המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
עבד אל-בארי עטואן: הכרזת ביידן על נסיגה מאפגניסטן - תחילת עידן התבוסות של ארה"ב
29/4/2021


העיתונאי עבד אל-בארי עטואן: הכרזת הנשיא ביידן על נסיגה מאפגניסטן - הודאה רשמית בתבוסה וניצחון לדרך ההתנגדות; "עידן התבוסות האמריקאיות החל"

 

בעקבות הכרזתו של נשיא ארה"ב ג'ו ביידן ב-14.4.2021 על כך שהכוחות האמריקאים יחלו לסגת מאפגניסטן בחודש מאי הקרוב וישלימו את נסיגתם ממנה עד ספטמבר 2021, פרסם העיתונאי עבד אל-בארי עטואן, עורך היומון המקוון ראי אל-יום, מאמר בו טען כי מדובר בהודאה אמריקאית רשמית בתבוסה והישג גדול של האפגנים שדבקו בדרך ההתנגדות. עטואן השווה את תבוסת ארה"ב באפגניסטן לתבוסתה בווייטנאם ולבריחת כוחותיה משם וצפה שלאחר הנסיגה האמריקאית תנועת הטליבאן תיכנס שוב לבירה קאבול ותכריז על הקמת האמירות האסלאמית של אפגניסטן. לדבריו, זו ראשיתו של "עידן התבוסות האמריקאיות" המתבטא גם בתחנוניו של הנשיא ביידן למפגש עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין; בהסגת ספינות המלחמה שלו מהים השחור[1]; ובוויתורים המפליגים לאיראן בשיחות בווינה, בעוד טיליה מפציצים את בעלות בריתו. עטואן קרא ערבים, ובפרט לפלסטינים, ללמוד מכך כי מחיר ההתנגדות זול בהרבה ממחיר הכניעה לאמריקה.

 

הטליבאן באפגניסטן[2]


 

להלן תרגום קטעים מן המאמר:

 

"לאחרונה, לאחר עשרים שנות מלחמה באפגניסטן, החליט הנשיא האמריקאי ג'ו ביידן להניף דגל לבן של כניעה, המוכתם בדמם של למעלה מ-2,400 חיילים שנהרגו ו-21 אלף [חיילים] פצועים, ולהסיג את כל הכוחות של ארצו -3,500 חיילים - [מאפגניסטן], עד ליום השנה העשרים למתקפת ה-11.9. בכך הוא הודה רשמית בתבוסה [של ארה"ב].

 

ההישג הגדול הזה, שאינו נופל בחשיבותו מתבוסת ארה"ב בווייטנאם, לא היה מתגשם ללא העמידה האיתנה של האפגנים והתנגדותם הבלתי פוסקת לכיבוש האמריקאי, וללא התמיכה של שכניהם, במיוחד פקיסטן, שסיפקה להם נשק וכסף.

 

המלחמה באפגניסטן, שהייתה המלחמה הארוכה ביותר של ארה"ב ועלתה למשלם המיסים האמריקאי יותר משני טריליון דולר, מזכירה לנו את הנסיגה הדומה [של ארה"ב] מדרום וייטנאם, [שנעשתה] מתוך בריחה, ואת כניסת כוחות הוייטקונג לבירה סייגון, כשהם מניפים את דגלי הניצחון. לא מן הנמנע שמחזה זה יישנה עם נסיגת אחרון חיילי נאט"ו, ובהם הכוחות האמריקאים, [מאפגניסטן] בספטמבר הקרוב, [ונהיה עדים ל]כניסת כוחות הטליבאן לבירה קאבול והכרזה על הקמת האמירות האסלאמית של אפגניסטן...

 

המשפט הכן ביותר שאמר ביידן בנאומו [ב-14.4.21] הוא: 'אני הנשיא האמריקאי הרביעי שמנהל את המלחמה הזו ואני לא אעביר את האחריות הזו לנשיא חמישי שיבוא אחריי'.[3] עם זאת, הוא לא אמר שהוא הבין את מה שהנשיאים הקודמים לא הבינו: שלא ניתן לדכא את רצונם של עמים ולהמשיך לכבשם בכוח המטוסים, הטילים ושכירי החרב, ולבצע מעשי טבח נגד אפגנים חפים מפשע.

