המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
איתאללה מונתזרי בביקורת חריפה על אחמדי-ניז'אד
20/4/2007


איתאללה מונתזרי - הנחשב לסמכות דתית מרכזית באיראן ובעולם השיעי - יוצא בביקורת חריפה על  אחמדי-ניז'אד

 

בראיון באמצעות האימייל שהעניק ליומון האינטרנט הרפורמיסטי 'רוז', ב-16 באפריל 2007, מתח איתאללה חוסיין עלי מונתזרי, יורשו המודח של מייסד משטר 'המהפכה האסלאמית' איתאללה רוחאללה ח'ומיני, ביקורת על המשטר האיראני בראשות המנהיג העליון, עלי ח'אמנאי, ועל מדיניות הנשיא מחמוד אחמדי-נז'אד. איתאללה מונתזרי בן ה- 85, היה נתון חמש שנים במעצר בית, ממנו שוחרר לפני כחמש שנים בעקבות ביקורת ציבורית. הוא נחשב לאחת הסמכויות הדתיות הבכירות בעולם השיעי ובאיראן.

 

איתאללה מונתזרי הודח בעקבות ביקורת שמתח על אופיו של שלטון 'חכם ההלכה' (ולאית-י פקיה) שהונהג באיראן. מונתזרי שולל את גישת השלטון האבסולוטי של איש הדת. לדידו, סמכויותיו של השליט חכם ההלכה,  צריכות להיות ייעוץ בלבד והנהגה רוחנית בלבד לאנשי השלטון, הנבחרים על ידי העם. כמו-כן, צריך השליט חכם הלכה לפקח על התנהלות המערכת הפוליטית כדי לוודא שהיא מתנהלת על פי עקרונות האסלאם, (לפי הבנתו).

איתאללה מונתזרי קבל על צנזורה המופעלת מצד המשטר כנגד הגותו ופרסומיו וכן על המשך נקיטת צעדים ביטחוניים ומשפטיים נגדו ונגד תלמידיו.  להלן עיקרי דבריו:[1]

 

איתאללה מונתזרי התייחס להכרזתו של ח'אמנאי בראש השנה הפרסית החדשה (שהחלה ב-21 במרץ 2007) לפיה מכונה השנה הקרובה בידי המשטר 'שנת אחדות לאומית וגיבוש אסלאמי', ואמר כי "סיסמאות האחדות והגיבוש, ברמה הלאומית והאסלאמית, הן בגדר רטוריקה ותעמולה תקשורתית בלבד". לדבריו, "לא ניתן לצוות על אחדות, ולדבר בשמה בשעה ששוללים מחלק [מהציבור] את זכויות האזרח שלו, ומפעילים [מדיניות] צרת אופקים ומונופוליסטית בניהול [המדינה] ובקבלת ההחלטות." כך למשל, ציין איתאללה מונתזרי כי "משלא נתגשמו הבטחות הממשלה הנוכחית [של אחמדי-נז'אד] בדבר שגשוג כלכלי, הביעו מגזרי המורים והפועלים את התנגדותם ל[מדיניות המשטר] ואת מחאתם, ובתגובה, זכו למעצרים ולהתנהלות אלימה שהופעלה נגדם [מצד המשטר] בכמה מהערים."

 

איתאללה מונתזרי מתח ביקורת על תגובת הממשלה כלפי מבקריה, ואמר כי "לא ניתן להאשים את המפגינים בקשירת קשר עם זרים ולתארם כגורמים ... לפגיעה באחדות הלאומית, ללא הצגת הוכחות, ראיות ומסמכים שיעידו על כך."

מונתזרי ביקר גם את התנהלות המשטר כלפי מאבקן של הנשים באיראן נגד אפלייתן לרעה, וגינה את המעצרים, העונשים והפגיעות עמן מתמודדות הנשים במסגרת הקמפיין 'מיליון חתימות לשינוי החוקים המפלים נשים'.[2]

הוא ביקר את אסטרטגית הגרעין של נשיא איראן אחמדי-נז'אד, וציין כי "לא ניתן לצלוח את המשבר הנוכחי באמצעות סיסמאותיו המתגרות וחסרות התועלת [של אחמדי-נז'אד] בזמן בו מעצמות העולם מגלות רגישות [לתיק הגרעין האיראני]. הצהרות אלו רק מחריפות את רגישותן של המעצמות ומביאות אותן לידי קונצנזוס ולעימות נגד איראן."

  

 

[1]  http://www.roozonline.com/archives/2007/04/003684.php  רוז, (איראן), 16.4.2007; ראו  דוח ממרי מה-26 במאי 2006: איתאללה מונתזרי: המשטר באיראן מדכא את חופש הביטוי של העם; יש לכונן קשרים טובים עם אמריקה"

[2] ראו דוח ממרי  מה-1 באוקטובר 2006 "זכויות אדם  באיראן (1) : מאבק הנשים נגד אפלייתן על ידי המשטר"