המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
בניגוד למדיניות הארגון בעבר, דובר דאעש מציב את ישראל והיהודים כאויב ראשי
28/1/2020


בניגוד למדיניות הארגון בעבר,  דובר דאעש מציב את ישראל והיהודים כאויב ראשי

 

ב-27 בינואר 2020 פרסם ארגון המדינה האסלאמית (להלן דאעש) נאום מוקלט של דוברו החדש, המכונה אבו חמזה אל-קֻרָשי, שהפיק מוסד אל-פרקאן, זרוע ההסברה הראשית של דאעש, והופץ לרשתות באמצעות חשבונות הארגון בטלגרם ויישומוני שיחה אחרים. בנאום, 37 דקות אורכו, העביר אל-קרשי מסר מתריס, הטוען כי חרף הצהרות חוזרות ונשנות של נשיאי ארה"ב, דאעש שורד ואף מרחיב את מלחמתו באויביו לרחבי העולם. נאומו כלל הכרזת מלחמה על ישראל והיהודים, קריאה לחיילי דאעש ותומכיו לתקוף אותם בכל מקום; וקריאה למוסלמים, להכשיל את תכנית השלום של הממשל האמריקאי המכונה "עסקת המאה". אל-קרשי גם קרא לשלוחות דאעש בסיני ובסוריה, להפוך את היישובים הישראליים לשדות ניסוי עבור כל סוגי כלי הנשק שלהם ובכלל זה טילים כימיים. בנאומו תוקף אל-קרשי בחריפות גם את חמאס ויתר תומכיה של איראן, מאשימם בכפירה ובנטישת האסלאם ובהבעת צער על מותו של מענה הסונים, קאסם סולימאני, "קיללת אללה עליו.".

 

נאום זה מבטא שינוי מוחלט במדיניות דאעש כלפי ישראל, שכן עד עתה הארגון תמיד הדגיש את קדימות המלחמה באויבים הפנימיים, המשטרים ה'עריצים' של מדינות ערב והאסלאם, השיעים, הגורמים החילוניים וכדומה. אל-קרשי ייחס שינוי זה במדיניות, להחלטה של המנהיג החדש של הארגון, אבו אבראהים אל-האשמי אל-קרשי, שמונה לאחר מותו של אבו בכר אל-בגדאדי בחודש אוקטובר 2019. להלן קטעים מנאומו:[1]

 

כרזה שנלוותה לנאומו של אבו חמזה אל-קרשי


 

אויבי דאעש מבקשים "לכבות את אורו של אללה" באמצעות מערכה צבאית ותקשורתית

בפתח דבריו, אמר: "הכופרים מבקשים לכבות את אורו של אללה באמצעות המערכה הצבאית והתקשורתית המתמשכת שלהם כנגד מייחדי האל, מלחמה כוללת בכל החזיתות. לצורך כך הם גייסו את ערוצי התקשורת שלהם ואת טורבני הרשע, חכמי הדת של העריצים ותומכי הסטייה, כדי להשליך את ההאשמות והפגמים הנפשעות ביותר נגד המדינה האסלאמית. הם מעוותים את טבעה האמיתי ואת אמונתה, ואת הג'יהאד שלה למען הגנה על הדת והעדה [המוסלמית]...

אנו אומרים לאמריקה ולמשרתיה הערבים והלא-ערבים: ניסיתם ללחום במדינה האסלאמית עוד כשהייתה נוכחת בעיראק בלבד... הכרזתם חזור והכרז שחיסלתם אותה, ובכל פעם אתם מופתעים לראות, אחרי כל הכרזותיכם, את המשך פעילותה והתקפות חייליה..."

