המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
איראן פועלת נגד האמירויות באמצעות החות'ים ומאיימת בהמשך המתקפות עליה
9/2/2022

 

איראן פועלת נגד האמירויות באמצעות החות'ים ומאיימת בהמשך המתקפות עליה


הקדמה:

בחודש האחרון, לראשונה מזה כמה שנים, תקפה המיליציה השיעית הפרו-איראנית, אנצאראללה, בתימן את האמירויות שלוש פעמים במתקפות טילים וכטב"מים. דוברים איראנים הסבירו מדוע החליטה המיליציה התימנית הפועלת בחסות איראן לתקוף כעת את האמירויות והדגישו כי האמירויות חשופה למתקפות נוספות.

 

בעקבות ההצלחות של הקואליציה הסעודית ובפרט היחידות הנתמכות ע"י האמירויות, "גדודי הענקים," שהובילו לתבוסות קשות של החות'ים באזור שבווה ומא'רב בתימן נזעקו האיראנים לסייע לבני חסותם החות'ים כדי למנוע את נפילתם.

 

לדברי גורמים באיראן, השינוי במדיניות איראן ושלוחתה אנצאראללה כלפי האמירויות נעוץ בשינוי הנסיבות באזור: האמירויות הבטיחו לאיראן – הפטרונית של המיליציה החות'ית –  כי המצור הסעודי על החות'ים יוסר. אולם, בעקבות תבוסת החות'ים מול מתקפה מוצלחת של סעודיה בתימן בינואר 2022 הגיעה התגובה החות'ית-איראנית בדמות מתקפה על האמירויות. ממשלת ראיסי, הבהירו הדוברים, אינה פשרנית כקודמתה ואיראן כבר אינה רוצה לשמש בתפקיד "הכבאי" ולהרגיע את החות'ים, וזאת גם לאור העובדה שהאמירויות מחממת את יחסיה עם ישראל, למורת רוחה של איראן.

 

שופר המשטר, כיהאן, הדגיש בכמה מאמרי מערכת כי מיליצית החות'ים בתימן תמשיך לפגוע באמירויות, ע"י שיגור טילים וכטב"מים מתאבדים לעבר מרכזי הסחר שלה – פגיעה צבאית, כלכלית ומורלית, וזאת כדי להניאה מלהשתתף בחזית הלחימה בתימן יחד עם סעודיה, עפ"י האינטרסים של איראן. דוברים אחרים המקורבים לאיראן, דוגמת דובר המיליציה 'גדודי חזבאללה' של עיראק, איימו אף הם בהרס מרכזי הסחר של האמירויות. אחרים צוטטו בתקשורת האיראנית כי בידי אנצאראללה לפגוע גם בישראל.

 

להלן תמצית מהצהרות דוברים איראנים על התקפות החות'ים נגד האמירויות:


סאמאן מאהור, מנכ"ל אתר חדשות רוז פלוס: "סוף עידן החסינות, אבו דאבי עולה באש"

סאמאן מאהור, מנכ"ל אתר החדשות "רוז פלוס" ומומחה לעניינים מדיניים, התייחס למתיחות במפרץ הפרסי בעקבות מתקפת הטילים של אנצאראללה, מיליצית החות'ים השיעית הפרו-איראנית, על האמירויות ב-17.1.2022. במאמר באתר קודס און ליין המזוהה עם הזרם האידיאולוגי באיראן, שכותרתו "סוף עידן החסינות, אבו דאבי עולה באש", טען מאהור כי מתקפת הטילים של החות'ים היא תגובה להפרת ההבטחה, שלטענתם, נתנה האמירויות לאיראן להפסיק את המצור על תימן ולהפסיק לתמוך בכוחות הקואליציה. הוא גם הוסיף כי מתקפת אנצארללה החות'ית היא תגובה לנורמליזציה של היחסים בין ישראל לאמירויות. להלן עיקרי המאמר:

 

"מה שקרה אתמול [17.1.2022] היה לכותרת הראשית בכל כלי התקשורת באזור – מתקפת הכטב"מים והטילים של תימן על בירת האמירויות. ניתן לבחון את התקיפה הזו משלוש זוויות:

 

[ההשערה] הראשונה, התקיפה בוצעה לאחר כשלוש שנים [של הפסקה]. למרות שהייתה אפשרות ולגיטימציה לתקוף את האמירויות פעמים רבות במהלך שלוש השנים הללו פעולה זו נמנעה בכל פעם בתיווך ממשלת איראן הקודמת [ממשלת רוחאני, שהעדיפה גישה] תועלתנית של [העברת] מטבע בערוצים [בילטראליים] וסוגיות ביטחוניות של האמירויות.

