המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 27.2.2008
27/2/2008

מה חדש? סיכום יומי 27.2.2008

 

בתקציר: איומים איראניים נגד החרפת הסנקציות * הבישוף של אלג'יר: צעדי הנוצרים מוצרים *   תקדים בעולם האסלאמי: אישה תערוך חוזי נישואין וגירושין * ח'אמנאי משבח הישגי אחמדי-נז'אד * פעילים מוסלמים קוראים לדיאלוג מוסלמי-יהודי * אזהרות לדיפלומטים צרפתיים בלבנון

 

אחמדי-נזיאד: העשרנו אוראניום במהירות גדולה מן הצפוי

בהופיעו בפני 'פסטיבל ההנדסה' החמישי, אמר נשיא איראן, אחמדי-נג'אד, כי "עלינו לנצל את ניסיונן של מדינות אחרות על מנת ליישם את תוכניות הפיתוח שלנו." לדבריו, הטיל ששיגרה איראן לחלל בתחילת החודש נבנה בתוך תשעה חודשים בלבד. בנושא העשרת האוראניום, אמר כי "איראן הגיעה להישגים בתוך מספר חודשים למרות שהיו מי שחשבו שייקח 15-10שנים להגיע אליהם".

אירנא (איראן), 26.2.08

 

דובר משרד החוץ האיראני: עמדת אירופה מוטה ובלתי אחראית

 דובר משרד החוץ האיראני, מוחמד עלי חוסיני, אמר כי מחאת האיחוד האירופי כנגד ההתבטאויות האחרונות של מנהיגי איראן נגד ישראל היא "מקור להפתעה ולצער". לדבריו, ההצהרה "המוטה והבלתי-אחראית" קשורה לפעילותו של הלובי הציוני הבינ"ל המנסה להסיט את דעת הקהל באירופה מפעילות הגרעין למטרות שלום של איראן שהוכחה בדו"ח סבא"א האחרון. חוסיני גינה בחריפות את התמיכה החד-צדדית של מספר מדינות אירופאיות בישראל וקרא לנשיאה התורנית של האיחוד – סלובניה, לתקן את העמדה "הבלתי-אחראית כלפי איראן."

אירנא (איראן), 26.2.08

 

שגריר עיראק בטהראן: שהות מוג'אהדין ח'לק בעיראק - זמנית

שגריר עיראק בטהראן מוחמד מג'יד אל-שיח', אמר כי הימצאות חברי "ארגון מוג'אהדין ח'לק הטרוריסטי" בעיראק, אינה לתמיד וכי כבר ננקטו הצעדים לגירושם. לדבריו, הם יישארו בעיראק עד שימצאו מדינה אחרת שתקבל אותם.

אירנא (איראן), 26.2.08

 

עזה

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אל-וטן (סעודיה), 27.2.08

 

שגריר איראן בצרפת: חברות צרפתיות ייפגעו אם יוטלו עוד סנקציות

שגריר איראן בצרפת, עלי אהאני, הזהיר כי להמשך מדיניותה "הלא-הגיונית" של צרפת בסוגית תכנית הגרעין של איראן יהיו השלכות כלכליות וכי חברות צרפתיות ישלמו את מחירן של סנקציות נוספות על טהראן.

 טהראן טיימס, 27.2.08  

  

הבישוף של אלג'יר מחה בפני שר הדתות על הצרת צעדי הנוצרים

הארכיבישוף של אלג'יר הנרי תיסיה הגיש לשר האלג'יראי לענייני דת, בועבדללה ע'לאמללה, איגרת מחאה מבישופים קתולים על הצרת צעדי הנוצרים במדינה, דוגמת הענשתו של הכומר פייר ואלז בשל מיסה שערך למהגרים אפריקאים. מקורות במשרד לענייני דת דיווחו כי האיגרת כללה גם תלונה על ההחלטה לגרש את הכומר הפרוסטנטי היו ג'ונסון מאלג'יריה עקב הכנסת עותק מהברית החדשה למדינה ללא היתר. בתגובה, אמר השר ע'לאמללה שהאוונגליסטים מנסים ליצור מיעוט נוצרי  שישמש אמתלה להתערבות זרה בענייניה הפנימיים של אלג'יריה.

