המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
ליברל מצרי: הטליבאן "עוינים את החיים"; השמחים על ניצחונם - זקוקים לטיפול נפשי
23/8/2021


ליברל מצרי: הטליבאן "עוינים את החיים"; השמחים על ניצחונם - זקוקים לטיפול נפשי


הליברל ד"ר ח'אלד מונתצר, איש תקשורת ורופא במקצועו, פרסם מאמר ביומון המצרי אל וטן ב-16.8.2021, בו מתח ביקורת על הצעירים השמחים על עליית שלטון טאליבאן ורואים בה ניצחון של האסלאם והמוסלמים. הוא טען כי שלטון הטליבאן הוא "שלטון פשיסטי דתי" החותר להרוג את שמחת החיים ואף את החיים עצמם וכי האיסור שהטיל על חיסון נגד קורונה ונגד שיתוק ילדים, מלמד שטליבאן "עוין את האנושיות ואת החיים" ואינו יכול לבנות מדינה בעידן המודרני.

 

ח'אלד מנתצר


להלן תרגום קטעים ממאמרו של ח'אלד מנתצר.[1]


"ציפיתי ש[כוחות] הטליבאן יתקדמו לעבר כל נקודה באפגניסטן, ביום שבו הרגו את הקומיקאי, נזאר מחמד
והתעללו בגופתו, כדי להטיל אימה. ואכן, [תחושת] האימה חלחלה, והרוצחים ניצחו. נזאר היה מוכר בשם ח'אשא זואן, והיה ידוע בין עמיתיו כמי שאוהב את [תחום] הקומדיה ומעלה סרטונים מצחיקים ליוטיוב. הוא חי בקנדהאר, מעוז הטליבאן. הוא הופתע כאשר נחטף, נכבל [והוכנס] למכונית. בהמשך  שודר סרטון שבו חיילי הטליבאן נראים סוטרים לו וצוחקים. בסרטון נוסף הם נראו מתעללים בגופתו!

הרג ההומור מסמן את תחילת הדרך אל ההידרדרות ואל החורבן ...
ההחלטה הראשונה והחשובה ביותר של [אנשי] הטליבאן היתה להסיר את תמונותיהן של הנשים מעל גבי המודעות [ברחובות], לנפץ את הבובות בחלונות הראווה שבחנויות, וכמובן לכפות את [עטיית] הצ'אדור, שהוא הנקאב של האפגנים.
הפשיזם הדתי גבר, עד שהגיע לשלב שבו הם הרגו את השמחה [ועברו] להרג, החיים עצמם, כאשר הם אסרו את [השימוש] בחיסון מפני הקורונה ואסרו על האפגנים לקחתו.


לפני כן הם תקפו וגירשו את צוותי החיסון נגד שיתוק ילדים, שהגיעו מארצותיהם כדי להציל את ילדי אפגניסטן, ולשים סוף למוקד האחרון של המחלה הארורה הזו, שארגון הבריאות העולמי לא הכריז על מיגורה בגלל אפגניסטן, [שבה שולטת] טליבאן.


במרץ האחרון דיווחו בכירים כי חמושים מהטליבאן הרגו שלוש נשים בעיר ג'לאל אבאד במזרח אפגניסטן, שעבדו [במתן] חיסונים נגד שיתוק ילדים... ביוני שעבר [2021], נהרגו חמישה אנשים מצוותי החיסונים נגד שיתוק ילדים ונפצעו ארבעה, בשורת התקפות מתואמות בשלושה מוקדים שונים, במזרח אפגניסטן.

כלי תקשורת באפגניסטן דיווחו שתנועת הטליבאן אוסרת להתחסן נגד קורונה באזור פקתיה שבמזרח המדינה. ערוץ הטלוויזיה האפגני 'שמשאד' ציטט את ולאיאת ח'אן אחמדזאי, ראש מחלקת הבריאות של אזור פקתיה, שאמר כי הטליבאן, שכבשה את האזור בשבוע שעבר, אסרה להתחסן בבית החולים האזורי
וכי היחידה [האחראית] על החיסונים נסגרה למשך שלושה ימים לפחות ולפונים נאמר כי החיסון אסור...

 

האם בדרך בלתי הגיונית זאת, אפגניסטן תשוחרר ותיעשה תרבותית יותר? האם מי שעוין את האנושיות ואת החיים יוכל לבנות מדינה שתשתלב ב[עולם] המודרני?


האסון הוא, שחלק מהצעירים שלנו כותבים [בהתפעלות] על הניצחון האדיר של הטליבאן, על כיבוש קאבול ועל הפלישה לקנדהאר! האם הם רואים בהגליה, בהרג, במעשי הטבח ובסקילה באבנים קדימונים לבניית מדינה?! להקמת של אומה ולתחיית מולדת?!


מי שמאמינים כי מה שקורה באפגניסטן הוא ניצחון של האסלאם והמוסלמים, זקוקים לטיפול נפשי ושכלי". 


 [1] אל-וטן (מצרים), 16.8.2021