 

ההשערה השנייה היא [להציג לראווה את] כוחה הריק מתוכן של האמירויות כמדינה הראשונה שנרמלה את יחסיה עם המשטר הציוני ועד היום לא קיבלה את התגובה הנכונה על מהלך זה. אמנם, במהלך ביקורו האחרון של ראש המודיעין של איחוד האמירויות בטהראן, ניתנו לאיראן הבטחות להסיר את המצור על תימן אולם המתקפה והתמיכה האחרונה של האמירויות בחזית התימנית גרמו לתבוסה זמנית של אנצאראללה בחזית זו, דבר שהיה מנוגד להבטחה הקודמת של האמירויות לאיראן.

 

ההשערה השלישית היא שהחוצפה וההתערבות של מדינות המפרץ הקטנות בהחלט לא היו לשביעות רצונה של איראן. התקיפה הזו של תימן [קרי, החות'ים] על האמירויות הראתה שאיראן כבר לא מעוניינת לשחק את תפקיד ה"כבאי" באזור ומעדיפה לא לעצור את האש כדי שמאזן הכוחות באזור לא יופר.

 

מה היתה המטרה של אנצאראללה בתקיפה מוצלחת זו?! המסר הראשון [של החות'ים] לאמירויות היה שתם עידן החסינות ואם בתקיפה עסקינן הרי שההגנה מפני טילים והחדירה הביטחונית של ישראל למדינה זו [האמירויות] לא יצליחו לעצור את התקיפות הללו.

 

אילוסטרציה של לוחם חות'י מזויין משקיף מגבוה על מגדלי איחוד האמירויות [1]

 


המסר השני של אנצאראללה [לאמירויות] היה שהסתיימה תקופת האזהרה והיא לא תוכל עוד להבטיח הבטחות שווא [לאיראן]. כך למשל, בשנה שעברה שיגרה תימן כמה כטב"מים לעומק שטח האמירויות ולא ביצעה שום פעולה ורק לאחר מכן האמירויות התעשתה ונסוגה מכמה חזיתות.

 

המסר השלישי של אנצאראללה היה שלמשא ומתן בין איראן לסעודיה אין שום קשר אליהם ואנצאראללה תקבל את סף דרישותיה לא מ[הישגים בשולחן] המשא ומתן אלא מהשטח."[2]

 

שער כיהאן: "ההתנגדות התימנית לחברות זרות: פנו את מגדלי הסחר של האמירויות / טילי אנצאראללה בדרך"

שופר המשטר האיראני, כיהאן, פרסם בשער גליונו מה-23.1.2022 את דברי יחיא סריע, דובר הכוחות המזויינים של החות'ים, על רקע תמונת המגדלים של אבו דאבי באמירויות. היומון הבליט את האיום של דובר הכוחות הצבאיים של המיליציה החות'ית שקרא לחברות הזרות באמירויות לעזוב את מגדלי הסחר שלה מכיוון שטילי אנצאראללה בדרך אליה:

 

"ההתנגדות התימנית בפנייה לחברות הזרות: פנו את מגדלי הסחר באמירויות / טילי אנצאראללה בדרך

 

דובר הכוחות המזוינים של החות'ים המליץ ​​לחברות הזרות המשקיעות באמירויות לעזוב אותה בהקדם האפשרי מכיוון שהמדינה הקטנה הזו כבר אינה בטוחה עבורן, זאת בעקבות הפשע החדש של הקואליציה הסעודית בתימן והרג מאות אנשים בכלא סעדה [בתימן]... בעקבות התקפת הקואליציה הסעודית על כלא סעדה, הכוחות המזוינים של תימן מאיימים שוב על האמירויות ומזהירים כי טילי אנצאראללה בדרכם לדובאי ואבו דאבי וכי על חברות זרות לעזוב את האמירויות בהקדם האפשרי.

