המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
יועצו של ח'אמנאי: אפגניסטן חלק מציר ההתנגדות; מדינותיו - קבוצה ללא תקדים בהיטוריה
6/10/2021

 

עלי אכבר ולאיתי, יועץ ומקורב למנהיג העליון ח'אמנאי: "מדינות חזית ההתנגדות מהוות קבוצה חסרת תקדים בהיסטוריה של האזור ובעולם. הציר העיקרי של קבוצה זו הוא איראן. אפגניסטן היא חלק מציר ההתנגדות"

 הקדמה

עלי אכבר ולאיתי, יועץ למנהיג העליון, עלי ח'אמנאי, לעניינים בינ"ל, ומקורבו, התייחס בריאיון לסו"י תסנים ב-25.8.2021, לאפגניסטן לנוכח השתלטות הטליבאן עליה ולהצלחות ציר ההתנגדות של טהראן מול ישראל.

 

ולאיתי ניכס את יציאת האמריקאים מאפגניסטן להצלחת המסר האידיאולוגי של המהפכה האסלאמית באזור. הוא טען כי גם אפגניסטן היא גם חלק מציר ההתנגדות האיראני לנוכח "הגירוש המשפיל" של האמריקאים מאפגניסטן ע"י העם האפגני.

 

בהקשר זה יש להזכיר את דברי מוחמד צאדק אל-חוסייני, היועץ לשעבר לנשיא ח'אתמי ופרשן פוליטי, שאמר ב-2014: "אנו, ציר ההתנגדות, הם הסולטאנים החדשים של הים התיכון והמפרץ. אנו בטהראן, דמשק, הדאחיה בבירות, בגדאד וצנעא נעצב את מפת האזור. אנו הסולטאנים החדשים של הים האדום[1]." ראו קליפ ממרי:

 

יועץ המנהיג ולאיתי תיאר בדבריו מזימה אמריקאית לכבוש את אפגניסטן בתירוץ של רדיפה אחר מחולל הפיגוע בארה"ב בתאומים בעוד היא עצמה, לדבריו, היתה ככל הנראה מעורבת בכך, מזימה שכללה גם את כיבוש עיראק שנתיים לאחר מכן. ולאיתי הבהיר כי תושבי מדינות האזור לא יניחו לאמריקאים לחזור לאזור לעיראק ולאפגניסטן בתואנות אחרות.

 

עלי אכבר ולאיתי, יועץ המנהיג לעניינים בינ"ל[2]

 

המאבק על השלטון באפגניסטן בא לידי ביטוי בריאיון באזכור דבריו של לורד קרזון, המשנה למלך בהודו ושה"ח הבריטי שאמר כי מי שישלוט בעיר הראת – בעבר בירת האימפריה הפרסית – 'ישלוט בכל מרכז אסיה ובאוקיינוס ​​ההודי'. איראן שרואה עצמה כבעלת זיקה לאוכלוסיה השיעית האפגנית ולשטחי האמפריה הפרסית לשעבר באפגניסטן מנסה להשפיע על זהות השליטים באפגניסטן או לפחות לשמר קשרי השפעה נוחים לה. ולאיתי שחזר על עמדת טהראן שהיא "אינה מתערבת בענייני הפנים של שכנותיה" ציין כי הוא עצמו ניהל לאחרונה ובשנים עברו יחסים הדוקים עם בכירים אפגניים – סונים ושיעים, מן הקבוצות האתניות הפשטונים, הטג'יקים וההזארים והדגיש כי "במהלך הכיבוש הסובייטי באפגניסטן איראן מילאה תפקיד חשוב בסיוע לעם האפגני להילחם בו." הוא חזר על עמדת איראן המעדיפה לראות באפגניסטן ממשלה המורכבת מכלל העדות האתניות ובכלל זה השיעים –במקום ממשלה המורכבת על טהרת הטליבאן, הסוני הרדיקלי.

 

ולאיתי קשר את הצלחת "ההתנגדות האפגנית" לגירוש האמריקאים מן האזור להצלחות אחרות של ציר ההתנגדות האיראני מול ישראל. הוא הזהיר את ישראל ואת ארה"ב לבל ימנעו את העברת הדלק מאיראן ללבנון וציין כי חזבאללה והפלסטינים עברו ליזום מהלכים תוך שהם מצליחים להרתיע את ישראל מלסכל אותם, במטרה להגיע "לניצחון הסופי של האומות באזור על ישראל ותומכיה."

