המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
שגריר איראן לשעבר בעיראק: "ההתקפות על בסיסי צבא אמריקה [בעיראק] יימשכו"
29/4/2021

 

שגריר איראן לשעבר בעיראק, דאנאי-פר: "ההתקפות על בסיסי צבא אמריקה [בעיראק] יימשכו; הן חלק מפעולות דומות נגד כוחות אמריקה ברחבי עיראק"

 

הקדמה:

נוכח התקפות המיליציות השיעיות הפרו איראניות בעיראק על בסיסי צבא אמריקאים בשטח עיראק ובמיוחד בצפונה, באזור כורדיסטאן, קבע חסן דאנאי-פר, שגריר איראן לשעבר בעיראק, בריאיון לתסנים ב-19.4.2021, כי ההתקפות על הכוחות האמריקאיים יימשכו כל עוד הם נמצאים בשטח עיראק.

 

דאנאי-פר שימש שגריר איראן בעיראק בין השנים 2010-2016 לאחר שמילא שורת תפקידים בכירים במשמרות המהפכה (משה"מ) דוגמת סגן מפקד חיל הים של משה"מ, ראש מכללת פיקוד ומטה של משה"מ, מפקד מחנה הבנייה ח'אתם אל-אנביאא' וכן סגן מנהלי ופיננסי במזכירות המועצה לאבטחת האינטרס של המשטר. הוא גם שימש מ-2007 מזכיר המטה ליחסים כלכליים בין איראן לעיראק בארמון הנשיאות והוביל את המשלחת האיראנית לשיחות איראן-ארה"ב בבגדאד בנושאי ביטחון בעיראק בשנת 2007. בינואר 2012 בהיותו שגריר איראן בעיראק אמר דאנאי-פר בריאיון לסו"י איסנא כי "נוכחות איראן בעיראק היתה ועודנה הגיונית."[1]

 

יוזכר כי איראן היא ראש החץ במאבק נגד נוכחות הכוחות האמריקאיים במזה"ת ובמיוחד בעיראק ודורשת ממנהיגי עיראק לסלק את כוחותיה של ארה"ב משטחה. להלן עיקרי דברי דאנאי-פר:

 

דאנאי-פר: "האמריקנים פגיעים מאוד ויכולותיהם לא גבוהות במיוחד"

 

"ההתקפות הללו הן חלק מפעולות דומות נגד הכוחות האמריקאים ברחבי עיראק. האזרחים, ובמיוחד הנוער העיראקי, אינם סובלים את נוכחותם של האמריקאים במדינתם.

 

חיילי אמריקה חייבים לעזוב את עיראק על פי החלטת הפרלמנט העיראקי. אולם האמריקאים נכנסים לשיחות מדי פעם עם בכירים בבגדאד, מבטיחים הבטחות אך אינם נוקטים בפעולה [לשם כך].

 

יש אנשים שעשויים להחשיב את האמריקאים כחזקים מאוד, למרות שזה אינו נכון. האמריקנים פגיעים מאוד ויכולותיהם לא גבוהות במיוחד מכדי שניתן יהיה לחשוב שכל פעולה שמתבצעת בעולם נעשית בשליטת אמריקה.

 

שגריר איראן בעיראק לשעבר, חסן דאנאי-פר [2]מתקפות אלה [על מתקנים ובסיסים אמריקאיים] מראות כי ניתן לתפוס את האמריקאים בציוד ובכלי נשק בסיסיים [בלבד]. נראה כי באמצעות שימוש בתקשורת ותעמולה הצליחה אמריקה להציג חשש שווא מפניה שהיא בלתי מנוצחת.

 

פעם חשבת על אמריקה כחברה הומוגנית שבה כל אזרחיה מרוצים וכולם רוצים לחיות בה, אולם, בתקריות האחרונות באמריקה ראית שאמריקה היא חברה מקוטבת שיש בה חילוקי דעות רבים, והיא מאוד שברירית. אפילו ראית עד כמה הקונגרס האמריקני שברירי, לכן זה לא נכון שאמריקה היא בלתי מנוצחת בתחום הפוליטי, הכלכלי, הביטחוני והצבאי. אני מאמין שהאמריקאים הפיצו תעמולה בתחום זה.

 

אמריקה היתה בשיאה וכעת היא נמצאת בירידה ובקרוב היא תהיה חייבת לעזוב את האזור. האמריקנים טוענים שהם יוציאו את כוחותיהם מאפגניסטן באוגוסט. לאמריקה אין ברירה אלא להוציא את חייליה מעיראק.

 

כפי שציינתי, ההתקפות על בסיסי צבא אמריקה הן במסגרת אותן התקפות שמתבצעות [גם] במרכז ובדרום עיראק. זה לא כך שאוהבים את האמריקאים באזור מסוים בעיראק ומתנגדים להם באזור אחר. זר הוא זר, והעיראקים מסתכלים על האמריקנים כעל כוחות פולשים וכזרים, וכוחות אלו שנואים על ידי אזרחי עיראק באזורים שונים במדינה זו.

 

אם האמריקנים ירצו לרכז את כוחותיהם יותר באזור כורדיסטאן ובצפון עיראק, הם יטופלו שם [באותה צורה] כמו בחלקים האחרים בעיראק, מכיוון שבני הנוער העיראקיים אינם רוצים שחיילים זרים יימצאו במדינתם, לכן, ההתקפות על בסיסי צבא אמריקה יימשכו."[3][1] הריאיון לאיסנא פורסם באתר של דאנאי-פר, 23.1.2012 www.daanaei.com

[2] תסנים (איראן), 19.4.2021

[3] תסנים (איראן), 19.4.2021