המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מנכ"ל ערוץ אל-ערביה: הגנת הדמוקרטים בארה"ב על קאסם סלימאני, שחוסל, חצתה כל גבול
26/2/2020


מנכ"ל ערוץ אל-ערביה: הגנת הדמוקרטים בארה"ב על מפקד כוח קודס שחוסל, קאסם סלימאני, חצתה כל גבול

 

ממדוח אל-מהיני, מנכ"ל הערוצים הסעודים אל-ערביה ואל-חדת' פרסם ביומון הסעודי אל-שרק אל-אוסט, מאמר ביקורת על חברי המפלגה הדמוקרטית שהתנגדו לחיסולו של מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה האיראניים, קאסם סלימאני. לדבריו, ביקורתם החריפה על החיסול הרחיקה לכת עד כדי הצגת טראמפ כ"אדם הצמא למלחמה והגנה על טרוריסט נתעב שידיו היו מגואלות בדמם של אמריקאים". להלן תרגום קטעים ממאמרו:

 

ממדוח אל-מהיני[1]


 

"נשיא ארה"ב דונלד טראמפ עשה retweet לציוץ מעורר מחלוקת שהכיל את תמונתם של בכירים [במפלגה] הדמוקרטית חובשים טורבנים איראניים, בעקבות עמדתם בנוגע להריגת קאסם סולימאני. הציוץ אמנם מלגלג ועוקצני, אך יש בו גם שמץ של אמת. הדמוקרטים רצו להציג את טראמפ כאדם חסר אחריות, אימפולסיבי, הכמה למלחמה חדשה, אך הם ירו לעצמם ברגל, שכן במסגרת [הרצון] לפגוע בתדמיתו של יריבם, הם הפכו למגנים על טרוריסט נתעב שידיו היו מגואלות לא רק בדמם של נשים וילדים באיראן, בסוריה ובעיראק, אלא גם בדמם של אמריקאים...

 

יש הבדל בין סכסוך מפלגתי לבין הגנה על רוצחים, אך הגבולות הללו היטשטשו בשבועות האחרונים. השמצות הדדיות במהלך [קמפיין] בחירות עשויות לגרום לאנשים לנקוט עמדות לא הגיוניות כדי לזכות בפופולאריות, אך ההגנה על סולימאני היתה מבישה. אין הבדל בין [מפקד כוח קודס של משמרות המהפכה] קאסם סולימאני, [מנהיג אל-קאעדה] אוסאמה בן לאדן ו[מנהיג דאעש] אבו בכר אל-בגדאדי – כולם רצחו בדם קר אנשים חפים מפשע בשירות אג'נדות פוליטיות ותוכניות ח'ליפות שיעיות וסוניות. יש שיתוף פעולה הדוק והבנה הדדית אסטרטגית בין המנהיגים הקיצוניים הללו בשירות אותה מטרה, אך למרות כל הדמיון [ביניהם], הרי שסולימאני תואר כיונת שלום שניצודה ללא רחמים.

 

הריגתו של סולימאני גייסה את [כל אנשי המפלגה הדמוקרטית להגיב] אפילו את הגמלאים שבהם. ואכן, שר החוץ [האמריקאי] לשעבר ג'ון קרי - המכונה 'המולא קרי' בשל הגנתו הנואשת על המשטר האיראני - הופיע פעמים רבות על מרקעי הטלוויזיה ואמר דברים שהם מעין הדהוד של דבריהם של [נשיא איראן] חסן רוחאני ו[שר החוץ האיראני] ג'ואד זריף. גם בן רודס, [עוזר] היועץ לביטחון לאומי [לענייני אסטרטגיה תקשורתית ] של הנשיא ברק אובמה, התחיל בחודשים האחרונים להוות חזית אשר מכפישה כל עמדה של הממשל החדש כלפי איראן, וכסנגור מורשתו של הנשיא הקודם... לאחר הריגתו של סולימאני התגברו הביקורות שציירוהו כאילו הוא אדם שעבד בארגון הומניטרי... ולא אדם שערם גופות של ילדים עטופים בתכריכים לבנים ללא רחם. מה שהגביר את זעמם של הדמוקרטים הוא עמדתו המאוחדת של הממשל האמריקאי כלפי המבצע הגדול [קרי: חיסול סולימאני] והצהרותיו של טראמפ שגמר אומר לפעול בסוגיה האיראנית באופן שתואם לחלוטין את עמדותיהם ואת שפתם של חברי ממשלו.

 

ההידרדרות של הדמוקרטים לכדי הגנה על איראן ועל סולימאני משקפת מחלוקות עמוקות במפלגה הדמוקרטית בין האסכולה המסורתית הישנה, שרואה בשמירה על המשטר הליברלי תפקיד אמריקאי, לבין אסכולה חדשה קיצונית, הנוהגת בחוסר אחריות ונגררת, לא רק לעבר זניחת האחריות הפוליטית והמוסרית, אלא שהיא הופכת למנגנון תעמולה להגנה על אישים ומשטרים בעלי היסטוריה אפלה הצבועים כליל בדם.

 

בל נשכח כי הנשיא הדמוקרטי פרנקלין רוזוולט הציל את העולם מן הרֶשַׁע הנאצי, ויורשו הדמוקרטי הארי טרומן ביסס את עמודי התווך של הסדר העולמי החדש שאנו חיים בצילו מזה שבעים שנה. הדמוקרטים [שכיהנו] לאחרונה דוגמת ביל קלינטון... אימצו מדיניות של התערבות אקטיבית ונכונה. הדים הדומים לאידיאולוגיה הדמוקרטית הישנה הזו שמענו בדבריו של ג'ים ג'ונס, יועצו [לביטחון לאומי] של הנשיא אובמה עת בירך על מבצע החיסול של מפקד כוח קודס [סולימאני].

 

האסכולה הזו נחלשה עם השתלטותם של קומץ אישים צעירים בתקופתו של הנשיא הקודם, על קבלת ההחלטות במדיניות החוץ... מה שאנו עדים לו כעת הוא המשך ישיר וניצחון הגישה  של הצוות הזה שעודד הופעה של אישים חריפי לשון ברשתות החברתיות, אשר אינם מהססים לחשוף את קשריהם עם ארגונים קיצוניים וזורעים פחד ואימה בלבבות ותיקי המפלגה... [אלו] רואים בסולימאני מפקד מעורר יראת כבוד... [ומשתמשים] במלים אשר אינן רחוקות מאוד מדבריו של [המנהיג העליון] חא'מנאי בדרשת יום השישי האחרונה, שבה איים לנקום ולהרוס את העולם כשהדמעות זולגות מעיניו."[2]

 

 

 [2] אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 23.1.2020