המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
הקורונה באיראן: נציג קום במג'לס: יש עשרה מתים ביום בעיר; המשטר מסתיר נתונים
24/2/2020

 

נציג קום, איראן, במג'לס: עשרה מתים מקורונה ביום בעיר; המשטר מסתיר נתונים לגבי המתים מקורונה; בכיר לשעבר בלשכת רוחאני: "נגיף הקורונה הוא השי שהעניקו אנשי הדת והרפובליקה האסלאמית [של איראן] לעם"

 

הקדמה:

בימים האחרונים מתרבים הדיווחים מאיראן על התפרצות נגיף הקורונה בכמה ערים ובמיוחד בעיר קום. אחמד אמיר אבאדי, נציג העיר קום במג'לס, חשף במליאת המג'לס ב-24.2.2020, כי הרשויות באיראן מסתירות את נתוני התפרצות הנגיף באיראן, את מספר הנשאים והמתים במחלה ואת העובדה שהמשטר אינו ערוך לטיפול במגפה.

 

גם נשיא האוניברסיטה למדעי הרפואה של קום, ד"ר מוחמד רזא קדיר, הודה בשידור טלוויזיוני כי נאסר עליו להציג את הנתונים הסטטיסטיים בהוראת משרד הבריאות. הוא חשף כי המצב בעיר קריטי והתחנן בפני הרשויות שיתחילו לפעול. ואכן, סגן שר הבריאות של איראן, אירג' חרירצ'י, דרש שמידע בעניין מגפת הקורונה יימסר לשלטונות במכתב סודי והודיע כי הוא מסרב לבידוד ערים כאמצעי למלחמה בנגיף.

 

אמיר מוקדם, לשעבר האחראי על יח"צ ומתאם הקשר בלשכת הנשיא רוחאני אל המג'לס, שברח מאיראן, הסביר בערוץ הטלגרם שלו ב-20.2.2020 כי המשטר מנהל קשרים ענפים עם סין לצורך הפצת האסלאם השיעי שם ולכן נגיף הקורונה התפרץ בעיר הדתית קום בה לומדים אנשי דת סינים רבים. מוקדם האשים את המשטר ואת אנשי הדת בהסתרת המידע מן הציבור.

 

מוקדם כתב: "העובדה שהתפרצות הקורונה באיראן התחילה בקום ועוד באופן כה שלוח רסן אינה פלא. [ארגון] הסמינרים ללימודי דת בקום מנהל קשרים ענפים עם סין. מידי שנה נשלחים מאות אנשי דת לסין. לאזרחי סין יש סמינר מיוחד ללימודי דת בקום והם כל הזמן הולכים ושבים. בסמינרים ללימודי דת בקום מלמדים את השפה הסינית. הרחובות בקום מלאים אנשי דת סינים [מוסלמים]. נגיף הקורונה הוא השי שהעניקו אנשי הדת והרפובליקה האסלאמית [של איראן] לעם. זוהי הסיבה העיקרית שמשתדלים להסתיר את הידיעות על מצב הקורונה בקום."[1]

 

בנוסף, החלו חילופי האשמות בשאלת האחריות למחדל היערכות הרשויות לטיפול בנגיף. שני המחנות העיקריים באיראן: הרפורמיסטים והשמרנים הפרגמטים מצד אחד – שמועמדותם בבחירות למג'לס נפסלה באלפים – והשמרנים האידיאולוגים מצד שני מאשימים זה את זה באחריות למחדל. להלן עיקרי הדברים:

 

נציג קום במג'לס, אמיר אבאדי: "50 מתים מקורונה בקום... תפקוד הממשלה במאבק בקורונה – אפס"

אחמד אמיר אבאדי, נציג העיר קום במג'לס חשף במליאת המג'לס: "המצב בקום מבחינת התפרצות נגיף הקורונה אינו טוב. לדעתי תפקוד הממשלה בהשתלטות על הנגיף לא היה מוצלח. תפקוד הממשלה במאבק בקורונה הוא אפס. נכון לעכשיו אין לאחים בבתי חולים מדים המתאימים לתנאי הסגר והם מטפלים בחולים בפחד ובאימה. בעיות רבות נוצרו עד כה לאחים וישנם אמצעים מעטים.

