המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
עיתונאי עיראקי גולה: ח'אמנאי - הדיקטטור הפושע ביותר בהיסטוריה; שפל יותר מסדאם חוסיין
18/3/2021


עיתונאי עיראקי גולה לח'אמנאי: אתה הדיקטטור הפושע ביותר בהיסטוריה; שפל יותר מסדאם חוסיין


עודיי חאתם - עיתונאי עיראקי שגלה מארצו לאחר שנרדף אל ידי המשטר האיראני בעקבות ביקורתו הגלויה נגדו ונגד מעשיו ההרסניים בעיראק - פרסם ב-29.12.20 בטורו בפורטל החדשות הסעודי אילאף, מאמר שבו פנה למנהיג העליון של איראן ח'אמנאי - "הדיקטטור הגרוע ביותר שידעה האנושות" כדבריו - והאשימו בפשעי המשטר האיראני והמיליציות השיעיות הפרו-איראניות נגד העם העיראקי. תוך שהוא מגולל את מוראות סיפורו האישי וסיפור משפחתו, טען חאתם כי משטר האייתולות באיראן והמיליציות שלו שפלים ופושעים אף יותר ממשטר סדאם חוסיין והעריך כי המחאה שפרצה בעיראק בהובלתם של גורמים שיעים בעיראק חשפה את פניו האמיתיות של משטר האייתולות האיראני ושינתה את מאזן הכוחות בעיראק לרעתו. להערכתו, לא ירחק היום שבו הרחוב האיראני יאזור אומץ ויפיל משטר זה.


עדי חאתם[1]


 

להלן תרגום קטעים ממאמרו:

 

"ייתכן שאינך מכיר אותי ולא בהכרח את כל קורבנות הטרור של המיליציות שלך, שפרסת בעיראק וביתר המדינות חסרות המזל שהפכו לזירה לחיסול חשבונותיך עם המזרח והמערב ולבריקדות להרחקת הסכנה מכיסאך ומארצך...

 

אני חש בושה להפנות אליך מסר, גם אם הוא נועד לחשוף כמה מפשעיך וחלק מן הטרור שלך – אך שום בושה שדבקה בעיראק ובעיראקים בכל ההיסטוריה והמורשת התרבותית שלהם [אינה] ברת השוואה לחרפה שדבקה בהם כעת, כאשר ארצם אינה יותר מאשר אחוזה קטנה מאחוזותיו של [משטר] חכם ההלכה האיראני!! אולם אני מתנחם בכך שלא היית מזהם [בנוכחותך] את ארץ שני הנהרות [קרי: עיראק] אילולא הכוחות האמריקנים אשר הביאוך באמתחתם בשנת 2003 ואפשרו למיליציות שלך ולמפלגות שלך לשלוט בעיראק בכוח הברזל והאש.

 

הנה אני משלים את השנה השישית שבה כפו עליי המיליציות שלך לעזוב את מולדתי, את ביתי ואת משפחתי, לא בשל פשע שביצעתי אלא בשל התנגדותי הברורה והפומבית להשפעתך ולניסיונותיך לכפות גרסה מודרנית של משטר חכם ההלכה בעיראק. לא נותר לי אלא להניף את הסיסמה 'שייפול ח'אמנאי ותחי עיראק... שייפול ח'אמנאי ויחי חופש הביטוי', כדי להיאבק בפעולות ההתנקשות וההפחדה שביצעו המיליציות שלך נגד העיתונאים והפעילים ואפילו נגד אזרחים רגילים שדיברו בגלוי נגד השפעתך, בשנים 2013 ותחילת 2014.

 

ייתכן כי רוב העיראקים והערבים באותה העת לא שמעו עדיין על מיליצית גדודי חזבאללה [עיראק] וייתכן שאפילו על מיליצית ת'אראללה או [מיליצית] אל-עצאא'ב [אהל אל-חק], למרות שהן הרבו לשפוך את דמם של העיראקים. וזאת, משום שהן נהגו לבצע את פשעיהן בשקט ובחיפוי ממשלתו של ראש הממשלה לשעבר נורי אל-מאלכי, שסיפק להן תעודות זיהוי של [מנגנון] הביטחון הלאומי, המודיעין ומנגנוני ביטחון נוספים.