 

דובר צבא [החות'ים] בתימן, יחיא סריע, הדגיש בהצהרה: 'לאחר הטרגדיות שחיל האוויר של הקואליציה הסעודית-אמריקאית-אמירתית ביצע נגד האומה היקרה שלנו אנו מייעצים לחברות זרות במדינה הקטנה – האמירויות לעזוב אותה'. עוד נאמר בהצהרה כי 'כל עוד שליטי האמירויות ממשיכים בתוקפנות נגדנו – חברות זרות משקיעות במדינה קטנה משוללת ביטחון'..."[3]

 

איום המיליציה החות'ית בשער כיהאן[4]

 


שופר המשטר, כיהאן: "[החות'ים] הגשימו את האיום כלפי האמירויות וחינכו את המדינה הזו"

כיהאן, שופר המשטר האיראני, הסביר במאמר המערכת מה- 18.1.2022 את "השיקולים [מאחורי] התקפת הכטב"מים של אנצאראללה על לב אבו דאבי." לטענת היומון, המיליציה החות'ית מחנכת את האמירויות באמצעות פגיעה פיזית בתשתית הכלכלית-מסחרית שלה במטרה לאלצה להתנהג עפ"י האינטרסים האיראניים ולהפסיק את מעורבותה במלחמת תימן:

 

"[...] ההשלכות (הפוליטית, הכלכלית, הביטחונית ואפילו [מבחינת] הכבוד) של מתקפת [החות'ים ב-17.1 על האמירויות] יתגלו בהדרגה. למהפכנים התימנים [החות'ים] נגמרה סוף סוף הסבלנות לאחר אזהרות חוזרות ונשנות וחודשים של סבלנות – וביום שני ה-17 בינואר, הם פגעו בתשתית של אבו דאבי במבצע מדויק, מפליא, מורכב ויעיל, עד כי לפי כמה מומחים באזור, האמירתים הופתעו לחלוטין ולפיכך, הם [החות'ים] הגשימו את האיום כלפי האמירויות וחינכו את המדינה הזו. אסביר מדוע אנו אומרים "חינכו"...

 

לפי הדיווחים האחרונים, התימנים [החות'ים] תקפו בכמה כטב"מים שני אזורים חשובים באבו דאבי. האחד: אזור התעשייה אל-מוספח (דרום-מערב לבירה) – אחד האזורים הכלכליים החשובים ביותר באמירויות ובו מספר רב של חברות בינלאומיות, תערוכות ומרכזי תחזוקה של מותגי רכב בינלאומיים. ו[השני]: נמל התעופה הבינלאומי של אבו דאבי שהוא לפי הדיווחים שדה התעופה הוותיק ביותר במדינה.

 

"אל-מוספח" כולל חמישה אזורי תעשייה חשובים ... הפגיעה באחד האזורים הכלכליים החשובים ביותר באמירויות נושאת מסרים חשובים... אסור לשכוח שהאמירויות היא אחת המדינות החשובות באזור מבחינת השקעות זרות ועבור מדינה כזו, חוסר ביטחון פירושו פגיעה קשה בכלכלה... באזור תעשייה זה, נוכחות גם חברות גדולות לייצור כלי רכב כמו אאודי ובנטלי [לפי דיווח סו"י] (RT מאתמול) [17.1.2022].

 

האמירויות היא אחת מאותן מדינות עשירות שגודלה אף לא חמישה אחוזים מגודלה של איראן אולם היא הצליחה למלא תפקיד פעיל בתחומים כלכליים, פוליטיים ובינ"ל שונים, הודות לפטרודולרים ולגז ולהסתמכות על "דיפלומטית הכסף." ניתן אולי לומר שהאמירויות היא יותר חברת סחר גדולה מאשר מדינה.

 

כמה אי הבנות גרמו לה להתחיל בהרפתקה ובמקרה אחד [17.1.2022] היא חזתה בהשלכותיה של הרפתקה זו אתמול!