 

מנהיג דאעש אבו אבראהים אל-האשמי אל-קרשי הכריז על שלב חדש: מלחמה ביהודים

אל-קרשי סקר את ההיסטוריה של דאעש על מנהיגיו והגלגולים הארגוניים שעבר, החל בייסוד ארגון אל-תוחיד ואל-ג'יהאד בעיראק בידי אבו מצעב אל-זרקאוי, עבור להקמת המדינה האסלאמית בעיראק בהנהגת אבו עמר אל-בגדאדי, עבור להתפשטות לסוריה ולכיבושים ברחבי עיראק תחת הנהגת אבו בכר אל-בגדאדי, הכרזת ה'ח'ליפות' והתרחבות 'המדינה האסלאמית' לארצות רבות ברחבי העולם. במהלך הסקירה הוא חזר והדגיש את המסירות של מנהיגי דאעש לבית אל-מקדס, ירושלים, כסמל לפלסטין כולה, המתמצה במשפט של אבו מצעב אל-זרקאוי: "אנו לוחמים בעיראק ועינינו על בית אל-מקדס."

 

אל-קרשי הכריז:

"היום אנו פותחים שלב חדש במלחמתנו בכם. עיני חיילי הח'ליפות בכל מקום עודן מופנות לעבר בית אל-מקדס. בימים הקרובים, אם אללה ירצה בכך, יתרחשו אירועים שיגרמו לכם לשכוח את הזוועות שראיתם בזמן מנהיגינו הקודמים, אבו מצעב אל-זרקאוי, אבו עמר אל-בגדאדי ואבו בכר אל-בגדאדי. הג'יהאד שלנו יימשך, ברצון אללה. השיח' הנכבד, מנהיג המאמינים וח'ליף המוסלמים, אבו אבראהים אל-האשמי אל-קרשי, הגיע אליכם. אנו מתפללים שאללה יענה אתכם, ינקום בכם ויעניש אתכם קשות באמצעותו.

 

[אבו אבראהים] לקח על עצמו ועל המג'אהדין בשאר מחוזות [המדינה האסלאמית], ועל המוסלמים בכל הארצות [להוביל] שלב חדש, והוא מלחמה ביהודים והשבת מה שגזלו מן המוסלמים – שיוחזר רק באמצעות [ציות ל]ספר מנחה ו[שימוש ב]חרב מנצחת – וכיבוש בית אל-מקדס והעברת הדגל למוחמד בן עבדאללה המהדי, ברצון אללה."

 

"תיקפו את היישובים והשווקים הישראליים"; חמאס ותומכי איראן מדשדשים בביצות הכפירה והתועבה

בקוראו לשלוחות המדינה האסלאמית בסיני ובסוריה לתקוף יישובים ישראליים בכל הנשקים שברשותם, אמר אבו חמזה אל-קרשי:  "הוי חיילי הח'ליפות בכל מקום, בפרט בסיני האהובה ובסוריה המבורכת, תיקפו את היישובים והשווקים הישראליים. הפכו אותם לשדות ניסוי לכלי הנשק והטילים הכימיים שלכם ו[לסוגי נשק] אחרים. למוסלמים בפלסטין ובכל הארצות: היו חוד החנית במלחמה נגד היהודים ובהכשלת תכניותיהם ו'עסקת המאה' שלהם. אל תשימו לב לחמאס נוטש האסלאם, משתף הפעולה ודומיו, פלגי הבושה, כלבי איראן ומשרתיה השפלים הטפשים. הם אינם מנפקים דבר מלבד סיסמאות וגינויים, מדשדשים בביצות הכפירה והתועבה, ומביעים תנחומים למפקדי הזורואסטרים [כינוי גנאי לאיראנים] שעינו את הסונים, כגון הצפוי [האיראני] המת קאסם סולימאני, קללת אללה עליו.

אנו קוראים לכם להצטרף לחיילי הח'ליפות, שחותרים להסיר הגבולות והמכשולים העומדים ביניהם לבין הלחימה ביהודים, הנחושים – ברצון אללה – להביס את הצבאות ולהפיל את כסאות [השלטון] שנוצרו בידי הצלבנים [כינוי גנאי למערב] ככוח מגן לבני ישראל, ולהסית את אחיהם בכל מקום לתקוף את היהודים ולטבוח בהם, בתוך פלסטין ומחוצה לה, להרוג אותם באשר הם מוצאים אותם."

 

"הו עריצי אמריקה ועבדי הצלב.. אינכם מתביישים להכריז זה 15 שנה שחיסלתם [את דאעש]?"

