המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מפקד חיל ­­הים של משה"מ: יש לנו ערים תת קרקעיות היכולות לשגר טילים; אנו הסיוט שלכם
23/7/2020


מפקד חיל ­­הים של משה"מ, תנגסירי: "יש לנו ערים תת קרקעיות צפות וטילי חוף-ים. יש לנו ערים [המסוגלות] לשגר טילים ... אנו הסיוט שלכם"

הקדמה

עלי רזא תנגסירי, מפקד חיל הים של משמרות המהפכה (משה"מ) התראיין ב- 5.7.2020 לשבועון משה"מ, צבח-י צאדק. בריאיון הנרחב סקר תנגסירי את החידושים האחרונים של חיל הים של משה"מ בהם הפעלת כלי שיט בעל יכולת ניווט באוקינוס כשעליו מסוק, ערים תת קרקעיות הפרושות לאורך החוף ומסוגלות לשגר טילים,[1] יצירת בסיג' ימי לאורך קו החוף הדרומי של איראן לאורך המפרץ הפרסי בו מאוגדים 23 אלף חיילים ומאות פלגות הכוללות מטוסים וכלי שיט. תנגסירי אמר בריאיון כי הערים התת קרקעיות הן "צפות", אולם כוונתו אינה ברורה.

 

תנגסירי הדגיש את היותם של חייליו חדורי נאמנות עליונה, עד מוות, למנהיג העליון של איראן, עלי ח'אמנאי, ולמהפכה האסלאמית, וקרא שוב לכוחות המערב ובראשם ארה"ב לסגת מאזור המפרץ הפרסי בטענה שהוא "השטח שלנו".[2] תנגסירי חזר על איומי בכירי משה"מ נגד ארה"ב ואמר "אנו נלחץ, בעזרת האל, על גרונם של האמריקאים במקום בו הם אינם חושבים." תנגסירי הסביר את הרעש הרם ממנועי הסירות האיראניות בהשוואה למנועים השקטים של כלי השיט של האמריקאים בכך שהרעש משמש בעצם להפחיד את כל מי שמתנגד לאסלאם.

 

להלן עיקרי דבריו:

 

תנגסירי: "הגדלנו יכולת כלי השיט לשאת מסוקים...  כך שיש לו יכולת ניווט באוקינוס"

"חיל הים של משה"מ אחראי על המפרץ הפרסי וגם [מופקד] על המשימה להגן על האיים, החופים, המדף היבשתי, אסדות הנפט ועל המעבר במיצרי הורמוז... נכון לעכשיו, לחיל הים של משה"מ שני בסיסים ימיים עצמאיים במפרץ עומאן, ג'אסכ וצ'אבהאר...

 

יש ביכולת הספינה ע"ש שהיד סרדאר נאזרי לשאת מסוק ... עברנו כעת את סוג הדגם הזה, הגדלנו את אורך אב הטיפוס הראשון ל-65 מטר, הגדלנו את יכולתו לשאת מסוקים יותר גדולים כך שיש לו יכולת ניווט באוקינוס. 

 

מפקד חה"י של משה"מ, עלי רזא  תנגסירי [3]בהסתכלות על היכולת מבית, בחיל הים של משה"מ אנו משתמשים במבנים ש- 90% מהם יוצרו באיראן, ובעזרת האל, נהיה עצמאיים בשנים הבאות [גם] באותו תחום התלוי [לשם ייצורו במדינות] זרות... נכון שהסנקציות על המדינה ועל צרכי ​​העם ממש אכזריות, אך מצד שני, הסנקציות הללו היו הזדמנות לספק את כל הצרכים שלנו בעצמנו, אם הייתה לנו היכולת לייצר מבחוץ [בעזרת מדינות זרות], לא היינו יכולים לרכוש את היכולת והידע לבנות בכלל [בעצמנו]. ואכן [בזכות הסנקציות האמריקאיות] הושגה צמיחה, ולטילים השונים שלנו טווחים שונים שמיוצרים על ידי המומחים המקומיים [של איראן], טילי חוף ים, טילי ים-ים וטילים המותקנים על גבי הסירות..."


