המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
בכיר פלסטיני מזהיר: ביטול הסכם אוסלו יאפשר לישראל לחסל את העניין הפלסטיני
30/10/2019


בכיר פלסטיני מזהיר: ביטול הסכם אוסלו יאפשר לישראל לחסל את העניין הפלסטיני

 

חבר המועצה הלאומית הפלסטינית, פיצל אבו ח'דרא, פרסם ב- 5.10.19 מאמר ביומון הפלסטיני אל-קודס, בו יצא נגד אלה הקוראים להנהגה הפלסטינית לבטל את הסכם אוסלו, מקרב החמאס והג'יהאד האסלאמי הפלסטיני, כמו גם החזית העממית לשחרור פלסטין והחזית הדמוקרטית לשחרור פלסטין, החברות באש"פ. אבו ח'דרא טען כי חרף מגרעותיו, הסכם אוסלו הנחיל לפלסטינים הישגים רבים ואומץ בידי הקהילה הבינלאומית. לדבריו, דורשי הביטול אינם מבינים את משמעויותיו המדיניות העמוקות של ההסכם ואת יתרונותיו, כדוגמת: הכרת ישראל באש"פ כנציג הלגיטימי היחיד של העם הפלסטיני, הקביעה כי הגדה המערבית ורצועת עזה הינן יחידה גיאוגרפית פלסטינית אחת וההסכמה כי סוגיות שנויות במחלוקת כמו ירושלים והפליטים יוסדרו במסגרת מו"מ בין הצדדים.

 

אבו ח'דרא הזהיר כי ביטול הסכם אוסלו יחזיר את הפלסטינים לימים בהם התחננו בפני מדינות שונות להתיר את שהותם בהן והזכיר כי מתוקף הסכם זה הוכנסו לשטחי הגדה המערבית ורצועת עזה כ-600 אלף איש -  "לוחמים" מכל פלגי אש"פ וכן  מחמאס ומהג'יהאד האסלאמי, ובני משפחותיהם -  המונים כיום כמיליון איש, וכי ביטול הסכם אוסלו עלול לאיים על המשך נוכחותם באזור. אבו ח'דרא קרא לפלסטינים לנהוג בתבונה ולהבין כי רק באמצעות נוכחות בשטחים הפלסטינים, אחדות, אורך רוח, אינתיפאדה בדרכי שלום ומרי אזרחי יוכלו לממש את זכויותיהם הלאומיות.

 

פיצל אבו ח'דרא[1]

 

להלן תרגום קטעים מהמאמר:[2]

 

מי שדורשים לבטל את הסכם אוסלו לא קראו אותו ולא התעמקו במשמעויותיו המדיניות

"לאחרונה גבר הוויכוח בזירה הפלסטינית סביב העמדה כלפי הסכם אוסלו, נוכח סגירת האופק של תהליך השלום ונוכח פעילותה המופרזת של ישראל נגד עמנו, התנכרותה לזכויותיו הלאומיות הבלתי מעורערות, הפרתה הבוטה את הסכם אוסלו והצהרת ראש ממשלתה [בנימין נתניהו] על כוונתו לספח [לישראל] את  אזור הבקעה ואזורים נרחבים מהגדה המערבית הכבושה. בתוך כך, נשמעו אי אלו קולות רמים, שדרשו מההנהגה הפלסטינית לבטל את הסכם אוסלו ולשוב אל המשבצת הראשונה... מנגד נשמעו קולות שקראו לדבוק בהסכם, בהיותו מסמך שישראל חתמה עליו בחסות אמריקאית, שאומץ בידי הקהילה הבינלאומית ושהנחיל לצד הפלסטיני הישגים חשובים, למרות אי אלו פרצות שיש בו.

