המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
חגיגות באיראן לציון יום השנה ה-40 להשתלטות על שגרירות ארה"ב בטהראן
14/11/2019

 

חגיגות באיראן לציון יום השנה ה-40 להשתלטות על שגרירות ארה"ב בטהראן

 

הקדמה

כמדי שנה ב-4.11, מציין המשטר האיראני את יום ההשתלטות על שגרירות ארה"ב בטהראן ב-1979, במצעד בטהראן ובעצרות המוניות ברחבי איראן בהן מפגינים המשטר והמשתתפים עוינות כלפי ארה"ב.  

מסמך זה יציג תמונות וסרטוני טלוויזיה המסקרים את האירועים האנטי-אמריקאיים שחוגג המשטר האיראני:

 

מפקד משה"מ סלאמי דורך על דגל ארה"ב

השנה, יומיים לפני המצעד השנתי, ערך המשטר אירוע מקדים בהשתתפות מפקד משמרות המהפכה (משה"מ), חוסין סלאמי, במהלכו צולם דורך על דגל ארה"ב.[1] ראו תמונה:  

 

חוסין סלאמי, מפקד משה[2]קיר שגרירות ארה"ב מעוטר בכרזות אנטי-אמריקאיות

סו"י איסנא פרסמה ב-2.11.2019 סדרת תמונות שצוירו על קיר שגרירות ארה"ב לשעבר בהם מוצגת העוינות של המשטר האיראני כלפי אמריקה וסמליה: 

 

בתמונה: סמל ארה"ב, עיט (החותם הרשמי לאישור מסמכים המוצאים על ידי הממשל האמריקאי) בצבעי אדום וכחול, מפזר פצצות וסמים, מעליו מגן דוד לסמל את "שליטת היהודים באמריקה" עפ"י המשטר האיראני.

 

גולגולת חצובה בקיר מבנה השגרירות של ארה"ב


 

דם העמים הנשפך ממעשי ארה"ב, לטענת המשטר האיראני, זורם מפסל החירות שזרועה קטועה[3]


 

איתאללה עלם אל-הודא מסביר מדוע טרם התממשה קללת איראן "מוות לאמריקה"

איתאללה אחמד עלם אל-הודא, דרשן תפילת יום השישי במשהד ומקורבו של המנהיג העליון של איראן, עלי ח'אמנאי, הסביר בדרשת יום השישי ב-1.11.19, ערב החגיגות לציון תפיסת השגרירות האמריקאית, מדוע טרם התממשה קללת המשטר "מוות לאמריקה", למרות קריאותיו מזה ארבעים שנה. הוא הסביר  כי כוונת הקללה היא להביא למותה האיטי של אמריקה בייסורים, וכי הדבר אכן מתממש. ראו קליפ ממרי:


סרטון אנימציה לילדים: "אמריקה - דם ילדינו נוטף מטופרייך; את התגלמות השטניות"

ב-4.11.19 שידרה הטלוויזיה של מחוז כרמאן סרטון אנימציה אנטי-אמריקאי לילדים המתאר את "הדוד סם" כרודף בצע השותה נפט, מחרחר מלחמה ומפעיל טרוריסטים. הדוד סם נרתע בפחד כאשר הוא שומע את ההמון האיראני קורא "מוות לאמריקה". הסרטון מסתיים כשדמותו מתמוטטת ארצה ונגררת בידי מלאך המוות. הסרטון מלווה בשיר אנטי-אמריקאי ידוע המבוצע מפי ילדים. מילות השיר: "דם צעירינו נוטף מטופרייך... את [גוזלת] מכל יבול ... את שטן הדיכוי... את ארס הטרגדיה ... את התגלמות השטניות... את אויב האנושות." ראו קליפ ממרי:


 

סרטון: תלמידות בי"ס – "מרגישים טוב לסטור לאמריקה בפניה," "מוות לאמריקה"

ערוץ טלוויזיה איראני בשם Hamoon TV שידר ב-4.11.19 דיווח על תלמידות בי"ס במחוז סיסתאן -בלוצ'יסטאן החוגגות את יום השנה לכיבוש "קן המרגלים" כלומר השגרירות האמריקאית בטהראן. הנערות סיפרו לכתבת כי הן "מרגישות טוב לסטור לאמריקה בפניה" וכי הסטודנטים האיראנים יכולים "לסייע להשמיד את ישראל." התלמידות קראו: "מוות לאמריקה, מוות לישראל." ראו קליפ ממרי:


סיקור מצעד 4.11.19 בסו"י פארס ו-מהר

סו"י האיראנית פארס, המקורבת למשה"מ, פרסמה סיקור של המצעד:[4]מימין: "פח הזבל של היסטוריה"; משמאל: הנשיא טראמפ, יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן; מלך בחריין, חמד אָאל ח'ליפה


 

סו"י האיראנית מהר פרסמה סיקור המצעד:[5]

 

"אמריקה היא השטן הגדול"


 
[1]   איסנא (איראן), 2.11.2019

[2]  איסנא (איראן), 2.11.2019

[3] איסנא (איראן), 2.11.2019     

[4]  פארס (איראן), 5.11.2019

[5]  סו"י מהר (איראן), 4.11.2019