 

אני אחד ממאות וייתכן שאף מאלפי עיראקים אשר חוו את הפשעים העקובים מדם של המיליציות הללו מזמן. האמת היא שלא חלמתי בסיוטיי הגדולים ביותר כי אתה ח'אמנאי, והמיליציות שלך, תהיו רעים יותר, שפלים יותר ופושעים יותר מאשר סדאם [חוסיין] משום שהוא לפחות לא חטף ילדים או עצרם – מה שעשו המיליציות שלך לבתי שבזמנו טרם מלאו לה עשר שנים. זאת, כשפלשו לביתי כדי לחטוף ולרצוח אותי, אך משלא מצאו אותי – חטפו את ילדתי מבלי לחוס עליה מפאת גילה הצעיר או מפאת פַּחֲדָהּ, בִּכְיָיהּ וזעקותיה. המיליציות הפושעות הללו חזרו על המעשה מוג הלב הזה גם עם ילדים של עיתונאים ופעילים רבים [אחרים] והשתמשו בילדיהם כדי להתמקח עימם וללחוץ עליהם כדי שישתקו או ישנו את עמדותיהם.

 

איני יכול לשכוח את אותם ימים אומללים וקשים שבהם נותרתי לבד וללא [שום גורם] תומך, לאחר שהתפרסם פסק הלכה מטעם הגורמים המזוהים עם שלטון חכם ההלכה באיראן  להורגי. למי שלא יודע, פסקי הלכה אלה הם פסקי הלכה שמפרסמים אנשי הדת של המיליציות - לפני רציחת כל אדם שהם רואים בו אויב שלהם, או שגידף את ח'אמנאי או ח'ומייני, או שיצא נגד משטר חכמי ההלכה [באיראן] – בדומה לחלוטין למנגנון של פוסקי ההלכה מטעם אל-קאעדה ודאעש.

 

במהלך 2013 ובתחילת שנת 2014 הצלחתי לצאת מעיראק ונמלטתי מן הכנופיות הפושעות הללו, אשר לא ריחמו אפילו על ילדיי. אלמלא התערב אחד מאנשי הדת הבכירים באל-נג'ף, ייתכן שהייתי מאבדם. [גם] כיום, לאחר כל השנים הללו במקום גלותי הכפוי, מיליציות הטרור הללו לא מפסיקות לאיים ולהזהיר. הן מאיימות אפילו על מי שנמצאים מחוץ לעיראק באמצעות [איומים] על מי שנותר להם מקרב משפחתם, או ידידיהם, או אפילו מקרב עמיתיהם, כדי לסחוט אותם, או לכפות עליהם להמשיך לשתוק...

 

כך אתה נאלץ להישאר במקום גלותך בנכר... כדי להגן על חייך מפני משתיק הקול של מיליציות המוות, אך אלו הם חיים ללא מהות וללא תקווה והשנים חולפות לך מבלי שתחיה אותם או שתבין כיצד חלפו בכזו מהירות... אתה עוקב אחר החדשות אודות בני משפחתך וקרוביך, בין אם הן מצערות או משמחות... לבך רועד מחשש כי תאבד את מי שנותר לך מקרב אהוביך כשאתה רחוק מהם... האם אתה מבין את גודל אסונו של אדם כאשר נאסר עליו לשוב לארצו ולראות את אמו הנאבקת על חייה, בשל אדם מטורף אשר טוען כי יש לו סמכות על כל מוסלמי, כי הוא מייצג את האמאם אל-מהדי הנעלם וכי הוא מגן האסלאם והמוסלמים, בעוד שבפועל הוא זה שהחריב את עיראק, את סוריה ואת תימן ולפניהן את לבנון, גירש את עמי המדינות הללו ופַשָע עד כדי כך שאיים עליהם במוות אם ישובו לארצם ולו רק לביקור. היש אסון דומה לאסוננו העיראקים?

