק ניוז 3.3.2022

 [6] אירנא (איראן), 27.3.2022 

[7] אירנא, 27.3.2022

[8] איסנא, (איראן), 26.3.2022 

[9] איסנא (איראן), 26.3.2022