 

להלן עיקרי הריאיון:

 

ולאיתי: עמדת נאסרללה, מזכ"ל חזבאללה, ומשלוח הדלק מאיראן ללבנון חשובים

שאלה: "איזו השפעה תהיה לדעתך לאספקת הדלק הלבנוני על ידי איראן על ההתפתחויות העתידיות של לבנון?

 

ולאיתי: עמדת חסן נאסרללה, מזכ"ל חזבאללה, ומשלוח הדלק מאיראן ללבנון הם ייחודיים וחשובים מאוד מבחינה אזורית ובינ"ל. כמדינה ידידותית הקרובה ללבנון, זהו צעד חיובי שננקט אולם העובדה שהמשטר הציוני מאיים לעצור את הספינה היא אירוע מצער באזור.

 

נושא חשוב ובעל מוטיבציה עבור המדינות באזור וההתנגדות הוא שענין [העברת מכלית הנפט מאיראן ללבנון] הוכרז לראשונה על ידי מזכ"ל חזבאללה, דבר הדומה באיכותו למה שעשו האחים הפלסטינים [בחודשים האחרונים].

 

בשלב מסוים באו הציונים והרסו את בתיהם של הפלסטינים סביב קברו של שייח ג'ראח. לראשונה בהיסטוריה של כיבוש פלסטין מאז 1948 עד כה, אך גם מאז מלחמת העולם הראשונה עד כה, הפלסטינים נוקטים יוזמה ומזהירים את הישראלים שהם יגיבו אם [הישראלים] יעשו טעות", והישראלים הם אלו שהפסידו.

 

הפעם, נאסרללה, הזהיר את הישראלים ותומכיהם בצורה עוצמתית המעודדת את תושבי האזור 'אנו נגיב לכל מי שרוצה לעצור את הספינה נושאת הדלק מאיראן ללבנון, [מכיוון ש]הספינה הזו היא שטח לבנון.'

 

ישראל לא העזה לעשות דבר לאחר האזהרה שלו [נאסרללה]. כל מהלך של משטר זה יטופל באופן כזה שיהיה חסר תקדים, וללא ספק תהיה עוד ועוד תקווה לניצחון הסופי של האומות באזור על ישראל ותומכיה באזור.

 

ולאיתי: "זה כבוד עבור אנשי האזור הזה לגרש את האמריקאים מהאזור בצורה משפילה"

שאלה: בהתחשב בכך שהיית שר החוץ בתקופת מלחמת איראן-עיראק וסוגיית אפגניסטן והפלישה הסובייטית אליה היתה אחד הנושאים החשובים ביותר במדיניות החוץ ולאחר מכן, עדיין היית בקשר עם דמויות אפגניות בולטות, בהתייחס לאחריותך ב[ארגון] אסיפת ההתעוררות האסלאמית, מהי מדיניות איראן כלפי אפגניסטן וכיצד ניתן להשליט שלום וביטחון במדינה זו?


ולאיתי: איראן מעולם לא התערבה ולא תתערב בענייני הפנים של אפגניסטן. כמובן שאיראן לא מתערבת בעניינים הפנימיים של שום מדינה, ההחלטה לגבי עתיד [כל עם] תלויה באנשי כל מדינה ומדינה ואנשי אפגניסטן יחליטו על גורלם.

 

כשכנה, החולקת הרבה מן המשותף עם אפגניסטן, כמו היסטוריה, דת ומנהגים, איראן מאמינה שתקופת המתח והמשבר שנגרמים על ידי זרים צריכה להסתיים ועל תושבי אפגניסטן לחיות חיים שלווים. חוקרי אסלאם רבים ... היו אפגניים... אפגניסטן מילאה תפקיד מרכזי בעיצוב התרבות והציוויליזציה האסלאמית.

 

ההתערבות של בריטניה באפגניסטן בעבר, ההתערבות הסובייטית באפגניסטן בתקופה הקומוניסטית, וכעת ההתערבות האמריקאית באפגניסטן פגעו בעם האפגני. משום שאזרחי המדינה הזו למדו לא להיכנע לבריונות, הם [אזרחי אפגניסטן] יגיבו לכל דבר ש[מדינות זרות] רוצות לכפות עליהם.