תנגסירי: רעש המנוע החזק מהסירות האיראניות "מפחיד את כל מי שמתנגד לאסלאם"

כשנשאל תנגסירי מדוע מנוע הסירות האיראניות משמיע רעש חזק הרבה יותר מהספינות האמריקאיות, ענה כי "המנוע אינו שונה במראהו ממנועים אחרים, אך כלפי פנים הוא באמת מפחיד את כל מי שמתנגד לאסלאם. סירה אחת שלנו במיצר הורמוז עומדת מול נושאת מטוסים [אמריקאית] באורך 310 מטר, עם כוח של 5,300 איש ויותר מ-75 מטוסי קרב, 10 מסוקים וציוד מגוון אחר, והיא מזהירה את [נושאת המטוסים] בפרסית שעליה לשנות את הכיוון שלה והיא משנה את הכיוון. מה הוא הגורם לסירה שהיא [כמו] אחת מאלף שעל נושאת מטוסים, לעשות את זה? זה המקום בו אנו משתחווים. זהו כוח האל. אם אתה מקבל אור אלוהי, אתה מחזיק מעמד."

 

תנגסירי: "אם מאמינים באל, לטראמפ ולשכמותו אין משמעות... אם האמריקאים יטעו, נרדוף אותם עד למפרץ מקסיקו"

תנגסירי נשאל לגבי איומי טראמפ לפגוע בסירות המהירות של איראן וענה: "האם טראמפ הגיב בעין אל-אסד [הפצצת איראן בבסיס אמריקאי בעיראק בתגובה לחיסול קאסם סולימאני]? האם הוא הגיב לאחר השמדת מטוס הגלובל הוק? אם אנו מאמינים באל, לטראמפ ולשכמותו אין משמעות. אם נכין עצמנו מדי יום ביומו ונפעל לפי הלוגו של משמרות המהפכה הכתוב על חזינו 'כולנו משמרות המהפכה', ונתכונן, תדעו בוודאות שהאויבים שלנו יברחו מהזירה באימה, אך הם לא יעזו לפעול.

 

אנו אומרים לאמריקאים: 'בכל מקום בו אתם נמצאים [גם] אנו נמצאים'... אמרתי לפני שנים שאם האמריקאים יטעו, נרדוף אותם עד למפרץ מקסיקו, אלה הם דברי ח'אמנאי... לא די לנו להישאר בנקודה גאוגרפית זו כדי שהאויב יוכל לפגוע בנו כאן, נפגע בו מעבר למה שהוא חושב [שאנו יכולים].

 

תנגסירי: "נלחץ, בעזרת האל, על גרונם של האמריקאים במקום בו הם אינם חושבים... זה בילנו. חלפו הימים שבהם הם הורשו לעשות הכל"

אם נגיע למצב בו נפגעים האינטרסים והסמכות שלנו, נעמוד מול האמריקאים במלוא כוחנו ונוכחותנו. בעתיד הקרוב הם יראו אותנו יותר ממה שהם חושבים, ולא תהיה להם ברירה אלא לעזוב את האזור. הם צריכים ללכת. כל עוד הם באזור, האזור לא יזכה לשלווה, והדם הטהור של הח'אג קאסמים [סולימאני, מפקד כוח קודס של משה"מ] שנשפך שלא בצדק על ידי האמריקנים, לא יאפשר לאמריקה להמשיך בדרך זו ולנשום. הבטחת האל תתקיים, ואנו נלחץ, בעזרתו, על גרונם של האמריקאים במקום בו הם אינם חושבים. הבטחת האל היא ש-יורשי האדמה יהיו המדוכאים וזה יקרה...

 

האמריקנים צריכים לדעת ולהיות מודעים לכך שהם לא יכולים לקבוע לעצמם טווח בטוח עבורם, והם צריכים לומר שכלי השיט האיראניים לא צריכים להתקרב למרחק מסוים מהם. המילים האלה הן לטובתם, זה הבית שלנו. חלפו הימים שבהם הם הורשו לעשות הכל. עכשיו הם אומרים 'בבקשה אל תתקרבו אלינו יותר ממאה מטרים.' בכל מקרה, זו אדמתנו, ועלינו להיות חזקים במפרץ הפרסי, השייך לנו, ולאחרים אין זכות לנוכחות כזו. [אזור המפרץ הפרסי] הזה שייך למדינות החוף של המפרץ הפרסי, ואנו שלחנו שוב ושוב מסר למדינות שכנות אלה שעלינו לפתור את הבעיות באמצעות אינטראקציה ולהבטיח את ביטחון המפרץ הפרסי בעצמנו. איננו היחידים שטוענים [זאת] ואנו רוצים לעשות זאת יחד עם שכנינו. האמריקאים לא יצרו ביטחון בשום מקום כך גם, הצרפתים, הבריטים וכו' לא יצרו ביטחון כלל וכלל ונוכחותם היא תמיד מקור לחוסר ביטחון ... " 