אל-ח'בר (אלג'יריה), 27.2.08

 

תוניסיה: העיתונאי האסיר סלים בוח'ד'יר שובת רעב

העיתונאי התוניסאי סלים בוח'ד'יר, שנדון לשנת מאסר בגין פגיעה במוסר וסירוב להזדהות בפני אנשי ביטחון, פתח בשביתת רעב (15.2.08) בדרישה לשחררו ובמחאה על תנאי מעצרו. נמסר כי בוח'ד'יר מוחזק בבידוד למרות מחלתו וכי רופא הכלא המליץ לנתחו לשם הסרת גידול מגופו.

aafaq.org, 26.2.08   

 

חבר מפלגה רפורמסטית באיראן: רוב מועמדינו למג'לס נפסלו

בריאיון ליומון האינטרנט הרפורמיסטי רוז, אמר עלי מזרועי, חבר מפלגת מושרכאת הרפורמיסטית ונשיא אגודת העיתונאים האיראניים, כי כמעט כל מועמדי מפלגת מושרכאת נפסלו לקראת הבחירות למג'לס ב-14 במרץ.

 רוז (איראן) 26.2.08

 

[עמר מוסא ומאמציו לפתרון הסכסוך בלבנון]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אל-דסתור (ירדן), 26.2.08

 

לראשונה בעולם המוסלמי: אישה תערוך חוזי נישואין וגירושין

בית דין לענייני משפחה במצרים קבע כי יש למנות את אמל סלימאן עפיפי סלים למורשה לעריכת חוזי נישואין וגירושין. זו הפעם הראשונה שאישה מונתה לתפקיד שהיה עד כה בידי גברים בלבד.

אל-גומהוריה (מצרים), 26.2.08

 

שגרירות ארה"ב במצרים: דברי השגרירה לא הובנו כהלכה

השגריר היוצא של ארה"ב בקהיר, פרנסיס ריצ'רדוני, אמר כי דבריה הביקורתיים של השגרירה הנכנסת, מרגרט סקובי בנושא זכויות האדם במצרים, לא הובנו כהלכה. לטענתו, עיתוני מצרים פרסמו רק חלק מדבריה ובצורה שגויה. השגרירות האמריקאית צפויה לפרסם את דבריה במלואם  באתר האינטרנט הרשמי שלה, כדי להעמידם על דיוקם.

אל-ופד (מצרים), 27.2.08

 

מצרים: נמנעה הפצת ספרי ילדים העוסקים בזכויות אדם

הרשויות המקומיות במצרים עילית אסרו את הפצתם של ספרוני ילדים המעודדים שמירה על זכויות אדם, בטענה כי הם מאיימים על ביטחון המדינה. הספרונים חולקו בחלק מבתי הספר במסגרת יוזמה של "הארגון הערבי לרפורמה", פרויקט שנערך במימון אמריקאי.

אל-מוסתקבל (לבנון), 27.2.08

 

ח'אמנאי משבח הישגי אחמדי-נז'אד

בדברו בפני חברי מועצת המומחים של איראן, הביע המנהיג העליון, עלי ח'אמנאי, תמיכה פומבית בנשיא אחמדי-נז'אד וזקף לזכותו את ההישגים המדיניים של איראן בתחום הגרעין. ח'אמנאי גם תקף את חברי המג'לס הקודם שתמכו בויתורים בנושא הגרעין.

אירנא (איראן), 26.2.08

 

אנשי דת ופעילים מוסלמים קוראים לדיאלוג מוסלמי-יהודי

קבוצה של אנשי דת ופעילים מוסלמים, ביניהם אכבר אחמד, העומד בראש המרכז למחקרים בתחום קשרים איסלאמיים-יהודיים באמריקן יוניברסיטי (לשעבר שגריר פקיסטאן באנגליה), וד"ר טארק רמדאן, הוגה דעות מוסלמי שוויצרי, יצאו בקריאה לרבנים וארגונים יהודיים ברחבי העולם לקיים דו שיח במטרה לחזק את הקשרים בין בני שתי הדתות, במנותק מהסכסוך הישראלי-פלסטיני.

www.islamonline.net, 26.02.08

 

עזה; על הסכין מימין: "המצור"; על הסכין משמאל: "העדר דיאלוג"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אל-ערב אל-יום (ירדן), 27.2.08

 

דיווח: ראש רשת הטרור המרוקאית נפגש בעבר עם בן לאדן

מקורות במשרד הפנים המרוקאי מסרו  כי עבד אל-קאדר בלעיראג', אשר לפי החשד עמד בראש רשת טרור מסועפת במרוקו, נפגש עם אוסאמה בן לאדן ובכירים אחרים באל-קאעדה באפגניסטן, בשנת 1991. בלעיראג' נעצר בשבוע שעבר ל-ידי שלטונות מרוקו.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 27.2.08 

 

סעודיה משיבה את שגרירה לדוחה על חשבון דמשק

סעודיה החליטה להחזיר את שגרירה לקטר לאחר נתק של שלוש שנים, שנבע מן המתיחות בין המדינות. השגריר המיועד לדוחה הוא אחמד עלי אל-קחטאני, המכהן כשגריר בדמשק. מקורות דיפלומטיים ערביים מסרו כי הצעד מלמד על ייאוש סעודי מן האפשרות לשיפור קרוב ביחסים עם סוריה, ועל רצונה של סעודיה לשפר את יחסיה עם קטר. לדברי המקורות, מהלך זה – המתרחש חודש לפני כינוס הפסגה הערבית בדמשק – מדרדר עוד יותר את היחסים בין  דמשק לריאצ' על רקע המשבר בלבנון.