 

הם [אזרחי אפגניסטן] נלחמו באמריקאים במשך עשרים שנה ובממשלה הקומוניסטית הסובייטית במשך יותר מ-15 שנה עד שהצליחו לגרש את אמריקה מאפגניסטן והתנגדו לבריטים. אם נרצה לסכם את ההיסטוריה העכשווית של אפגניסטן עלינו לומר שאנשי אפגניסטן הם "מתנגדים."

 

לורד קרזון היה נציג ממשלת בריטניה דאז בתת היבשת ההודית והפך לשר החוץ במהלך מלחמת העולם הראשונה. בספרו כתב על אפגניסטן ש'מי שישלוט בהראת ובמזרח אפגניסטן, ישלוט בכל מרכז אסיה ובאוקיינוס ​​ההודי', הם [הבריטים] ניסו להתיישב במזרח אפגניסטן לפי רציונל זה, אך העם האפגני לא איפשר זאת.

 

זהו מאפיין של העם האפגני, וזה כבוד עבור אנשי האזור הזה לגרש את האמריקאים מהאזור בצורה משפילה. הדבר [ההתנגדות] נעשה קודם כל בעיראק. לאחר השהאדה של [מפקד כוח קודס של משמרות המהפכה] קאסם סולימאני ו[סגן מפקד ארגון הגג של מיליציות אל-חשד אל-שעבי בעיראק] אבו מהדי אל-מוהנדס, אישר הפרלמנט העיראקי ברוב מוחץ את נסיגת החיילים האמריקאים מעיראק. החלטה זו נמצאת בשלבי יישום וזו תבוסה עבור האמריקאים בעיראק.

 

אותו הדבר אירע באפגניסטן. האמריקאים באו לאפגניסטן כדי להישאר בה. כמו כן, הם הגיעו לעיראק כדי להישאר בה. אך כעת, עשרים שנה לאחר הכיבוש האמריקני באפגניסטן הם נסוגו במחיר של מאות מיליארדי דולרים ומאות הרוגים.

 

הנקודה החשובה כאן היא שהאמריקאים לא יחשבו שאם כוחותיהם עוזבים את האזור הם יכולים להמשיך להיות נוכחים בדרכים אחרות, מכיוון שאנשי האזור ערניים מאוד.

 

המוניטין הרע של האמריקאים במדינות שונות מראה כי כיום אין מקום לעקרון הנוכחות האמריקאית לצורך ניצול אנשי העולם, במיוחד באזורנו ובמערב אסיה, קרי המזרח התיכון.

 

התחזית לעתיד [האזור] היא שאם אמריקה רוצה לחזור לעיראק ולאפגניסטן בדרך כלשהי, אנשי מדינות אלה עירניים מספיק כדי לעצור אותם והם לא יסבלו [את נוכחותה של אמריקה במדינות אלו].

 

כאשר החמאס והתנועות הפלסטיניות מביסים את הציונים... או כשחסן נאסרללה מזהיר את ישראל ש'אם יתקפו את הספינות הנושאות דלק מאיראן ללבנון [המשמעות היא] כאילו הותקף שטח לבנון' וגם התגובה החזקה והגאה מאוד של חזבאללה בנוגע לסוגיית חוות שבעא, שהיא פעולה חשובה משפיעה והיסטורית מאוד, כל אלה מראים את השינוי ואת הערנות הזו. אני מכיר את חזבאללה ואני יודע שיש לו פוטנציאל גבוה מאוד. לא המשטר הציוני או שום מדינה אחרת, כולל אמריקה ואחרות, יכולים לעמוד בפני היכולות של חזבאללה.

 

ולאיתי: "לאמריקה עצמה היה תפקיד [בפיצוץ התאומים] והם הגיעו לאפגניסטן וביצעו פשעים"

שאלה: מהי לדעתך הסיבה לכך שאמריקה שהוציאה כסף רב לא הצליחה לשלוט על אפגניסטן ועיראק? האם לא הייתה להם תכנית בהקשר זה או שהייתה להם תוכנית והיא נכשלה?

 

ולאיתי: האמריקאים פלשו לאפגניסטן בתואנה של פיצוץ מגדלי התאומים בניו יורק. [הנשיא האמריקאי ג'ורג'] בוש הבן אמר באותו זמן כי 'מסעי הצלב החלו', [זה מראה] שהם [האמריקאים] ראו בנושא זה [כיבוש אפגניסטן] כמסע צלב, כי בוש היה נוצרי ציוני. הציונות התפתחה לראשונה בקרב קיצונים נוצרים, ולאחר מכן הצטרפו היהודים לציונות בקונגרס בשנת 1897.