 

כפלסטיני עצמאי, צר לי לומר, בשיא הכנות, כי רבים - כולל בכירים בתנועות חמאס והג'יהאד ופלגים נוספים[3] - לא קראו את הסכם אוסלו ולא התעמקו במשמעויותיו המדיניות, שכן בהסכם זה שנחתם בין ישראל לבין אש"פ הכירה ישראל באש"פ כנציג הלגיטימי היחיד של העם הפלסטיני... על כל המשמעויות המדיניות הנובעות מכך, ובראשן הכרת ישראל בעם הפלסטיני ובעניין הפלסטיני שאותו מייצג אש"פ, בהיותו כמובן, עניין מדיני ולא הומניטרי גרידא. זאת, תמורת הכרת אש"פ בישראל.

 

פירושו של דבר הוא שישראל הכירה ב[מדינת] פלסטין, שגבולותיה ייקבעו במו"מ על הסדר הקבע הכלול בהסכם [אוסלו], אשר קבע כי סוגיות הגבולות, הפליטים, ירושלים והמים הן הסוגיות המרכזיות במו"מ על הסדר הקבע. ההכרה הפלסטינית בישראל פירושה הכרה בה בתוך מה שמכונה 'הקו הירוק', כלומר שגבולות המדינה הפלסטינית העתידית הם בהתאם להחלטה 242, קרי, נסיגה מלאה מכל האדמות שכבשה ישראל בשנת 1967, שהיו תחת שלטון הממלכה הירדנית ההאשמית. 

 

ההסכם זכה להכרה בינלאומית, השיב מאות אלפי פלסטינים לפלסטין ורואה בגדה המערבית ובעזה יחידה גאוגרפית אחת

אני תוהה: איזו חלופה מציעים מי שקוראים לביטול [הסכם] אוסלו? להלן אתייחס בקצרה לכמה מן הנקודות החשובות [הנוגעות להסכם] אל מול כל מי שאינו מציע חלופה ריאלית, נוכח המצב בזירת [העולם] הערבי, האסלאמי והבינלאומי:

 

1.     הסכם זה נחתם ב-13 בספטמבר 1993 בנוכחות נשיא ארה"ב [דאז, ביל] קלינטון, הנשיא הדגול המנוח יאסר ערפאת, האח הנשיא מחמוד עבאס שהיה אז מזכיר הועד הפועל של אש"פ, ראש ממשלת ישראל יצחק רבין ושר החוץ שלה שמעון פרס. וכן בנוכחות נציג רוסיה [שר החוץ דאז] אנדרי קוזירב, נציגי האיחוד האירופי וסין ונציגים רבים ממדינות ערביות וזרות, על כל המשתמע מכך באשר לאימוץ הקהילה הבינלאומית את ההסכם הזה ותמיכתה בו. בעקבות הסכם זה נחתמו הסכמים נוספים, כמו הסכם פריז [שנחתם בין ישראל לאש"פ ב-1994] כנספח כלכלי להסכם אוסלו. כך שכל ההסכמים והחוזים הללו מוכיחים בבירור כי מדינת פלסטין נמצאת בהישג יד וכי לשם הקמתה חסרים רק הגבולות והסוגיות האחרות של הסדר הקבע.

 