 

למרבה הצער, הממשלה אינה חוששת כמו שצריך ואינה מתייחסת לנושא כאל משבר. נכון שעלינו לשמור על שלווה, אך אל לנו לשקף את ממדי המשבר כאילו לא אירע דבר. עשרה אנשים מתים בקום מידי יום בשל הקורונה. במהלך השבועיים האחרונים ועד אמש כ-50 חולי קורונה מתו בקום והאשמה מוטלת על שר הבריאות. למרבה הצער שלושה שבועות עברו מאז שהקורונה הגיעה לקום, אך הרשויות הודיעו באיחור על הנושא. נכון לעכשיו 250 איש נמצאים בבידוד, אין מספיק אמצעים בקום ולפעמים אין מסכות בבתי המרקחת.

 

בקשתי משר הבריאות, בישיבה חסויה של המג'לס, להטיל סגר על קום, אף רבתי איתו על השקרים שהוא אומר לציבור, מפני שהנסיבות אינן כפי שהממשלה מודיעה לציבור והמצב בקום קריטי  ... 

הממשלה אינה חפצה לפרסם את החדשות בענין הקורונה כדי לא להבהיל את הציבור ... מאז התפרצות הנגיף בקום 32 איש שהיו בבידוד מתו ... שני ילדים זוהו כחולים בקורונה, אף נשיא האוניברסיטה לרפואה בקום נדבק בנגיף ולאור המצב הקריטי יש לבחור לו ממלא מקום, מהר ככל שאפשר.

אין שום אמצעי הגנה לאחים [בבתי החולים] למרות דברי שר הבריאות שאמר שמאז הבוקר נשלחו שבעת אלפים מדים [מיוחדים] לאחים. איני יודע אם ההתבטאויות האלו אמיתיות או כוזבות.

הממשלה לא ביצעה שום פעולה מיוחדת עד כה נגד הקורונה ... ב-48 השעות האחרונות ארבעה רופאים מומחי ריאה נשלחו לקום, אך הם ברחו משם בחסות הלילה.

עפ"י דברי נשיא האוניברסיטה לרפואה בקום, מקרי המוות הראשונים מנגיף הקורונה היו ב13.2.2020. [מערכת הבריאות באיראן דיווחה רק שבוע מאוחר יותר על כך]."

סו"י אילנא דיווחה בהמשך כי בסיום דבריו, אמיר אבאדי חש לא בטוב ועזב את המקום. דווח שצוותי המג'לס חיטאו את מקומו מחשש שהוא עצמו נדבק בקורונה.


קליפ ממרי: סגן שר הבריאות האיראני בהתייחסות להתפשטות הקורונה


חרירצ'י, סגן שר הבריאות: יש לדווח לנו על נתוני הקורונה במכתב רשמי וסודי; דברי אמיר אבאדי שקריים

אירג' חרירצ'י, סגן שר הבריאות, הכחיש את דברי נציג קום אמיר אבאדי: "אני מכחיש שמתו חמישים איש בקום. לאיש אין סמכות לפרסם ידיעות כאלה. אינני מגיב לדיווחים [השקריים] של כלי תקשורת זרים שמודיעים על מספר המתים מהמחלה. אם יש במדינה מי שאכפת לו מהמצב ויש לו טענה בענין עליו לדווח על המספרים במכתב רשמי וסודי. אמיר אבאדי היה צריך להודיע לנו את דבריו באופן רשמי וסודי. אם מספר המתים מהמחלה יהיה אפילו מחצית ממה שדיווח עליו אמיר אבאדי - אתפטר, אך איננו מוותרים על כך שהוא מבלבל את דעת הקהל ... כעת אין זמן להתנצחויות פוליטיות, הקורונה היא נושא לאומי ועלינו להתאחד ולעקור אותו..."