 

עניין חשוב ביותר לגבי פעולת המהפכנים התימנים [החות'ים] אתמול הוא אופן ביצועה. מטבע הדברים, למדינה המחזיקה בחברה בסדר גודל של אדנוקAbu Dhabi National Oil Company (ADNOC) , בעלת 137 מיליארד חביות נפט, אחת מחברות הנפט הגדולות בעולם והתמ"ג שלה [אבו דאבי] לנפש אף גבוה לעיתים מזה של מדינות המערב המתועשות העשירות ביותר ויש לה יחסים קרובים עם אמריקה והמשטר הציוני וכו', בוודאי יש מערכות הגנה חזקות מן המזרח, מהמערב ומהציונים. נקודה זו לבדה מלמדת על החשיבות והגדולה של פעולת המהפכנים התימנים אתמול.

 

איך ייתכן שהאמירויות, שיש לה מאות יועצים צבאיים מערביים ומזרחיים והיא מחזיקה בציוד הצבאי ובציוד המעקב מהיקרים ביותר בעולם לא מצליחה לעמוד בפני מתקפה [ומתקפת] כטב"מים זו? התשובה פשוטה: הפעולות שבוצעו נגד כל הציוד והיועצים הללו היו מורכבות וחזקות יותר והטכנולוגיה הצבאית בה נעשה שימוש הייתה טובה ומדויקת הרבה יותר.

 

אנו צריכים להמתין להשלכות הפוליטיות והכלכליות של מבצע זה. בנוסף להשפעות ההרתעה של המבצע הנ"ל, זה ימנע מהאמירויות לחזור על הרפתקאות דומות לאלה שעשתה לאחרונה במחוז שבווה בתימן. לקוחות של ציוד כזה יסתכלו מעתה על המוכרים ועל ציוד המלחמה שלהם ביתר סקפטיות.

 

וכמובן, ייתכן שהקואליציה הסעודית תנקוט בפעולות כנגד מה שכינינו "ההרתעה" [מצד אנצאראללה] ואם יעשו זאת הם [הסעודים והאמירתים] יעמדו – לפי אנצאראללה – בפני מבצע גדול יותר.

 

הם [האמירויות וסעודיה] עשויים גם לנסות להמעיט בחשיבות [המבצעים] על ידי שימוש בכוחה של התקשורת העומדת לרשותם. למשל יאמרו שפעולה זו לא גרמה נזק רב. כפי שעשתה בהתחלה סעודיה בהתייחסות למבצע הגדול של המהפכנים התימנים [החות'ים] נגד ארמקו ב-2019, אולם היא לא הצליחה למנוע את פרסום תמונות ההרס של ארמקו. (היו באמריקה וסעודיה שהשוו את המבצע נגד ארמקו לדבר דומה לפיגועי ה-11 בספטמבר).

 

מקורות תקשורת מערביים וערבים כמו דויטשה וולה הגרמני ואל-ערביה הסעודי דיווחו בימים האחרונים כי האמירויות וסעודיה התאחדו וכבשו מחדש את מחוז שבווה בעקבות החרמת ספינתם המלאה בנשק על ידי אנצאראללה. לא משנה עד כמה מדוייקת הידיעה הזו, התגובות מאנצאראללה הראו שהעם האמירתי נחלץ לעזרת הסעודים במחוז שבווה תוך התעלמות מאזהרותיהם של המהפכנים התימנים [אנצאראללה].

 

לאחר שהאמירויות נכנסה למלחמת שבווה, הזהירו מנהיגים פוליטיים בתימן את השייח' הזה [שליט האמירויות, זאיד בן סלטאן אאל-נהיאן] כי טילים וכטב"מים [של החות'ים] כוונו ללב האמירויות. לא עברו שלושה ימים מאז האזהרה הזו והמבצע הזה (של אתמול) [17.1.2022] יצא לפועל וחינך את האמירויות! העובדה שקבוצה צבאית יכולה לממש את האיום שלה תוך שלושה ימים היא נקודה חשובה נוספת שמומחי צבא, יותר מכל אדם אחר, מודעים לה.

 

הנקודה הבאה שאסור להתעלם ממנה היא שהמהפכנים התימנים [אנצאראללה] לא מתמודדים במלחמה זו רק עם מדינה מיקרוסקופית עשירה עם ציוד חדיש ויקר. הם נלחמים בקואליציה של מדינות אפריקה ו[מדינות] ערביות וכמובן טייסים ויועצים צבאיים מהמערב וישראל.

