המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מאמר מערכת ביומון מצרי ממסדי בזכות פיגועי ההתאבדות
31/12/2001


מאמר מערכת ביומון מצרי ממסדי: פיגועי ההתאבדות קלף מנצח

 

במאמר המערכת של היומון המצרי הממסדי, "אל-מסאא", הנחתם מדי יום בשם "ערבי שורשי", נכתב תחת הכותרת "אי אפשר לוותר על החמאס והג'יהאד!!":

 

"תנועת 'הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני' הלכה בדרכה של תנועת ה'חמאס' והכריזה אף היא על הפסקת פעולות מות הקדושים [קרי, פיגועי ההתאבדות] נגד הישראלים. החלטת תנועת 'הג'יהאד' באה בשעה שהנשיא הפלסטיני, יאסר ערפאת, נתון ללחצים קשים מצד אירופה ואמריקה, כדי שישקיע מאה אחוזי מאמץ בהפסקת האלימות באדמות הכבושות.

 

בשעה ש'הג'יהאד' קבעה כי החלטתה נבעה מן הצורך לשמור על אחדות השורה הפלסטינית, אנו סבורים כי החלטותיהן של ה'חמאס' ושל הג'יהאד' נבעו מבדיקה וניתוח של פעולות מות הקדושים והתוצאות שהשיגו. העובדה ששתי התנועות הפלסטיניות הכריזו כי הן מפסיקות את הפעולות האלה, אין משמעותה שהן ויתרו לנצח על הטקטיקה הזו בהתמודדות עם הכיבוש הישראלי; פעולות מות הקדושים ניצבות בראש האסטרטגיה של שתי התנועות האלה נגד האויב הכובש.

 

מדובר, אם כן, בהפסקת זמנית ויתכן שהם ישובו [לפיגועי ההתאבדות] לאחר שייחשף, במוקדם או במאוחר, השקר שבטענות השווא הישראליות היוצאות מפי שרון, שהציב תנאי לפיו הוא לא ישב לשולחן המו"מ בלחץ האש.

 

החלטת ה'חמאס' ו'הג'יהאד' להפסיק את פעולות מות הקדושים היתה החלטה נכונה מבחינה פוליטית, משום שהמצב כעת הוא על סף פיצוץ. ואולם, תהיה זו טעות להגביל את תנועות 'חמאס' ו'הג'יהאד' ולהרחיקן מן המערכה של ההתנגדות הפלסטינית הלגיטימית, משום שהפעולה הפוליטית הפלסטינית היא שזקוקה במיוחד לסוג התמיכה הזה שמספקות ה'חמאס' ו'הג'יהאד'. הצלחתה של תמיכה זו הוכחה בעבר. במקרים רבים הן חיזקו את עמדתו של [צוות] המו"מ הפלסטיני. זהו קלף מנצח שאסור להקל בו ראש, יהא המחיר אשר יהא ויהיו אשר יהיו איומיה של אמריקה הנותנת חסות אך ורק לאינטרסים הישראלים."[1][1] אל-מסאא (מצרים), 28.12.2001