 

אז כשמישהו כמו בוש הבן, בעל אמונות נוצריות קיצוניות, אומר ש'מסעי הצלב החלו', פירוש הדבר הוא שמטוסים אמריקאים הגיעו לאפגניסטן בתואנה של פיצוץ מגדלי התאומים, שלאחר תחקיר של אמריקאים רבים, לאמריקה עצמה היה תפקיד [בפיצוץ התאומים] והם הגיעו לאפגניסטן וביצעו פשעים שהאדם מתבייש לספר. שנתיים לאחר מכן הם [גם] פלשו לעיראק.

 

הם מינו מושל [כנראה הכוונה למושל עיראק פול ברמר] בעיראק, כפי שעשו בתקופה הקולוניאלית. עיראק היא המדינה העשירה ביותר באזור ויש לה תרבות בת 5000 שנה. השלטון החשוב הראשון שם היה של השומרים ((Sumer. השומרים עלו לשלטון באיראן במקביל ל[ממלכת] עילם, הם היו אנשי תרבות. אחד המלכים החשובים ביותר של השומרים היה חמורבי. חמורבי קבע כללי רפואה לראשונה! עיראק היא המדינה החזקה ביותר בעולם הערבי.

 

האמריקאים רצו להפעיל את השפעתם על עיראק לכמה מטרות: הראשונה, הייתה ניצול מדינה עשירה, השנייה קרבתה לאדמות הכבושות [ישראל] היתה חשובה. לעיראק יש ערך פוליטי ואסטרטגי מתמשך עבור אמריקה כבסיס לאמריקאים בעולם הערבי. אולם העם העיראקי התנגד במהרה והראה שהאמריקאים אינם יכולים להישאר בעיראק ככובשים. כעת הם נסוגים לאחר שהוציאו את רוב כוחותיהם ועוזבים לאחר הפסדים כבדים והפסדים כספיים כבדים.

 

ולאיתי: "הכוחות הפלסטינים עוברים ממצב פסיבי למצב של יוזמה"

לסיכום, אנו עדים כעת לכך שהכוחות הפלסטינים עוברים ממצב פסיבי למצב של יוזמה. כעת העם הפלסטיני כבר אינו פסיבי, אלא יצירתי בבחירת סוג, זמן ואופן הלחימה והתמודדות עם הציונים. באשר ללבנון, גם חסן נאסרללה שנשא נאום על אמריקה וישראל, מקדם את המשוואות והוא רציני, מכיוון שהוא עשה כל מה שאמר עד כה.

 

כמו כן, סוריה ניצחה בתקיפה פחדנית של שמונים מדינות נגדה. זו הייתה מלחמת עולם מוגבלת נגד סוריה. כיום, סוריה הצליחה להביס את אויביה בהתנגדות ויציבות מלאה, מאז החלה המלחמה בשנת 2011. נותרו רק חלקים שהיה ניתן לצפות שהם יישארו [בשליטת אויבי סוריה]. גם הבחירות לנשיאות בסוריה היו תגובה שוברת שיניים למבקשי רעת העם הסורי.

 

בתימן, סעודיה התוקפת הנתמכת על ידי אמריקה, התכוונה לכבוש את המדינה, אך התימנים לא אפשרו לסעודים ובעלי בריתם לחיות בשלווה במהלך שנים אלה. באב אל-מנדב נמצא בידי התימנים שהם חלק מחזית ההתנגדות.

 

ולאיתי: ציר "תימן-טהראן-בגדאד-בוכמאל-דמשק-ביירות-עזה הוא ציר ההתנגדות"; "אפגניסטן היא חלק מקבוצה זו, והניצחון החשוב ביותר שהיא השיגה הוא שגירשה את אמריקה"

מדינות חזית ההתנגדות מהוות קבוצה חסרת תקדים בהיסטוריה של האזור והעולם. הציר העיקרי של קבוצה זו הוא איראן. המסלול הזה שנוצר, כלומר תימן-טהראן-בגדאד-בוכמאל-דמשק-ביירות-עזה הוא ציר ההתנגדות. עם איראן במוקד ולאחר המהפכה האסלאמית נוצרה באזור קבוצה שעושה צעדים לקראת התנגדות, עצמאות וחופש. אני צופה עתיד טוב מאוד לקבוצה הזו, וכמובן שאפגניסטן היא חלק מהקבוצה הזו, והניצחון החשוב ביותר שהיא השיגה הוא שגירשה את אמריקה.