 

תנגסירי נשאל: "בהתבסס על הערכותיך במשחק מלחמה שנערך בבסיס, אם תהיה מתקפה על המדינה, תוך כמה זמן ובאיזו מידה יוכל חיל הים של משה"מ להגיב?" וענה: "אנו נמצאים תחת פיקודו של המפקד העליון של הכוחות המזוינים ואמאם המהפכה [ח'אמנאי]. אנו חיילים... ופועלים בכל הכוח והכישרון שלנו עד מוות. האמריקנים התנסו מולנו בשנה וחצי של קונפליקט ישיר. סטרנו להם [למערביים] שש פעמים לאחר המלחמה: פעמיים לאמריקנים, פעמיים לבריטים, פעם לקנדים, ופעם לאוסטרלים. בהיותם כוחות פולשים הם נפגעו קשה מידי חיל הים של משה"מ.

 

אם אנו, כל המשתייכים לכוחות המזוינים, נציית לאפוטרופוס שלנו [ח'אמנאי], נלך עד הנשימה האחרונה וניטול את נשמת האויב. אנו כפופים [לו] וכשתגיע הפקודה, האויב לא יהיה מולנו."

 

תנגסירי: "כל החוף שלנו חמוש וכל הערים התת-קרקעיות של הצבא ושל משה"מ פרוסות"

תנגסירי עומת עם דברי פדוי בהיותו מפקד חה"י של משה"מ (1997-2010 וכיום סגן מפקד משה"מ) בשידור חי בטלפון, ש"יש לחה"י של משה"מ מפקדות תת קרקעיות" ונשאל "מתי ייחשפו הישגים אלה?"

 

תנגסירי ענה: "לדברי המפקד היקר פדוי יש תימוכין...  יש לנו ערים תת קרקעיות צפות וטילי חוף-ים. יש לנו ערים צפות [המסוגלות] לשגר טילים, ונציג אותן כאשר מכובדינו יראו לנכון. האויב שלנו יודע שיש ערים תת-קרקעיות בצבא ובמשה"מ לכל חופי המפרץ הפרסי ו[רצועת החוף] מוקרין [מפקיסטן לאיראן], אך המידע שלו אינו מדויק. כעת, דבר נוסף שאני יכול לומר בוודאות הוא שאנו נמצאים בכל מקום במפרץ הפרסי ובמפרץ עומאן, בכל מקום שאתם אפילו לא מעלים על דעתכם. אנו הסיוט שלכם.

 

לדוגמה, הרשה לי רק לציין שיצרנו בסיג' ימי [כוח עממי]. לאורך קו החוף בן 2,200 ק"מ, מלבד חופי האיים, שם נמצא הבסיג' הימי, ועד היום אורגנו 428 פלגות ים עם למעלה מ- 23,000 חיילים. כל פלגה בהגדרת הבסיג' הימי עשויה לכלול 45 מטוסים, 10 אוניות, או שילוב של השניים.

 

כל החוף שלנו חמוש וכל הערים התת-קרקעיות של הצבא ושל משה"מ פרוסות עם יישומי הגנה שונים בכל החוף הדרומי, והחוף חמוש במלואו, וזו אינה סיסמא. מצד שני, יש לנו שליטה מודיעינית מלאה במפרץ הפרסי. אנו יודעים בדיוק היכן נמצאת כל ספינה מתחילת כניסתה ממיצרי הורמוז [אל המפרץ] עד לסוף יציאתה ממנו, מה היא עושה והם נמצאים תחת עינינו והחיצים הקרובים והישירים שלנו. זו אינה סיסמא. לטילים שלנו יש טווח ארוך [על אויבינו] להמתין לבשורות חדשות בעתיד על הטילים ארוכי הטווח ו[הערים] הצפות שהם אפילו לא יכולים לדמיין..."[4][3]  תסנים, (איראן), 5.7.2020

[4]  תסנים, (איראן), 5.7.2020