המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
כותבת ירדנית: היהדות - הסרטן שפגע באנושות; הקפיטליזם הברברי נשען על מקורות יהודיים
17/4/2020


כותבת ירדנית: היהדות היא הסרטן שפגע באנושות; הקפיטליזם הברברי נשען על מקורות יהודיים

 

כפא אל-זועבי, כותבת וסופרת ירדנית, פרסמה ב-10.3.20 באתר החדשות הירדני  alawalnews.net מאמר אנטישמי תחת הכותרת: "הקורונה וסיפורו פרי הדמיון של [ז'וזה]  סאראמאגו 'על העיוורון'". במאמרה טוענת אל-זועבי כי מגפת הקורונה הנוכחית, מזכירה לה את ספרו של סאראמאגו שכתב על מגפת עיוורון שתוקפת את העולם, עיוורון שהוא לא רק פיזי אלא גם מוסרי ומחשבתי, שבא לידי ביטוי באובדן ערכים מוחלט, במלחמות ובמאבקים על אינטרסים חומריים, עד כדי אבדן צלם אנוש. לדבריה, מי שאשם בכל חולייו של עולמנו זה, היא היהדות אותה כינתה "הסרטן שפגע באנושות משחר ההיסטוריה התרבותית שלה". עוד טענה כי היהדות מתירה את דמו של האחר, שאינו יהודי, רואה בו יצור המשתייך לסוג אחר של יצורים שהאל שונא אותם וכי היא זו שהעניקה לקפיטליזם את היבטיו הברבריים והחמדניים.

 

כפא אל-זועבי[1]להלן תרגום קטעים מן המאמר:

 

"בימים אלו, בקוראי את הדיווחים אודות קורונה, מטרידה אותי התחושה שהעולם עומד בפתחו של סיפור פרי הדמיון - סיפור 'על העיוורון' של [ז'וזה] סאראמאגו. בסיפור זה, לאחר שכל תושבי הארץ לקו במגפת עיוורון, קרסו כל גילויי התרבות והמורשת החינוכית והמוסרית בין רגע... כל השירותים [הציבוריים] פסקו משום שכל האנשים היו עיוורים... לא היו ממשלה, לא משטרה, לא חוק ולא מוסר מרסן או פחד מפני האל. הערים הפכו לג'ונגלים חשוכים שהאנשים איבדו בהם את דרכם במאבקם העיוור למען הישרדות ובפרט למען מעט מזון או מים... והאדם חזר אל הפרימיטיביות הגרועה ביותר האפשרית...

 

סאראמאגו לא התייחס לעיוורון [רק] כאל מגפה ביולוגית שעלולה לפקוד את האנשים, אלא הוא התייחס אליו מעבר לכך, מההיבט הפילוסופי. שכן [בראייתו] האנושות לקתה בעיוורון מחשבתי במאבקי ההישרדות שלה, שגרם לה לזנוח את המורשת התרבותית והמוסרית שאליה הגיעה ברמה התיאורטית... לטובת אינטרסים חומריים להבטחת הישרדותה. מלחמות. רעב. רצח. אונס, אלימות מחלות ומגפות - זהו אוצר המילים של המציאות האמיתית, אשר משקף לדעת סאראמאגו  עיוורון אנושי, שיוביל בסופו של דבר לחורבן כולל ויחזיר את האדם ברגע אחד בעתיד להיות חיה חסרת תבונה, מחשבה או תרבות. 

 

כאן עולה אצלי שאלה ילדותית תמימה... והיא: מה אם הכספים המבוזבזים על מלחמות היו מושקעים למען פיתוח מדעי שמועיל לחיים ולא למוות, שמועיל לחיזוק התרבות, המוסר והיצירתיות ולא לבורות ולטיפשות? מה אם המאמצים הללו היו מושקעים למען [השגת] יידע שיוביל להגבלת הילודה, במקום להריגת אנשים שנחשבים כבלתי נחוצים לאנושות? מה אם הכספים היו מושקעים בהפיכת האנשים לנאורים במקום להטבעתם באשליות ובאמונות תפלות שבגינן הם רוצחים ומתעצמים? מה אם... ומה אם... מה מונע מכל זה להתרחש ושהאדם ינהל מאבקים מתקבלים על הדעת, ללא הטֵרוף של הרֶשע והאגואיזם?

 

התשובה [לכך] פשוטה וברורה: [האחראי לכך] הוא הקפיטליזם הברברי והחמדן, ואוסיף לתארים הללו גם את התואר 'היהודי'. היהדות בפרט היא זו שהעניקה לקפיטליזם את הברבריות הזו והניחה יסוד למקור סמכות הגותי מקודש לרוע בהתגלמותו הגרועה ביותר והביאה אותו אל הקצוות הרחוקים ביותר. היהדות מתירה את דמו של האחר, שאינו יהודי, ורואה בו יצור המשתייך לסוג אחר של יצורים שהאל שונא אותם, מכיוון שהיהודים הם העם הנבחר היחיד מבחינתו... הדבר חורג [מהתחום ההגותי] לכדי התרת דמו של האחר ורציחתו ואף לכדי ראיית האחר כיצור נחות שאסור ליהודי שנתקל בו מת על אם הדרך לקברו ואפשר להניח לכלבים שיאכלו אותוואכן הכלבים בסיפור 'על העיוורון' אכלו את הגופות ברחובות, אם כי מבלי להתעניין במקורות הסמכות הדתיים של בעליהן.

 

נראה לי שהיהדות היא הסרטן שפגע באנושות משחר ההיסטוריה התרבותית שלה. האסון הוא שהרעיון הזה הסתנן לדתות אחרות שהופיעו מאוחר יותר, ולכן הדתות הללו לא קידשו לחלוטין את ההיבט ההומני שבאדם, כפי שקידשו את ההיבט הברברי והמרושע שבו. כל דת בתורה הבטיחה למאמיניה שהם המועדפים אצל האל מקרב בני האדם, ולפיכך דמם [של האחרים] מותר מבחינת [כל הדתות] ומותר ל[מאמיניהן] להתנכל להם, ו[עיקרון זה] הוא יהודי במהותו.

 

נראה לי גם שהקפיטליזם יכול היה להיות פחות ברברי אלמלא נשען על מקורות הסמכות ההגותיים היהודים והוא לא היה מטביע את האדם בעיוורון שיוביל באחת לאובדנו, במוקדם או במאוחר. זה יקרה אם הוא [האדם] לא יחזיר לעצמו את ראייתו וישמיד את מגפת האשליות! דבר שעל-פי המציאות הנוכחית שלנו הוא בבחינת נס שלא סביר שיתרחש."[2]

 

 [2]  alawalnews.net , 10.3.2020