 

בעוד שאתה ח'אמנאי, מנסה להסיח את דעתם של העיראקים והערבים שהורחקו [מעיראק], ב[אמצעות] עדתיות וסיסמאות שקריות, אתה ממשיך לגזול את משאביה של עיראק, גוזל את פרנסתם של העיראקים ושל עמים ומדינות אחרות, כדי להגדיל את הונך ואת חשבונותיך וחשבונות הבנק של בניך בשוויץ, ברוסיה, בסין, בבריטניה ובדרום אמריקה. על פי ההערכות הנמוכות ביותר שחשפה לשכתו של [נשיא איראן לשעבר עלי אכבר] רפסנג'אני לפני מותו ושאושרו על ידי כמה כלי תקשורת מערביים, היקף הונו של בנך מוג'תבא עולה על 60 מיליארד דולר.

 

חרף כל הניסיונות שלך ושל שופרות התקשורת שלך להעניק לעצמך כינויים של עוצמה וקדושה ושל סגפנות ויראת שמיים – העיראקים חשפו את פניך האמיתיות והבינו היטב שאתה הדיקטטור הגרוע ביותר שידעה האנושות והפושע הגדול ביותר מבין כל העריצים שהיו בהיסטוריה של האנושות. אתה מבצע מעשי טבח ופעולות השמדה המונית נגד צעירים בלתי חמושים בעיראק, שיצאו להפגין בדרישה לעבודה ולהבטחת פרנסתם ותו לא. אתה מפרסם עבור המיליציות שלך פסקי הלכה ומייפה את כוחן לרצוח אפילו ילדים ולהשמיד משפחות שלמות, רק משום שאביהם, או בנם, או בִּתם העזו להפגין נגד מפלגותיך והמיליציות שלך, או מתחו עליהם ביקורת בציוץ בטוויטר. המלכודת שטמנו מנגנוני הדיכוי שלך לעיתונאי האיראני רוח אללה זם והוצאתו להורג [בדצמבר[2]] אינם אלא ניסיון להפחיד ולהבהיל גם את מי שחי הרחק משלטונך ומהשפעתך, ולמנוע ממנו לחשוף את פשעיך ואת פשעי המשטר והמיליציות שלך ולו במילה אחת ברשתות החברתיות.

 

ייתכן שבאותה העת, בין השנים 2013-2014, רק מעטים התנגדו למפלגות ולהמיליציות שלך ולכן הן הצליחו לדכאם, אך כיום העיראקים, מבגדאד ועד בצרה, שבים וקוראים בקולי קולות: 'שייפול ח'אמנאי'...

 

לא משנה מה תעשה, לא תשיב את המצב לקדמותו ולא נותר לך כעת אלא לברוח מעיראק כדי [לנסות] לשמור על שלטונך באיראן. אך אם העוצמה תובילך לביצוע פשע והיהירות תסמא את ראייתך, חזקה עליך שתפסיד אפילו את איראן, הרבה יותר מהר מכפי שאתה מדמיין, שכן הרחוב שמפגין הפעם הוא הרחוב השיעי שהכריז בפומבי כי אינו מאמין במשטר חכם ההלכה אשר סותר את עקרונות ההתנהגות  על פי ההלכה השיעית. עד מהרה גם האיראנים יקלטו זאת ואז נפילתך או מנוסתך תהיה מהירה יותר מאשר נפילתו ומנוסתו של השאה ב-1979".[3]

 

 

 [1] https://elaph.com

[2] רוח אללה זם (1973-1920): עיתונאי איראני מתנגד משטר שהוצא להורג בדצמבר 2020 באשמת הסתה נגד המשטר האיראני בשל פרסומיו בערוץ הטלגרם שלו. על כך ראו https://www.bbc.com/arabic, 12.12.2020. התקשורת האיראנית טענה כי סוכנים של משמרות המהפכה פיתו את זם לשוב "במבצע מורכב". https://news.sky.com/, 12.12.2020. לטענת הקולגות של זם, גורמים מסוימים יצרו עימו קשר ואמרו לו כי סמכות הדת השיעית בעיראק עלי אל-סיסתאני מוכן להיפגש איתו ולסייע לו לגייס 30 מיליון דולר כדי להקים ערוץ טלוויזיה. בעזרתה של עמיתתו שככל הנראה גם עליה הפעילו משמרות המהפכה האיראנים לחצים טס זם מפריז לעיראק ויומיים לאחר מכן דיווחו כי נעצר. בלשכתו של אל-סיסתאני הכחישו כל קשר לעניין. על כך ראו https://www.bbc.com/arabic/, 18.11.2020.

[3] https://elaph.com/, 29.12.2020