 

העובדה שלאמריקאים יש נוכחות רצינית בתימן, באמירויות ובסעודיה והם עסוקים בחדרי מלחמה או שחלק מהאחריות להפצצת התימנים הוטלה על 40 טייסים ציוניים, אינן סוד. משמעות הדבר היא שאתמול [17.1.2022] אנצאראללה לא סטר רק לאמירויות אלא סטר גם לסעודיה, לאמריקה ולמשטר הציוני על ידי כטב"מים שטסו 1300 ק"מ.

 

מבצע זה יכול להשפיע מכמה סיבות על גורל מלחמת תימן, כולל צורתה וזמן פעולתה. נכון להיום, המלחמה בשתי החזיתות של שבווה ומא'רב עוברת רגעים מכריעים ותוצאותיה חשובות מאוד. אתמול [17.1.2022] פורסם כי האמריקנים נכנסו באופן אישי לשדה הקרב מחשש לתבוסה של הקואליציה הסעודית במא'רב. הסיבה לכך היא ההכרה באותה חשיבות של הזמן.

 

מטרת הכרזת התקיפה של התימנים על אבו דאבי היא לדחוק את האמירתים לסגת כפי שנסוגו במשך זמן מה לפחות בהצהרה. אם האמירויות תיסוג מתימן ו[בהתחשב ב]ההשפעות הפסיכולוגיות הטובות של המבצע אתמול [17.1.2022] עבור המהפכנים [בתימן] ומצד שני, ההשפעות ההרסניות על הקואליציה הסעודית, ניתן להחשיב את [מחוז] מא'רב כמשוחרר מעתה ואילך. בפרט שהדף מתהפך במחוז שבווה ושעות לאחר הסיקור התקשורתי של מבצע הכטב"מים נגד אבו דאבי [ב-17.1.2022], הצליחו המהפכנים התימנים להסב קורבנות כבדים לקואליציה הסעודית ולהשתלט מחדש על אזורים בשבווה שאיבדו. ימי תימן הקרובים נושאים התפתחויות חשובות, התפתחויות שיכולות לקבוע את גורלה של מלחמת שבע השנים בתימן".[5]

 

שער היומון כיהאן: "לילה שני לא בטוח של דובאי ואבו דאבי / ישראל ברשימת המתנה"

ב-24.1.2022 פרסם כיהאן איום נוסף לאחר מתקפה נוספת של החות'ים על האמירויות תחת הכותרת "לילה שני לא בטוח של דובאי ואבו דאבי / ישראל ברשימת המתנה." כיהאן גם ציטט גורמי אנצאראללה ביומון הלבנוני אל-אח'באר, המקורב לציר ההתנגדות האיראני, שאיימו על ישראל שהיא היעד הבא שלהם מכיוון שהיא שותפה לתקיפות נגד החות'ים:

 

"אם האמירויות חשבה שחידוש הטבח בעם התימני יסתיים בחוסר הביטחון של אבו דאבי ודובאי, היא לעולם לא הייתה חוזרת למדיניות האגרסיבית שלה נגד תימן. מדינת המיקרו של האמירויות, שדומה יותר ל"מפעל כלכלי" מאשר למדינה, אינה מסוגלת לעמוד במשברים גדולים בשל אילוצים שונים. מדינה זו תלויה במאה אחוז בהשקעות זרות, וללא ביטחון שום [חברה] לא תהיה מוכנה להמשיך ולהשקיע בה. גם אנצאראללה הבין את הנקודה הזו ותקף בשבוע שעבר את אבו דאבי ודובאי כדי למנוע מהמדינה הקטנה להמשיך בתוקפנותה. נראה שהמתקפה היא תחילתו של תהליך ארוך שכן האמירויות וסעודיה שוב היו מטרות על ידי רקטות וכטב"מים של אנצאראללה בשני בבוקר [24.1.2022]..."[6]

 

סעדאללה זארעי, עורך בכיהאן: "שיגורי טילים מתימן לאבו דאבי חושפים את ערוץ הסחר של האמירויות לפגיעה"

