המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
עיתונאי סעודי קורא ליהודים ולערבים לנטוש את המלחמות ולשתף פעולה ביניהם
6/4/2021

 


עיתונאי סעודי קורא ליהודים ולערבים לנטוש את המלחמות ולשתף פעולה ביניהם

 

על רקע הסכמי הנורמליזציה בין ישראל לבין כמה ממדינות ערב, פרסם צפוק אל-שמרי, עיתונאי סעודי, רופא וחוקר, שני מאמרים ביומון הסעודי הממסדי אל-וטן, בהם קרא לחזק את הקשרים בין הערבים לבין היהודים, לנטוש את המלחמות ולפעול לרווחת האזור.

 

אל-שמרי שיבח במאמריו את הישגיהם המדעיים של היהודים ואת תרומתם לאנושות, על אף היותם מיעוט ובכלל זה את תרומתם לעולם הערבי. הוא הדגיש כי לאורך ההיסטוריה היתה קרבה בין הערבים לבין היהודים וכי הסכסוך הפלסטיני-ישראלי הוא שמעיב כיום על היחסים ביניהם. אל-שמרי קרא לערוך הבחנה בין היחס ליהודים לבין היחס לישראל ולציונות ולפעול לחידוש הקשר ההיסטורי בין הערבים לבני דודם היהודים, בעיקר אלו מארה"ב ומאירופה, לנוכח איומו של המשטר האיראני ב"שואה שנייה" נגדם.

 

לדבריו, שיתוף פעולה כלכלי בין המפרץ לבין יהודי ארה"ב - שמהווים חלק ניכר מבעלי ההון בעולם - עשוי לתרום למהפכה הכלכלית המתחוללת כעת במפרץ, ובתורו להשפיע על האזור ולסייע במציאת פתרון לסכסוך הישראלי-פלסטיני."

 

יצוין כי פרסום מאמרו הראשון של אל-שמרי עורר תגובות מצד גולשים ערבים בגנות היהודים ברשתות החברתיות וכן קריאה לכותב לעמוד לצד הערבים ולא לצד היהודים וישראל.

 

צפוק אל-שמרי[1]


 

להלן תרגום קטעים מהמאמרים:

 

"היהודים מהווים שני פרומיל מאוכלוסיית העולם בעוד הם זוכים ב-20% מפרסי הנובל - פי מאה משיעורם בה. 40% מזוכי פרס נובל לכלכלה הם יהודים ו-26% מהזוכים בפרס נובל לפיסיקה ולרפואה הם יהודים.

 

ייתכן ש[הקוראים] לא יודעים שארנסט שיין [היהודי] היה שותף לפלמינג בגילוי ההשפעה הרפואית של הפניצילין כאנטיביוטיקה ובכך הציל את חייהם של מיליוני בני אדם, שמי שגילה את וירוס הפטיטיס C הוא יהודי וכי רבים מממציאי החיסונים הם יהודים. [ייתכן כי רבים גם לא יודעים ש]מי שגילה את סוגי הדם השונים הוא יהודי והרשימה ארוכה. יש המעריכים כי המדענים היהודים בתחום הרפואה והבריאות הצילו את חייהם של 2.8 מיליארד אנשים באמצעות המצאותיהם וגילוייהם. בתחום הפיסיקה, הפיסיקאי הדגול ביותר הוא היהודי אלברט אינשטיין. וכדי ש[הקוראים] לא יחשבו שהמערב מחניף ליהודים, [יצוין] כי רבע מהזוכים בפרס קיוטו ביפן – שנחשב לפרס היוקרתי ביותר בתחום המדעים והספרות - הם יהודים.

 

יש בעיה חדשה יחסית בין בני הדודים-הערבים והיהודים... המטען שהצטבר לאורך עשרות שנים בשל המלחמות בין הערבים לישראל, מהווה סוג של מחסום... עלינו להפריד בין היהודים לבין ישראל ובין היהודים כעם וכבני דודים, לבין הציונות כתנועה פוליטית. יש הבדל בין העם לבין הפוליטיקה. יש אולי אפילו תנועות פוליטיות ערביות ש[הקוראים] לא יסכימו עמן, אך אין המשמעות כי אין הסכמה עם כל הערבים. כך גם עם היהודים.

