המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
כותב עיראקי: כל המאמצים לחולל רפורמה באסלאם ממשיכים לעלות בתוהו
1/5/2021


כותב עיראקי: כל המאמצים לחולל רפורמה באסלאם ממשיכים לעלות בתוהו

 

ב-10.3.21 פרסם מהדי קאסם, בעל טור ביומון העצמאי העיראקי "צות אל-עראק" מאמר שבו טען כי הניסיונות של אינטלקטואלים ליברלים נאורים מוסלמים במשך השנים לחולל רפורמה של ממש בחשיבה האסלאמית כדי להתאימה לעידן המודרני, נכשלו, עקב התנגדותם העיקשת של הכוחות הסלפים הקיצוניים אשר התירו ומתירים את דמם של מי שמנסים להציע תיקונים באסלאם, ופעמים רבות הסתיימו במעשי רצח של הגורמים הרפורמיסטים. הוא הוסיף כי גם ניסיונות עתידיים לרפורמה באסלאם ייכשלו משום שיתקלו בהתנגדות קשה מצד הקיצוניים – סונים ושיעים, שרואים במקדמי הרפורמות בוגדים וסוכנים של המערב.

 

לדבריו, קיצוניות זו מאפיינת גם את הצעירים המוסלמים אשר גדלים ומתחנכים במדינות המערב, ומוצאת ביטוי בפיגועי הטרור שהם מבצעים.

 

קריקטורה: "הקיצוניות הדתית"[1]


 

להלן תרגום קטעים מן המאמר:

 

"מעת לעת מופיעים בקדמת הבמה ניסיונות לבסס נאורות בחשיבה האסלאמית או לדבר על כך. זאת בשל מעשי האלימות והטרור שבוצעו ומבוצעים עד עצם היום הזה בשם האסלאם ויתרה מכך, במיוחד בהתבסס על כמה פסוקי קוראן. ניסיונות כאלה התקיימו ומתקיימים [ביחס] לאידיאולוגיה הסלפית – הסונית והשיעית [כך במקור; יצוין כי הסלפיות מיוחסת רק לזרם הסוני] – כדי להעביר את החשיבה האסלאמית מ[מצב] של קבעון רעיוני אל מרחבי הרפורמה, ההומניזם וההתאמה לרוח התקופה שמתבטאת בשמירה על כבוד האדם והבטחת חירותו וזכויות האדם שלו באופן כללי.

 

ניסיונות אלו החלו בשנות ה-20 של המאה הקודמת והם נמשכים גם היום אך [רק] כנקודת אור חיוורת במסדרון ארוך ואפל, משום שהם נתקלו ונתקלים בהתנגדות קשה ואלימה מצד השומרים החמושים של הרעיון הסוני המאשים את האחר בכפירה מחד גיסא, ומצד האידיאולוגיה הח'ומייניסטית השיעית הקיצונית מאידך גיסא. [נסיונות הרפורמה הללו] הסתיימו בדרך כלל במעשי רצח של כמה מן האנשים הרפורמיסטים והנאורים הללו, כמו האינטלקטואלים חסין מרוה[2] ופרג' פודה[3] ובניסיון לרצוח את הסופר [המצרי] המנוח נג'יב מחפוז בדקירת סכין, בעוד שאחרים נאלצו להסתתר או להימלט אל 'המערב הכופר' בבקשת הגנה.

 

סבורני כי כל ניסיון מן הסוג הזה בעתיד ייכשל אף הוא, משום שהאסלאם הוא הדת היחידה בעולם שאינה ניתנת לתיקון נאור ולא תתוקן לעולם, לא בכוח ולא בגמישות. לא רק משום שהדבר מחייב עריכת שינויים והשמטת פסוקי קוראן רבים, אשר קוראים לג'יהאד באמצעות מעשים אלימים וכפיית [האסלאם] בכוח, אלא גם משום שהסלפים והשיח'ים שלהם רואים בביצוע אפשרי של כל רפורמה נאורה מן הסוג הזה, אקט שעלול להוביל לריקון דת האסלאם ממהותה ומתוכנה ומכאן שיוביל לסילופה וביטולה ולהפיכתה למזויפת כמו הנצרות והיהדות, לטענתם.

 

הגורמים [הסלפים] הללו רואים את הניסיונות הנאורים הללו כיעד מרכזי של כוחות המערב העוינים את האסלאם לחלוטין; את מבצעי [הרפורמות הם רואים] כסוכנים ובוגדים של הכוחות העוינים הללו, שיש לטבחם ולרצחם באכזריות רבה ביותר, כעונש על מעשיהם העוינים את דת האסלאם ואת המוסלמים...

 

חלק ניכר מבני הדור השלישי של [המהגרים] המוסלמים אשר נולדו במדינות רווחה מערביות התחנכו באוניברסיטאות ובבתי הספר הטובים ביותר בהן ויתרה מכך, גדלו בחסות משטרים דמוקרטיים אמיתיים ובחברות פתוחות אשר מפיצות את ערכי הסובלנות והענקת הזדמנות לפיתוח היכולות והכישורים האישיים. בו בזמן, חוקי [מדינות המערב] מענישים על כל סוגי הגזענות והפצת השנאה. דווקא בני הדור השלישי הזה, צעירים וצעירות, הם הם אלה שהצטרפו לארגוני טרור כמו אל-קאעדה, דאעש ואחרים... ומבצעים פשעים איומים, ברבריים ומתועבים הכוללים מעשי רצח המוני, טבח והצתה של בני אדם בעודם חיים...

 

אם אחד מהם [מהרפורמיסטים] יצליח לבצע רפורמה באסלאם ולהפכו לנאור באמת, שיבוא אלי ואשקה אותו חלב ציפורים כגמול על כך[4] ואהיה אסיר תודה!".[5]

 [1] אל-ג'זירה (סעודיה), 7.1.2021

[2] חסין מרוה (1910-1987) - אינטלקטואל ופילוסוף לבנוני, בכיר במפלגה הקומוניסטית הלבנונית שנרצח בביתו בבירות.

[3] פרג' פודה (1946-1992) -הוגה דעות ליברלי מצרי שנרצח ב-8.6.1992 בידי שני צעירים החברים בארגון אל-גמאעה אל-אסלאמיה.

[4]  "אתן לך חלב ציפורים" הוא ביטוי המציין דבר שלא ניתן להשגה.