 

בהמשך הביאה סו"י אילנא הביאה את תגובת אמיר אבאדי לדברי סגן שר הבריאות: "השמועות לפיהן נדבקתי בקורונה ולכן פניתי למיון, שקריות. עזבתי את מסיבת העיתונאים כדי להשתתף בישיבה עם יו"ר המג'לס. שמעתי שסגן שר הבריאות הכחיש את דבריי לגבי מספר המתים בקום. העברתי לשר הבריאות את שמות המתים וכעת עלינו לצפות להתפטרות סגן השר כפי שהבטיח."[2]

 

נציגי מג'לס במליאת המג'לס בטהראן [3]


נשיא האוניברסיטה למדעי הרפואה: "בהוראת משרד הבריאות אסור לי להציג סטטיסטיקה"

ד"ר מוחמד רזא קדיר, נשיא האוניברסיטה למדעי הרפואה בקום, אמר בראיון לטלויזיה הממלכתית של איראן ב-22.2.2020 על התפרצות הקורונה בקום:

 

"אני רגיל לדבר ביושר, לכן אומר שחייבים להסתכל על קום במבט שונה. המצב בקום אינו טוב ... לאור גל אנשים שהגיעו לבתי החולים מחשש להידבקות בנגיף הקורונה הלילה וכן בשל ריבוי מספר הנשאים בעיר צלילי פעמון הסכנה נשמעים בקום ... מכאן אני מתחנן למשרד הבריאות ולממשלה שיסתכלו על קום במבט אחר כדי שלא נהיה עדים להתפרצות מגפת הקורונה בקום ... כרגע מצב ההתפרצות הוא קריטי ... בהוראת משרד הבריאות אסור לי להציג סטטיסטיקה בנושא זה ... "[4]

 

חילופי האשמות פוליטיים: מי האחראי למחדל הטיפול והדיווח על הקורונה?

מוצטפא תאג'זאדה, הרפורמיסט שכיהן כשר בממשלת הנשיא ח'אתמי לשעבר, פרסם ב-24.2.2019, ציוץ בחשבון הטוויטר שלו ובו העלה תהיות לגבי התפקוד הלקוי של הרשויות במאבק במגיפת הקורונה. העיתונאי ואיש המחנה האידיאולוגי, חוסין דהבאשי, הגיב לו והאשים אותו ואת עמיתיו הרפורמיסטים בכישלון:

 

תאג'זאדה: "מדוע הנסיעה מסין לאיראן לא נאסרה מיד לאחר הופעת הקורונה? מדוע בעקבות הגעת הקורונה לקום לא הוטל מיד סגר על העיר ומדוע לא נסגרו מייד האתרים הדתיים והציבוריים ובתי הספר ? מדוע הנתונים הרשמיים על תאריך הגעת הנגיף, המספר המדויק של המתים והחולים בקורונה שונים כל כך ממה שהרופאים בשטח מספרים?"

דהבאשי: "מר תאג'זאדה היקר, יו"ר חברת התעופה מאהאן [המקיימת טיסות מאיראן לסין ובחזרה], מר חוסין מרעשי, הוא בעל הברית הפוליטי שלכם. ליו"ר המועצה לאבטחת הבטחון במחוז קום, מר בהראם סרמסת, יש עבר רפורמיסטי מובהק. שר הבריאות הנוכחי, מר נמכי, הוא בחירת [מעצומה] אבתכאר, [סגנית רוחאני]. התשובות לתהיות שלך נמצאות אצלך. התבייש!"[5]

 

 

 


[6]


מתוך ערוץ הטלגרם של אמיר מוקדם, בכיר לשעבר בלשכת רוחאני: סטודנטים סיניים בביקור בקום

בתמונה למטה: מודעה על פתיחת סדנה ללימודי השפה הסינית בפרסית בקום, 20.2.2020


[1] ערוץ הטלגרם של אמיר מוקדם  https://t.me/am_moghadam/455?single

[2]  אילנא (איראן), 24.2.2020

[3] פארס (איראן), 24.2.2020

[5] טוויטר, תאג'זאדה, 24.2.2020

[6] אילנא (איראן), 24.2.20

 

תגיות