 

למרבה הצער, המטען הזה והמיזוג בין היהודים לציונים [אצל הערבים], גרם להגירת היהודים הערבים ממדינות ערב, לאחר מאות שנים [שחיו בהן]... ואנו איבדנו מרכיב חשוב בהן. עיראק איבדה את יהודיה, ביניהם שר האוצר הראשון בתקופת עיראק המודרנית, ששון חזקאל... הוא שימש כשר אוצר במשך חמש קדנציות, ובין השאר ידוע בכך שסירב לתת למלך עיראק 20 דינר לבניית בית ספר בטענה שהפרלמנט לא אישר זאת. גם כיום יש שרים ובכירים יהודים בכמה ממדינות ערב, כגון: סרג' ברדוגו [ראש הקהילה היהודית במרוקו ושר התיירות לשעבר] ואנדרה אזולאי [יועץ בכיר למלך] מרוקו.

 

לידיעה, ערבים ומוסלמי נקטו עמדות מכובדות כלפי בני דודיהם היהודים לאורך ההיסטוריה. כך למשל, עבד אל-קאדר אל-ר'בריט, מייסד המכון האסלאמי במסגד הגדול בפריז, הציל מאות יהודים מציפורני הנאצים בכך שהעניק להם מסמכים [מזוייפים שהוכיחו לכאורה] כי הם מוסלמים. מאות אלפי יהודים השתכנו במדינות ערב למשך מאות שנים, מה שמוכיח את שביעות רצונם בקרב הערבים במדינות ערב, בניגוד לגיטאות וליחס המשפיל ולגזענות אותם חוו במערב באותה שעה...

 

על כולם לדעת כי ליהודים יש יחס מיוחד [מצד המוסלמים] לא רק מבחינה גזעית-שמית, אלא גם מבחינה דתית. שכן, ידוע כי בנושא האוכל, המוסלמים אוכלים את האוכל הכשר של היהודים בעיקר במערב. כמו כן האסלאם התיר [למוסלמים] לשאת יהודיות, כאשר הנישואין הם דבר מקודש המבוסס על אהבה ועל כבוד. שהרי לא יתכן ש[מוסלמי] יישא יהודייה לאישה [ובה בעת] ישנא אותה או את משפחתה...

 

ייתכן שהיהודים התרגלו במשך מאות שנים ליחס גזעני, פוגע ומקפח באירופה... היחס הבלתי אנושי הזה גרם להם לפתח כישרונות אישיים רבים על מנת שיוכלו לחיות בחברות הנוהגות בהם באכזריות. כתוצאה מכך [היהודים] השתפרו בתחום העסקים, צורפות בזהב וביהלומים ובמלאכה. הסבל הגדול ביותר שהם עברו היה עם הגעת הנאצים ומעשי הטבח והשואה נגד היהודים במהלכה נרצחו מיליוני יהודים חפים מפשע, בעוד האירופים עמדו מנגד... [בתום המלחמה] האירופים החליטו להיפטר מהם ... ולייצא אותם לפלסטין, על אף שהיגיון והצדק חייבו לפצותם ולהעניק להם [מדינה] באירופה או בחלק מגרמניה... בדרך כלל היהודים ממולחים בעריכת עסקאות, אך הפעם, בעסקה זו, אני סבור שהם קיבלו פחות מדי.

ניתן לטעון כי היהודים חתרו להיכנס לפלסטין [עוד] בימי העות'מאנים ... [ואולם] מי ששתל את הרעיון הזה הם האירופאים, בעיקר הבריטים הערמומיים... בדומה לשתילת ההודים בדרום אפריקה.

 

היהודים עברו התעללות, עושק והרג , ומשברים נפשיים קשים [כתומאה מכך] ואל לאיש להתכחש לכך. יהודים רבים ניסו לרפא את הנפש ולהצטיין בתחומם, דבר שהוביל ליצירת האליטה היהודית בארה"ב. ואולם, ציונים אחדים ביצעו נעשי טבח בדם קר נגד הפלסטינים  כמו הטבח בדיר יאסין ואחרים. היינו רוצים שהמודל היהודי –אמריקאי ישוכפל גם בישראל, אך למרבה הצער, [היהודים בישראל] היו אכזריים אפילו עם בני דודיהם הערבים...