אל-וטן (סוריה), 27.2.08

 

יו"ר הרש"פ: חמאס מסייעת לארגון אל-קאעדה להיכנס לעזה

יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, טען כי ארגון אל-קאעדה נמצא ברצועת עזה ותנועת החמאס מסייעת לפעילי הארגון להיכנס לעזה ולצאת ממנה.

אל-חיאת (לונדון), 27.2.08

 

סגן נשיא סוריה לשעבר: השיעיזציה האיראנית פוגעת במרבית הסורים

חזית ההצלה הלאומית בסוריה, בראשות סגן נשיא סוריה לשעבר עבד אל-חלים ח'דאם, האשימה את המשטר הסורי במתן יד חופשית לאיראן לשנות את המציאות הלאומית והעדתית בסוריה, באמצעות הפצת אמונה שיעית במדינה. בגילוי דעת שפרסמה, טענה החזית כי תהליך השיעיזציה האיראני מלווה במתקפה על ההיסטוריה של סוריה ועל אמונתם של מרבית בניה.  

www.thisissyria.net, 26.2.08

 

עיראק: ירי אר.פי.ג'י. לעבר הקונסוליה האיראנית בבצרה

אלמונים ירו שתי רקטות אר.פי.ג'י. לעבר בניין הקונסוליה האיראנית השוכנת בדרום העיר בצרה בעיראק. הרקטות נפלו הרחק מן הבניין ולא גרמו נזק. ירי זה התרחש יומיים לאחר שמושל מחוז בצרה, מוחמד מצבאח אל-ואאילי - מבכירי מפלגת אל-פצ'ילה האסלאמית - האשים את הקונסוליה האיראנית בתכנון התנקשות בחייו ובחיי אחיו והזהיר כי יראה באיראן אחראית לכל פגיעה בו.

אל-זמאן (לונדון), 27.2.08

 

עיראק: דיון מחודש עם איראן על הסכם אלג'יריה

דובר ממשלת עיראק, ד"ר עלי אל-דבאע', אמר כי ממשלתו מצפה לפירוק מוקדי המתח בינה לבין איראן במהלך ביקורו של נשיא איראן אחמדי נג'אד במדינה, ב- 2.3.08. לדבריו, הסכם אלג'יריה משנת 1975, המסדיר את סוגיית הגבול בין עיראק לאיראן, נכפה על העם העיראקי בידי פוחז שהרס את עיראק ואת איראן (הכוונה לסדאם חוסיין) ולכן אין לדרוש מעיראק לחזור להסכם זה, הזורע מוקשים ביחסי שתי המדינות. הוא טען כי איראן מבינה זאת ועל בסיס זה ניתן יהיה לדון מחדש בהסכם אלג'יריה באופן שיבטיח את האינטרסים המשותפים.

www.elaph.com, 25.2.08

 

דיפלומטים צרפתים בלבנון הוזהרו מפני פיגוע של אל-קאעדה

היומון הלבנוני אל-אח'באר, המזוהה עם האופוזיציה, מסר מפי אנשים שביקרו בשגרירות צרפת בלבנון, כי פקידי השגרירות קיבלו התרעות על כך שקבוצות של אנשי אל-קאעדה חדרו למדינה והן מתכוונות לפגוע באנשי שגרירויות זרות בלבנון ובמשרדיהם. היומון ציין כי זוהי הסיבה לסגירת שני מרכזי התרבות הצרפתיים לפני  כמה ימים.

אל-אח'באר (לבנון), 27.2.08

 

[בעקבות פרסום הקריקטורות על הנביא]: חופש הביטוי הדני

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Syria-news (סוריה), 27.2.08

 

הפרלמנט של חבל כורדיסטן: לסגור את הבסיסים התורכיים בחבל

הפרלמנט של חבל כורדיסטן פרסם (25.2.08) הודעה בה קרא לממשלת החבל לסגור לאלתר את כל בסיסי הצבא התורכיים הפועלים בחבל מאז 1991, ולדרוש פיצויים על כל הנזקים שנגרמו לתושבים ולרכוש הציבורי. כמו כן, קרא הפרלמנט לממשלת עיראק לפרסם את כל ההסכמים שחתמה עם ממשלת תורכיה בנוגע לחבל כורדיסטן, לאחר נפילת המשטר הקודם.

www.azzaman.com,  26.2.08