המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
המנהיג העליון ח'אמנאי: "נכה ללא אבחנה בכל מי שמאיים על איראן"
1/1/2020

 

המנהיג העליון ח'אמנאי: "נכה ללא אבחנה בכל מי שמאיים על איראן" –

תגובות באיראן להאשמתה ע"י הנשיא טראמפ באחריות להתלקחות בעיראק

 

הקדמה

ב-31.12.19 הודיע הנשיא טראמפ שהוא רואה באיראן אחראית הן למתקפה על בסיס 1K בכרכוכ בצפ' עיראק, ב-27.12.19, שבה נהרג קבלן אמריקאי והן לתקיפת השגרירות האמריקאית בבגדאד ב-31.12.19 בידי כוחות המיליציות השיעיות הפועלות בחסות איראן (בתגובה למתקפה האמריקאית על כוחות אל-חשד אל-שעבי ב-29.12.19):

 בתגובה, איימו דוברים איראניים על ארה"ב שלא תעז לפעול נגד איראן והביעו תמיכה במעשי המיליציות השיעיות.

 

יודגש כי בעוד המנהיג העליון, עלי ח'אמנאי, התנער מאחריות איראן לתקיפות על האמריקאים בעיראק, התגאה שופרו, היומון כיהאן, "בסטירה האחרונה" – המתקפה על השגרירות האמריקאית בבגדאד –שסטר ח'אמנאי על פני אמריקה.

להלן פירוט התגובות:


המנהיג העליון ח'אמנאי לאמריקאים: "נכה ללא אבחנה כל מי שמאיים על איראן"

המנהיג העליון, עלי ח'אמנאי, הגיב בנאום בטהראן ב-1.1.20 לאיומי הנשיא טראמפ והסביר שהתקיפות האמריקאיות באו כנקמה על פעילות אל-חשד אל-שעבי נגד דאעש (ולא על המתקפה על הבסיס האמריקאי בכרכוכ). הוא גם הזהיר את האמריקאים כי כל מתקפה על איראן תענה בתגובה ללא אבחנה. להלן מציוציו בטוויטר ב-1.1.2020:

 

"שימו לב מה עושים [האמריקאים] בעיראק ובסוריה. [הם] נוקמים את נקמת דאעש מן אל-חשד-אלשעבי.

משום שאל-חשד אל-שעבי קירקע והתיש את דאעש תוצר כפיהם [של האמריקאים], כעת הם מתנקמים. 

אנוכי, הממשלה והאומה האיראנית מגנים בחריפות את הזוועה האמריקאית הזו.[1]"


 בציוץ נוסף איים על האמריקאים בתגובה "ללא אבחנה:"

 "אתם רואים עד כמה [גדולה] האקסטזה האנטי-אמריקאית ברחבי עיראק? כבודו [טראמפ] שוב צייץ בטוויטר שאנו [האמריקאים] רואים באיראן אשמה. 

אתם טועים!

אם איראן תרצה להילחם במדינה [מסוימת], היא תעשה זאת באופן גלוי. אנו מחויבים לאינטרסים ולכבוד של האומה שלנו וכל מי שיאיים על זה נעמוד מולו ונכה [בו] ללא אבחנה.[2]"


ציוציו של המנהיג ח'אמנאי

 


שופר המשטר כיהאן: ח'אמנאי סטר לאמריקה בבגדאד

לעומת המנהיג העליון ח'אמנאי שחשש לקחת אחריות על התקיפות על האמריקאים, היומון כיהאן התגאה ב-1.1.20 באחריות על תקיפת השגרירות האמריקאית בבגדאד, ע"י כוחות המיליציות השיעיות הפועלות בהנהגת איראן וטען כי אמריקה הושפלה שוב בידי המנהיג העליון, עלי ח'אמנאי. כיהאן השווה את השפלת בריטניה, לדבריו, ב-1872 ע"י איש דת הבכיר באיראן, מולא עלי כוני, על שמנע מהבריטים לקבל זיכיונות מפליגים מהשאה הקאג'ארי נאצר אל-דין שאה ובכך מנע חרפה לאומית איראנית - להשפלת אמריקה, היום, בעיראק. לדברי כיהאן "... המנהיג עלי [ח'אמנאי] החטיף סטירה לאדוני בריטניה (אמריקה) פעמים רבות. את [הסטירה] האחרונה קיבלו [האמריקאים] אתמול בבגדאד."[3]

 

דובר משה"ח מוסוי, לאמריקאים: היזהרו מפני פעולה לא חכמה

דובר משרד החוץ האיראני, עבאס מוסוי, דחה את האשמות הנשיא טראמפ והזהיר ב-31.12.19 את האמריקאים מפני תוצאות פעולה לא חכמה: "אנו עדים לחוצפה ולחישובים מוטעים חוזרים ונשנים מצד האמריקאים."[4] הוא אמר כי "החוצפה מעוררת ההפתעה מצד הבכירים האמריקאים גדולה עד כדי כך שלאחר הריגת לפחות 25 איש ופצועים עיראקים רבים, הם מייחסים כעת את הצעדים האכזריים שלהם – את הנזק הכספי והפרת הריבונות של מדינה זו [עיראק] ותלונות העם העיראקי, תוך אשליה בוטה, לאיראן. איך ועל בסיס איזה הגיון אתם [האמריקאים] מצפים שהעם העיראקי יישאר שקט מול הפשע הזה? האמריקאים מצד אחד מתעלמים מדרישת החירות והעצמאות של העם העיראקי ומצד אחר שוכחים את תפקידם בתמיכה בסדאם [חוסין] ויצירת דאעש ובעקבות זאת רצח ובזיזת העם העיראקי ונראה ששכחו שהם עדיין נחשבים בעיני העם העיראקי כ"כובש."  מוסוי קרא לבית הלבן לשקול מחדש את מדיניותו "ההרסנית" באזור.[5]