 

השלמת הנסיגה של האמריקאים וכוחות נאט"ו בספטמבר הבא תיצור ואקום שתמלא אותו [בהמשך] מלחמת אזרחים עקובה מדם. שכן, ממשלת הנשיא אשרף ר'ני תנסה להילחם כדי להישאר בשלטון ותסתמך על 300 אלף חיילים אפגנים שאומנו וחומשו בידי נאט"ו בעשרים השנים האחרונות. עם זאת, צפוי שהמלחמה לא תימשך זמן רב, שכן כוחות הטליבאן, השולטים בפועל על כ-70% מהשטח האפגני, ייכנסו [שוב] לבירה קאבול, כפי שנכנסו אליה בפעם הראשונה בסתיו 1996 והניפו את דגליהם מעל ארמון הנשיאות.

 

במהלך המשא ומתן שניהלו בדוחה עם האמריקאים, הבטיחו הטליבאן לשמור על זכויות האדם, ובמיוחד על הזכויות שהנשים קיבלו במהלך 20 שנות הכיבוש האמריקאי, במהלכן הן הפכו לשרות, שופטות, עיתונאיות, שדרניות ומורות. אך, כשאחרון החיילים האמריקאים יסתלק... ההבטחות יהיו לחוד וקיומן יהיה לחוד, למרבה הצער. אנחנו מקווים שתנועת הטליבאן תכבד את התחייבויותיה, שכן האסלאם הבטיח [לנשים] את כל הזכויות האלה. עליה לקחת דוגמה משכניה, ובמיוחד מפקיסטן.

 

היהירות האמריקאית, שמופעלת רק כלפי העולם האסלאמי, חטפה באפגניסטן מכה קטלנית שהטיחה אותה על הרצפה. מכות דומות [היא חטפה] בעיראק, בסוריה ובתימן ובקרוב [גם] בפלסטין הכבושה. העידן האמריקאי קרב לקיצו לנוכח השינוי הגדול במאזן הכוחות. הופעתם של כוחות עולמיים חדשים תפיל את וושינגטון והדולרים שלה מכס המלכות של העולם.

 

אפגניסטן ותימן הן שתי מדינות שלפולשים קל לכבשן, אך בלתי אפשרי [עבורם] להישאר בשטחן, ואין [להם] ברירה אלא לצאת מהן בתבוסה משפילה. זאת, לא [רק] בגלל המבנה הגיאוגרפי ההררי הקשה שלהן, אלא גם בגלל כושר העמידה של העמים שם, רצונם החזק להתנגד [לכיבוש] ודבקותם בכבוד העצמי. [ניתן ללמוד על כך] מספרי ההיסטוריה ומספרים אודות התבוסות של האימפריה הבריטית והאימפריה העות'מאנית ברכסי ההרים ובוואדיות של שתי מדינות אלה. ואולם, למרבה הצער יש מי שלא לומדים מלקחי ההיסטוריה...

 

ארה"ב גברה על הרוסים באפגניסטן, כשגייסה את האסלאם הקיצוני ואת לוחמי הג'יהאד המוסלמים. היא נקמה על תבוסתה בווייטנאם ותקעה את המסמר הגדול הזה בארון הקבורה של האימפריה הסובייטית. כעת היא מנסה לשחזר את אותו תסריט בסין, אך היא לא תצליח. [זאת] לא בגלל שהעולם השתנה, אלא בגלל שהאויב [שלה] השתנה. החלודה כרסמה את כליה הישנים, שאיבדו מיעילותם, ומעיינות תמלוגי הנפט שלה התייבשו, או שהם  בדרכם להתייבש בקרוב.

 

אנו מקווים שחלק מהערבים ילמדו [מכך] שמחיר ההתנגדות זול בהרבה ממחיר הכניעה לאמריקה ולקנוניות שלה. הדברים הללו מופנים לרבים, ובפרט לאלה [היושבים] ברמאללה ובעזה.

 

עידן התבוסות האמריקאיות החל כבר. הנה ביידן מתחנן בפני ולדימיר פוטין שייפגש אתו, מסיג את ספינות המלחמה שלו מהים השחור ומציע לאיראן בשיחות המתנהלות בווינה ויתורים שהיא לא חלמה עליהם. זאת, בשעה שהטילים [האיראנים] מפציצים את בעלות בריתו ואת ספינותיהן [קרי, מדינות המפרץ וישראל]. ומה שעתיד לבוא  - חמור עוד יותר. חכו ותראו."[4]

 

 [1] ארה"ב התכוונה לשלוח שתי ספינות מלחמה לים השחור בשל חששה מריכוז הכוחות של רוסיה סמוך לגבול עם אוקראינה, אך כמה ימים לאחר מכן חזרה בה מכוונתה זו, על מנת שלא להסלים את המצב מול רוסיה שחיל הים שלה מבצע תרגילים בים השחור. https://edition.cnn.com/ , 14.4.2021

[2] www.almayadeen.net , 28.7.2020

[4] www.raialyoum.com , 16.4.2021