 

 

אולי הגיע הזמן להחזיר את הקשר ההיסטורי בין הערבים לבני דודיהם היהודים, בעיקר בארה"ב ואירופה..." [2]

 

הגיע הזמן לדאוג לרווחתם של העמים ולשכוח המלחמות; יהודי ארה"ב יכולים להוות גשר בין המפרץ לבין יהודי העולם

במאמרו השני בנושא כתב אל-שמרי: "כאשר כתבתי את חלקו הראשון של המאמר, ציפיתי לתגובות מצד הקוראים, אך לא ציפיתי להיקף כזה. יפה שיש דיון גלוי וחילופי דעות, גם אם מנוגדות. היו מי שטענו כי אני רוכב על הגל הנוכחי של נורמליזציה עם ישראל,  אך הדבר כלל לא נכון, מכמה סיבות - החשובה שבהן היא העובדה שדיברתי על היהודים ולא על ישראל או על הציונים. ההבדל הגדול ביניהם הוא, שישראל אינה מייצגת את כל יהודי העולם. כמו כן, לכל הטוענים זאת, עלי להזכיר כי מאז 2011 כתבתי על האנשים רמי המעלה של ארה"ב וציינתי כי כמה מהם היו במקרה יהודים. מה שאני כותב משקף את דעתי האישית ואינו מחייב איש...

 

לדעתי, יהודי המערב ובפרט יהודי ארה"ב – ולא היהודים שבישראל - הם הגשר בין המפרץ לבין יתר יהודי העולם, מישראל ומחוץ לה. יהודי ארה"ב יכולים למלא תפקיד מועיל ומכריע בקירוב בין בני הדודים השֵׁמִים על שני חלקיהם: הערבי והיהודי. הם גם שונים מאוד [מהיהודים בישראל], בפתיחותם ובאופקיהם הרחבים וניתן לקיים עמם קשרים באופן חופשי. רבים מהם שייכים לאליטה של החברה האמריקאית. כך למשל, למרות שהיהודים מהווים כ-2% מתושבי ארה"ב, 30 מהם נמצאים ברשימת 100 המיליארדרים בארה"ב... כך גם 16% מהמתקבלים לאוניברסיטת ייל היוקרתית ו-10% מהמתקבלים ל[אוניברסיטת] הרווארד הם יהודים! רבים מעורכי הדין, הרופאים והבנקאים המפורסמים ביותר הם יהודים וכשליש מזוכי פרסי הנובל האמריקאים הם יהודים...

 

יהודי ארה"ב אינם לוקים בקנאות פוליטית [פרו ישראלית]. כך, [למרות ש]אין נשיא אמריקאי שסייע לישראל כמו טראמפ, 60% מיהודי ארה"ב בחרו בביידן!  יהודי ארה"ב [מייצגים] תערובת של רעיונות מהשמאל ומהימין... וטעות לראות בהם יחידה הומוגנית. ככלל, אפשר לומר כי יהודי ארה"ב הם דוגמא להצלחה וכי מדובר באופן כללי בקבוצה רציונלית וריאליסטית.

 

ישראל ... הצליחה במידת מה להפיק תועלת ממגוון המוחות והתרבויות [של אזרחיה] ולשלב את  המיומנויות שמגיעות אליה מיהודי כל העולם, כמו גם מהסיוע המערבי, כדי להקים מדינה מודרנית יחסית, כאשר בה בעת נהגה באכזריות כלפי הפלסטינים - הבעלים האמיתיים של האדמה - בהצדיקה את אכזריותה בכך שנעשה לה עוול בהיותה מוקפת בסביבה ערבית [העוינת] אותה. אין סוגיה צודקת יותר מהסוגייה הפלסטינית, אך למרבה הצער, יש לה מנהיגים גרועים שניצלוה בַּאופן המחפיר ביותר וחלבו אותה עד תום. לדעתי ישראל מילאה תפקיד חשוב בהבאת מנהיגים פלסטינים כאלו.

