המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
ערוץ אופוזיציה איראנית: סגן נשיא איראן מאיים לפעול נגד 10,000 היהודים מתגוררים בה
12/10/2021

 

ערוץ אופוזיציה איראנית בטלגרם: סגן נשיא איראן, מוחסין רזאי, מאיים לפעול נגד "עשרת אלפים היהודים המתגוררים באיראן" אם ישראל "תעשה טעות"


על רקע המתיחות בין איראן וישראל והאשמות המשטר האיראני שלישראל יש נוכחות צבאית המכוונת נגד איראן בגבול אזרביג'אן -איראן, פרסמה ב-11.10.2021 קבוצת האופוזיציה למשטר האיראני, המכונה "הספירה לאחור" של המשטר האיראני, בערוץ הטלגרם שלה https://t.me/ircountdown כי סגן נשיא איראן לענייני כלכלה, מוחסין רזאי, איים כי אם תעשה ישראל טעות כלפי איראן, יפעל המשטר האיראני נגד 10,000 היהודים המתגוררים באיראן.

 

רזאי מכהן גם כחבר המועצה לאבטחת האינטרס של המשטר, כמזכיר המועצה העליונה לתיאום כלכלי וכמזכיר וועדת הכלכלה של ממשלת איראן. הוא שימש בעבר כמפקד משמרות המהפכה בין השנים 1980-1997 והתמודד כמה פעמים לנשיאות איראן.

 

להלן תרגום הידיעה של הקבוצה "הספירה לאחור" של המשטר האיראני, בטלגרם:

 

סגן הנשיא רזאי: אם ישראל תעשה טעות "המשטר יתייחס אחרת ל- 10,000 היהודים החיים באיראן"

"מוחסן רזאי באיום חסר תקדים על יהודי איראן!

בנאום חסר תקדים, לקח מוחסין רזאי, סגן לענייני כלכלה של [הנשיא] אבראהים ראיסי, את יהודי איראן כבני ערובה ואיים שהם ייענשו על ידי המשטר [האיראני] אם ישראל תעשה טעות!


רזאי  אמר לחברי ומנהלי [הארגון האידאולוגי] ת'אראללה טהראן כי "ממשלת ישראל יודעת היטב שאם היא תעשה טעות, המשטר יתייחס אחרת ל -10,000 היהודים החיים באיראן."


גורמים ברפובליקה האסלאמית [של איראן] איימו בעבר על אזרחי ישראל ובערים כמו תל אביב וחיפה, זאת כדי להתמודד מול איום ישראל, אך זו הפעם הראשונה שבה פקיד בכיר ורשמי במשטר [האיראני] מאיים על היהודים החיים באיראן מזה אלפי שנים. 

רזאי איים בעבר לתפוס 1,000 אמריקאים כבני ערובה במקרה של תקיפת אמריקה על איראן ולדרוש מיליארד דולר מארצות הברית כופר עבור כל אחד מהם."[1] 


הפוסט בטלגרם של "הספירה לאחור" של המשטר האיראני [2]

   


רזאי: יש לקחת 1000 אמריקאים כבני ערובה ולדרוש כופר כדי להאיץ את כלכלת איראן

העיתונאית האיראנית הגולה בארה"ב, מסיח עלינז'אד, פרסמה ב-10 ביוני השנה סרטון בו נראה המועמד לנשיאות דאז, מוחסין רזאי, בעימות טלוויזיוני, קורא לפתור את בעיות הכלכלה של איראן על ידי לקיחת 1000 אמריקאים כבני ערובה ודרישת כופר של מליארדי דולרים עבור שחרורם.[3]

 

יצוין כי ביולי 2021 חשף משרד המשפטים האמריקאי כי ארבעה אנשי מודיעין איראניים שנמלטו לאיראן ניסו לחטוף את העיתונאית מביתה בניו יורק לאיראן. עלינז'אד מנהלת קמפיין אינטרנטי המעודד את נשות איראן להסיר את החג'אב.

 

הציוץ של מסיח עלינז'אד בטוויטר, 10.6.2021


 

לצפייה בסרטון הקישו על הקישור:   https://vimeo.com/630174324/9bd1ad57d4


תגובת נציג היהודים במג'לס האיראני לפרסום הידיעה על דברי רזאי: לשכת רזאי מכחישה

ב-13.10.21 פרסם הנציג היהודי במג'לס, ד"ר הומאיון שמח נג'פאבאדי, הודעה בערוץ הטלגרם שלו לפיה לשכת מוחסין רזאי הכחישה מכל וכל את הדיווח של קבוצת האופויציה "הספירה לאחור." להלן תרגום תגובת הנציג היהודי במג'לס, ד"ר שמח, שפורסמה בערוץ הטלגרם שלו:

 

"לאחרונה הגיעו לידיי ידיעות רבות בעניין פרסום ידיעה מטעמו של אחד מבכירי המשטר הפוגעת בקהילת יהודי איראן ויוצרת דאגה בדעת הקהל. לאחר בירור בלשכת כב' הד"ר מוחסין רזאי, הלה הודיע שידיעה זו שקרית לחלוטין והביע צער על פרסום ידיעה כזו היוצרת דאגה בקרב קהילת יהודי איראן.

 

הקהילה היהודית היקרה והנבונה מעולם לא הושפעה מידיעות שגויות כאלה ולעולם לא תייחס להן חשיבות.

 

מייסד המהפכה הדגול [איתאללה רוחאללה ח'ומיני] וכמוהו כבוד המנהיג העליון [עלי ח'אמנאי] הדגישו תמיד את היותם של דת הנביא משה וקהילת יהודי איראן נפרדים מהציונות. פרסום ידיעות כוזבות כאלה הינו רק לשם יצירת מחלוקת ומתח בקרב האיראנים.

 

ד"ר הומאיון שמח

נציג היהודים במג'לס"[4]
 [1]  ערוץ הטלגרם האופוזיציוני "הספירה לאחור", 11.10.2021 https://t.me/ircountdown    

[2]  (T.me/ircountdown/2380) 11.10.2021

[3]  https://twitter.com/AlinejadMasih 10.6.2021

[4] ערוץ הטלגרם/ד"ר הומאיון שמח, 13.10.2021 https://t.me/dr_sameyah/234