בפנותו לממשלות של ארה"ב ובעלות בריתה, אבו חמזה אל-קשרי, לעג להצהרות בדבר הבסת דאעש: "הוי עריצי אמריקה ועבדי הצלב:  חפשו משהו אחר להשתעשע בו מלבד טענותיכם בדבר חיסול המדינה האסלאמית. אנו אומרים לכלב של אל-רום [הביזנטים, המערב הנוצרי] טראמפ: גם שני הכלבים שמשלו באמריקה לפניך, בוש ואובמה, טענו והצהירו כמה פעמים שהם חיסלו את המדינה האסלאמית. האינכם מתביישים להכריז, במהלך חמש עשרה השנים האחרונות, שחיסלתם את מייחדי האל? בעבר מלחמתכם הייתה מוגבלת לעיראק; כעת, בחסדי אללה, היא התפשטה ברחבי העולם, לעיראק, סוריה, תימן וסיני, ללוב וסומליה, לאפגניסטן, פקיסטן והודו, לקווקז, למערב אפריקה ומרכזה, לתוניסיה ואלג'יריה..."

"אם אתם מכלילים בחישובי [הרווח וההפסד] שלכם שהצלחתכם לנצח בקרב כלשהו, ושלוחמי הג'יהאד נסוגו ממנו, דעו שהעניין כולו מסור בידי אללה... אללה רק מנסה את עבדיו, כדי להבחין בין מי שהנם כנים בג'יהאד שלהם לבין מי שאינם כנים...

הוי הטיפש של אל-רום [טראמפ], הו אתה שהתפארת בכלב שלך בתקשורת וכיבדת אותו בעודך נמנע מלציין את חייליך והשתתפותם [במבצע לחיסול אבו בכר אל-בגדאדי], מות בזעמך! חלומותיך ותקוותיך לחסל את המדינה האסלאמית אינם אלא אשליה..."

 

על פעילי המדינה האסלאמית להגביר את התקפותיהם ולהפוך את שמחת הכופרים ללוויות

אל-קרשי המשיך ופנה לפעילי המדינה האסלאמית, ושיבח אותם על שנשבעו אמונים למנהיג החדש:  "הוי אריות הח'ליפות ונושאי דגלה בכל מקום, אנו מברכים אתכם על שבועת האמונים שלכם למנהיג המאמינים וח'ליף המוסלמים, השיח' לוחם הג'יהאד אבו אבראהים אל-האשמי אל-קרשי, ישמרהו אללה." הוא בירך גם את גופי ופעילי ההסברה של המדינה האסלאמית על שנשבעו אמונים למנהיג החדש ועל מאמציהם המתמשכים לנוכח המערכה נגדה המנוהלת בתקשורת ובידי חכמי הדת המוסלמים הרשמיים.

 

אל-קרשי המשיך ובירך את לוחמי המדינה האסלאמית על התקפות שביצעו כנקמה על הריגת אבו בכר אל-בגדאדי, וקרא להם להגביר את מתקפותיהם על אויבי הארגון: "אנו מצווים עליכם להכפיל את הפעילות ולהגביר את התקיפות. רישמו את המטרות, גבשו תכניות ומקשו את הכבישים. הניחו מטעני צד, הציבו צלפים והירגו עם משתיקי קול. היפכו את שמחתם של הכופרים ללוויות, והציבו להם מארבים בכל מקום..." הוא דחק בפעילי הארגון בכל מקום לעמוד איתן בזמנים הקשים הללו עבורם, בהזכירו בפרט את הפעילים באפגניסטן.

 

המלחמה באיראן ובשיעים בעיראק טרם הסתיימה

במסר לאיראן ולשיעים בעיראק, איים אל-קרשי כי מלחמתה של המדינה האסלאמית בהם לא תמה, למרות טענות ממשלותיהן בדבר חיסולה בעיראק. המלחמה בעיראק, אמר, רק נכנסה לשלב חדש. "התותחים והמטוסים" של צבא עיראק והמיליציות השיעיות, לא יועילו במלחמתם בדאעש. הוא איים: "הרגישו את צוואריכם [משום שאתם עתידים להישחט] ולבשו את תכריכיכם לפני שתלכו לישון."  הוא התרה בהם שלא יחושו ביטחון רב מדי, באומרו שארה"ב, שבעזרתה נלחמו המיליציות העיראקיות, החלה "לתקוף אתכם ולחסל את מפקדיכם הטמאים" – רמז לחיסול מפקד כוח קדס קאסם סולימאני ולסגן מפקד יחידות הגיוס העממיות אבו מהדי אל-מהנדס.

