המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
עיתונאי סעודי יוצא נגד הרפיסות האמריקאית מול איראן וקורא: "התביישי לך אמריקה"!
17/3/2022


עיתונאי סעודי יוצא נגד הרפיסות האמריקאית מול איראן וקורא:"התביישי לך אמריקה"!


העיתונאי הסעודי טלאל אל-קשקרי פרסם ב-7.2.22 ביומון הסעודי אל-מדינה, מאמר תחת הכותרת "התביישי לך, אמריקה!" בו מתח ביקורת נוקבת על החלטתו של ממשל ביידן בנוגע להסרה חלקית של סנקציות שהוטלו על איראן על ידי ממשל טראמפ. אל-קשקרי טען כי גם ממשל טראמפ לא פעל מספיק בזמנו כדי לשים קץ לרשע האיראני באזור, למעט חיסולם של קאסם סלימאני ואבו מהדי אל-מהנדס, ושני הממשלים - הנוכחי והקודם  - זהים בחוסר רצונם למצוא פתרון שורשי לבעיית ייצור פצצת הגרעין בידי איראן. לדבריו, רפיסות זו מצד ארה"ב מאפשרת לאיראן להמשיך בקידום תכנית הגרעין שלה ובייצור טילים ארוכי טווח שנועדו לפגוע בכל מי שמתנגד להתפשטותה האזורית. 


טלאל אל-קשקרי[1]


 

להלן קטעים ממאמרו של טלאל אל-קשקרי:

"לאחר ההודעה של הממשל האמריקאי הנוכחי [על החלטתו] להסיר סנקציות שהוטלו על איראן על ידי  הממשל הקודם, בטענה ש[מהלך] זה יסייע למניעת הפצת נשק גרעיני באיראן, לא נותר לי אלא לומר: התביישי לך אמריקה! כך בערבית, ובאנגלית אני אומר:
Shame on you America!   

בפועל, הממשל [האמריקאי] הנוכחי והממשל הקודם זהים זה לזה בחוסר הרצון שלהם לפתרון שורשי של בעיית ייצור פצצת הגרעין בידי איראן. הממשל הקודם הסתפק בהטלת סנקציות כלכליות כואבות [על איראן], אולם לא היה די בהן כדי להרתיע אותה מ[המשך] הייצור. אדרבא, הסנקציות רק הגבירו את נחישותה [להמשיך] בכך. נראה כאילו שהממשל הקודם [רק] רצה להשאיר לעצמו מעין דריסת רגל באזור, כדי שתמשיך להיות לו נוכחות בו וכדי שיוכל להטיל סנקציות כלכליות על מדינה המאיימת על יציבות האזור, אולם כמעצמה יחידה ובעלת יכולות, [הממשל הקודם] לא שחרר את האזור מהרשע האיראני.

 

אני סבור כי הדבר הטוב ביותר שעשה הממשל האמריקאי הקודם, שהוא יעיל יותר מהסנקציות הכלכליות, היה החיסול של מפקד כוח 'קודס' במשמרות המהפכה האיראניים, קאסם סולימאני, ושל סגן מפקד ה'חשד השעבי' העיראקי, אבו מהדי אל-מוהנדס, בשל היותם [האחראים] העיקריים לתכנון ולביצוע פעולות טרור ופעולות על רקע עדתי, שמאיימות על ביטחון מדינות האזור.    


הממשל [האמריקאי] הנוכחי גם רוצה לשמור על דריסת רגל באזור, אך הוא לא עושה עם זה כלום... ועל מנת להיראות כמי שמתנגד למדיניותו של הממשל הקודם, הממשל הנוכחי ממלא תפקיד שמוצג כמתון יותר ומתאפיין ברכות ובעדינות כלפי יריבו האיראני 'המשוער'. שימו לב שהמילה משוער נמצאת בין מירכאות, שכן הוא לא [באמת] אויב, ושני הצדדים אינם אויבים זה לזה, וניתן לכנותם בכל תואר פרט לאויבים.


אם כך, מה התוצאה [של מדיניות זו]? למרבה הצער, התוצאה היא שאיראן ממשיכה בתוכנית הגרעין שלה שנועדה לצרכי מלחמה ולא לצרכי שלום, ובייצור אלפי טילים ארוכי טווח, שבהם היא מציידת את סוכניה כדי לתקוף את מי שמתנגד להתפשטותה ולהחלת השפעתה הפרסית.
אלא שבעזרת אללה, ההתנגדות הסעודית אורבת ל[איראן], ושאיש לא יאשים אותי על כך שאני שב ואומר: התביישי לך אמריקה!"
[2]

 [1] https://sabq.org/ 27.12.2021

[2] אל-מדינה (סעודיה), 7.2.2022