2.     הנשיא המנוח ערפאת והנשיא הנוכחי אבו מאזן הצליחו להכניס לאדמת המולדת דרך שער עזה, הגדה המערבית ואזור יריחו והבקעה, את כל פלגי אש"פ, על אנשיהם, לוחמיהם ומשפחותיהם וכן חברים מהחמאס ומהג'יהאד על כל אנשיהם ומשפחותיהם, בסדר גודל העולה על 600 אלף איש. כיום מספרם מגיע למיליון איש, המתגוררים בארצם פלסטין ובין בני עמם על אדמת פלסטין. כך, לראשונה בהיסטוריה של המאבק שלנו עם הכובש, הצליחה ההנהגה הפלסטינית, באמצעות הסכם אוסלו, להפוך את כיוון ההגירה הפלסטינית מן החוץ אל תוך המולדת, במקום מתוכה אל מחוץ לה. כמו כן, ההנהגה, על כל אנשיה ופלגיה, ממשיכה לצד בני עמנו, את המאבק באמצעים אחרים כדי לממש את יעדינו הלגיטימיים, מתוך המולדת, ולא משום בירה ערבית או שאינה ערבית. לפיכך, הנשיא מחמוד עבאס עומד על כך שכינוסי המסגרות הפוליטיות הפלסטיניות - כמו כינוסי המועצה הלאומית הפלסטינית או המועצה המרכזית הפלסטינית או כל כינוס פלסטיני -  יתקיימו בארצנו פלסטין ולא בביירות, או באלג'יר, או בכל עיר אחרת. אלמלא הסכם אוסלו, ייתכן שהכינוסים שלנו היו נערכים היום באחת הבירות הערביות, או הזרות הנידחות ואולי אף בג'ונגלים של אפריקה, וייתכן שגורלם של 600 אלף הלוחמים, החברים ובני משפחותיהם היה היום - נוכח המצב [בעולם] הערבי ובעולם בכלל - קשה ביותר ואולי טרגי. ייתכן שדברים אלו אינם מוצאים חן בעיני אי אלו אנשים, אך זו האמת, חרף כל הטרגדיות של אוסלו.

 

3.     הפסקה הרביעית של הסכם זה - שאותה לא קראו רבים מקרב האנשים הקוראים לבטל את הסכם אוסלו - קובעת כי רצועת עזה והגדה המערבית הן יחידה גיאוגרפית פלסטינית אחת ושאין להפריד בין השתיים. למרבה הצער, הפילוג שאירע ב-2006 והשתלטות חמאס על רצועת עזה, הביאו להפרדה מתועבת זו שאנו עדים לה היום, שמשרתת את תוכניות הכיבוש ואת בעל בריתו, ממשל טראמפ, ויתרה מכך, יש עדיין מי שמתעקשים על המשך הפילוג המביש אשר הכתים את ההיסטוריה המזהירה של המאבק של עמנו.

 

4.     הסכם אוסלו קובע כי סוגית ירושלים - על שני חלקיה, המערבי והמזרחי - תיפתר במו"מ ולא באמצעות קביעת עובדות מוגמרות, כפי שעשו טראמפ ושותפו נתניהו. ההסכם קובע גם כי סוגיות הגבולות, הפליטים, ההתנחלויות, המים, הביטחון ועניינים חשובים נוספים, היו אמורים להיות נדונים במו"מ [על הסדר הקבע], ולא כפי שרוצים [שגריר ארה"ב בישראל, דיוויד] פרידמן, [שליח ארה"ב למזה"ת, ג'ייסון] גרינבלאט וחתנו של טראמפ [ג'ארד] קושנר הבורים ביחס לעניין הפלסטיני ולעניין של עמנו, הדורש את זכותו להגדרה עצמית ולהקמת מדינתו העצמאית שבירתה ירושלים. 

 

5.     אין ספק שהאח הנשיא אבו מאזן - תודות ל[מחויבותו] לדמוקרטיה ודאגתו לאחדות הלאומית, וחרף התנגדותן של ישראל וארה"ב -  התעקש על השתתפות חמאס בבחירות בשנת 2006, בהן זכה החמאס ברוב המושבים במועצה המחוקקת. הנשיא כיבד את תוצאות הבחירות, ולכן מינה את אסמאעיל הניה להרכיב את הממשלה. אלא שלמרבה הצער, חמאס לא דבק [בהסכם אוסלו] שעליו חתם אש"פ בתוקף היותו הנציג היחיד של עמנו, דבר שהוביל לחרם בינלאומי על הממשלה [הפלסטינית]. אחר כך, באו הפילוג [הפלסטיני] וההתפתחויות המצערות בכמה ממדינות ערב כמו גם התפתחויות אזוריות ובינלאומיות, שהפכו את המצב הפלסטיני לגרוע וקשה אף יותר.