 

דובר המדינה האסלאמית לעג לתגובת איראן לחיסול השניים, באומרו: "תגובתכם הסתכמה בשבירת [חלונות] זכוכית בשגרירות האמריקאית בבגדאד, [תגובה] שדומה לאופן ההתנהלות של עבדכים הנקלים, תנועת חמאס נוטשת האסלאם וחזב אל-לאת [שם גנאי לחזבאללה] מול היהודים – הצהרות ריקות ונאומים." הוא לעג לאיום של ממשלת עיראק להוציא את הכוחות האמריקאיים מן המדינה, דבר שאינה מסוגלת לו, ושאל: "האם עבד נחות ועלוב כמוכם יכול לגרש את אדונו הצלבני? " הוא קבע שהיחידים שמסוגלים באמת לגרש את ארה"ב מעיראק הם פעילי המדינה האסלאמית, שכן, לדבריו, הם הכריחו את ארה"ב לסגת מעיראק כבר לפני עשור ו"בחסדי אללה, גרמו לצבא [ארה"ב] לסגת מאזורי הסונים בתחתונים שלהם בגלל שפחדו להתמודד מול פעילי המדינה האסלאמית."

 

איום לכוחות הכורדים ולמשת"פים מקרב בני השבטים בסוריה ובעיראק

בפנותו ל"זכרים של הכורדים האתאיסטים, כלבי הציד והעבדים של אמריקה," אל-קרשי אמר שהצלחתם נגד המדינה האסלאמית נבעה רק הודות לסיוע שקיבלו מן ההתקפות האוויריות של הקואליציה בהובלת ארה"ב. הכוחות הסוריים הדמוקרטיים, אמר, יהיו אבודים לאחר הנסיגה הבלתי נמנעת של ארה"ב מסוריה. נסיונותיהם להתפייס עם משטר אסד ולהשיג את עזרת בני בריתו הרוסים לא יגנו עליהם מנקמת המדינה האסלאמית. הוא המשיך והזהיר את בני השבטים היושבים באזורי שליטת הכורדים בסוריה ששיתפו פעולה עם אויבי המדינה האסלאמית על-ידי מסירת שמות של פעיליה, כי עליהם "לחזור בתשובה", והוסיף: "קיבלנו רשימות עם שמותיכם מן האנשים הטובים באזוריכם." המדינה האסלאמית, הבטיח, תקבל את ה"חזרה בתשובה" של אלו שיחדלו מלשתף פעולה עם אויביה, אך אלו ש"יחזרו בתשובה" ולאחר מכן יחזרו לשתף פעולה עם האויבים יהיו יעד לנקמה. אל-קרשי הבטיח לאסירי המדינה האסלאמית שהם לא נשכחו, ושהארגון יעשה כל שלאל ידו לשחררם. הוא קרא להם לעמוד איתן ולקבל את גורלם עד שהשחרור יגיע.

 

על המוסלמים ברחבי העולם להתגייס לשלוחת המדינה האסלאמית הקרובה אליהם

בסוף הנאום פנה אל-קרשי למוסלמים ברחבי העולם ודחק בהם ל"הגר" לשלוחת המדינה האסלאמית הקרובה אליהם ולהצטרף למחנה אימונים צבאי של הארגון. הוא קרא ללוחמים לא להסתמך על יכולותיהם בלבד והזכיר להם שההצלחה והניצחון מגיעים רק בעזרת אללה ללא קשר לגודל המאמצים שלהם, והזהיר אותם שלא לעסוק בסכסוכים פנימיים.

 

 [1] טלגרם, 27.1.2020.