המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
כותב פלסטיני: שלום ודו קיום - האופציה היחידה לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני
23/2/2022


כותב פלסטיני: שלום ודו קיום - האופציה היחידה לפתרון הסכסוך; הדבר מחייב ויתורים מצד ישראל והכרה פלסטינית בזכות היהודים לחיות לצידם

 

העיתונאי הפלסטיני, פאדל אל-מנאצפה, פרסם ב-7.2.22 בטורו באתר החדשות הסעודי elaph.com, ויומיים לאחר מכן באתר החדשות הפלסטיני amadmedia.com, מאמר תחת הכותרת: "השלום כבר איננו אופציה, אלא הכרח". במאמרו טען אל-מנאצפה כי השלום ודו הקיום הם האופציה היחידה לפתרון הבעיה הפלסטינית וכי הדבר מחייב ויתורים רציניים מצד ישראל והכרה כנה של הפלסטינים בזכותם של היהודים לחיות לצידם. הוא הציע להפוך את ירושלים לבירה דתית א-פוליטית של שלום ודו-קיום ואף לא שלל את רעיון 'ישראטין' להקמת מדינה דו לאומית, שהציג שליט לוב לשעבר, מועמר אל-קדאפי, בשנת 2002.

 

פאדל אל-מנאצפה[1]


 

להלן תרגום המאמר:

 

"אין עוד מקום לפתרון כולל בפלסטין מבלי לדבר על שלום שירצה את שני הצדדים ויאשר הקמה של מדינה פלסטינית, שבירתה ירושלים. הדיבורים בשפת ההדרה ובשפת הכוח והנשק יובילו רק להגברת הסבל בשני הצדדים.

 

מלחמת הדיכוי הגזעי והאפרטהייד בדרום אפריקה נמשכה שנים ארוכות. [אך], מדיניות כפיית הסטטוס קוו והשעבוד שנקטו הלבנים כלפי האפריקנים השיגה רק חרפה וקלון עבורם. המקלעים והרובים בקונגו ברזוויל[2], בסודאן ובשתי הקוריאות הצליחו רק לפצל [כל אחת מ]המדינות הללו לשתי מדינות שחולקות אותה זהות ואותו גורל.

 

למרות שהמצב בין הישראלים לפלסטינים שונה, שכן אין [להם] זהות, דת או גורל משותפים, הרי שירושלים הייתה ועודנה הנקודה המרכזית שמונעת השגת שלום כולל בין הרשות הפלסטינית לבין הכיבוש [קרי, ישראל]. משוואה נוספת [בסכסוך הישראלי-פלסטיני] היא שמדובר במערכה שלא תסתיים כל עוד חמאס אינה מכירה במה שמכונה ישראל, וכל עוד ישראל רואה בחמאס ארגון טרור ותו לא, שיש לנהוג בו בתקיפות מוחלטת, שאם לא כן, [חמאס] לא תניח ולו לישראלי אחד ליהנות מחיים שלווים, בין אם הוא פנטי או לא ובין אם יש לו זכות לחיות כאדם היכן שירצה.

 

מה אם שני הצדדים יסכימו להפוך את ירושלים לבירה דתית בלבד, מבלי [לקבוע] למי היא שייכת ומבלי לערב את הגורם הפוליטי, הסיעתיות, האתניות והתיאולוגיה. האם לא ניתן לדמיין שירושלים - או אל-קודס - יכולה להיות בירה משותפת של שלום ודו קיום אנושי, שתבטיח לכל בעל זכות את זכותו? האם לא ניתן להגשים את [רעיון] מדינה ישרא-טין, בה דגל [שליט לוב לשעבר, מועמר] אל-קדאפי[3], שכולם לעגו לו, למרות שזהו רעיון שראוי להערכה?

 

האם על מאות פלסטינים למות ולרעוב כדי שהרעיון של חמאס, שאינה רואה מקום ליהודים מקום בפלסטין, יתקיים? האם על מאות אלפי ישראלים לחיות בפחד ובציפייה להתקפות הטילים מעזה? היכן האנושיות נוכח כל מה שקורה?! ועד מתי נמשיך באותן דרכים, שמובילות לאותן תוצאות? האם עד קץ הימים?

 

שלום ודו-קיום הם הפתרון והאופציה היחידה לפתרון בעיית המזרח התיכון. בכל דרך אחרת, הישראלים והפלסטינים לא יצליחו לכפות את היגיון הכוח, האלימות והגזענות. אף שהפלגתי בדברים, שעשויים לעורר את לעגם של כמה אנשים, הדברים הללו הם הקרובים ביותר למציאות.

 

הרגע בו תוכרז הקמת מדינת פלסטין יגיע רק באמצעות ויתורים ישראליים רציניים. במקביל, ויתורים ישראליים לא ייעשו מבלי שתהיה הכרה [פלסטינית] כנה בזכותם של היהודים לחיות בסמוך לפלסטינים, ללא הדרה או הכחשה של זכותם לחיות בארץ הקודש."[4]

 [1]  https://elaph.com, 7.2.2022

[2]  קונגו מחולקת לשתיים: הרפובליקה של קונגו שבירתה ברזוויל והרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, שבירתה קינשאסה.

[3]  מדובר ביוזמה להקמת מדינה דו-לאומית, שהעלה קדאפי בנאום בפרלמנט הלובי במרץ 2002 כפתרון לסכסוך הישראלי-פלסטיני.

[4]  https://elaph.com, 7.2.2022; https://www.amad.ps, 9.2.2022 

תגיות