עורך היומון כיהאן ומומחה לעניינים בינ"ל, סעדאללה זארעי, האשים במאמר המערכת ב-24.1.2022 את ישראל בהתערבות במלחמת תימן. הוא הזהיר את מנהיגי סעודיה והאמירויות שישראל לא תסייע להם במלחמה והתערבותה תביא להתפרקות הקואליציה הסעודית. להלן עיקרי המאמר:

 

"לאחר שבע שנות מלחמה נגד תושבי תימן המדוכאים ותבוסותיהם הרצופות, ביקשו סעודיה והאמירויות מאדוניהם שבוע נוסף כדי להפוך את התנאים בשדה לטובתם! אלא שנראה כאילו שכחו שעליונות הנשק ותמיכה בינ"ל לא יכולים להכניע אומה מתנגדת, שפכו במהלך השבוע הזה כמות גדולה של אש על העם התימני וטבחו במאות אנשים ולבסוף הודיעו כי הפסיקו את התקפותיהם על מנת להציל את חיי האזרחים. אולם, העובדה היא שההתקפות לא פסקו והן הפכו ללא יעילות...

 

האמירויות וסעודיה התאחדו שוב לאחר מחלוקת בת כמה שנים לגבי אופן ניהול ההתפתחויות הביטחוניות והפוליטיות בתימן, שהובילו לקריסת ממשלת מנצור האדי ולשליטת הדרום [השיעים] בעדן, והתוצאה הייתה מחיר הומניטרי כבד של העם התימני שעל פי כמה דיווחים הסתכם במותם של כמה מאות בני אדם. במקביל, היו דיווחים נוספים על תנועה כבדה של גורמי ביטחון וצבא ישראליים וגורמי פנטגון באבו דאבי. כשבוחנים את העימותים האינטנסיביים בשבוע האחרון בין קואליציית התוקפים לעם התימני ומשווים אותם למבצעים קודמים, מגלים שחל "הבדל איכותי". הבדל איכותי זה הוא שילוב בין לוחמה יבשתית ולוחמה אווירית כך שעיקר העבודה נעשית על ידי חיל האוויר והכוח היבשתי משלים את תוצאות הלוחמה האווירית. יש השערות רציניות ששילוב של כוחות סעודים, ישראלים ואמירתיים היו מעורבים בעימותים בשבוע האחרון ובינתיים התיכנון הישראלי עלה לקדמת הבמה עם שימוש בכוחות גרילה על הקרקע ומטוסי קרב מתקדמים בשמיים. המבצע הזה התבצע בשלושת המחוזות מא'רב, אל ג'וף ושבווה ולב [המבצע] היה מא'רב. אולם בפועל, מה שקרה היה כיבוש מחדש של שני מחוזות באל ג'וף וכמה כפרים במא'רב ובחלקים המדבריים של שבווה ואף אחד מהם אינו יעיל מבחינה צבאית או אסטרטגית. ניתן לומר שבזירה זו פעלו הכוחות הסעודיים והאמירתיים כיחידה הקרקעית של המשטר הישראלי הפושע.

 

האמירויות פנתה לכוחות  תכפיריים [כלומר, סוניים] הידועים בשם ["גדודי] הענקים" [The Giants Brigades] שהאמירויות גייסה לטובת המלחמה בעם המדוכא של תימן. [גדודי] הענקים הם סלפים בדרום ובצפון תימן ... שפועלים במטרה לפרק את היכולת של הזיידים [השלטון החות'י]. האמירויות התקרבו אליהם בשנים האחרונות  וארגנו כ-20,000 איש בעלי הכשרה ב-12 חטיבות. כוחות אלה הם שתקפו ב-2019 את מחוז החוף של אל-חודידה והשתלטו על 120 ק"מ מקו החוף שלו... הטקטיקה שלהם הייתה פעולות סימולטניות בשלושה מחוזות, שבוצעו עם פשעים נוראים של הלוחמים הסעודים. כ-30,000 חיילים מאומנים וכ-2,000 כלי רכב משוריינים וכלליים שימשו במלחמה, בעוד כלי תקשורת זרים דיווחו על התפתחות גדולה במלחמת תימן. לפחות 800 מכוחות הענקים נהרגו בלחימה, לפחות 200 כלי רכב צבאיים של הקואליציה התוקפנית הושמדו, וכמויות גדולות של כלי הנשק החצי-כבד שלהם נפלו לידיהם של לוחמי תימן...