 

די לפילוג, אין חלופה להסכם אוסלו

אלו הן כמה נקודות הקשורות להסכם אוסלו אשר נראה שכמה מאחינו בחמאס ובכמה פלגים לא קראו את סעיפיו. השאלה כעת היא האם ביטול ההסכם על ידי הצד הפלסטיני יגרום לישראל לחזור בה מהכרתה באש"פ ויוביל לגירושם של לא פחות ממיליון פלסטינים מהגדה המערבית ומרצועת עזה ששבו לאדמה הפלסטינית בהתאם להסכם אוסלו? והאם במקרה של ביטול [ההסכם], נשוב להתחנן בפני כל מדינה להסכים לנוכחותנו על אדמתה, במקום שנילחם בכיבוש מאדמתנו ומארצנו פלסטין, כפי שרוצים חמאס ומי שמתעקשים התעקשות פטאלית לבטל את כל הסכם אוסלו? או שמא יש מי שסבור שרצועת עזה הנצורה באוויר, ביבשה ובים יכולה להוות חלופה למדינה פלסטינית עצמאית?

 

הימין הקיצוני השולט בישראל מאז רצח [יצחק] רבין, לא יישם את רוב סעיפי [הסכם] אוסלו. אדרבא, הוא שב והפר אותם וממתין בקוצר רוח שאנו נהיה אלה שיתחילו בביטול כמה מסעיפי הסכם אוסלו, או כמו שיש מי שדורשים שנבטל את כולו ללא שום חלופה מציאותית, כדי שישראל תוכל להשלים את תכניותיה  לחיסול העניין הפלסטיני.

 

עלינו להיות כנים עם עצמנו ולהכיר בכך שההסכם היחיד שבידנו הוא הסכם אוסלו... [אנו] עם בעל אורך רוח המסוגל ל[קיים] אינתיפאדה בדרכי שלום בכל פלסטין ומרי אזרחי שמחליש ומשתק את הכלכלה הישראלית. הדבר יעלה לנו כמובן בקורבנות רבים, אך בסופו של דבר האדמה שלנו והצדק עמנו. את זכותנו על ארצנו... נחלץ רק בכוח אמונתנו, אחדותנו ואורך רוחנו נגד האויבת הראשונה שלנו - ארה"ב, ונגד עושת דברה ובעלת בריתה – ישראל, ולא באמצעות מו"מ עקר.  

 

ייתכן שהגיע הזמן שההנהגה הפלסטינית בראשותו של האח הנשיא מחמוד עבאס - שאנו מוקירים אותו ותומכים בהחלטותיו הנכונות - תקרא לאלתר למועצת הביטחון... לקבל החלטה לבצע את החלטותיה ולממש את הסכם אוסלו.

 

אני אומר את הדברים הללו לחמאס, לג'יהאד ולפלגים אשר מסרבים להאמין במציאות האמיתית של סוגייתנו המקודשת. די לנאומים הנמלצים שרק מנציחים את הפילוג הטרגי הזה מבלי לקדם שום חלופה מציאותית. כמו כן, אין  למהר לקבל החלטות שיזיקו לאינטרס הלאומי שלנו, כדי לא לספק לכיבוש אמתלה לקבל החלטות נגדיות, כמו ביטול כל המציאות הפלסטינית שנבעה מהסכם אוסלו ו[נקיטת צעדים] אחרים שיפגעו בנו בהכרח וישיבו אותנו לאחור, יותר מכפי שאנו כעת, ישמרנו האל."

 [1] https://nn.ps/news/ , 26.1.2019    

[2] אל-קודס (מזרח ירושלים), 5.10.2019

[3] הכותב רומז לחזית העממית ולחזית הדמוקרטית, הקוראות למועצה המרכזית של אש"פ לבטל את הסכמי אוסלו: https://pflp.ps/, 13.1.18; http://www.alhourriah.ps/, 13.1.18

תגיות