המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
אקדמאי מצרי: הקוראן אוסר מעשי רצח; דרושה אמנה מוסלמית שתילחם באידיאולוגיה הקיצונית
1/12/2020


אינטלקטואל מצרי בעקבות גל הפיגועים באירופה: הקוראן אוסר מעשי רצח; דרושה אמנה מוסלמית שתילחם באידיאולוגיה הקיצונית ותדגיש את קדושת חיי האדם

 

בעקבות גל הטרור והאלימות באירופה ובצרפת על רקע סערת הקריקטורות בגנות הנביא מוחמד, פרסם ב-4.11.20 איש האקדמיה והכותב המצרי נצר מוחמד עארף, מאמר באתר האמירתי אל-רואיה שבו יצא בחריפות נגד האמונה הדתית הקיצונית שמובילה צעירים מוסלמים להאמין כי רצח של חפים מפשע הוא מעשה לגיטימי בשם הדת. עארף קרא לכל מקורות הסמכות המוסלמים, מוסדות החינוך וחכמי הדת המוסלמים מכל המדינות והאסכולות להבהיר את חשיבות קדושת האדם המעוגנת בקוראן באופן מובהק ולגבש אמנה מחייבת שתאסור לחלוטין מעשים נפשעים אלה.

 

ד"ר נצר מוחמד עארף[1]

 


להלן תרגום קטעים ממאמרו:

 

"מי שעוקב אחר אירועי הדקירה והרצח שביצעו צעירים המשתייכים לאסלאם בארצות המארחות אותם באירופה, ימצא כי הם עושים זאת ממניע הקשור באמונה ומתוך רצון לתמוך בדת ולהשביע את רצונו של ריבון העולמים.

 

כאן עולה השאלה: כיצד הגיעו הצעירים האלה לשכנוע ולאמונה כי רצח של אדם חף מפשע שהם לא מכירים הוא מעשה טוב שמקרב אותם לאללה ו[מבטא] תמיכה בדת? מיהו זה ששכנעם לבטל את קדושת נפש האדם, לא להכיר באיסור [לרצוח], להפר את הוראות הקוראן ולהפוך את האיסור המוחלט על רצח אדם לאיסור החל רק על סוג מסוים של בני אדם שהם אלו הקובעים ובוחרים את זהותם...?

 

[הם עושים זאת] חרף העובדה שהקוראן היה נחרץ באיסור לרצוח אדם בפסוקים חד משמעיים: 'כל המאבד נפש אחת - בלי שאיבדה נפש או ביקשה למלא את הארץ חמס - כאילו איבד עולם מלא וכל המקיימה כאילו קיים עולם מלא'.[2]  כלומר, הקוראן הציב את הנפש מעל לכל שיקול.

 

אם הקוראן ביסס כזו קדושה לנפש האדם, מה גרם למוסלמים להתעלם מאיסור מוחלט זה, להפר את קדושת הנפש זו ולהקל ראש ברצח? שאלה זו מהווה אתגר גדול לכל המוסדות ומקורות הסמכות אשר חותרים לרפורמה בשיח הדתי ולהצלת המוסלמים וכל האנושות מן הסרטן האנושי הזה אשר התפשט והפך את חיי האדם לזולים.

 

מהם המקורות האידיאולוגיים אשר יצרו אנשים שמזלזלים בחיי אדם ומתייחסים אליהם כאל אמצעי להשגת מטרות פוליטיות ואינטרסים מפלגתיים ועדתיים? מהו [הדבר] שגרם למוסלמי לדרוס בני אדם שלווים ברחובות הערים והמדינות שאירחו אותו והעניקו לו לכל הפחות ביטחון? איזו תרבות דתית מובילה אדם להתייחס לחייו של אדם אחר כאל אמצעי נוח להשגת מטרותיו הפוליטיות הפרימיטיביות?

 

האידיאולוגיה הזו אשר מפקיעה את קדושת חיי האדם ונותנת הכשר לרצח, מחייבת את מוסדות הלימוד והחינוך ואת מקורות הסמכות הדתיים להתעורר כדי להיאבק בה באמירה פסקנית. אנו זקוקים לפרסום אמנה שיסכימו עליה פה אחד חכמי ההלכה המוסלמים מכל האסכולות, מכל הרקעים ובכל המדינות, אשר תשיב את הקדושה לרוחו של אללה באדם ותדגיש כי נפש האדם היא משב רוח מרוחו של אללה וכי אין לאיש זכות להרוג אותה פרט לאללה. אנו זקוקים לכך [שאמנה] זו תהפוך לחוקה ולמקור סמכות משפטי עבור המוסלמים בלי יוצא מן הכלל, זולת מי שהוציא את עצמו מכלל האומה [האסלאמית], שאם לא כן, מיליוני צעירים [מוסלמים] ישובו בעתיד ויבצעו מעשי זוועה כגון אלה ברחבי העולם".[3][1]https://www.almesbar.net/, 17.12.2017

[2] סורת השולחן פסוק 32, התרגום לקוח מתוך אורי רובין, הקוראן, אוניברסיטת תל אביב, 2005.

[3] אל-רואיה (איחוד האמירויות), 5.11.2020