 

סעודיה והאמירויות הגיעו שוב למבוי סתום בזירה הצבאית. אנצאראללה שמר על [מחוז] מא'רב ועל הצלחותיו החשובות בשני המחוזות הצפוניים של ג'וף ומזרח שבווה למרות שספג גם מחיר אנושי בזירה זו. אנצאראללה, שלא נקט בפעולה נגד האמירויות בשלוש השנים האחרונות ומשום כך הצביעו ספקולציות על הסכם סודי ביניהם, נאלץ להרתיע אותה ולכן פתח במתקפות טילים על אבו דאבי ודובאי. אנצאראללה גרם נזק חמור, בפרט, לאבו דאבי, עיר הבירה של בן זאיד. המצב של האמירויות ברור. כל זהותה תלויה בסחר שלה ובתחרות שלה עם מדינות ערב באזור בנושא זה.

 

שיגורי טילים מתימן לאבו דאבי חושפים את ערוץ הסחר של האמירויות [לפגיעה] וזה מבהיר את המחיר הכבד שהאמירויות [משלמת] בעימות מול אנצאראללה. אולי מסיבה זו, יומיים לאחר התקפות הרקטות על אבו דאבי ודובאי הודיעו גדודי הענקים על סיום המבצעים הצבאיים נגד המדינה הזו [תימן].

 

פעולת אנצאראללה הדאיגה לא רק את הגורמים באמירויות אלא גם את [גורמי] הסחר העולמי שרואים בנמלי האמירויות נקודת משען לתנועת סחורות וכסף. טווח הירי של 1,500 ק"מ של הטילים והטכנולוגיה שהשתמשו בה הראו כי התימנים יכולים להצית את כל החוף הצפוני של האמירויות ושל סעודיה. [זאת ועוד] המשטר הציוני הודיע ​​לאחר ירי הטילים שהלוחמים התימנים יכולים לפגוע [גם] באזורים הצבאיים של דרום פלסטין [קרי, ישראל] כלומר במדבר העצום של הנגב ... ואילת, וזו כשלעצמה סיבה להשתתפות המשטר הציוני בעימות בתימן בשבוע האחרון.

 

הכיבוש המהיר של האזורים שנכבשו בתוקפנות הכבדה של קואליציית התוקפים הראה כי אנצאראללה והעם התימני כלל אינם עייפים וידיהם אינן ריקות. למרות שהמלחמה מזיקה וקשה לעם התימני היא נבלמה על ידם במידה רבה.

 

לכן, אם הקואליציה התוקפנית חושבת על תקופ[ה]  של שבוע [לסיום המלחמה בתימן], לוחמי אנצאראללה חושבים על התנגדות ללא גבולות.  [כוחות הקואליציה] צריכים להבין לפיכך, שהמשך המלחמה הוא בלתי אפשרי עבורם וצריכים לחשוב על יציאה ממנה, אם יש הגיון כלשהו בחזית הסעודית, האמירתית והישראלית בהסתכלות על שבע שנות ההתנגדות של התימנים ובעיקר בהסתכלות על הניסיון של השבוע האחרון.

 

העם התימני לא בחר במלחמה אולם הוא צריך להמשיך בה עד להדיפת התוקפנות וזה מעמיד אותו בעמדה מוסרית, מדינית וצבאית-ביטחונית עדיפה על הקואליציה התוקפנית. מי שמגן על ביתו לא מתעייף אולם מי שנכנס לזירת [המלחמה] בתאווה לא יכול להיות אדיש לכישלונותיו הרצופים.

 

השימוש בכוח  תכפירי על ידי הקואליציה הזו הוא חרב פיפיות. כרגע ולאחר התבוסה שנחלו מידי אנצאראללה יש שמועות על עימותים בין מפקדי גדודי הענקים למנהיגי האמירויות. הם [מפקדי גדודי הענקים] אומרים: 'מדוע הכנסתם אותנו לפרויקט [כיבוש] צפון [תימן] בעוד שסיכמנו איתכם על [כיבוש] הדרום'.

