המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
כותב פלסטיני: חברון היא 'ווהאן של פלסטין'; אחוז הנדבקים בה בקורונה מהגבוהים בעולם
14/7/2020


כותב פלסטיני: חברון היא 'ווהאן של פלסטין'; אחוז הנדבקים בה בקורונה מהגבוהים בעולם

 

ב-11.7.20, על רקע גל נוסף של מגפת הקורונה בשטחי הרשות הפלסטינית, פרסם עבד אל-נאצר אל-נג'אר, בעל טור ביומון אל-איאם, מאמר בו טען כי המצב ברש"פ מבחינת התפשטות הנגיף הוא גרוע בהרבה מהמתואר בכלי התקשורת. הוא תיאר את התנהלותה הרשלנית של הרש"פ נוכח ההפרות ההמוניות של הנחיות החירום בקרב הציבור הפלסטיני עוד בגל הראשון והזהיר כי מערך הבדיקות של משרד הבריאות הפלסטיני אינו מסוגל להתמודד עם היקף העבודה, תוצאות הבדיקות נמסרות באיחור רב והדיווח לוקה בחסר. לדבריו, ללא הנהגה חזקה בשטח, שתוכל "לקבל החלטות קשות בזמן אמת ולכבות את האש המתפשטת ", יישמו הפלסטינים בפועל את התיאוריה אודות חסינות העדר, שתפיל בקרבם חללים רבים.

 

עבד אל-נאצר אל-נג'אר[1]


להלן תרגום קטעים מהמאמר:

 

"ליל יום ראשון, 24.5.20, היה גדוש אירועים... באותו לילה הייתי בעיר חברון. עמיתיי העיתונאים הזמינו אותי לסעודת אפטאר [סעודת שבירת צום הרמדאן] באחת המסעדות. שאלתי שם חבר מכובד, על המצב במחוז ועל הסגר. הוא אמר: 'העניינים יצאו משליטה'. במהלך האפטאר נודע לי שצעדה המונית יצאה לכיוון [מטה] המחוז, כשהיא מניפה סיסמאות הקוראות לפתיחה מלאה של העיר. על מנת לשמור על הסדר הציבורי, דרישות הצעדה נענו, ובתנאי שתהיה הקפדה על ההנחיות לנקוט זהירות. המסגדים אז היו מלאים במתפללים, למרות הנחיית משרד ההקדשים להתפלל בבתים. יתר על כן, עוד במהלך הסגר חלק מהאנשים ניצלו את היות חלק מהאזורים בחברון תחת שליטה פלסטינית וחלק תחת שליטת הכיבוש, כדי להתחמק מציות להנחיות, וקיימו את תפילת יום השישי במסגדים הנמצאים תחת שליטת הכיבוש, בהשתתפות אזרחים רבים מהשכונות הסמוכות אליהם. כך היה המצב בחברון מאז השבוע שלפני סוף חודש הרמדאן, ועד להכרזת הממשלה על סיום הסגר [ב-25.5] ובתנאי שתהיה הקפדה על הנחיות שמירת הזהירות. אשר לתפילת החג [קרי עיד אל-פיטר], אפשר לדבר ללא הפסקה על [החופשיות שבה היא התנהלה].


היכן הם צעדי המנע נוכח המספרים העצומים של התושבים [שהשתתפו] בחתונות שנדחו ובלוויות, שבאופן פתאומי וללא הקדמות, מוטטו את כל הישגי הממשלה שהתגאינו בהם, בחושבנו כי השגנו מה שמעצמות לא הצליחו להשיג. כעת נראים ההישגים הללו כחזיון שווא ותו לא. חברון היא היום 'ווהאן של פלסטין'. מספר הנדבקים [בקורונה] בחברון בהשוואה למספר התושבים, הוא אולי הגבוה ביותר בעולם. בהדרגה, החלו להישמע קולות הדורשים נקיטת צעדים ממשלתיים כדי לעצור את האסון, הן באמצעות בידוד והן באמצעות [רכישת] מכונות הנשמה וציוד בתי חולים והתחלנו להתחקות במהירות אחר האירועים בניסיון להשתלט על התפשטות המגפה. אבל השאלה החשובה כעת היא האם איבדנו שליטה? האם זוהי הזדמנות אחרונה עבורנו? לאיש אין תשובה מְסַפֵּקֶת. האם מספר הנדבקים גבוה מהמספר המוצהר? אולי כן, אך אין הוכחה מדעית לכך.

