המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
עיתונאי ירדני: בעימות שפתחה עם ישראל מאחורי גב הרש"פ, פגעה חמאס בעניין הפלסטיני
14/5/2021


עיתונאי ופוליטיקאי ירדני לשעבר: חמאס פתחה בעימות צבאי עם ישראל מאחורי גבה של הרשות הפלסטינית ובכך פגעה קשות בעניין הפלסטיני

 

צאלח אל-קלאב, עיתונאי ירדני ששימש בעבר שר ההסברה והתרבות בירדן ואף היה חבר בבית העליון של הפרלמנט הירדני, פרסם ב-12.5.2021 מאמר באתר הליברלי elaph.com תחת הכותרת: "טעות חמורה שביצעה חמאס!". אל-קלאב תקף במאמרו את תנועת חמאס, על כך שפתחה בעימות צבאי עם ישראל על דעת עצמה, מבלי לתאם זאת עם מחמוד עבאס, נשיא הרשות הפלסטינית ויו"ר אש"ף, שהוא, לדבריו, הנציג הלגיטימי היחיד של העם הפלסטיני. קלאב רמז כי תנועת חמאס ותנועת הג'יהאד האסלאמי פתחו בעימות בשירות איראן והדגיש כי החלטה בסדר גודל כזה צריכה להתקבל על ידי הרש"פ בלבד. לדבריו, בהצתת העימות הצבאי הנוכחי "מאחורי גבה" של הרש"פ, חמאס "גרמה נזקים אדירים" לפלסטינים שזכו לתמיכה בינלאומית בכל הנוגע לירושלים, והיא הוכיחה לעולם שהעם הפלסטיני אינו מאוחד ואין לו הנהגה אחת.

 

צאלח אל-קלאב[1]


 

 להלן תרגום קטעים מן המאמר:

"כשם שבנימין נתניהו, ראש הממשלה הישראלי המפוטר או המתפטר, שהעבירות הפוליטיות [שביצע לכאורה] עדיין רודפות אותו, העלה ערב הבחירות בישראל את הנושא של ירושלים במטרה להשיב לעצמו את מעמדו הקודם, כך גם תנועת חמאס, ועימה תנועת הג'יהאד האסלאמי, שכמה גורמים פלסטינים סבורים שמקור הסמכות שלהן הוא איראן והחלטותיהן מתקבלות בידי חכם ההלכה בטהראן - עקפו כהרגלן את הרשות הפלסטינית הלאומית בהנהגת הנשיא מחמוד עבאס (אבו מאזן) ואת תנועת פת"ח כמובן, ונכנסו בכל כוחן לעימות עם ישראל...

 

לו המטרה של תנועת חמאס לא היתה, כרגיל, לגזול מידי תנועת פת"ח ומהנשיא מחמוד עבאס אבו מאזן, את [קבלת] ההחלטות המדיניות והצבאיות, היינו מצפים שהיא תתאם [את מהלכיה] מראש עם הרש"פ, עוד בטרם פתחה במתקפה העוצמתית הזו [על ישראל]. שהרי הרשות [הפלסטינית] היא הנציג הלגיטימי היחיד של העם [הפלסטיני] הנלחם הזה ואסור לעוקפה - לא [בעניינים] מדיניים ולא [בעניינים] צבאיים. החלטה בסדר גודל כזה צריכה להתקבל ברמאללה, כלומר בירושלים, ולא באיראן ולא בשום בירה ערבית, בין אם קטנה או גדולה.

היתה עמדה בינלאומית תומכת ברשות הלאומית הפלסטינית בכל הנוגע לנושא של ירושלים, שישראל עוררה  אותו במכוון, ובמיוחד ראש הממשלה המתפטר או המפוטר, בנימין נתניהו. אפילו ארה"ב הדגישה בהודעה שציטטו סוכנויות הידיעות והעיתונות העולמית, כי 'זכותם של הפלסטינים לחיות בביטחון' וכי 'הגדה המערבית היא אדמה כבושה וירושלים היא אחד מסוגיות הסדר הקבע [שיוחלט לגביה] במשא ומתן בין הצדדים'.

 

לפיכך, אסור היה לתנועת חמאס שמשתייכת לאחים המוסלמים, ולצידה תנועת הג'יהאד האסלאמי, להיכנס לעימות צבאי ומדיני [עם ישראל] מאחורי גבו של אש"ף, הנציג הלגיטימי היחיד של העם הפלסטיני ומאחורי גבה של הרשות הלאומית [הפלסטינית] ומחמוד עבאס (אבו מאזן). אסור היה לה לפעול ברמה הצבאית והמדינית כאילו שרצועת עזה אינה קשורה לגדה המערבית, לרמאללה ולירושלים המזרחית, שהיא המניע של העימות הנוכחי בין העם הפלסטיני והאויב הציוני.

 

אסור היה לחמאס לנהוג בדרך הזו, כאילו [קבלת] ההחלטות הפלסטיניות בידיה; כאילו שאין נציג לגיטימי יחיד לעם הזה; כאילו אין נשיא פלסטיני ורשות לאומית פלסטינית וכאילו לא קיימת תנועת פת"ח, שהיא הראשונה [שירתה] כדור [לעבר ישראל], הראשונה [שהפעילה] התנגדות והגורם הראשון שהקריב שהידים צדיקים מקרב המנהיגים הבכירים [שלה] ומקרב הפידאיון.

 

עם כל ההערכה והכבוד לשהידים הצדיקים ש'תנועת ההתנגדות האסלאמית' [קרי, חמאס] הקריבה בעימות הנוכחי, מה שחמאס עשתה מאחורי גבם של פת"ח והרש"פ והנשיא אבו מאזן, הסב לעניין הפלסטיני נזקים אדירים. זה הראה אפילו לגורמים שתמכו בעניין הפלסטיני, שהוא בהחלט קדוש, שהעם [הפלסטיני] הזה שנלחם איננו מאוחד, שקבלת ההחלטות שלו אינה בידי גורם אחד ושרצועת עזה איננה כמו ירושלים והגדה המערבית. [כעת] הישראלים יאמרו לגורמים שמפעילים עליהם לחצים, במיוחד במערב -  [קרי] אירופה וארה"ב, ובעולם כולו, שאין עם פלסטיני מאוחד ולא הנהגה פלסטינית אחת שהיא הנציג הלגיטימי היחיד של העם הזה, כי אם הנהגה לגדה המערבית והנהגה לרצועת עזה!!".[2]