 

התבוסה האחרונה של הכוחות הפולשים בוודאי תסכסך ביניהם. כאן צריך להזכיר למנהיגי האמירויות וסעודיה שנוכחותה של ישראל באזור הסכסוך לא רק שלא מחוללת ניסים אלא מובילה גם להתמוטטות הצבאית והפוליטית של הקואליציה [הסעודית]. כשהם מכניסים את המשטר הישראלי השחוק לפעולה [בתימן] ונמצאים תחת פיקודו הצבאי, הם אינם יכולים עוד לקדם את מלאכתם בהאשמת אחרים."[7]

 

שגריר החות'ים באיראן, אל-דוליימי: "המדינות התוקפניות יותקפו באופן שמעולם לא דמיינו"

שגריר החות'ים באיראן, אבראהים אל-דוליימי, המשיך לאיים על האמירויות בריאיון שהעניק לערוץ אל-מסירה ב-29.1.2022, והודיע כי אנצאראללה מוכנים להמשיך במתקפותיהם על המדינות העוינות וכי הם ממשיכים ללחוץ על האמירויות לשנות את עמדתה במשבר תימן. להלן עיקרי הדברים:

 

"האמירויות לא מסוגלת להמשיך בשום עימות והיא משקרת היום בהודעה על נסיגתה וכן על עמדתה כלפי אזור שבווה. הכוחות הפולשים חיפשו הישג צבאי ולכן שלחו את שכירי החרב שלהם – האמירתים – מהחוף המערבי  לאזור שבווה.

 

אבראהים אל-דוליימי, שגריר החות'ים באיראן [8]

 


תוצאות ההתקפות והתפקוד [של הלוחמים] כנגד האמירויות ברורים, אולם העם האמירתי והאמריקאים שמאחוריהם המשיכו לנקוט בהונאה על ידי נקיטת עמדה חדשה [כלומר הסגת הצבא האמירתי שהיה בתימן ותקיפת אנצאראללה באמצעות הפרוקסי "גדודי הענקים"]. אנחנו מוכנים להמשיך ולשים ליעד את המדינות התוקפניות כולל האמירויות וקבלת החלטות כאלה הראתה את האומץ של הפיקוד שלנו...

 

האמירויות מצאה את עצמה בעמדה משפילה לאחר ההתקפות האחרונות על המדינה וזה עשוי לשנות את המשוואה.

אם בראש ובראשונה לא נראה את נסיגת הכוחות הפולשים [לתימן], פתרון סוגיית האסירים, תשלום פיצויים והסרת הסנקציות, המדינות התוקפניות יותקפו באופן שמעולם לא דמיינו..."[9]

 

הדובר הצבאי של גדודי חזבאללה עיראק, ג'עפר אלחוסייני: "על ילדי בן זאיד וכמותם להבין את המסר"

איראן שיגרה גם הצהרות מאיימות על האמירויות מפי שלוח נוסף שלה, הדובר הצבאי של גדודי חזבאללה עיראק, ג'עפר אלחוסייני, שאמר כי "הגיע הזמן. הכנו את הכדורים ומילאנו את האדמה בקריאות "לא ניכנע להשפלות" וזה הזמן להשלים את הניצחון ... אזי, על ילדי בן זאיד וכמותם להבין את המסר הזה..."[10]

 

גדודי חזבאללה עיראק פרסמו את ההצהרה בחשבון הטלגרם שלהם kaaff_ir על גבי אילוסטרציה של מגדל הגבוה בעולם בורג' ח'ליפה, בדובאי, עולה בלהבות וסביבותיו מעלים עשן:

 

איור מגדל בורג' ח'ליפה עולה בלהבות [11]

 [2] קודס אונליין (איראן), 18.1.2022

[3] כיהאן (איראן), 23.1.2022

[4] כיהאן 23.1.2022

 

[5] כיהאן (איראן), 18.1.2022

[6] כיהאן (איראן), 24.1.2022

[7] כיהאן (איראן), 24.1.2022

[8] איסנא (איראן), 29.1.2022

[9] איסנא (איראן), 29.1.2022

[10] https://www.tg-me.com 21.1.2022

[11]  טלגרם: גדודי חזבאללה עיראק 21.1.2022