 

אנו מכבדים כל החלטה שיקבלו אזרחי אפגניסטן. הייתי בקשר עם כמה גורמים אפגנים בכירים בימים האחרונים. שוחחתי עם בכירים פשטונים, טג'יקים [ובכירים] שיעים, ובשלושה או ארבעה ימים אחרונים [שוחחתי] עם 11 בכירים אפגנים שהיו מעורבים במאבק נגד ברית המועצות לשעבר. דיברתי עם שיעים, סונים, כמו גם עם פשטונים, טג'יקים והזארים.

 

במשך שנים רבות היו לי יחסים קרובים עם אחים אפגנים כגון שהיד [בורהאן אל-דין] רבאני [נשיא ממשלת המוג'אהדין הראשונה 1992], [ראש ממשלת אפגניסטן גולבדין] חכמתיאר, [נשיא אפגניסטן לשעבר צבר'תאללה] מוג'דדי, פיר אחמד גילאני [מייסד החזית האסלאמית הלאומית של אפגניסטן], עבד אלעלי מזארי [מנהיג ההזארה – המיעוט השיעי ומייסד מפלגת האחדות], [סגן לשעבר לנשיא אפגניסטן, מוחמד כרים] ח'לילי יו"ר מפלגת האחדות האסלאמית, מוחמד מוחקק [בכיר בממשלת אפגניסטן 2014-2017], נאצרי מנהיג האסמאעילים [הזרם השני בשיעה] באפגניסטן, זאהדי יו"ר משמרות הג'יהאד האסלאמי באפגניסטן, איתאללה אצף מוחסני  [מזכיר ודובר מועצת ההנהגה של ממשלת המוג'הדין 1992, התגורר באפגניסטן ובאיראן], ואחרים.

 

ולאיתי: "איראן מילאה תפקיד חשוב בסיוע לעם האפגני להילחם בכיבוש הסובייטי באפגניסטן"

היו לי קשרים וישיבות רבות עם האפגנים ועם בכירים אפגנים, כגון [סגן מושל מטעם הטאליבאן] מולא מנצור, מולא מוא'זן, מולא אמין וקאד, במהלך שנות המאבק. במהלך הכיבוש הסובייטי באפגניסטן איראן מילאה תפקיד חשוב בסיוע לעם האפגני להילחם בו.

 

לגבי עתיד אפגניסטן, אני חייב לומר שכל החלטה שיקבל העם האפגני היא מכובדת. התקיימו שיחות עם אנשים בעלי השפעה באפגניסטן, ונראה שבכירים במדינה זו מאמינים שממשלת אפגניסטן העתידית צריכה להיות מורכבת משילוב של כל [הגורמים האפגנים].

 

לכן, הזקנים ובעלי היסטורית הלחימה נגד ברית המועצות ואמריקה סבורים פה אחד כי יש להקים ממשלה המורכבת מכל הקבוצות האתניות. הם גם מתעקשים כי אין לשנות את חוקת אפגניסטן שהיא מורשתם של אלפי שהידים ומלחמות ממושכות של העם האפגני.

 

האמריקאים ניהלו תעמולה בעניין זה, אך לא ניתן להשפיע על החוקה בקלות כזו באמצעות תעמולה מסוג זה. אני משוכנע שהמאמץ האמריקאי לשנות את חוקת המדינה לא יצליח לנוכח הנחישות והאחדות הלאומית של העם האפגני.

 

נקודה נוספת היא שהאמריקאים שגורשו הודות לכוח ולנחישות תושבי אזור זה והם בתהליכי עזיבה, אינם יכולים לחזור לאזור בתירוץ אחר כגון קבוצות הכשרה ומודיעין. תושבי האזור הזה ערניים מכדי לאפשר לאמריקאים שגורשו מהדלת להיכנס דרך החלון".[3][1] להתבטאויות נוספות של בכירי המשטר האיראני ומפקדי משמרות המהפכה המדגישות את ההתפשטות האזורית של איראן ברחבי המזה"ת, בפרק "ייצוא המהפכה האסלאמית" בדוח ממרי 2015 תמיכת איראן במרד החות'י בתימן

[2]  תסנים (איראן), 25.8.2021

[3] תסנים (איראן), 25.8.2021