המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
כותבת לבנונית: לבנון פושטת רגל, חיי אזרחיה אבדו מערכם; חזבאללה מזיק לנו יותר מכל אויב
11/2/2021


עיתונאית לבנונית: לבנון פושטת רגל, חיי אזרחיה אבדו מערכם;

חזבאללה מזיק לנו יותר מכל אויב

 

העיתונאית הלבנונית מישל תווייני, סמנכ"לית היומון אל-נהאר ובתו של העיתונאי ג'ובראן תווייני שהיה ידוע בהתנגדותו לחזבאללה ולמעורבות הסורית בלבנון ונרצח בשנת [1],2005 פרסמה ב-20.1.2021 מאמר שכותרתו: "התנגדות באמצעות שמירה על העם", בו טענה כי ארגון חזבאללה – המכנה עצמו "ההתנגדות האסלאמית בלבנון" – לא באמת נלחם למען לבנון, אלא דווקא הורס אותה ופוגע בעמה יותר מכל אויב. לדבריה, האזרחים בלבנון חיים בחרפת רעב וחייהם הפכו לזולים בעיני המשטר, ובמצב כזה התנגדות ומאבק בישראל לא יהיו אפקטיביים.

 

תווייני הדגישה את הפער בין לבנון, אותה כינתה "מדינה כושלת, הרוסה ופושטת רגל", שאין בה ערך לחיי האדם, שאף בכיר בה לא הועמד לדין בפרשת האסון בנמל ביירות ב-4.8.20[2] ושטרם החלה לחסן את אזרחיה נגד נגיף הקורונה, לבין "מדינת האויב ישראל", שמייחסת חשיבות לחיי אזרחיה, שכבר חיסנה רבע מאוכלוסייתה ושמוכנה להחליף עשרות אסירים תמורת גופה של אחד מחייליה.

 

לדבריה, התנגדות אמיתית היא התנגדות "רעיונית, תרבותית ומדעית" החותרת לבניית מדינה מתוקנת ומשגשגת שתדאג לאזרחיה ותגן עליהם.

 

מישל תווייני[3]

 

להלן תרגום המאמר:

 

"בולטת העובדה שמדינת האויב, ישראל, היא הראשונה מבין מדינות העולם מבחינת שיעור חיסון [אזרחיה] נגד הקורונה. הדבר מעיד על ערך האדם במדינה זו, שמייחסת חשיבות לחיי עמה וכיצד לכל אדם במדינות העולם יש ערך והשמירה על החיים היא עניין בסיסי, זאת בזמן שבלבנון אנחנו רואים הזנחה נוראה בכל התחומים. האם מישהו מסוגל להבין מדוע לבנוני מתחסן בדובאי? ומדוע החיסון אצלנו לא החל מזמן? הרי אנחנו מדינה קטנה שמספר תושביה אינו עולה על 6 מיליון, ולכן אספקת חיסונים עבור 70% מהאוכלוסייה והגנה על הלבנונים היא דבר קל.

 

[גם] בפרשת הפיצוץ ב[נמל] ביירות ואחסון אמוניום חנקתי במרכז עיר הבירה, שגרם להריסת העיר ולהריגתם ופציעתם של תושבים [רבים] – איש לא הועמד לדין ושום בכיר לא נאסר, משום שחיי [האזרח] הלבנוני הם חסרי ערך מבחינת המשטר [הלבנוני], שהרס אותנו והפך אותנו למדינה כושלת, הרוסה ופושטת רגל.

 

במציאות כזו, יש [בינינו] מי שעדיין משוכנעים כי ניתן להיאבק נגד ישראל, שמוכנה להחליף עשרות אסירים תמורת גופה של אחד מחייליה. איננו אומרים דבר חדש, אלא שבים ומדגישים כי מדינה שהאדם בה אינו מרגיש בעל ערך וכמי שממלא תפקיד אפקטיבי במולדתו, לא תוכל להצליח בהתנגדות שלה. שכן, לשם מה אנחנו זקוקים להתנגדות [האסלאמית בלבנון, כלומר, לחזבאללה] כשאנחנו זקוקים ללחם ולתרופות? לשם מה אנחנו זקוקים להתנגדות כשבִּן-רגע הורסים את בתינו והורגים את אנשינו ללא סיבה? לשם מה אנחנו זקוקים להתנגדות במדינה שלא רואה בחיסון [נגד קורונה] דבר בסיסי ופשוט ולא שואפת לספק אותו [לאזרחיה] בדומה לישראל, [איחוד] האמירויות ומדינות אחרות? לשם מה אנחנו זקוקים להתנגדות במולדת שהאדם בה הפך לזול עד כדי כך? אלפים מאתנו מתים והם לא שמים לב לכך. מאות אלפים [מאתנו] רעבים וזה לא מעניין אותם. הצעירים מהגרים מהמדינה ולא אכפת להם. כספי העם נגנבים ומוחרמים והם לא עושים דבר. לאחר כל זה אנחנו שואלים: האם אתם עדיין משוכנעים שאנחנו מסוגלים להילחם נגד ישראל ולהתייצב נגדה? האם ניתן להיאבק נגד מדינה שמכבדת את עמה ושנותנת קדימות לחיים על פני מנטליות של מוות, רעב, עוני ופיגור?

 

האם התנגדות אמיתית אינה התנגדות רעיונית, תרבותית ומדעית, ששמה את האדם לפני כל דבר אחר? האין התנגדות אמיתית מתבטאת בבניית מדינה חזקה, בעלת ממשלה שביכולתה לתכנן כיצד לחסן את עמה במהירות ולשמור על יחסים [בינלאומיים] שמועילים למדינה? האין התנגדות אמיתית מתבצעת באמצעות [בניית] מדינת חוק התובעת דין וחשבון, דורשת ומפקחת? האם אתם עדיין משוכנעים שהתנגדות עשויה להצליח תוך שהיא מחריבה את לבנון ואת עמה? מי שבאמת רוצה לשמור על לבנון מפני אויביה, עליו לעשות זאת באמצעות בנייתה ופיתוחה, ולא באמצעות הריסתה.

 

מי שאי פעם חשב שהוא מבצע התנגדות למען לבנון, שיעצור לרגע ויתבונן [כיצד] העם הלבנוני מתרוצץ [בחפשו] אחר תרופות ולחם ו[כיצד בניו] מתים מבלי שהאחראים והגורמים [לכך] ייתנו את הדין או ייענשו. התנגדות [צריכה להתבצע] באמצעות שמירה על העם ועל המדינה ובאמצעות שמירה על חייו של כל אדם. אל תטענו כי אתם רוצים לבצע התנגדות ולהיאבק נגד ישראל, משום שמה שאתם עושים לעמכם גרוע ממה שאויב יכול לעשות לנו. מה שבטוח הוא שהתמודדות עם מדינה שמחסנת 25% מ[בני] עמה תוך שבוע [כך במקור] לא יכולה להתבצע באמצעות מדינה כושלת שהורגת את אנשיה באמוניום חנקתי."[4][1] גורמים ב"כוחות ה-14 במרץ" האשימו את המשטר הסורי כמי שעומד מאחורי הרצח. ראו דוח ממרי: עיתונאים ביומון הלבנוני אל-נהאר בביקורת נוקבת על ראשי המדינה, 23.1.20

[4] אל-נהאר (לבנון), 20.1.2021