 

דובר משה"ח מוסוי [6]


שגריר איראן באו"ם תח'תרוואנצ'י: האשמות אמריקה נגדנו, נועדו להסיט תשומת הלב מההרג שלה בעיראק

שגריר איראן באו"ם, מג'יד תח'ת רוואנצ'י, אמר כי וושינגטון מאשימה את איראן כדי לכסות על "הטבח האכזר" שלה בעם העיראקי: "האשמות אמריקה נגד איראן נועדו להסיט את תשומת הלב מההרג הברוטלי האחרון וכן מ-17 שנות כיבוש של עיראק שתוצאתם יותר מ-300.000 עיראקים חפים מפשע... [מיליציית הגג] אל-חשד אל-שעבי וסניפיה היא אך ורק קבוצה עיראקית הפעילה תחת שליטת ממשלת עיראק הדמוקרטית והחוקית. קבוצה זו מילאה תפקיד חשוב בלחימה נגד הטרוריסטים של דאעש והבסתם וכעת היא הערובה החשובה ביותר נגד החייאתה של קבוצת טרור זו." [7]

 

העיתונאי דליריאן: "לאמריקאים לא יהיה ביטחון בעיראק"

העיתונאי חוסין דליריאן, לשעבר בסו"י תסנים המקורבת למשמרות המהפכה, הזהיר בציוץ בטוויטר ב-31.12.19 את האמריקאים כי לא יזכו יותר לביטחון בעיראק וציין כי להתנגדות האסלאמית יש טילים תרמיים לשימוש נגד מסוקי האפאצ'י: 

 

"בניגוד לדעתם של כמה שכתבו שמסוקי האפאצ'י של הצבא האמריקאי משגרים פליירים כדי להפחיד את המפגינים מול השגרירות האמריקאית, לדעתי מסוקים אלו משגרים פליירים בשל החשש מפני הטילים התרמיים של ההתנגדות [האסלאמית].

מהיום והלאה כנראה שלאמריקאים לא יהיה ביטחון בעיראק.[8]האניזאדה, מומחה מקורב למשה"מ: "המהומות נגד אמריקה בעיראק יתרחבו בכל יום"

חסן האניזאדה, מומחה לעניינים בינ"ל ומקורב למשה"מ, אמר ב-1.1.20: "לאחר ההתקפה האמריקאית האחרונה על בסיס אל-חשד אל-שעבי באל-אנבאר שגרמה להרג 25 מלוחמי הכוח הבסיג'י [העממי] הזה, מצב עיראק השתנה לגמרי. ההתקפה הזו הראתה שמזימה חדשה מאורגנת על ידי אמריקה, המשטר הציוני, וסעודיה נגד הריבונות והעצמאות של עיראק. התקפת אמריקה על עמדות אל-חשד אל-שעבי שינתה את התנאים והעם העיראקי הבין שאמריקה מתאמצת להרוס את ביטחון מדינתו ולארגן מלחמת אזרחים בעיראק. לכן באופן אוטומטי הם התאספו מול שגרירות אמריקה. זה גרם לעימות עם המפגינים ואפילו לטיסה של המסוקים האמריקאים, והגביר את הזעם והקללה נגד ארה"ב.

 

כעת התנאים הפכו לקשים מאוד עבור אמריקה ואין אפשרות לנוכחות נרחבת של הכוחות האמריקאים במדינה זו. האמריקאים לא חשבו שהתקפת לוחמי אל-חשד אל-שעבי תעלה את הלכידות הפנימית של העם העיראקי. עכשיו הם משלים [את הציבור] ומאשימים את איראן [באחריות לכך].

 

אמריקה תקפה את אדמת עיראק בניגוד לחוק הבינ"ל והצעד הזה הוא התקפה עליו והפרה שלו. לדעת הממשלה העיראקית, אל-חשד אל-שעבי הוא כוח בשליטת הכוחות המזויינים העיראקיים ונשמע לחוקיהם. לכן ההתקפה על לוחמי הכוח הזה נחשבת למעשה כהתקפה על הצבא והכוחות המזויינים של מדינה זו וכל הזרמים הפוליטיים העיראקיים, ואפילו האופוזיציה, הגיבו בחריפות להתקפה הזו וגינו אותה.

 

המהומות נגד אמריקה בעיראק יתרחבו בכל יום. מטרת האמריקאים היא להשפיע על יחסי איראן ועיראק משום כך [הם] מאשימים את איראן בגיוס הסוכנים שלה נגד שגרירות אמריקה אך זו וושינגטון שגרמה באמצעות התקפה צבאית זו לאתגר רציני על המשך נוכחותה בעיראק."[9]

 

 [3]  כיהאן (איראן), 1.1.2020

[4]  מהר, (איראן), 1.1.2020

[5]  תסנים (איראן), 1.1.2020

[6]  מהר (איראן), 1.1.2020

[7]  מהר (איראן), 1.1.2020

[9]  אירנא (איראן), 1.1.2020