 

ההתפשטות המהירה [של המחלה], ביותר ממוקד אחד, טרפה את מפת המוקדים, את מפת האנשים שבאו במגע עם חולים ואת מפת הנדבקים. בהתחלה כאשר הודיעו על הידבקות בקורונה והיו לוקחים דגימות מכל מי שבאו במגע עם חולים, בין אם נדבקו ובין אם לאו היו המספרים מוגבלים להיקף [היכולת] של משרד הבריאות [הפלסטיני] לבצע את הבדיקות הללו. כעת המצב השתנה. אין למשרד [הבריאות] יכולת לבצע את הבדיקות של האנשים שבאו במגע עם החולים ומספר הנדבקים ב[חברון] הגיע לאלפים. היום מבוצעת בדיקה רק של אנשים שיש להם תסמינים ברורים והתוצאות נמסרות להם כעבור 5-4 ימים, בשל העומס הרב על הבודקים.

 

שלשום נודע לי שאחד מבני המשפחה מדרגה ראשונה נדבק בנגיף. בהתחשב בעובדה שהוא עובד כרופא ואחראי מרפאה של אונר"א במחנה הפליטים אל-פואר והוא אחראי גם על ועדת חירום של הקורונה, התקשרתי אליו כדי לברר פרטים. הוא אמר כי המצב באופן כללי גרוע בהרבה ממה שמדווחים אמצעי התקשורת, כי יש רשלנות מצד כולם ללא יוצא מן הכלל, כי מספר הנדבקים מכפיל את עצמו מדי יום וכי חלק מ[תוצאות] הבדיקות מגיעות באיחור. הוא סיפר כי בשבוע שעבר נפטרה קשישה לאחר שנדבקה בנגיף וכי משרד הבריאות הודיע על כך רשמית. כעבור  פחות מחצי שעה נפטרה בבית אותה משפחה גם גיסתה שחלתה [בקורונה], אך היא לא הועברה לבית החולים משום שתשובת [הבדיקה שלה] טרם התקבלה. לאחר פטירתה התברר כי תוצאת [הבדיקה שלה] הייתה חיובית, אך היא לא נרשמה כמקרה מוות כתוצאה מנגיף הקורונה.

 

מדי יום [מתווספים] מאות נדבקים. ייתכן שנהלי הסגר יצמצמו את התפשטות [הנגיף], אך כל עוד יש אנשים הנוהגים בחוסר אחריות או כאלה הבטוחים שיוכלו לחמוק מעונש, לא ניתן יהיה לבלום את התפשטותו המהירה. האין זו קטסטרופה שאולמות השמחות בפרברי ירושלים נסגרו רק שלשום [9.7.20]? היכן הרש"פ? היכן הפלגים? היכן יחידות ההתערבות [של הרשות]? כמה חתונות נערכו במשך התקופה האחרונה ועד לפני יומיים, בידיעה כי 80% מהתושבים בפרברי ירושלים, הם במקור מחברון? אתמול, נהגי המוניות איימו להפר את הסגר ולשוב לעבודה אם לא יימצא פתרון למצבם. עוד לפני כן [התפרסמו] הודעות [דומות] מטעם אנשי עסקים... כמו כן, הפועלים [שעובדים] בישראל לא נשמעו להחלטות [הרש"פ]. מצבנו הכללי... מחייב באופן מידי הנהגה בשטח, המסוגלת לקבל החלטות קשות בזמן אמת ולכבות את האש המתפשטת. אם לא כן, נעמוד רק מול אפשרות אחת: [יישום] התיאוריה של חסינות העדר. האם אנו מוכנים לקבור את היקרים [לנו] בלא פרידה מהם, [רק] בשל אי ציות [להנחיות] וחוסר אחריות?"[2]

 [2] אל-איאם (רש"פ), 11.7.2020

תגיות