 

אם ישראל רוצה בחיים נורמליים עם הערבים, עליה להיות רציונלית ביחס אליהם: לא להיות חמדנית, לשים בצד את הערמומיות במו"מ ואת המשחקים הפוליטיים ולתת לפלסטינים כעם, את הזכות ההגיונית שלהם. ישראל עשתה הסכמים רבים עם מדינות ערביות אך החיץ בינה לבין העמים הערביים עודו עמוק. אם היא רוצה שהישראלים והערבים יחיו יחדיו באופן נורמלי, עליה לתת לעם הפלסטיני את זכותו, בהתעלם מהנהגתו הגרועה. או-אז יהפוך הישראלי לאדם בעל נוכחות בכל האזור. עליה גם להבין כי השתלבותה בסביבה הערבית תניב לה תועלת גדולה פי כמה וכמה מזו שתצמח לה מגזלת [אי אלו] קילומטרים מהאדמות הפלסטיניות. עליה לרסן את הקיצוניים [שבקרבה].ולהכיר בשֵׁמִיוּת של הערבים... אם ברצונה שיראו בה חלק מהאזור עליה להתייחס אל הערבים כאל בני דודים משני ההיבטים: השֵׁמִי והאברהמי[3] הן במישור המעשי והן במישור המשפטי. בייחוד כעת, כאשר ישנם עניינים חשובים ביותר ויש לשמור על השֵׁמִיוּת, על שני חלקיה, מפני כל ניסיון לבצע [נגדם] שואה חדשה שאנשי הדת המטורפים של איראן מנסים להכין לה, בסיועם של  כמה קיצוניים בעלי דם ארי במערב. זהו אינטרס חשוב של שני הצדדים!

 

על הערבים להיות מציאותיים. במשך עשרות שנים הם ניסו לפתור את הסוגייה בדרך שלא הניבה פרי, אולי הגיע הזמן לנסות דרך חדשה, כל עוד המטרה היא החזרת זכויות הפלסטינים. היהודים חיו מאות שנים עם הערבים לפני המלחמות [ביניהם], באופן שהתאים לשני הצדדים. יש באזורנו משאבים רבים ויש בו מוחות מצוינים. הגיע הזמן להתמקד ברווחתם ובקידומם של כל העמים ולשכוח את המלחמות ואת הבעיות; לשני הצדדים יש יתרונות רבים לתרום, אך [תחילה] דרושה עשיית צדק [עם הפלסטינים]. 

ייתכן כי הגיע הזמן להתקרבות יהודית-ערבית, ובפרט עם יהודי ארה"ב, באמצעות הקמת אגודות או מועצות משותפות למפרץ וליהודי ארה"ב. הן יכולות למלא תפקיד בקידום את האזור ובהנעת תהליך השלום, בהתחשב בכך שליהודי ארה"ב יש השפעה גם בישראל ושחלקם נושאים את שתי האזרחויות...

 

במפרץ מתחוללת כעת מהפכה תעשייתית כלכלית ופיננסית והוא עתיד להפוך למרכז עולמי או לאירופה החדשה. אתם יכולים לשער [בנפשכם] את מצב העולם ואת הרווחה וההתקדמות [שיתממשו] כאשר המפרץ - האזור בעל קרנות ההשקעה הריבוניות הגדולות ביותר בעולם ושבו המשאבים הכלכליים והטבעיים הרבים ביותר - ישתף פעולה עם יהודי ארה"ב, שמהווים חלק ניכר מבעלי ההון ומאנשי העסקים, הבנקאים והתעשיינים שבה.  ייווצרו הזדמנויות עצומות שלא ניתן לתאר, שישפיעו על כל האזור. אז יהפוך פתרון הסוגייה הפלסטינית להרבה יותר קל, בשל ההשפעה שתהיה לשני הצדדים [קרי יהודי ארה"ב ומדינות המפרץ] על הישראלים ועל הפלסטינים."[4][1] https://sabq.org, 21.12.2020

[2] אל-וטן (סעודיה), 15.11.2020

[3] הכוונה להשתייכות היהדות, הנצרות והאסלאם לדתות האברהמיות - דתות מונותאיסטיות המדגישות ומזהות את מקורן עם אברהם. בהגדרה זו יש גם רמיזה להסכמי השלום בין ישראל לאיחוד האמירויות ובין ישראל לבחריין שנקראים "הסכמי אברהם".

[4]  https://www.alwatan.com.sa  , 25.11.2020